اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان از برنامه‌ریزی برای افزایش میزان مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه به ۱۵ میلیارد دلار و بیشتر از آن خبر داد و گفت: لازمه تحقق این کار تکمیل خطوط ریلی، زمینی و دریایی با کشور روسیه است.

گیل ندا، سید کاظم دلخوش اباتری اظهار داشت: یکی از بخش‌های اصلی مسئولیت کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در زمینه اقتصاد کشور است و طرح‌ها و لوایح مربوط به امنیت اقتصادی و اجتماعی را در آن پیگیری می‌کنیم.

نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس قانون تجارت را از جمله بحث‌های کمیسیون حقوقی و قضایی خواند و عنوان کرد: قانون تجارت کشور با هزار و ۱۱۸ ماده مربوط به سال ۱۳۱۱ است و معتقدیم برخی مواد آن در شرایط فعلی همخوانی ندارد بنابراین درصدد تغییرات آن هستیم.

دلخوش اباتری شفافیت و تشویق افشاگران فساد و مالکیت صنعتی را از دیگر مواردی که در اولویت کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفته، تصریح کرد: بحث اسناد رسمی و غیررسمی از جمله دغدغه‌هایی است که مردم امروز در جامعه با آن روبه رو هستند، به همین علت اقدام به تنظیم قانون مربوط به آن کردیم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تدوین قانون آن در کمیسیون اقتصادی را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاح حقوق و دستمزد کارکنان دولت اعم از کارگران و کارمندان از دیگر مواردی است که مجلس برای تعیین تکلیف و ساماندهی آن ورود کرده است.

وی در ادامه به عضویت خود در فراکسیون تعاون مجلس به همراه ۱۵۰ نماینده دیگر اشاره کرد و یادآور شد: مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی سهم تعاون را در  اقتصاد ۲۵ درصد اعلام کردند به همین دلیل تلاش کردیم تمامی قوانین مورد نیاز بخش تعاون را تدوین کنیم و اطمینان داریم که اگر اتاق‌های تعاون در بخش اجرا به وظایف خود به خوبی عمل کنند، سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد کشور تحقق پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس نقش تعاونی‌ها در توزیع کالاها و خدمات و تولید کشور را بسیار مهم ارزیابی نمود و اذعان کرد: برای کشور تولید در بخش تعاون بسیار مقرون به صرفه تر است و می تواند اشتغال بسیار زیادی را از طریق ایجاد و فعال سازی تعاونی‌ها در عرصه اقتصاد ایجاد کرد.

دلخوش اباتری همچنین به پیگیری موضوعات کلان استان گیلان در مجمع نمایندگان استان اشاره داشت و اضافه کرد: به همراه استاندار گیلان و سایر نمایندگان استان جلسات متعددی را با معاون اول رئیس جمهور و وزرا تشکیل دادیم و پیگیر پروژه‌ها و اعتبارات تخصیصی از محل سفر ریاست جمهوری شدیم و موفقیت‌های خوبی را هم به دست آوردیم.

وی اجرای پروژه راه‌آهن استان گیلان با استفاده از تهاتر نفت را یکی از این موفقیت‌ها خواند و گفت: تجارت و اقتصاد ما امروزه با کشور روسیه بیشتر از قبل شده است و حمل و نقل ریلی یکی از پیش نیازهای اصلی استمرار روند همکاری‌ها است.

دلخوش اباتری میزان مبادلات اقتصادی و تجاری کشورمان با روسیه را چهار میلیارد دلار دانست و با بیان اینکه درصددیم این میزان مبادلات را به ۱۵ میلیارد دلار و بیشتر از آن برسانیم اذعان کرد: لازمه تحقق این کار تکمیل خطوط ریلی، زمینی و دریایی با کشور روسیه است.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان جلسه این مجمع با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای نجات و احیا تالاب بین‌المللی انزلی را از دیگر اقدامات انجام گرفته ذکر کرد و یادآور شد: در مورد معضل پسماند، زباله و شیرابه‌های سمی ناشی از آن در سراوان با محیط زیست و سازمان انرژی اتمی مذاکراتی انجام دادیم و انتظار داریم ثمرات خوبی برای گیلان داشته باشد.

دلخوش اباتری با بیان اینکه حل و فصل مشکلات و موانع پیش روی سرمایه‌گذاران و معدن داران استان گیلان هم در اولویت قرار دارد خاطرنشان کرد: در ماه آینده رئیس حفاظت محیط زیست و سازمان انرژی اتمی به همراه کارشناسان خود به استان گیلان خواهند آمد تا بتوانیم معضل زباله و شیرابه‌ و تالاب انزلی را به شکل اساسی حل کنیم.

جلسه هم‌اندیشی رییس شورای شهرستان و شهردار رشت، معاون شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان و رییس اداره برق شهرستان رشت در راستای طرح جامع مدیریت شهری و افزایش تعاملات بین دستگاهی برگزار شد.

گیل ندا،   ظهر روز شنبه هفتم آبان ۱۴۰۱ جلسه ای با حضور سید امیر حسین علوی شهردار رشت، مجید عزیزی رییس شورای اسلامی شهرستان رشت، معاون شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان، رئیس اداره برق شهرستان رشت و معاونین شهرداری رشت در راستای طرح جامع مدیریت شهری و با هدف افزایش تعاملات بین دستگاهی برگزار شد.

سید امیر حسین علوی شهردار رشت در این جلسه در مورد طرح جامع مدیریت شهری، موضوعاتی را مطرح کرد و با تاکید بر اینکه برای موفقیت در مدیریت شهری به تعامل بین دستگاهی نیاز است، یادآور شد: شهرداری تنها دستگاهی است که طیف وسیعی از خدمات را به شهروندان ارائه میدهد و وجود تعاملات بین دستگاهی برای آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

شهردار رشت به بررسی راهکارهای ارتقاء سطح همکاریهای دو مجموعه در مسیر افزایش رفاه شهروندان پرداخت و گفت: خط کشی و فاصله‌گذاری در عملکرد دستگاهها و دوایر مختلف از منظر افکار عمومی وجود ندارد و ارزیابی نهایی مردم از خدمات نظام اداری کشور، برپایه کل اقدامات اجرایی صورت می‌پذیرد، بنابراین باید همه دستگاهها با یکدیگر همپوشانی لازم را داشته باشند.

 علوی وجود تعامل بین بخشی دستگاهها را منجر به رقم خوردن رویدادها و ارائه خدماتی مطلوب به لحاظ کمی و کیفی به شهروندان دانست و تاکید کرد: بسیاری از رخدادهایی که در شهر رشت به واسطه هماهنگی بین بخشی حادث شده، ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و رفاه حال آنان را به همراه داشته است.

مجید عزیزی رییس شورای اسلامی شهرستان رشت نیز در این جلسه مواردی را ذکر کرد و عنوان داشت: رسیدگی بدون فوت وقت و در کمترین زمان، حق تمام شهروندان است و نباید به دلیل بروکراسی اداری رسیدگی به درخواستها و مطالباتشان زمان‌بر شود.

رییس شورای اسلامی شهرستان رشت با تاکید بر اینکه دستگاههای خدمت رسان باید با مدیریت شهری هماهنگ باشند، تصریح کرد: مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی شهر و شهرداری رشت در راستای ایجاد تعامل بیشتر بین دستگاهی و همچنین ارائه خدمات بهینه و مطلوب‌تر به عموم شهروندان از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

خوشبختانه همکاران دانشگای و اساتید ما خودشان مسیر آموزش خود را پیش می گیرند، مطالبات دانشجویان هم باید شنیده شود و موظف هستیم به آنها پاسخگو باشیم و در حد توان شرایطی را مهیا کنیم که جامعه دانشگاهی در پیرفت علم و فناوری اثربخش تر از گذشته باشند.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد که مطالبات دانشجویان باید شنیده شود.
گیل ندا، محمدعلی زلفی گل در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت اخیر دانشگاه های کشور اظهار کرد: طبیعی است که شور و نشاط دانشجویی در عرصه سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ظهور  و بروز داشته باشد. خوشبختانه همکاران دانشگای و اساتید ما خودشان مسیر آموزش خود را پیش می گیرند، مطالبات دانشجویان هم باید شنیده شود و موظف هستیم به آنها پاسخگو باشیم و در حد توان شرایطی را مهیا کنیم که جامعه دانشگاهی در پیرفت علم و فناوری اثربخش تر از گذشته باشند.
  
وی درباره نحوه برگزاری کلاس های دانشگاه ها خاطرنشان کرد: کلاس ها حضوری است مگر در موارد خاصی که شرایط خوابگاهی خاصی وجود داشته باشد، در غیر اینصورت کلاس های مجازی نیست.
 
زلفی گل همچنین درباره کلاس های دانشگاه شریف بیان کرد: کلاس های دانشگاه شریف حضوری است، اما برای ورودی های جدید  با توجه به امکانات وشرایط خاص تاکنون مجازی بوده و خود شورا و هیات رئیسه  دانشگاه شریف درباه نوع برگزاری این کلاس ها در آینده تصمیم گیری می کند.
رئیس‌جمهور کشورمان گفت: بعد از دوره یکجانبه گرایی امروز فصل جدیدی در حال بروز است و قدرت‌های جدیدی در حال خلق در دنیا است. امروز دوره یکجانبه گرایی گذشته است. امروز قدرت آمریکایی‌ها در منطقه رو به افول است.

