سیاسی |#475577

سیاسی

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کسب و کارهای دیجتال با ثبت نام در پلت‌فرم‌های داخلی مجوز فعالیت را دریافت می کنند.

گیل ندا،   عیسی زارع پور با انتشار پستی در یک پیام‌رسان داخلی با بیان اینکه برای کسب و کارها بسته‌های ویژه‌ای پیش بینی شده است، اظهار کرد: مخصوصا برای کسانی که در پلت‌فرم‌های خارجی فعالیت می‌کردند و به عبارتی برای شخصی که در خانه خود کسب و کار خانگی داشت و کالایی را می‌خرید و از بازار بزرگ تهران با قیمت عمده فروشی تهیه می کرد و در خانه خود از بستر شبکه مجازی برای تبلیغ این کالا ها استفاده می‌کرد، بسته‌های ویژه ای پیش بینی شده است.

 

وی افزود: حتی شخصی که در خانه خود به ارائه خدمات می پرداخت، همین که وارد پلت‌فرم‌های داخلی شوند، نگرانی‌هایی در زمینه مجوز دارند ما در اینجا تدبیری با هماهنگ وزارت اقتصاد درنظر گرفته ایم که هر کسی در پلت‌فرم‌های مشمول فعالیت و کسب و کار خود را راه‌اندازی کند، ثبت نامش در پلت‌فرم به منزله دریافت مجوز از درگاه ملی مجوز است.

زارع پور ادامه داد: ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احتمالا چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت کنند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند برای کسب و کارهای ثبت محو که بیشتر کسانی که در این دسته قرار می گیرند همه آن ها مشمول می شوند.

گفتنی است آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجتال هفته گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای جزئیات دیگری از فاجعه تروریستی حرم شاهچراغ را منتشر کرد.

گیل ندا، وزارت اطلاعات در اطلاعیه دوم پیرامون حادثه تروریستی روز 4 آبان‌ماه در حرم شاهچراغ، بخش دیگری از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کرد.

اطلاعیه جدید این وزارتخانه به شرح زیر است:

پیرو اطلاعیه‌ی مورخ نهم آبان ماه جاری پیرامون دستگیری تعدادی از عوامل عملیاتی و پشتیبانی فاجعه‌ی تروریستی حرم حضرت احمدبن موسی (علیهماالسلام)، اینک بخش دیگری از اطلاعات به‌دست آمده را به استحضار ملّت شریف ایران می‌رساند:

1. سلسله عملیاتی که سربازان گمنام امام زمان (عج) بلافاصله پس از وقوع فاجعه‌ی تروریستی چهارم آبان ماه آغاز کرده بودند، به‌صورت شبانه‌روزی و بی‌وقفه استمرار پیدا کرده است. این پی‌گیری‌ها در ابعاد اطلاعاتی، ضداطلاعاتی، امنیتی و فنی در جریان بوده و یکی از پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین عملیات ضدتروریستی این وزارت را رقم زده است.

2. مجموعه رصدها، تحقیقات و عملیات صورت گرفته تاکنون منجر به شناسایی و بازداشت کلیّه‌ی عوامل هدایت صحنه، عملیاتی و پشتیبانی آن اقدام تروریستی شد. مضاف بر آن تعداد دیگری از عواملی که برای عملیات مشابه وارد کشور شده بودند نیز بازداشت شدند. بدین ترتیب تاکنون 26 تروریست تکفیری دستگیر شده‌اند.

3. کلیه‌ی افراد دستگیر شده، غیرایرانی و با ملیّت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان هستند.

4. عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده‌ی عملیات در داخل کشور، تبعه‌ی جمهوری آذربایجان بوده که از فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی‌اف در باکو پرواز و از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شده است. این فرد پس از رسیدن به تهران خبر حضور خود را به عنصر  هماهنگ کننده در جمهوری آذربایجان اعلام نمود. بلافاصله از طریق سرپل عملیاتی داعش در افغانستان با شبکه اتباع خارجی داعش نیز ارتباط گرفته و حضور خود در تهران را به اطلاع آن‌ها  رسانده است.

5. عنصر پشتیبانی کننده‌ی صحنه‌ی عملیات در شیراز، فردی افغانستانی به‌نام «محمد رامز رشیدی» با نام مستعار «ابوبصیر» و عامل تیراندازی در حرم مطهر به‌نام «سبحان کُمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» که تبعه‌ی تاجیکستان بود.