گیل ندا،   حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه ۳ آبان ماه) در اجلاس اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه، اظهار داشت: امید آفرین بودن برای یک رسانه شرط است و رسانه نه فقط باید حفظ هویت و استقلال ملت‌ها را صیانت کند و آزادی را برای ملت‌ها تضمین کند، بلکه باید ملت‌ها را در برابر هجمه‌ها صیانت کند و این رسالت رسانه‌ها است.

با تحریم به دنبال ترور اقتصاد ما هستند

رئیس‌جمهور عنوان کرد: ما اقسام ترورها را داریم، اعم از ترور شخص و ترور شخصیت همراه با توهین‌ها و تهمت‌ها. گاهی ترور، ترور اقتصاد یک کشور است. برای مثال، با تحریم به دنبال ترور اقتصاد ما هستند و امروز تحریم همان جنگ سابق است‌.
 
رئیسی اضافه کرد: گاهی ترور، فرهنگی است. تروریسم فرهنگی آن است که به حقایق نمی‌پردازد و تلاش می‌کنند حقایق حذف شود و در گردونه اطلاعات حقیقت وجود نداشته باشد. کار دیگر آن پنهان کردن حقیقت است و با دروغ و نیرنگ در این مسیر تلاش می‌کنند.
 

ترور فرهنگی نمی‌خواهد مردم در جریان حقایق قرار گیرند

رئیس‌جمهور بیان کرد: گاهی بخش کم اهمیتی از حقایق را بیان می‌کنند تا حقایق اصلی پنهان بماند. ترور فرهنگی نمی‌خواهد مردم در جریان حقایق قرار گیرند. در رسانه هم همین طور است. کار رسانه مأموریت خطیری برای اصحاب رسانه است تا هویت تمدنی و داشته‌های مطرح میان ملت‌ها از جهت ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و غیره را معرفی کند و به آنها بیاموزد که در مقابل ترورها ایستادگی و مقاومت کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه جریان مقاومت و نگاه مقاومتی در برابر هجوم به ظرفیت‌ها و آثار تمدنی به ملت‌ها باید توسط رسانه صیانت شود، گفت: رسانه می‌تواند حفظ ارزش‌ها و کرامت‌های انسانی و مأموریت اجرای عدالت در جامعه را پیگیری و اجرا کند.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: امروز استکبار به دنبال آن است تا ادراکات مورد نظر خود را به جامعه و مخاطبان تحمیل کند. اینکه برداشت درستی از وقایع صورت گیرد، کار رسانه‌های مستقل است نه اینکه آنچه رسانه‌های غربی می‌خواهد را القا کنند. امپراتوری رسانه‌ای امروز این است که آنچه آنها می‌خواهند بیان شود.
 

امروز جنگ، جنگ روایت‌ها است

رئیسی ادامه داد: نقش شما به عنوان رسانه این است که از خشونت، جرایم سازمان یافته، به راه انداختن اختلافات قومی و مذهبی و امور مربوط به قاچاق مواد مخدر و سایر مسائل در رسانه‌ها جلوگیری کنید. امروز به دنبال تفرقه افکنی میان ملت‌ها هستند. امروز جنگ، جنگ روایت‌ها است. از یک حادثه چند روایت متفاوت ارائه می‌شود و برای تشخیص درستی و نادرستی آن باید دنبال واقعیت‌ها رفت.
 
رئیس جمهور افزود: بعد از دوره یکجانبه گرایی امروز فصل جدیدی در حال بروز است و قدرت‌های جدیدی در حال خلق در دنیا است. امروز دوره یکجانبه گرایی گذشته است. امروز قدرت آمریکایی‌ها در منطقه رو به افول است.
 
رئیسی اظهار داشت: این ائتلاف رسانه‌ای می‌تواند بسیار خوب باشد و در جهت انجام کار حرفه‌ای و متعهدانه به کار گرفته شود و مجموعه متحدی به عنوان اتحادیه در برابر فرهنگ غربی فعالیت کند. نقش مدیریت این مجموعه که در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد، باید بتواند ائتلاف کشورها در منطقه و جهان را به همراه داشته باشد.‌

قدرت غربی‌ها که در عالم یکه‌تازی می‌کردند رو به افول است

وی با بیان اینکه امروز همکاری کشورها در منطقه قدرت‌هایی را خلق می‌کند، گفت: یکی از قدرت‌هایی که در حال خلق شدن است، در منطقه آسیا و اقیانوسیه است که بسیار قابل توجه است. با توجه به داشتن جمعیت قابل توجه، ذخایر و منابع بسیار و شکل‌گیری اتحادیه‌های متعدد مانند شانگهای و اوراسیا در منطقه، به این منطقه قدرتی بخشیده شده است و کشورها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و قدرت آفرینی می‌کنند. با این تشکل و تشکل‌های مشابه قدرت‌های غربی که در عالم یکه تازی می‌کردند رو به افول است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما در سیاست همسایگی خود و سیاست کشورهای منطقه برای سازمان‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای جایگاه ویژه‌ای قائل هستیم و در این دوره همکاری‌های خود را با کشورهای منطقه و کشورهای آسیا و اوراسیا، شانگهای و اکو افزایش دادیم و این کارها رو به افزایش است.

ارتباط ایران با روسیه و چین در حوزه‌های مختلف ادامه خواهد داشت

رئیسی تصریح کرد: امروز روابط جمهوری اسلامی با همه کشورها مانند روسیه، چین، ژاپن، کره و غیره روابط بسیار خوبی است و با بعضی از آنها پیمان‌های ۲۵ ساله و با برخی تفاهم‌های محکمی داریم. کار هم از طرف آنها و هم از طرف ما به صورت جدی در حال پیگیری است. سوال کردند ما با روسیه و چین ارتباط داریم؟ این ارتباط همواره بوده و در حوزه‌های مختلف ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: ما با آمریکا و کشورهای آمریکای لاتین ارتباط داریم. ما اعلام کردیم با همه کشورهای دنیا جز آنها که با ما دشمنی می‌کنند و ما در مقابل آنها مقاومت خواهیم کرد، ارتباط داریم. ما با همه کشورها ارتباط حسنه داریم و این ارتباطات رو به گسترش است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مسئله مذاکرات و تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی به دنبال حق خود در مذاکرات است، گفت: بارها تاکید کردیم آنچه به عنوان قرارداد میان ما و کشورهای ۱+۵ مطرح شد، در نهایت منتهی به نقض پیمان از سوی آمریکایی‌ها و عدم انجام تعهدات از سوی اروپایی‌ها شد و فقط ایران به تعهدات خود عمل کرد.

فعالیت‌های هسته‌ای ایران هیچ گونه انحرافی ندارد

رئیسی اضافه کرد: بیش از ۱۵ بار آژانس انرژی اتمی رسماً اعلام کرده است فعالیت‌های هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه انحرافی ندارد. نسبت به انجام مذاکرات هم جمهوری اسلامی حرف خود را مبتنی بر منطق، استدلال و مبانی کاملاً قابل دفاع بیان کرده است. آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و جمهوری اسلامی سخنان خود را مطرح کرده و دیدگاه‌ها خود را بیان کرده است.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها در بیان تصمیم خود تأخیر می‌کنند اما ما مصمم به دنبال کردن حقوق ملت ایران هستیم. جمهوری اسلامی همزمان با دنبال کردن رفع تحریم‌ها، خنثی سازی تحریم‌ها را نیز در دستور کار دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به نقش جمهوری اسلامی در دنیای امروز، گفت: شما می‌دانید که ایران امروز از همه زمان‌ها قدرتمندتر است و طی این ۴۳ سال امروز در جایگاه قدرتمندتری هستیم و هیچ معادله‌ای در منطقه صورت نمی‌گیرد، مگر اینکه نقش جمهوری اسلامی تعیین کننده باشد و آنها به این مسئله اعتراف می‌کنند.

رئیسی با تاکید بر اینکه مقاومت جمهوری اسلامی توانسته غربی‌ها را شکست دهد، تصریح کرد: خودشان به این شکست اذعان داشته و اعلام کردند فشار حداکثری روی جمهوری اسلامی کارساز نبوده است. چه چیزی آنها را به عقب نشینی وادار کرده است؟ تنها دلیل مقاومت مردم و جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: نقش جمهوری اسلامی امروز در منطقه غیر قابل انکار است و این هم به برکت هدایت‌های امام بزرگوار و رهبری معظم انقلاب و خون مطهر شهدا از جمله شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی به عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه تحقق یافته است.

دشمنان با تحریم‌ها به جایی نرسیدند و حالا به دنبال تهدید هستند

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی در جایگاه قدرت و عزت است و ما فکر می‌کنیم توطئه‌هایی که علیه جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و به دنبال آشوب هستند، به دلیل پیشرفت و قدرت جمهوری اسلامی است زیرا آنها دیدند با تحریم‌ها به جایی نرسیدند و حالا به دنبال تهدید هستند.

رئیسی عنوان کرد: از رؤسای چند کشور خواستم پیام بدهند که آمریکایی‌ها برای چندمین بار در محاسبات خود دچار خطا و اشتباه شدند و این بار هم از همان دفعات بود. خطاهای آنها خسارات بسیاری برای آنها به همراه دارد. مانند حضور ۲۰ ساله در افغانستان و خسارت به آنها که یک خطای راهبردی و استراتژیک آمریکایی‌ها بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی به لطف خدا و برکت خون شهدا امروز قدرتمندتر از هر زمانی خواهد بود و حضور قدرتمندانه‌ای در منطقه خواهد داشت و این در دستور کار جمهوری اسلامی و برای حمایت از مظلومان عالم و مردم تحت ستم و آزادی خواهان خواهد بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز استانداردهای دوگانه غربی‌ها در حقوق بشر، آزادی و غیره توسط شما رسانه‌ها قابل تعریف است و این وظیفه مهم و سنگینی برای شما است تا مردم را آگاه کنید و با رشد اطلاعات و رشد فرهنگی به آنها اطلاعات بیشتری دهید تا آنها بدانند غربی‌ها با نیرنگ و فریب قصد دارند کشورهای مستقل را وابسته و کشورهای وابسته را مستقل جلوه دهند. ان شاء الله این اتحادیه با کمک همه اعضا بتواند هر روز طریق رشد و تعالی را بپیماید و گام خوبی در جهت استقلال و حفظ هویت ملت‌ها برداشته شود.

گفته می‌شود اگر به موضوع حجاب توجه نشود، قضیه «آندلس» رخ می‌دهد، من فکر می‌کنم این تشابهات، درست نیست/ علامه طباطبایی به فردی که 2 خانم کم حجاب تذکر داده بود گفت: چرا به آنها تذکر دادید؟ما باید آدم باشیم.
 

گیل ندا،  علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در گفت و گو با روزنامه اطلاعات خواستار آن شد که درباره قانون حجاب همانند قانون ممنوعیت ماهواره رفتار شود و همان گونه که درباره استفاده از ماهواره برغم وجود قانون، سختگیری نمی شود درباره حجاب هم همین گونه شود.

وی با اشاره به این که موضوع حجاب، کار فرهنگی می خواهد گفت: شما به زمان شاه نگاه کنید، مگر ترویج بی‌حجابی نمی‌شد، اما چقدر از مردم حجاب داشتند و رعایت می‌کردند! آن زمان علمای ما مسیر درستی را طی می‌کردند. نکته دیگر آن که، نباید کاری کرد که چنین مسائلی، جنس حکومتی پیدا کند. در این صورت، رفتار اجتماعی آن جنس دیگری پیدا می‌کند. سوال این است آیا حکومت در همه امور باید چنین دخالت کند؟

 متن کامل این گفت و گو را بخوانید:

* مسأله امروز، وضع اخیر کشور است. تبدیل گام‌به‌گام برخی نابرابری‌ها به نارضایتی فعال و محرکی که این نارضایتی‌ها را به خشونت تبدیل کرده است. شما که سال ها در مصادر عالی به ویژه در مقام رئیس قوه قانونگذاری بودید، مصادیق تبعیض و نابرابری را در حوزه‌های قانونگذاری و اجرا چگونه ارزیابی می‌کنید و صورت‌بندی شما از وقایع اخیر چیست؟

** وقایع اخیر جنبه‌های مختلف دارد و برای یک تحلیل دقیق باید به همه ساحت‌ها توجه داشت. یک وجه این موضوع، خانم مهسا امینی بود، حادثه‌ای که غمبار و تأسف برانگیز بود. با گزارشی هم که درباره علت فوت ایشان ارائه شد معلوم شد که ضرب و جرحی در کار نبوده، ولی به هرحال هدایت ایشان به ساختمان نیروی انتظامی، باعث وارد شدن یک آسیب روحی به ایشان و نهایتاً فوت ایشان شد و عواطف مردم را برانگیخت.

در وجه دیگر، مسأله این است که اکنون در یک شرایطی هستیم که موضوع تبدیل به خشونت و آشفتگی امنیتی شده است و همه از آن خسارت می‌بینند. همان طور که رهبر معظم انقلاب تحلیل جامعی را ارائه کردند، عده‌ای هم از این موضوع سوء استفاده می‌کنند. دشمنان ایران، خفته نیستند و از این موضوع، هدف‌هایی را دنبال کردند که نتیجه آن، ایجاد آشوب و به‌هم ریختگی امنیتی است.

در این شرایط هیچ کشوری نمی‌تواند نسبت به این مسأله بی‌تفاوت باشد. چون در آشفتگی، به همه ستم می‌شود و گاه طرفین در این آشفتگی، کارهایی انجام می‌دهند که خسارتبار است. در این ماجرا، نیروی انتظامی، بسیج و سپاه که نیروهای فداکاری هستند، خسارت دیدند، از آن طرف هم افرادی که در آشفتگی‌ها بودند، فرزندان همین کشورند و صدمه به آنها هم تأسف‌ برانگیز است.

من فکر می‌کنم تمام کسانی که دوستدار ایران هستند باید توجه داشته باشند که در هیچ کشوری در وضع آشفته نمی‌شود به مسائلی مانند عدالت پرداخت. در این وضع به افراد مختلف ستم می‌شود. به‌طور مثال در دانشگاه صنعتی شریف که من به دلیل تحصیل خودم در آنجا با این دانشگاه ارتباط دارم، یک سری از تظاهر ‌کنندگان شعارهای زشتی دادند که در شأن محیط دانشگاهی نبود؛ البته ممکن است افرادی غیردانشجو این شعارها را سر داده باشند اما به‌ هرحال دانشجویان بسیجی خیلی با متانت عمل کردند و شعارهای خودشان را دادند. در اینجا برخی از اساتید برای وساطت آمدند و خواستار درست کردن دالانی برای خروج دانشجویان شدند ولی افرادی که از بیرون فضای دانشگاه آمدند، اساتید را هم مورد ضرب و شتم قرار دادند و اکنون موضوع بی‌حرمتی است که اساتید را برآشفته است.

تردید نکنید مسئول آن نهاد امنیتی هر که باشد چنین دستوری را برای اعمال خشونت نداده است. اما در وضع آشفته، از این اتفاق‌ها رخ می‌دهد. این نکته مهم باید در جامعه جا بیفتد که حرف حق را باید از مسیر درست زد و در مسیر نادرست حق پوشیده می‌شود.

وجه دیگر، مسأله «حجاب» است. این موضوعی است که بیش از حد درباره آن حرف زده می‌شود در حالی که حد امور را باید در کشور نگه داشت. یکی از آقایانی که متصدی این امر است، گفته بود ۵۰ درصد بانوان جامعه، حجاب کاملی ندارند. نمی‌دانم این حرف درست است یا خیر، اما وقتی یک امری این‌قدر شیوع داشته باشد، نباید با این روش‌ها با آن برخورد و پلیس را درگیر کرد.
علی لاریجانی سکوتش را شکست: وقتی 50 درصد بانوان کشور حجاب کاملی ندارند نباید پلیس را درگیر ماجرا کرد
مقوله حجاب یکی از موضوعات مهم اسلام است، اما آیا اهمیت این موضوع به اندازه توحید یا نبوت است؟ آنچه شامل رکن فکر دینی و انسان ساز می‌شود، موضوعات اساسی مانند توحید است، بقیه شاخه و برگ هاست، باید به اندازه به آنها توجه داشت؛ البته این آقایان از روی حُسن نیت حرف می‌زنند.

من دیدم گاهی در ادبیات‌ رسانه‌ای گفته می‌شود که اگر به این موضوع توجه نشود، قضیه «آندلس» رخ می‌دهد، من فکر می‌کنم این تشابهات، درست نیست یعنی وضع ما در ایران، جایگاه جغرافیایی و سابقه و قدمت ما در اسلام، اینها قابل مقایسه با آن وضع آندلس که خاستگاهشان غرب بود، کاملاً متفاوت است. ضمن آن که اینجا یک انقلابی صورت گرفته و رهبرانی مانند امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای دارد که اینها افراد پارسا، عارف و اهل معنا و شجاع هستند.

پیشرفت‌هایی در ایران رخ داده، چرا خودمان را با یک کشور گذشته مانند آندلس مقایسه می‌کنیم که حاکمان لغزنده داشتند. این مقایسه دقیق نیست. پیرو این مقایسه، تصور می‌کنند اگر این شد، کشور خیلی نابسامان می‌شود. به نظر من این تحلیل ناشی از نشناختن عمق انقلاب اسلامی است.

به نظر من با کم حجابی برخی افراد حادثه‌ای رخ نداده است، نمی‌گویم به این مسائل باید بی‌توجه شد بلکه توجهمان باید همراه با بعد ایجابی و فهم درست دینی و از بستر تحول درونی باشد. من در میان آقایانی که وعظ و روشنگری می‌کنند برخی را مانند آقای انصاریان می‌شناسم که بیشتر به جنبه‌های عرفانی و تحولات اخلاقی فکر می‌کند و گاهی هم تذکراتی در این معانی می‌دهد؛ این راه درستی است. در برخی کشورها، سختگیری‌های حجابشان از ما بیشتر بوده، آیا فساد در آنها کمتر بوده است؟ خیر، پنهان‌تر بوده، آنچه مهم است تغییر جوهره انسان‌هاست که امثال شهید مطهری به آن پرداختند.

مسأله حجاب را در این شرایط یک مرتبه بزرگ کردند، نمی‌گویم باید بی‌اعتنا بود، باید به اندازه به آن توجه داشت. افراط در امور اجتماعی این نتایج را دارد. در نتیجه این مسائل اخیر، باید حکومت و افراد دست‌اندرکار بدانند که افراط در پرداختن به امور اجتماعی، واکنش‌های افراطی هم دارد. اینها مسائلی است که باید با ملایمت و مدارا به آن توجه داشت. مانند این است که فردی بیماری میگرن دارد ولی ما مانند فردی که بیماری قلبی دارد و همه رگ‌های آن بسته است، برای او نسخه می‌نویسیم. در مسأله حجاب ما در این شرایط بودیم. راه و طریق توجه به مقوله حجاب، این نیست آن هم در این شرایط که مردم مشکلات اقتصادی دارند و یک مرتبه موضوع حجاب را برجسته می‌کنند، این هم بی‌موقع بوده و هم طریقش درست نبوده است.
 