6. تروریست‌های مذکور، در استآن‌ها ی فارس، تهران، البرز، کرمان، قم و خراسان رضوی مورد تعقیب قرار گرفته و دستگیر شده‌اند. تعدادی از آن‌ها نیز در مرزهای شرقی و هنگام فرار از کشور بازداشت شدند.

7. نفراتی از تروریست‌های یادشده، در حال آماده‌سازی و فراهم آوردن تمهیدات لازم برای عملیات تروریستی دیگری من‌جمله در زاهدان بودند. به‌عبارت دیگر، خون‌های مطهر و به ناحق ریخته‌ی شهدای مظلوم حرم حضرت احمدبن موسی (علیهماالسلام) موجب کشف مقاصد و اهداف بعدی جنایت‌کاران تکفیری و پیش‌گیری از چند عملیات تروریستی دیگر شد.

8. رصد و تحقیقات همه‌جانبه‌ی اطلاعاتی و فنی، همچنان به‌صورت همه‌جانبه، شبانه‌روزی و سراسری ادامه دارد و همان‌طور که در اطلاعیه‌های پیشین اشاره شد، تا شناسایی و مجازات آخرین تروریست تکفیری دخیل در فاجعه‌ی حرم شاهچراغ، چه در داخل و چه در خارج از کشور باشند، ادامه خواهد یافت. قطعاً «آرتین»های مغمومِ وطن، گرفتنِ انتقامِ «آرشام»های پرپر شده را خواهند دید انشاءالله. 

در پایان دو نکته را متذکر می‌شویم:

اولاً) چنان‌که قبلاً اعلام شد، سربازان گمنام امام زمان (عج) در همه‌ی مراحل تحقیقات و عملیات پیش‌گفته، از همکاری تمام عیار مردمی برخوردار بودند که ضمن تقدیر خاضعانه و صمیمانه به پیشگاه مردم عزیز، تقاضا دارد که همچون گذشته فرزندان مجاهد و گمنام خود را در این مأموریت حساس مساعدت فرمایند.

ثانیاً) پس از وقوع حادثه‌ی غمبار صدرالاشاره، تعدادی از بلندگوهای وابسته به دشمنانِ شناخته شده‌ی ملّت ایران و دنباله‌های داخلی آن‌ها، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم عملیاتِ تروریستی شیراز را به جامعه‌ی اطلاعاتی پرافتخار کشور منتسب کردند تا (به‌زعم آن‌‌ها) اغتشاشات داخلی را مهار نمایند!

وزارت اطلاعات ضمن محفوظ دانستن حق پی‌گرد قانونی نسبت به عناصر عنودِ دامن‌زننده به آن اتهام ناجوانمردانه و خائنانه، اعلام می‌نماید که یافته‌ها از اظهارات عناصر تکفیری بازداشت شده، مبین سوءاستفاده‌ی تکفیری‌ها از فضای اغتشاشات و ناامنی برای انجام اقدامات تروریستی بوده است. اعترافات جداگانه‌ی چندتن از تروریست‌ها حاکی است که به‌دنبال وقوع اغتشاشاتی در کشور، فراخوانی از عناصر تکفیری برای انجام عملیات در جای‌جای کشورمان صورت گرفته است.

این دقیقاً مضمونِ همان عملیات ترکیبی است که در بیانیه‌ی تبیینی مشترک این وزارت‌خانه و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد اشاره قرار گرفت. بدین ترتیب کسانی که آن جنایت وحشیانه و بی‌سابقه را به جامعه‌ی اطلاعاتی کشور منتسب کرده‌اند، در واقع نقش مکمل عملیات تروریستی و جنگ روانی داعش را ایفا نموده‌اند و از این جهت باید پاسخگوی مشارکت خویش در سناریوی خون‌بار داعشی-صهیونیستی باشند.

«وَ سَیَعلَمُ الذینَ ظَلَمُوا اَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُون»
والسلام علی من‌اتّبع الهدی
روابط عمومی وزارت اطلاعات

سخنگوی شورای نگهبان از تایید مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در شورای نگهبان خبر داد.