‏** فرمودید که گفته شده نیمی از جامعه با الگوی حاکمیتی حجاب مشکل دارند، اگر به فرض نظام بخواهد در این موضوع، همان مطالبات نیمی از مردم را بشنود، این به گمان شما از چه مسیری باید بگذرد؟ آیا این مسیر باید از فقه و علماء بگذرد یا از مسیرهای مدنی و سیاسی؟ فرض کنیم چیزی شبیه به رفراندوم؟

‏** به نظرم این موضوع، راه حل فرهنگی دارد، به احکام و رفراندوم نیاز ندارد. بیشتر جنبه معرفتی دارد. مرحوم مطهری در یادداشت‌های خود می‌نویسد که تقرب ایرانی‌ها در احکام شرعی و بیشتر از طریق کسب اطلاع از امامان جماعت مساجد بوده است.

رکن معرفت دینی، توحید و اخلاق و مسائل نبوت و این چیزهاست که تحولات درونی و جوهری در انسان به وجود می‌آورد؛ البته در مسأله حجاب، حوصله هم مهم است. افرادی و جوانانی که به خیابان آمدند، فرزندان خودمان هستند. در یک خانواده اگر فرزندی تخلف کند، تلاش می‌کنند او را به یک مسیر درست راهبری کنند، جامعه بیشتر به این هدایت از جنس مدارا و تساهل نیاز دارد.

باید به این نکته توجه کنیم که هدایت جامعه، فن خاصی دارد یعنی این طور نیست که چون ما حکومت هستیم باید فن هدایت را هم عوض کنیم. این فن، متناسب با فکر اسلامی است. مرحوم زرین‌کوب در کتاب «کارنامه اسلام»، بحثی درباره تمدن اسلامی دارد. به گفته ایشان خدمت تمدن اسلامی به بشریت، خیلی بیشتر از تمدن «رم» و تمدن‌های غرب بوده است.

مرحوم مطهری هم این بحث را دارد. ایشان می‌گوید آنچه باعث شد اسلام به عنوان تمدن اسلامی در دنیا تحقق یابد، روحیه تساهل و مدارایی بود که مسلمین نسبت به سایر افکار و مذاهب داشتند. به‌طور مثال مسیحیان ناراضی از تمدن «بیزانس» به مسلمین پناه می‌بردند، یهودیان و پیروان سایر ادیان هم همین‌طور، چون احساس می‌کردند با آنها به عنوان یک انسان با کرامت برخورد می‌شود. راه نفوذ در مردم همین است. طریق هدایت جامعه هم مدارا، تساهل و اخلاق حسنه است.

اگر ما حکومت هستیم باید همین راه را گسترش دهیم. من از خدمات نیروی انتظامی و بسیج قدردانی می‌کنم ولی نباید این بار را به آنها محول کرد. باید علمای ما با آرامش و سخن درست و گرایشات معنوی این مسأله را جلو ببرند.
علی لاریجانی سکوتش را شکست: وقتی 50 درصد بانوان کشور حجاب کاملی ندارند نباید پلیس را درگیر ماجرا کرد
* به هرحال اکنون حجاب در قانون آمده است. مدارا و کار فرهنگی که شما می‌فرمایید به دوره‌ای نیاز دارد. با وضع موجود چه می‌شود کرد؟ اکنون آیا باید با بی‌حجابی برخورد بشود یا نشود؟

** قانون حجاب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و من فکر نمی‌کنم پناه بردن به قانون، مسأله اصلی در این زمینه باشد. باید پشت این سنگر را بلاوجه نگیریم. مثلاً در مورد ماهواره آیا قانون نیست؟ چرا هست ولی چرا برخورد نمی‌شود باید خوب فکر کنیم و ببینیم درد و درمان چیست. قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با تأنی بیشتری اجرا شود. مسأله این است اگر در جامعه‌ای، جوانان از نظر فکری و اجتماعی یکی از احکام شرعی را به درستی اجرا نکردند، این صددرصد خلاف نیست. چون فقط برخی حجاب کامل ندارند. سوال این است سنت گذشته چطور با آنان برخورد می‌کرد و علمای فهیم کشور چه توصیه‌ای می‌کنند؟ شما تردید نداشته باشید وقتی پدیده‌ای یک مقدار رواج می‌یابد، رفتار سفت و سخت درباره آن علاج کننده نیست. حالا این مسأله که ذات فرهنگی هم دارد.

من در فضای مجازی دیدم که آقایی از اساتید دانشگاه نقل می‌کرد که دو خانم از کشورهای غرب آمده بودند و از مرحوم علامه طباطبایی، سئوالات فلسفی داشتند. حجاب درستی هم نداشتند. این استاد دانشگاه و مترجم به آنها تذکر حجاب می‌دهد، مرحوم طباطبایی گفته بود که چرا به آنها تذکر دادید؟ ما باید آدم باشیم. همه ما باید اصلاح شویم. باید توجه داشته باشیم که همه رعایت حدود کنیم. ذات این موضوع، تأنی دارد.

شما به زمان شاه نگاه کنید، مگر ترویج بی‌حجابی نمی‌شد، اما چقدر از مردم حجاب داشتند و رعایت می‌کردند! آن زمان علمای ما مسیر درستی را طی می‌کردند. نکته دیگر آن که، نباید کاری کرد که چنین مسائلی، جنس حکومتی پیدا کند. در این صورت، رفتار اجتماعی آن جنس دیگری پیدا می‌کند. سوال این است آیا حکومت در همه امور باید چنین دخالت کند؟ حد و حدود حکومت چیست؟ یعنی هر کار خوبی را باید حکومت انجام دهد؟ عناصر مؤثری در کشور هستند که حکومتی نیستند ولی حیثیت راهنمایی بشر را دارند، این امور مال آنهاست، حکومت می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نه فقط در موضوع حجاب که در برخی از موضوعات دیگر هم باید برگردیم. یک وقتی مرحوم آیت‌الله صافی از مراجع فهیم که زمانی دبیر شورای نگهبان هم بودند و نوشته‌های این شورا در زمان ایشان ادبیات فاخری داشت، ایشان یک زمانی با مجلس، نزاعی پیدا کرد. مجلس در قانون بودجه برای بخش‌های مختلف بودجه‌ای از بیت‌المال تعیین کرده بود. مرحوم آیت‌الله صافی نامه‌ای به رئیس وقت مجلس نوشت و گفت که در استفاده از بیت‌المال باید در جاهایی که «ضرورت» دارد، استفاده کنید نه جاهایی که نیاز دارید. یعنی ممکن است به‌طور مثال شما بخواهید جایی کتابخانه بزنید، سئوال این است آیا احداث کتابخانه از سوی شما ضروری است یا می‌توانید به بخش خصوصی کمک کنید که خودش کتابخانه احداث کند؟ همین نکته اگر اجرا می‌شد، سیستم دیوانی ما چنین فربه نمی‌شد.

حکومت اسلامی این است که مردم خودشان، امور را اداره کنند. از نظر عدالت اجتماعی هم همین‌طور است. در صورت اداره امور توسط مردم، استعدادهای آنان شکوفا می‌شود. وقتی دولت جایگزین می‌شود، یعنی مانع «رشد» مردم است. دولت فقط باید زمینه‌ساز باشد، مقولات فرهنگی هم ذاتاً متعلق به خود مردم است، دولت باید بسترسازی کند.

‏* در ارتباط با قضایای اخیر، آیا نظام باید حقی را برای معترضان قائل باشد، بالقوه آیا امکان گفتگو بین نظام و معترضان هست؟

**حتماً گفتگو لازم است. این گفتگو باید عمیق‌تر باشد. باید بسترهای طبیعی اعتراض فراهم باشد و افراد سازمانی داشته باشند که با آن امکان گفتگو باشد. همین کار در غرب هم شده است. از آن طرف هم باید مراقب بود که اعتراض به خشونت کشیده نشود، این باعث آشفتگی کشور می‌شود. وقتی اعتراضات امنیتی شود، همه مسئولند از امنیت کشور دفاع کنند.
 
‏* یکی از معضلات کشور، بحث رانت و فساد است که برای آن راه‌حلی دیده نشده است. به طوری که برخی مقامات رسمی نظام آن را «فساد سازمان‌یافته»، نامیده‌اند. این موضوع به شدت مردم را در شرایطی که وضع مناسبی از نظر معیشتی هم ندارند، آزار می‌دهد. چرایی تبدیل شدن فساد به یک زخم کهنه را در کدام عرصه‌ها می‌توان جست؟

** این موضوع هم وجوه مختلف دارد. یک وجه این است که وقتی دولت خیلی فربه شد، همین عامل فساد است. اگر کارها به مردم واگذار شود، زمینه فساد از بین می‌رود. اکنون رشوه در ادارات هست چون برای هر کاری باید به ۱۰ وزارتخانه رفت که همگی احساس تصدی‌گری دارند.

دولت نباید این اندازه منبسط باشد. اکنون ۷۰ درصد اقتصاد، دست حکومت است. تا وقتی اقتصاد، حکومتی باشد، عدالت اجتماعی محقق نمی‌شود و این فساد‌ها هم اتفاق می‌افتد. نکته دیگر مقررات زیاد اعم از قانون و بخشنامه نوشتن است. حجم زیاد دستورالعمل با تخلف، مساوی است، روال کار مردم باید آسان باشد.