گیل ندا، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز با بیان بررسی  ۹ طرح و لایحه و ۳ اساسنامه از دولت و ۲۷ استعلام از دیوان عدالت اداری  در این مدت گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی با اشاره به لایحه موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان افزود: این لایحه نیز خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی درباره اساسنامه صندوق ملی مسکن گفت:  سه شنبه اخیر مصوبه را دریافت کردیم و با توجه به اهمیت موضوع، بعد از تصویب در هیات وزیران یکی دوبار،  بین شورا و مجلس رفت و امد داشت و شورا ایراداتی داشت که تنها ایراد ما هم برطرف شد و اساسنامه خلاف موازین قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف اظهار کرد: طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها هم اکثریت ایراداتش برطرف شده و مصوبه در اختیار مجلس است، ولی ایرادهای هیات عالی نظارت در خصوص این طرح در تمامی مورد کماکان بر قوت خودش باقی و به مجلس ارسال شده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: باید تعامل بیشتری بین مجلس و هیات عالی نظارت صورت بگیرد تا ایرادهای هیات عالی نظارت در همین مرحله حل شود. در غیر این صورت هم بن‌بستی در نظام حقوقی ما وجود ندارد و در این صورت این مصوبه به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه فرزندان برخی نمایندگان در اغتشاشات اخیر  دستگیر شدند و گروه دیگری تابعیت دوگانه دارند، آیا شورای نگهبان این موضوع را  برای انتخابات سال آینده لحاظ می کند؟ گفت: برای انتخابات عجله دارید و زمان زیادی باقی مانده و  مبنای ما قانون است و تا ان زمان باید  دید قانون انتخابات چگونه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعلام  نظر برخی  نمایندگان در اغتشاشات و با توجه به اینکه از طرف شورا تعیین شدند، آیا
برنامه نظارتی بر رفتار انها وجود دارد؟  گفت: ما در جریان بررسی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیستیم و چیزی اعلام نشده و نظارت در دوره نمایندگی با هیات نظارت بر نمایندگان است و در مجلس است و شورای نگهبان ناظر انتخابات است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رابطه با اجرایی نشدن مصوبات‌ مجلس آیا شورای نگهبان از بعد نظارتی کاری انجام خواهد داد؟ گفت: شورای نگهبان در این موارد وظیفه ندارد، بر اساس قانون اساسی نهادهای مختلف وظایفی دارند مثلا مجلس با ابزار های مختلف می تواند این موضوع را مطالبه کند و یا سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه‌های مختلف از جهات‌مختلف حق ورود دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصل ۲۷ قانون اساسی ابهامی دارد یا خیر گفت: به نظر می رسد ابهامی وجود ندارد، اگر ابهام وجود داشته باشد راه تفسیر باز است. تفسیرفرایندی دارد، باید از مقامات صالح به شورای نگهبان ارسال شود و اگر چنین درخواستی به شورا مطرح شود مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: هفته گذشته در مجلس بودم و از نمایندگان پرسیدم و گفتند که بررسی اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون تمام شده و در نوبت صحن است و چیزی تصویب نشده که به شورا ارسال شود و ما بتوانیم نسبت به آن اعلام نظر کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان بر اجرای اصول قانون اساسی نظارت نمی‌کند؟ گفت: ما مسئول نظارت بر اجرای قانون اساسی نیستیم، بلکه مسئول آن هستیم که مصوبات با قانون اساسی و شرع مقدس تطبیق داشته باشد.

طحان نظیف درباره علت عدم اجرای قانون واردات خودرو، گفت: شورای نگهبان در این موارد وظیفه‌ای ندارد. البته نهادهای مختلف از جمله مجلس می‌توانند به علت عدم اجرای قوانین با استفاده از ابزارهای قانونی خود ورود کنند.

وی درباره راهکار تحقق قانون اساسی، گفت: پژوهشکده شورای نگهبان علاوه بر اینکه یکی از بازوان مشورتی شورای نگهبان است، در حوزه‌های مختلف قانون اساسی و در بعد نظری هم فعال است و کار پژوهشی هم انجام می‌دهد. البته مسئولیت اجرای قانون اساسی در حوزه اجرایی با رئیس جمهور است و در سایر موارد قانون اساسی هم هر دستگاه و نهادی وظایفی دارد که بر حسن اجرای قانون اساسی نظارت کند.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره حق اعتراض قانونی و تفاوت بین اغتشاش و اعتراض قانونی چیست؟ گفت: شورای نگهبان مثل بقیه دستگاه‌های نظام بین اغتشاش و اعتراض قانونی تفاوت قائل است و اگر در قالب طرح و یا لایحه‌ای، مصوبه‌ای در این باره به شورا ارسال شود آن را بررسی می‌کنیم.

وی  در پاسخ به این سوال که قانون تجمعات به شورای نگهبان رسیده است؟ گفت: چیزی به شورای نگهبان ارسال نشده است و اگر در قالب آیین‌نامه باشد به شورای نگهبان ارسال نمی شود و مرجع نظارتی دیگری وجود دارد.

طحان نظیف درباره سامانه های شورای نگهبان  گفت: شورای نگهبان سامانه های متعددی دارد و بدون الزام قانونی موارد را اعلام و در سامانه قرار می‌دهد. ما اخیرا سامانه ارتباطات شورای نگهبان را رونمایی کردیم که بخش های مختلفی دارد و این سامانه جامع و کامل و پیش رو است‌. ما سامانه جامع نظرات شورای نگهبان را داریم که بدون الزام قانونی و داوطلبانه تمام متن لوایح و طرح ها از ابتدای انقلاب تاکنون در این سامانه بارگذاری شده است و مشروح مذاکرات شورای نگهبان به مرور در سامانه قرار می‌گیرد و حتی استدلال‌های شورای نگهبان به صورت دسته‌بندی شده در سامانه بارگذاری می‌شود.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا پژوهشی در پژوهشکده شورای نگهبان در خصوص اصول بر زمین مانده قانون اساسی صورت گرفته است؟ گفت: پژوهشکده شورای نگهبان علاوه بر اینکه در حوزه‌های کاربردی فعالیت می‌کند و بازوی مشورتی شورای نگهبان است در حوزه‌های نظری هم ورود می‌کند. برای مثال شرح فقهی قانون اساسی منتشر شده است. طبیعتاً جزییات را باید از دوستان پژوهشکده بپرسید.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که در جریان تحولات اخیر این انتقاد مطرح شد که شورای نگهبان با حذف نخبگان باعث شده تا فضای گفت‌وگو در کشور از بین رفته و دیگر افرادی نیستند که سوپاپ اطمینان نظام باشند، گفت: هر فرد و نهاد و جریانی باید پاسخگوی عملکرد خودش باشد. در کشور ما در ادوار مختلف گروه‌های مختلفی به قدرت رسیدند و قدرت را تحویل دادند که رویکردها کاملا با یکدیگر متفاوت بودند. شورای نگهبان بر مبنای قانون عمل می‌کند.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که امروز معترضان در کشور فضایی برای بیان اعتراض خود ندارند و در سال ٨٨ آقای کروبی گفتند حتی اگر کویر لوت را برای اعتراض به ما بدهید راضی هستیم، آیا همچنان باید همه معترضان را اغتشاشگر بدانیم، گفت: قطعا نظر شورای نگهبان این نیست و مقام معظم رهبری هم نظرشان را در این رابطه بیان کردند. اگر این دغدغه در قالب طرح یا لایحه به شورای نگهبان ارسال شود، بررسی خواهیم کرد.

وی در پایان یادآور شد: خبر خوش امروز همان  لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری و مستمری بگیران بهزیستی، قضات و اساتید دانشگاه بود که  در جلسات شورا مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام جمهوری اسلامی تلاش کند.

گیل ندا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که بایدن اعلام کرد که قرار است ایران را آزاد کند پاسخ شما به این اظهارات چیست، گفت: آقای بایدن روز گذشته پاسخ صحبت‌های خود را از رئیس‌جمهور دریافت کرد و بلافاصله بعد از صحبت‌های نسنجیده او، این موضوع را اصلاح کردند و اعلام کردند که آمریکا چنین موضعی ندارد البته بر ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام جمهوری اسلامی تلاش کند.

وی افزود: بارها در مذاکرات هسته‌ای هم این موضوع با صراحت به طرف آمریکایی گفته شده که رفتار شما صادقانه و صریح و برای حل مشکل نیست بلکه همواره اهداف پنهانی را برای پیگیری منافع خودشان دنبال می‌کنند و به فکر ملت‌ها در منطقه نیستند.

وزیر خارجه در ادامه گفت: برای ما کاملا روشن است که در دو دهه گذشته، آمریکایی‌ها در عراق، افغانستان و بقیه کشورها چه اقدامی انجام دادند. آن‌ها این نیت را داشتند از مدت‌ها پیش گفته بودند پلن بی را دنبال می‌کنند. آنچه ملت عزیز ما در چهل و چند روز گذشته شاهد بودند همه پلن بی بود که آمریکایی‌ها می‌خواستند دنبال کنند که بحمدالله با حضور ملت و هدایت مقام معظم رهبری شکست خوردند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال ارزیابی شما در این نشست بین همکاری ایران و روسیه چه خواهد بود گفت: هدف اصلی از برگزاری نشست گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد که با حضور ۱۸ مقام معاونان وزیر عضو منشور در تهران برگزار می‌شود، این است که در خصوص یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های غیرعادلانه برخی کنشگران غربی به جامعه جهانی ارائه کند و مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و روابط متقابل است.