باید دولت، اول اصلاحات مورد نیاز را خودش انجام دهد بعد به دنبال صدور بخشنامه برای مردم باشد. به طور مثال اصل‌۴۴ قانون اساسی در اصول، خوب است. موقع اجرایی‌شدن بحث واگذاری به شرکت‌های خصوصی بود، این اصل را در همان ابتدا سقط جنین کردند. آمدند به جای بدهی‌ها به دستگاه‌ها، کارخانجات را به آنها واگذار کردند. در اجرای اصل ۴۴، افتضاح عمل شد. به‌طور مثال وقتی این نیروگاه‌ها دست وزارت نیرو بود، یک متخصص بالای سرش بود ولی وقتی آن را به بنیاد شهید یا وزارت دفاع واگذار کردند، کار خراب شد چون آنها که متخصص این حوزه نیستند.

به نظرم یک بار دیگر باید اصل‌۴۴، به درستی اجرا شود. اگر سیاست اصل ۴۴ درست است، همه حکومت باید به آن التزام داشته باشد. بنا نیست بخش‌‌های اقتصادی از دولت به یک جای دیگر حکومت، کوچ کند بلکه باید دست مردم بیفتد. مسأله حجاب هم اصلش قرآنی است ولی کجا گفته‌اند به این شکل اجرا کنید.

نکته بعدی این است که یکی از سرمایه‌های کشور، مدیرانی هستند که از اول انقلاب زحمت کشیدند. ما چون مسأله مبارزه با فساد را سیاسی کردیم، لطمه این موضوع ضایع‌شدن این سرمایه است. البته که در برخی از مدیران کشور فساد هست، اما کم است. همین مسأله حقوق نجومی هم وقتی مطرح شد من در مجلس بودم و به دیوان محاسبات دستور رسیدگی به این موضوع را در همه بخش‌های حکومت دادم. در نتیجه این تفحص که مرحوم عادل آذر نتایج آن را اعلام کرد، از بین صد هزار مدیر، ۳۹۷ نفر تخلف کردند. کل تخلفاتشان هم ۲۵ میلیارد تومان بود. به نظر شما ارزش داشت در ذهن مردم بگوییم که همه مدیران فاسدند؟ من با اطمینان به شما می‌گویم که از دولت آقای بازرگان که اولین دولت پس از انقلاب بودند تا دولت امروز، در سطح وزراء، دو تا سه درصد ممکن است تخلف داشته باشند.

در سطوح بالای حکومت، فسادی به آن شکل نداریم، اما فساد در سطوح پایین قدری وجود دارد. این موضوع چون سیاسی شده است، چنین نمودی دارد. اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید سیاست‌بازی از این موضوع، دور باشد. من یک بار خدمت مقام معظم رهبری هم عرض کردم که در زمان شاه، ۹۵ درصد مدیران فاسد بودند و در جمهوری اسلامی، عکس این موضوع است. ولی طوری در افکار عمومی مطرح کردیم، انگار عکس آن است. مرحوم دعایی یکی از مدیران کشور بود. شما از او فساد دیدید؟ از این آدم‌ها در کشور کم نبودند. یعنی اول انقلاب عده زیادی روی اعتقادشان در بخش‌‌های مختلف کار کردند. یک مرتبه یک قلم قرمز روی آنها می‌کشیم، این مبارزه با فساد نیست.

* به هر حال به نتیجه رساندن این پرونده‌هایی که مطرح شد، همچنان در جامعه مطرح هست.

** حتماً همین طور هست. من همین اخیراً تخلف ۹۵ هزار میلیارد تومانی یک شرکت فولاد‌سازی را شنیدم. بعداً معلوم شد ۵۷ هزار میلیارد تومان آن به دستور دولت بوده که قیمت این محصول را ارزانتر بفروشد، در واقع «عدم‌النفع» در اینجا مطرح هست. ولی آیا چیزی که در جامعه القاء شد، این بود؟! حتماً باید به پرونده‌های فساد رسیدگی شود.

* میراث مشترک دولت‌های بعد از انقلاب، تورم بالا، فقر اقتصادی، رشد منفی اقتصادی و رشد منفی سرمایه‌گذاری بوده است. به نظر شما چه مقدار از این معضلات به ضعف‌های مدیریت داخلی و چه میزان به عوامل بیرونی مرتبط است؟

** این مشکلات ناشی از دو عامل کلی است. یکی برخی از سیاست‌هایی است که باعث فربه‌شدن دولت شده است و یکی ضعف امور بوروکراسی ما که باید مملو از نخبگان باشد و تعدیل‌کننده انتخاب‌ها باشد؛ البته عامل خارجی مانند هسته‌ای هم وجود دارد که مدت‌هاست به کشور از نظر توسعه لطمه وارد کرده است.

پس از انقلاب ما در ادوار مختلف وضع یکسانی نداشتیم؛ مثلاً جنگ معضل بزرگی بود که امکان رشد اقتصادی را سلب می‌کرد. در دوره آقای هاشمی، فضای سازندگی و رشد اقتصادی داشتیم. در دوره‌های بعد هم گاهی صعود و گاهی نزول داشتیم. مسأله اصلی که باید حل شود این است که دولت حضورش را در اقتصاد حداقلی کند. دولت باید چابک و کوچک شود که نشد.

منابع کشور هم به جای عمران و آبادانی، خرج هزینه‌های جاری دولت می‌شود. ذهن ما در اداره حکومت باید تغییر جدی داشته باشد. مثلاً طرح «آمایش سرزمین» برای کشور ما ضروری است چون حضور مردم در توسعه اقتصادی باید متوازن صورت گیرد. باید ما بسترساز و زمینه ساز شویم نه جایگزین مردم.
 
‏*شما به موضوع هسته‌ای اشاره داشتید، مدتی هم مسئول پرونده هسته‌ای بودید. به نظر شما علت طولانی شدن روند پرونده و به نتیجه نرسیدن آن چیست؟ مسأله عدم همنوایی و اتفاق نظر در داخل چقدر عامل این تأخیر است؟

** به نظرم بیشتر این تأخیر، مربوط به خارج است. ممکن است در داخل هم اشکالاتی باشد ولی در کل بیشتر رفتار خارجی ها مؤثر است. توافق هسته‌ای انجام شد، ایران هم پذیرفت ولی ترامپ آن را به هم زد. ولی من فکر می‌کنم با یک خلاقیتی این موضوع حل می‌شد کما این که هرچه زودتر این مسأله حل شود، به نفع جمهوری اسلامی است. مردم نباید به این اندازه تحت فشار باشند.

* سیاست‌ نگاه به شرق، مناقشه و بحث‌هایی را در کشور برانگیخته است، شما مدتی متولی پیشبرد قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین بوده‌اید. اولاً مختصات سیاست نگاه به شرق را بشکافید. ثانیاً آیا می‌توان سیاست نگاه به شرق داشت و شعار «نه شرقی نه غربی» را حفظ کرد و در هاضمه چین و روسیه هضم نشد؟

** من فکر می‌کنم صورت مسأله به درستی تبیین نشده است. سیاست خارجی جمهوری اسلامی این نیست که ما یک مرتبه فرمان را به یک سمت بکشیم. این اصلاً در عالم روابط خارجی امکان‌ ندارد. سیاست جمهوری اسلامی اولاً این است که نسبت به همسایگان یک روابط نزدیک داشته باشد.

دوم این که با کشورهای اسلامی، روابط دوستانه و برادرانه داشته باشد. سوم این که نسبت به همه کشورها منهای آمریکا و اسرائیل،‌ ما براساس منافع، دیپلماسی خود را تعریف می‌کنیم. ممکن است در یک زمانی منافع ما اقتضا کند بیشتر از چین خرید کنیم یا زمانی اقتضا کند بیشتر از آلمان خرید کنیم. ما نمی‌خواهیم هم‌پیمان جایی بشویم.

در یک زمانی که غربی‌ها ما را تحریم کردند، با چینی‌ها همکاری کردیم، با روسیه هم همین‌طور، استراتژی ما منافع ماست که بر حسب زمان و شرایط قابل تغییر است. در صورت توافق هسته‌ای هم، جمهوری اسلامی با شرق و غرب براساس منافع‌اش ارتباط می‌گیرد؛ البته ما برای کسانی که در شرایط سخت ما را فراموش نکردند، امتیاز خاصی قائل هستیم.

اکنون در دنیا چینی‌ها بیشترین ثروت را برای سرمایه‌گذاری دارند، اگر ما با چینی‌ها کار نکنیم، کویت و عربستان و سوریه کار و از سرمایه آنها استفاده می‌کنند. به‌طور مثال، ما می‌خواهیم در نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنیم و صد میلیارد دلار هم سرمایه‌ در کنار تکنولوژی لازم داریم. اگر ما از این فرصت سرمایه‌گذاری در کشور استفاده نکنیم، عراق که با ما مخزن مشترکی دارد و شرکت‌های شرقی و غربی را برای اکتشاف‌ گردهم آورده، در حال بهره‌برداری است و ما همچنان در مبانی فلسفی سیاست هستیم که به شرق برویم یا غرب؟ ما دنبال منافع‌مان هستیم. شرقی و غربی اگر حاضر به سرمایه‌گذاری است، ما استقبال می‌کنیم. ببینید در پارس جنوبی که به‌موقع سرمایه‌گذاری نشد، ما چقدر ضرر کردیم.