وی تصریح کرد: من مایلم تاکید کنم، مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملا غلط است و بخش پهپاد آن درست است. ما مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم.

امیرعبدالهیان گفت: ما ماه‌ها قبل از آغاز جنگ اوکراین، پهپادهایی به روسیه دادیم. ما با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم، هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در این جنگ استفاده کرده در اختیار ما قرار دهد. چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم و هیأت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور اروپایی رفت. اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: علت آن این بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به طور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید. اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند، طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

وی ادامه داد: البته اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود. موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و این تلاش‌ها هم در سطح رئیس جمهور و هم وزیر خارجه بوده و همچنان به این تلاش‌ها تا توققف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص گفت‌وگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: آقای بورل در گفت‌وگویی که چهار روز پیش با من داشت گفتند که پیام شما را در خصوص مسائل مذاکره برای رفع تحریم‌ها به طرف آمریکایی منتقل کردیم و طرف آمریکایی گفته پیام را به دقت بررسی می‌کنیم و پاسخ ایران را طی روزهای آینده ارائه می‌دهیم. ما منتظر دریافت پاسخ هستیم.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت سالروز ۱۳ آبان ماه روز دانش آموز و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، گفت: جهان بدون آمریکا جای زیباتری است.

 

گیل ندا، به گزارش ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ایالات متحده آمریکا به عنوان تجسم استکبار جهانی در چند دهه گذشته بارها علیه اراده ملت ها وارد عمل شده است و از هیچ اقدامی از قبیل کودتا، تمهید جنگ داخلی، تسلیح گروه های تروریستی افراط گرا، اشغال و تدارک انقلاب های فرمایشی و طراحی شده پرهیز نمی کند.

وی با بیان اینکه آمریکا به طور ساختاری در جهان مانع از تحقق اراده ملت ها می شود، تصریح کرد: ملت ایران چهار دهه پیش از این با انقلاب مردمی و پس از آن با اشغال جایگاه جاسوس پروری سفارت آمریکا تصمیم گرفت تا اراده خود را بر اراده مستکبر تحمیل کند. ملت ایران تصمیم گرفت که دیگر شخص اول کشور گوش به فرمان فلان دیپلمات درجه دومی آمریکا نباشد و اراده هیچ مستکبری نتواند خاک و استان ایران را از کشور جدا کند.

 

قالیباف در ادامه یادآور شد: ایرانیان سیزدهم آبان ماه ۵۸ با اشغال سفارت آمریکا به جهان ثابت کردند که دوران کودتا کردن در این خاک به پایان رسیده است و قدرت استکبار در برابر اراده ملت ها همچون پرِ کاهی در مقابل طوفان است. آمریکا با اعمال تحریم علیه ملت ایران، پشتیبانی از صدام در دوران دفاع مقدس، تشکیل شبکه های جاسوسی و خرابکاری و ترور در ایران، حمایت از گروه های تروریستی با هدف بر هم زدن امنیت کشور، متحد کردن توان رسانه ای برای تولید اخبار دروغ علیه ایران، کارشکنی در پیشرفت های علمی کشور به خصوص در حوزه هسته ای، حمایت از رژیم قاتل صهیونیستی، حمایت از آشوب و ناامنی در کشور و بسیاری اقدامات دیگر تلاش کرد تا به مردم جهان هشدار دهد که اگر شما هم مسیر استقلال را در پیش بگیرید باید منتظر جنگ، تحریم و تهدید باشید.

وی افزود: این وعده الهی است که عاقبت تبهکاران و مستکبرین با تمام قدرت نظامی و امنیتی و رسانه ای تسلیم اراده ملت ها خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «جهان بدون آمریکا جای زیباتری است»، تاکید کرد: در حوادث اخیر نیز آمریکا و شبکه جاسوسی و عوامل خرابکار آنها برنامه ای پیچیده و ویژه ای طراحی کرده بودند اما این بار هم همچون گذشته در مورد ملت آگاه ایران اشتباه کردند. همه مردم از جمله منتقدین و معترضین عاشق هر وجب از خاک ایران هستند. به تحریم طلبان، جنگ افروزان و تروریست ها باج نخواهد داد و آنها مطالبات مد نظر خود را همزمان با اعلام انزجار از دخالت کودتاچیان آمریکایی پیگیری خواهند کرد و ما وظیفه داریم بستر لازم را برای شنیدن و اقدام متناسب آن فراهم کنیم تا امید دشمن برای فرصت طلبی را ناامید کنیم.