قطر از همین پارس جنوبی به اینجا رسید. اکنون هم در قضیه مخازن مشترک با عراق همین اتفاق در حال رخ دادن است. در شرایط فعلی با ترکیه، روسیه و برخی کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی که منافع ما اقتضا می‌کند، کار می‌کنیم.
 
در انتها می خواهم یادی کنم از رفیق شفیق خودم مرحوم دعایی که حق زیادی به گردن همه ما دارد. او انسان بزرگواری بود. ایشان قبل و بعد از انقلاب، یک روش متین و سلوک اخلاقی خوبی در حوزه فرهنگ به جا گذاشت و به جای این که دنبال کشمکش باشد، دنبال رفاقت و التیام بود. ما به این عناصر زیاد نیاز داریم. خداوند ایشان را رحمت کند. برادر عزیزمان آقای صالحی که برای تبریک خدمت ایشان آمدیم، از همین جنس هستند، بسیار فرهیخته هستند. ما از سالها قبل به ایشان ارادت داریم و پس از وزارتشان در وزارت ارشاد، ارادت ما به جناب صالحی بیشتر شد. بسیار فهیم هستند و اخلاق آراسته‌ای دارند. من فکر می‌کنم نیت خیری در بنیانگذاری اطلاعات بوده که مدیران خوبی مانند آقایان دعایی و صالحی در اطلاعات حضور داشته و دارند.

یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که آیا رفتار بزرگان انقلاب و بزرگان دین در تبیین مسائل مانند رفتار ما در مواجهه با حجاب بوده است، بیان کرد: مقایسه وضعیت حجاب در مقاطع زمانی مختلف نشان می دهد گشت ارشاد نتیجه ای جز هزینه و ضربه برای نظام نداشته است اما مسئله اصلی این است که عده ای در برابر پذیرش حقیقت مقاومت می کنند.

گیل ندا،  جلال رشیدی کوچی در گفت‌وگویی تفصیلی با ایسنا، در خصوص ابعاد حادثه فوت مهسا امینی و عملکردی که گشت ارشاد در طول سالیان گذشته داشته است، بیان کرد: بنده در ابتدا باید بگویم که اگر راجع به گشت ارشاد صحبت می‌کنم و مخالفت می‌کنم به منزله موافقت با بدحجابی نیست. به معنی مخالفت با قانون حجاب هم نیست. بنده این را خطاب به افرادی که قصد دارند صحبت های بنده را تفسیر به رای کنند مطرح می کنم تا در ته گوش خود فرو کنند؛ بنده مخالف حجاب نیستم. علت این تفسیر به رای نیز این است که حاضر نیستند که در خصوص  واقعیت های جامعه که درحال رخ دادن است بحث کنند. در اولین جلسه کمیته ای که در مجلس برای پیگیری فوت مهسا امینی تشکیل شد دوستانی از نیروی انتظامی حضور داشتند. ما به جد می گوییم که باید قبول کنند که نیروی انتظامی از ناحیه گشت ارشاد در حال آسیب دیدن است. شجاعانه ترین کاری که یک فرد می تواند انجام دهد این است که در وهله اول اشتباه خود را بپذیرد. سپس در جهت رفع خسارت گام بردارند. برخی از دوستان ما اصلا حاضر نیستند راجع به اشتباه خود صحبت کنند و اصرار دارند که کار درست را انجام داده‌اند. دوستان باید بپذیرند گشت ارشاد اشتباه بوده چون نتیجه‌ای جز خسران و ضرر برای کشور نداشته است. این احتیاج به آمار و ارقام و نظرسنجی ندارد. اگر گشت ارشاد به تنهایی قرار بود در مسئله حجاب موفق بشود ما نسبت به ۱۰ سال گذشته حداقل باید وضعیت‌مان در حوزه حجاب ثابت بود. شما به عنوان فردی که در کشور ایران زندگی می‌کنید با هر نوع شیوه تفکری نسبت به ۱۵ سال گذشته که مقوله‌ای به عنوان گشت ارشاد ایجاد شد پاسخ دهید آیا مسئله حجاب مثبت ارزیابی می‌شود یا منفی؟ اگر ما پاسخ این پرسش را بتوانیم بپذیریم می توانیم خیلی کارهای دیگری انجام دهیم.

وی در ادامه اظهار کرد: مقاومت در برابر پذیرش حقایق خیلی سخت‌تر از خود حقیقت است. این مقاومت متاسفانه وجود دارد. چرا از اول تا آخر گشت ارشاد ضرر است؟ چراکه تنها است. در حالی که ۳۳۰ تکلیف از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث حجاب صادر شده و ۳۳ دستگاه مکلف شده‌اند آن را اجرا کنند، ۳۲ دستگاه خود را کنار کشیده‌اند. در حالی که کار اصلی به عهده آن دستگاه‌ها است.  در بحث موتورسواری ما به فرهنگ راهنمایی و رانندگی نیاز داریم اما حجاب یک فرهنگ دینی ماست.

چه کسی تشخیص می دهد حجاب افراد مناسب نیست و باید در کلاس توجیهی حضور پیدا کنند؟ البته این جای تشکر دارد که از آن مکان به این نقطه رسیدیم که افراد دست گیر شده توسط گشت ارشاد را به مکان برده و آموزش می دهیمهیچ جای اسلام نگفته است که اگر موتور سوار شدید کلاه کاسکت بر روی سر خود بگذارید یا با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید. اما در اسلام گفته باید حجاب داشته باشید تا از خیلی از آسیب‌ها مصون باشید. سوال بنده این است شیوه و روش پیامبر (ص) و ائمه (ع) در برخورد با چنین مسائلی چه بوده است؟ آیا بگیر و ببند بوده است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آیا شیوه بزرگان ما در دین اسلام و بزرگان ما در انقلاب این بوده است؟ ما اصول انقلاب را رها کردیم و متاسفانه یک سری افراد را شاخص کرده ایم و به جای اینکه افراد را با شاخصه های انقلاب بسنجیم در حال سنجیدن انقلاب با شاخص های افراد هستیم. مثلا گفتیم جلال رشیدی شاخص انقلابی است و هرچه در انقلاب است را با جلال رشیدی می سنجیم. این کار درستی نیست.  ما باید شاخصه های انقلاب را در نظر بگیریم و بسنجیم که آیا جلال رشیدی در این قالب می گنجد یا نمی گنجد. ما از اصول انقلاب خیلی به انحراف رفته ایم. حضرت آقا چیز دیگری می گوید. حرف امام (ره) چیز دیگری بود. تا راجع به گشت ارشاد صحبت می کنیم می گویند حضرت آقا مخالف بد حجابی است ما هم مخالف بدحجابی هستیم. کجا حضرت آقا از گشت ارشاد صحبت کرده است؟ یک اشاره یا یک جمله بیاورید که حضرت آقا از گشت ارشاد تعریف کرده باشد. حضرت آقا که با کسی تعارف ندارد. اگر چیزی خوب باشد می گوید خوب است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما چقدر قانون داریم که الان هیچکدام اجرا نمی شود و به نوعی حرمت قانون  شکسته شده است؟ مگر در بحث ماهواره قانون نداریم که می گوید هر کسی ماهواره داشته باشد مجرم است. دوستان استناد می کنند برخورد با بدحجابی قانون است و مسئولیت آن بر عهده نیروی انتظامی است. ما هم قبول داریم. بحث ما روی شیوه کار است. حال سوال این است که چرا نیروی انتظامی گشت جمع آوری ماهواره نمی گذارد؟ گشتی بگذارید و بر روی پشت بام ملت رفته و آنتن های آنان را پایین بکشید. مسلم است که نمی شود. به دنبال اتفاق هایی که رخ داد بنده چند ماه است که فریاد می زنم. در دوره قبل گشت ارشاد کمتر شده بود. دوستان استدلال می کنند ما اگر امروز بگوییم گشت ارشاد جمع شده است مردم عریان به خیابان می آیند. بنده می خواهم برای این بحث گریه کنم. یک مقوله فرهنگی ساده را به یک مسئله بحرانی که برای نظام هزینه دارد تبدیل کرده‌اند. بنده این حرف را در اولین جلسه که در خصوص بررسی ابعاد پرونده مهسا امینی برگزار شد مطرح کردم اما آقایان ناراحت شدند. با این رفتارها داریم مردم را از دین زده می کنیم. بعد می گوییم این ها همه منافق و ضدانقلاب هستند. چرا امروز بانوان چادری در جامعه احساس امنیت نمی‌کنند؟ مگر در مهد تمدن شیعه نیستیم. چه کسی مسئول این وضعیت است؟ آیا کار دشمن است. خیر ما با ندانم‌کاری این وضعیت را به وجود آورده ایم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا به مردم حق می دهید که ریشه این مسائل را در اراده نظام ببیند، بیان کرد: بنده به مردم حق می دهم چنین تصوری داشته باشند چراکه آقایان در تلویزیون و مصاحبه ها از رهبری هزینه می کنند. در صورتی که اصلا نگاه حضرت آقا این نیست. سنت اسلام و سنت الهی این است که اگر ما قرار است مسئله ای را تبیین کنیم با زبان خوش باشد.

سوال بنده این است افرادی که به این کلاس ها توجیهی توسط گشت ارشاد برده می شوند وقتی بیرون می آیند متنبه شده و توبه می کنند؟کجا در آئین اسلام دیده ایم که این برخوردها باشد.  صحبت بنده نافی مبارزه با آسیب هایی که به صورت سیستماتیک از بیرون به کشور تحمیل می شود نیست. ای کاش ویدیوی مهسا امینی را پخش نکرده بودند. این بنده خدا که حجابش مشکلی نداشت. در مقایسه با عرفی که در جامعه جاافتاده ایشان جز افرادی بود که حجاب بدی هم نداشت. ای کاش این فیلم پخش نشده بود. بنده در جلسه کمیسیون امورداخلی کشور نیز فیلم با کیفیت را دیدم. بنده هرچه فیلم را دیدم ایشان حجابش خیلی بهتر از افرادی بود که این روزها در خیابان می بینیم.

وی در ادامه با طرح این پرسش که سوال بنده این است که ملاک تشخیص اینکه یک فرد باید توسط گشت ارشاد بازداشت شود چیست؟ بیان کرد: حال دوستان می گویند بازداشت نگویید. بنده نمی دانم اینکه فردی را گشت ارشاد سوار ماشین می کند تا ببرد چه می گویند. هیچ تقطیعی در این فیلم صورت نگرفته است. بنده ویدئوی کامل اتفاق را دیدم. از لحظه ای که ایشان از ماشین پیاده شده تا لحظه ای که اورژانس آمده و ایشان را منتقل می کند مشخص است. البته اورژانس برای ایشان نیامده بود. گویا در ساختمانی که به آنجا نزدیک بوده اتفاقی رخ داده و اورژانس برای آنجا آمده بود. بعد که این اتفاق افتاده به این مکان آمده است. بنده تعهد اخلاقی دادم آنچه که واقعیت است را بگویم.

تاکنون به هیچ عنوان سندی دال بر ضرب و شتم  مهسا امینی از لحاظ علم پزشکی به دست نیامده است

وی در در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه ما بر سر هیچی برای نظام هزینه ایجاد می‌کنیم. این دختر خانم به همراه خانواده خود به کرج آمده بودند. نیروی انتظامی می گوید ما اگر در صحنه تذکر دهیم و حجاب اصلاح شود فرد را به جلسه توجیهی نمی بریم. حرف ما این است که چه کسی تشخیص می دهد حجاب افراد مناسب نیست و باید در کلاس توجیهی حضور پیدا کنند؟ البته این جای تشکر دارد که از آن مکان به این نقطه رسیدیم که افراد دست گیر شده توسط گشت ارشاد را به مکان برده و آموزش می دهیم. سوال بنده این است افرادی که به این کلاس ها توجیهی توسط گشت ارشاد برده می شوند وقتی بیرون می آیند متنبه شده و توبه می کنند؟ این روش صحیح نیست.

رشیدی در ادامه با اشاره به  ضرورت بازنگری در اساس گشت ارشاد، بیان کرد: ما قبلا هم پیشنهاد تغییر در این حوزه را دادیم. پذیرفتن این موضوع که این مسیر اشتباه است و در حال آسیب زدن به باورهای دینی مردم ماست خیلی مهم است. چقدر باید هزینه دهیم تا بعضی ها این موضوع را بفهمند؟ برخی از عزیزان ما در سطح عالی نیروی انتظامی نیز متوجه شده اند که گشت ارشاد برای نیروی انتظامی هزینه دارد. چراکه اگر نیروی انتظامی ما زحمت می کشند و در اقصی نقاط کشور امنیت برقرار می کنند در کنارش وقتی چنین حوادثی رخ می دهد مردم آن خدمات را فراموش می کنند. وقتی یک نفر مامور نیروی انتظامی را می بیند باید احساس امنیت بکند نه اینکه نگران شده و راه خود را کج کند. چند هفته قبل اتفاقی افتاد. نیروی انتظامی قصد دستگیری خانمی را داشت که خرده فروش مواد مخدر بود. این خانم سر و صدا کرد و گفت گشت ارشاد به حجاب من گیر داده است. مردم نیز مواد فروش را فراری دادند. ما این ذهنیت را برای مردم به  وجود آوردیم و تثبیت کردیم هرجایی که یک ونی بود و آرم نیروی انتظامی را داشت لزوما کار گشت ارشاد را انجام می دهد. حال خانم خزعلی گفته بود ما گشت ارشاد نداریم بلکه امنیت اخلاقی داریم. بازی با کلمات یعنی چه؟

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بنده پیشنهاد جایگزین هم داده ام. این مقوله یک موضوع فرهنگی و اجتماعی است. یعنی اگر قرار است با چنین مسئله ای روبه رو شویم باید در مسیر درست خود گام برداریم. بنده پیشنهاد دادم که اول نیروی انتظامی را از این مقوله حذف کنیم و سپس گشت هایی را بگذاریم مانند ون هایی که بهزیستی گذاشت. زمانی که یک مردی همسر و فرزند خود را کتک می زند مرتکب جرم شده است. ولی ما چگونه با او برخورد می کنیم؟ یک گروهی از بهزیستی که کارشناس و روانشناس هستند مراجعه کرده و با این مرد صحبت می کنند. در کنارش اگر لازم باشد پلیس نیز در صحنه حاضر شده و کمک می کند. گشت ارشاد نیز باید  به این سمت برود. بنده کاملا متوجه هستم که ماموران نیروی انتظامی در چه فشاری هستند. چراکه قبلا در این حوزه کار کردم. وقتی شما از صبح تا شب با ۱۰۰ نفر سر و کار دارید که به شما توهین می کنند خواه و ناخواه ذهن و روان  آدم به گونه ای جلو می رود که ممکن است در آنی تصمیمی بگیرد که آسیب هایی به دنبال دارد. بنده در جلسه کمیسیون متوجه شدم که شورای انقلاب فرهنگی در قالب طرحی قصد دنبال کردن موضوع حجاب را داشته تا مسئولیت از نیروی انتظامی سلب شده و به عموم مردم واگذار شود. بنده از جزئیات آن اصلا اطلاعی ندارم. قرار شد طرح را بیاورند و اگر کمکی از دست ما بر می آید انجام دهیم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که با افراد بی حجاب در جامعه چه برخوردی باید صورت گیرد؟ بیان کرد: اگر صد درصد افرادی که از نظر ما حجاب آنها مناسب نیست یا بی حجاب هستند یا بد حجاب هستند را در نظر بگریم حداقل ۹۰ درصد این افراد زندگی روزمره خود را دارند. در این فرهنگ رشد پیدا کرده اند. در خانواده ماها هم هست. شاید مادر یا همسر ما این وضعیت را نداشته باشد اما یک لایه آن طرف‌تر قطعا در اقوام ما این موارد را داریم. قطعا نگاه متفاوت در خصوص مقوله حجاب در خانواده ها داریم. حال ما باید بگوییم همه این افراد بدحجاب یا بی حجاب ضد انقلاب و ضد خدا هستند؟ مردم ما فهمیده هستند. چون ۹۰ درصد افرادی که در کشور ما زندگی می کنند و حجاب آنها مناسب نیست لزوما ضد دین و ضد انقلاب نبوده و با رهبری و شهدا زاویه ندارند. شاید ۱۰ درصد این افراد هنجارشکن باشند اما گشت ارشاد با رفتارش مدام از این ۹۰ درصد برمی‌دارد و بر روی این ۱۰ درصد می افزاید. امروز خیلی از افرادی که بی حجاب شده اند دلیلش لج بازی است. اکنون به این نقطه رسیده ایم. حتما برای آن ۱۰ درصد باید برنامه داشته باشیم و برخورد سلبی صورت گیرد. ما می گوییم معتاد مجرم نیست بلکه مریض است اما آن فردی که برای معتاد مواد تهیه می کند مجرم است. در مسئله حجاب نیز اینگونه است. بدحجاب یا بی حجاب لزوما مجرم نیست اما افرادی که به بدحجابی و هنجارشکنی تشویق می کنند متخلف بوده و باید با آنها برخورد شود.

اگر یک خانم بدحجاب یا بی حجاب کنار عکس شهید سلیمانی بایستد ما آن را دستاورد برای خودمان می دانیم. اما اگر عکس حاج قاسم را حذف کنیم آن خانم مجرم می شود. اگر یک خانم با حجاب نامناسبی در صف رای بایستد صدا و سیما در روز رای گیری ۲۰ بار آن را نشان می دهد تا بگوید ما توانستیم این نگاه را هم پای صندوق رای بیاوریم. بعد که رای داد و به خانه رفت. فردا همان خانم را گشت ارشاد می گیرد. این پارادوکس استاگر یک خانم بدحجاب یا بی حجاب کنار عکس شهید سلیمانی بایستد ما آن را دستاورد برای خودمان می دانیم. اما اگر عکس حاج قاسم را حذف کنیم آن خانم مجرم می شود. اگر یک خانم با حجاب نامناسبی در صف رای بایستد صدا و سیما در روز رای گیری ۲۰ بار آن را نشان می دهد تا بگوید ما توانستیم این نگاه را هم پای صندوق رای بیاوریم. بعد که رای داد و به خانه رفت. فردا همان خانم را گشت ارشاد می گیرد. این پارادوکس است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بنده در ماجرای خانم رشنو تنها صحبتی که کردم این بود که یک سری شبهاتی برای خودم وجود دارد که قصد دارم خارج از فضای روتین رسانه ای آن را بررسی کرده و صادقانه با مردم در میان بگذارم تا مبتنی بر واقعیت ها صحبت کنم نه احساسات. آیا بنده حرف بدی زدم؟ ولی بنده را اپوزیسیون کردند. گفتند تنها نماینده ای که از خانم رشنو حمایت کرده شما بودید. بنده بر اساس مبانی انقلاب صحبت می کنم. بعد از اینکه خانم رشنو در تلویزیون حضور یافت دو حالت به وجود آمد. گفتند صورت ایشان کبود بود و بعد هم گفتند خونریزی کرده و ایشان را به بیمارستان بردند. این شبهه وجود داشت. بنده گفتم موضوع را بررسی می کنم. یا واقعا با ایشان برخورد کردند یا نکردند. یا ایشان را کتک زدند یا نزدند. اگر کتک زدند غلط کردند که ایشان را زدند. کجای انقلاب و دین ما اجازه داده یک دختر را کتک بزنیم؟ یک نفر را نزد شهید لاجوردی آوردند و گفتند به امام (ره) توهین کرده.  فرد گفت من توهین کردم ولی مامور تو به من سیلی زده است. شهید لاجوردی گفت بلند شو و به او سیلی بزن و بعد بنشین به خاطر توهینت محاکمه ات می کنم. آیا این رفتار انقلابی است یا رفتار ما؟ اگر خانم رشنو را زدند غلط کردند. کجای قانون و دین و اصول انقلاب چنین اجازه ای داده است؟ پس باید جواب پس دهند. اگر هم نزدند باید مانند اتفاقی که برای خانم امینی افتاد مستند بگوییم ما کاری نداشتیم. به مردم هم بگوییم. امروز اعتماد مردم از دست رفته است. بنده از دقایق اولیه پیگیر اتفاقی که برای خانم امینی رخ داد بودم. واقعا خانم امینی مورد برخورد فیزیکی قرار نگرفته است. تاکنون مستندات پزشک قانونی نیز این موضوع را تایید می کند. اما مردم باور ندارند. می گویند این ها باهم دستشان در یک کاسه است.