قالیباف خاطرنشان کرد: آمریکا می داند که امروز مردم جهان در آستانه رسیدن به همان آگاهی تاریخی ضد استکباری هستند که ملت ایران چهار دهه پیش به آن رسیده بود و به همین دلیل همه توان خود را برای بن بست نمایی در ایران اسلامی به کار گرفته است.

وی در پایان گفت: قبلا هم تاکید کرده ام که راس مبارزه با آمریکا کار کردن و کار کردن برای مردم است. فقط شعار دادن کافی نیست. امروز هر کسی باری از مشکلات مردم بردارد مشتی محکمی بر دهان آمریکا زده است و به لطف الهی مردم آزاده ایران در برابر این نقشه نیز ان‌شاءالله پیروز بیرون خواهند آمد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفت‌وگو با یک رسانه عربی بر لزوم بسته شدن پرونده اتهامات علیه برنامه هسته ای ایران و برداشت تحریم‌ها تاکید کرد.

گیل ندا، به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه لبنانی المیادین گفت که پرونده طرح اتهامات و ادعاها علیه برنامه هسته ای ایران باید بسته شود.

وی همچنین تاکید کرد که تحریم ها علیه ایران باید برداشته شود.

اسلامی خاطرنشان کرد که توافق باید به گونه ای باشد که تمام طرف‌ها به آن پایبند باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ما به توافق ۲۰۱۵ پایبند هستیم به شرطی که دیگران نیز به بندهای آن و در راس آن برداشت تحریم ها پایبند باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه تشکل های دانشجویی به فضای دانشگاهی جلوه مدنیت می بخشد، گفت: آیین نامه مطالبه گری در دانشگاه ها تدوین می شود.

گیل ندا، عبدالحسین کلانتری شامگاه دوشنبه در جمع تشکل های دانشجویی دانشگاه گیلان اظهار کرد: دانشگاه گیلان تاریخچه تشکلی مثبت و پرباری دارد و مکانی سرشار از فعالیت های برومند و انقلابی در بخش های مختلف بوده است.

وی با اشاره به نقش کم نظیر دانشگاه گیلان در شکل گیری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افزود: دانشگاه گیلان نقش محوری در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی داشته است که افق تاریخی این دانشگاه ثبت شده و به چشم می خورد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر احیای فعالیت های پرنشاط فرهنگی و مذهبی در دانشگاه گیلان در دوران پساکرونا بیان کرد: قبل از شیوع کرونا سرزندگی و پویایی در دانشگاه ها بویژه دانشگاه گیلان موج می زد.

کلانتری با بیان اینکه تشکل ها به فضای دانشگاهی جلوه مدنیت می بخشند، گفت: تضعیف تشکل های دانشجویی منجر به افول مدنیت در دانشگاه ها می شود که باید جلوی آن را گرفت.

وی، رونق بخشی فعالیت های تشکلی در دانشگاه ها را موجب تقویت فعالیت های مدنی دانست و افزود: به همان اندازه که فعالیت تشکل های دانشجویی با موضوعیت های مختلف کمرنگ شود فعالیت های غیر مدنی رشد می کند.

ضرورت حیات بخشی به تشکل های دانشجویی برای جلوگیری از کج روی ها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به حوادث اخیر در کشور و محیط های دانشگاهی اضافه کرد: حیات بخشی به تشکل های دانشجویی جلوی بسیاری از سواستفاده گری ها و کج روی ها را می گیرد و منجر به مطالبه گری در چارچوب قانون می شود.

کلانتری ادامه داد: دانشجویان خواسته ها، مطالبات و اعتراض خود را می توانند در قالب تشکل ها ابراز کنند.

وی با بیان اینکه ماهیت و فلسفه وجودی تشکل ها با حرکت های ساختارشکنانه منافات دارد، افزود: تشکل های دانشجویی دنبال رفع مشکلات و مطالبه گری به حق است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر جان بخشی تشکل های دانشجویی بیان کرد: بخش اول معمای احیای تشکل ها به دانشجویان بر می گردد و بخش دیگر به تصمیم گیری ها و اقدامات مسئولان و فراهم کردن زیرساخت های لازم در این حوزه، که باید به آن توجه ویژه شود.

کلانتری با اشاره به اینکه کار تشکل ها فقط بیان مطالبه نیست، گفت: جهت دهی، پالایش، اعتلابخشی و هم راستا کردن مطالبات در افق توسعه و پیشرفت کشور از مهم ترین وظایف تشکل ها در مطالبه گری است‌جهت دهی، پالایش، اعتلابخشی و هم راستا کردن مطالبات در افق توسعه و پیشرفت کشور از مهم ترین وظایف تشکل ها در مطالبه گری است.

وی با اشاره به اختلال در فرایند جامعه پذیری در محیط دانشگاهی افزود: فاصله گیری دو الی سه ساله افراد به واسطه شیوع کرونا در محیط دانشگاه ها و مراکز آموزشی منجر به اختلال در فرایند جامعه پذیری شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر بروزرسانی شیوه نامه های آموزشی در بخش های مختلف تصریح کرد: بسیاری از شیوه نامه ها و بخشنانه ها و سیاست گذاری های وزارت علوم تناسب چندانی با تحولات عصر فضای مجازی ندارد و باید اصلاح شود.

تدوین آیین نامه مطالبه گری در دانشگاه ها

کلانتری از تدوین آیین نامه مطالبه گری در دانشگاه ها خبر داد و اضافه کرد: محیط دانشگاهی فضایی مثبت و اثرگذار برای مطالبه گری در چارچوب قانون است.

وی با اشاره به مرزبندی اعتراض با اغتشاش افزود: آیین نامه مطالبه گری در دانشگاه ها ماهیت اصلی اعتراض و مطالبه گری را از اغتشاش و آشوب جدا می کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه مطالبه گری فرصتی برای رفع نقص ها به شمار می رود، گفت: مطالبه گری یک نوع امر به معروف و نهی از منکر است و باید به آن توجه ویژه شود.

کلانتری با بیان اینکه تشکل های دانشجویی و دانشجویان نقش مهمی در حل نظام مسائل دارند، اضافه کرد: جوانان و کنش گران مطالبه گری در توسعه و پیشرفت اثرگذار هستند و باید به آنها بها داده شود.

وی با تاکید بر تمرین گفتگو در جامعه افزود: جامعه به شدت نیازمند آموزش گفتگو و استدلال است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به آسیب های فضای مجازی در بخش های مختلف بیان کرد: عدم تعامل، تک محوری، انشقاق خانوادگی و همچنین طرد افراد از فضای حقیقی آموزشی و تحقیقی بخشی از آسیب های فضای مجازی بوده است.

نقد منجر به اصلاح امور می شود

کلانتری با بیان اینکه فرهنگ دانشگاه به دست دانشجویان تقویت می شود، گفت: دانشجویان در همه عرصه ها اثرگذار و نقش افرین هستند و این مهم بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه نقد و لزوم بر نقدپذیری افزود: نقدها منجر به اصلاح امور می شود و در راستای ارتقا، توسعه و پیشرفت موثر است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به تنگناهای مالی و اعتباری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بیان کرد: کرونا آسیب های زیرساختی زیادی به دانشگاه ها وارد کرده که بخشی از آن مربوط به سوء مدیریت بوده و باید پاسخگو باشند.

کلانتری با بیان اینکه ضعف فرهنگی چالش اصلی جامعه امروز است، گفت: فرهنگ باید از حالت پیوستی خارج شود و در متن و بطن جامعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اتفاقات اخیر خلاء های فرهنگی را برجسته کرد، افزود: بازسازی و ترمیم بخش فرهنگی باید در اولویت مسئولان قرار گیرد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با انتقاد عملکرد ضعیف صدا و سیما حوزه جنگ شناختی بیان کرد: گروه‌های دانشجویی و تشکل‌ها در این زمینه ورود کرده و این بخش را تقویت کنند.

به گواه آمار رسمی هنوز حتی یک بلیت سفر به ایران خریداری نشده یا یک تخت مراکز اقامتی از سوی مسافران خارجی رزرو نشده است.

 
گیل ندا،  روزنامه اطلاعات نوشت: ناآرامی های اخیر اجتماعی در شهرهای کشور که عموماً منبعث از نادیده گرفتن فرهنگ گفتگو در جامعه است، همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی قطر به مسافران خارجی که احتمال داشت تمایلی نسبت به دیدار از ایران داشته باشند، نشان می دهد اینجا هنوز آمادگی لازم برای تحمل اندیشه های جدید و تعامل فرهنگی با اقشار مختلف وجود ندارد و این بدترین پیام دعوت برای کسانی است که صرفا با هدف تعامل فرهنگی و اقتصادی به منطقه جغرافیایی ما سفر می کنند.
 
کمتر از ۲۰ روز به شروع بزرگترین رویداد ورزشی، فرهنگی و اقتصادی جهان در کنار مرزهای جنوبی ایران باقی مانده و ما منفعلانه نظاره گر برنامه ریزی کشورهای دور و نزدیک برای بهره مندی از این فرصت طلایی هستیم.
 
به گواه آمار رسمی هنوز حتی یک بلیت سفر به ایران خریداری نشده یا یک تخت مراکز اقامتی از سوی مسافران خارجی رزرو نشده است. حتی یک بنگاه اقتصادی در داخل کشور هم سفارش جدیدی برای کالا یا خدمات تولیدی خود دریافت نکرده تا به مسافران جام جهانی قطر عرضه کند.
 
بدون شک تا پایان دوره برگزاری مسابقات فوتبال قطر هم نباید منتظر تحول ویژه ای در این حوزه باشیم و باید بپذیریم که فرصت هم سفرگی با برخورداران اقتصادی این رویداد جهانی را از دست داده ایم.
 
این رویداد ناگوار بیانگر دو واقعیت تلخ در کشور ماست که هر دو آنها به نبود مدیریت برنامه ریز، مصلحت اندیش و آینده نگر در ساختار حکمرانی دولت برمی گردد.
 
نخست آنکه در سال های گذشته و در فرصت فراوانی که برای برنامه ریزی در خصوص استقبال از مسافران جام جهانی فوتبال داشتیم، هیچ ایده جذاب و هیچ عزم جدی برای استفاده از پتانسیل توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی جام جهانی قطر نداشته ایم و هنوز هم دستگاه های مسئول برای تدارک بستر برخورداری از مزایای این رویداد بین المللی در ایران، سردرگم و بی هدف به دنبال معجزه اند تا شاید تصادفاً خورده ریزی از سفره اقتصادی جام جهانی فوتبال را عاید شوند.
 
دوم آنکه در آستانه برگزاری این مسابقات، آن چنان چهره تدافعی و غیرجذابی از خود برای مسافران خارجی به نمایش گذاشته ایم که انگیزه ای برای سفر به ایران و آشنایی با فرهنگ و اقتصاد کشور باقی نمی گذارد.
 
ناآرامی های اخیر اجتماعی در شهرهای کشور که عموماً منبعث از نادیده گرفتن فرهنگ گفتگو در جامعه است، همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی قطر به مسافران خارجی که احتمال داشت تمایلی نسبت به دیدار از ایران داشته باشند، نشان می دهد اینجا هنوز آمادگی لازم برای تحمل اندیشه های جدید و تعامل فرهنگی با اقشار مختلف وجود ندارد و این بدترین پیام دعوت برای کسانی است که صرفا با هدف تعامل فرهنگی و اقتصادی به منطقه جغرافیایی ما سفر می کنند.
 
تحرکات تروریستی گروهک داعش و فرصت طلبی دشمنان خارجی برای تبدیل صحنه اعتراضات اجتماعی به اغتشاشات کور هم که ناشی از نادیده گرفتن ضرورت وجود تریبون های گفتگو در جامعه است، باعث شده تا نتوانیم چهره واقعی امنیت عمومی را به متقاضیان دیدار از جاذبه های گردشگری کشور نشان دهیم.
 
از طرف دیگر قطع یا محدودیت دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی در ایران، آن هم در بحبوحه برپایی بزرگترین رویداد فرهنگی – ورزشی فرامرزی خلیج فارس، نه تنها زمینه نقش آفرینی کسب و کارهای الکترونیک را برای بهره مندی از منافع اقتصادی این رویداد جهانی نابود کرده، بلکه امکان ارتباطات بین المللی برای گردشگران خارجی را از بین برده و بدیهی است با چنین چشم انداز مدیریتی، هیچ گردشگر یا سرمایه گذاری رغبت سفر به ایران را نخواهد داشت.
 
بنابر این در شرایط فعلی دل بستن به بهره مندی از مزایای فرهنگی و اقتصادی بازی های جام جهانی قطر برای ملت ایران صرفا یک رویای خام و دست نیافتنی است، اما شاید این شکست مدیریتی برای سیاست گذاران و برنامه ریزان دولت تلنگری باشد تا در آینده با دیدی جامع تر به رویدادهای فرامرزی و پتانسیل بهره مندی از مزایای آنها بنگرند.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.