وی افزود: مردم دیگر قبول ندارند. بنده تمام شبهاتی که در فضای مجازی در خصوص ایشان مطرح بود را درآوردم. ما باید بپذیریم که با مردم صادق نبودیم.  سعی کردیم لاپوشانی انجام دهیم. برای همین مردم به ما اعتماد ندارند. هیچ گونه برخورد فیزیکی با خانم امینی نشده است. اما چون ایشان بیماری زمینه ای داشته است  آن استرسی که به ایشان وارد شده سبب شده تا سکته کند. سه بار احیا می شود. اما متاسفانه فوت می کند. این مهم است که دلایل فوت با شفافیت اعلام شود. روایت اول خیلی مهم است متاسفانه ما صبر می کنیم تا بعد از یک اتفاق همه نظر دهند بعد شروع به تکذیب می کنیم. همان لحظه ای که خانم امینی را بردند بیمارستان کسری بنده خبردار شدم. به من زنگ زدند و اطلاع دادند. بنده همان موقع به نیروی انتظامی زنگ زدم و گفتم به مردم بگویید این اتفاق افتاده و فیلم آن را نیز منتشر کنید. سطح هوشیاری زمانی که به بیمارستان رسیده خیلی پایین بوده است. بنده گفتم در لحظات اولیه اطلاع رسانی کنید و نگذارید تفسیر به رای کنند. در کنار این فرایند از دنیا رفتن خانم امینی زمینه‌های بروز چنین حوادثی حائز اهمیت است. چه کسی می تواند تضمین دهد که فردا برای یک نفر دیگر چنین اتفاقی نیفتد؟ چه کسی می خواهد هزینه این کار را پرداخت کند؟ هزینه این کار را نظام و خانم های با حجاب پرداخت می کنند.

چه کسی می تواند تضمین دهد که فردا برای یک نفر دیگر چنین اتفاقی نیفتد؟ چه کسی می خواهد هزینه این کار را پرداخت کند؟ هزینه این کار را نظام و خانم های با حجاب پرداخت می کنندیک همسر و دختر شهید در شهری به خانمی تذکر داده بودند آنها را جوری کتک زده بودند که راهی بیمارستان شدند و افراد حاضر در پاساژ برای کتک خوردن این خانم ها هلهله می کردند. چه کسی باعث شده این اتفاق در جامعه بیفتد؟ ریشه این وضعیت را باید پیدا کنیم. چرا در جمهوری اسلامی ایران که مهد تشیع است یک همسر و دختر شهید زمانی که کتک می خورند مردم شروع به دست زدن می کنند؟

رشیدی کوچی در پایان بیان کرد: حالا همه مسئولان هم این موضوع را محکوم کنند. این دو قطبی را چه کسی ایجاد کرده است؟ حرف هم بزنیم فوری برچسب می زنند. در جلسه به بنده خودفروخته و نفوذی اسرائیل می گویند. تا به امروز این برچسب زدن ها جواب داده است. به نظر من اگر سازمان ها اطلاعاتی و امنیتی غربی و اسرائیلی در ۴۰ سال گذشته میلیاردها دلار هزینه می کردند که به چنین دستاوردی برسند اینگونه موفق نبودند. این توهم ایجاد می شود که نکند این رفتارها با هدف هزینه وارد کردن به نظام است.

دور قبل که پوتین به تهران سفر کرد کلیپ مادری جلوی ون گشت ارشاد پخش شد که التماس می کرد بچه مرا نبرید. کل فضای رسانه ای را تحت شعاع قرار داد و کسی کاری به سفر پوتین نداشت. الان هم که این اتفاق دقیقا در روزی رخ داد که ایران به شانگهای پیوست. بنده نمی گویم که این موضوع برنامه ریزی شده است. می خواهم بگویم چقدر راحت خودمان برای نظام هزینه درست می کنیم که بعد هم آن طرف آبی‌ها بر روی موج آن سوار شوند و از احساسات مردم سوءاستفاده کنند. این فرایند باید اصلاح شود و تا وقتی که این اصلاح نشود ما به بیراهه می رویم. خودمان عامل نارضایتی برای مردم شده ایم. بنده یک توئیت زدم و نوشتم از لحاظ قانونی موتور سواری بانوان اشکالی ندارد. استناد قانونی هم آوردم. یک بلایی سر من آوردند. یکی از افراد گفته بود فائزه هاشمی دوچرخه سواری بانوان را روی کار آورد و جلال رشیدی کوچی موتور سواری بانوان را می‌خواهد روی کار بیاورد. بنده سوال دارم این یک وجب فاصله بین ترک موتور نشستن با موتور را راندن از لحاظ شرعی چه ایرادی دارد؟ خانم ها می توانند ترک موتور بنشینند اما اگر یک وجب جلوتر بیایند حرام می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه اجرای پروژه هتل ۲۲ طبقه منبع درآمد پایدار برای شهرداری رشت محسوب می‌شود، گفت: احداث این پروژه در کنار جذب و ماندگاری گردشگر، موجب اشتغال برای تعدادی از جوانان رشت نیز می‌شود.

گیل ندا، به نقل از فارس، محمد حسین واثق کارگرنیا صبح امروز در جلسه‌ای که با حضور شرکت گیل لند، سرمایه‌گذار پروژه احداث هتل ۲۲ طبقه در خیابان پرستار رشت با هدف تسریع بخشیدن به این پروژه در ساختمان شورا برگزار شد، اظهار کرد: سرمایه‌گذار این پروژه چند سال است که برای سرمایه‌گذاری در رشت معطل شده و این اصلا پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه شورای ششم رشت پس از شروع فعالیت، روند این پروژه را از شهردار وقت جویا شد، افزود: شهردار وقت اعلام کرده بود که تمامی مجوزهای لازم به منظور اجرای این پروژه اخذ شده، اما پس از گذشت چند ماه متوجه شدیم که این مشکل همچنان پابرجاست.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با قدردانی از حمایت‌های معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری گیلان در روند اجرای این پروژه بیان کرد: به زودی با معاون عمرانی استانداری و همچنین اداره کل میراث فرهنگی گیلان به منظور رفع موانع و اخذ مجوزهای لازم نشست‌هایی برگزار می‌شود و امیدواریم با رفع تمامی موانع شاهد تسریع در روند اجرای پروژه هتل ۲۲ طبقه در خیابان پرستار رشت باشیم.

کارگرنیا با اشاره به اینکه احداث این پروژه در کنار جذب و ماندگاری گردشگر، موجب اشتغال برای تعدادی از جوانان رشت و همچنین ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری می‌شود، تصریح کرد: ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری رشت در کنار تامین حقوق و مزایای پرسنل، منجر به ساماندهی بیشتر حوزه ساخت و ساز و تخلفات ناشی از آن می‌شود.

وی به احداث پروژه پارک آبی در رشت اشاره کرد و گفت: این پروژه از مدت‌ها قبل در رشت مطرح شد، اما به دلیل نامناسب بودن زمین پیشنهادی با مشکلات فراوانی مواجه شد و معتقدم باید با معرفی زمین‌های دیگر شهرداری رشت به سرمایه گذار، از جمله زمین متعلق به شهرداری واقع در مسکن مهر و یا بخشی از زمین که در رینگ ۹۰ متری وجود دارد، عملیات اجرایی این پروژه را نیز آغاز کرد.

رئیس شورای شهر رشت با تاکید به اینکه شورا و شهرداری رشت برای جلب مشارکت بخش خصوصی عزم خود را جزم کرده‌اند، افزود: یقینا اگر یک پروژه بزرگ در رشت اجرایی شود، بی اعتمادی که سال‌ها سرمایه‌گذاران نسبت به این شهر پیدا کرده بودند برطرف می‌شود و شهر نیز با سرعت بیشتری در مسیر توسعه حرکت می‌کند.

هزینه میلیاردی شهرداری رشت برای ۲ ساختمان تاریخی این شهر 
رئیس کمیسیون توسعه پایدار شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شورای ششم رشت از ابتدای شروع فعالیتش به اجرای این پروژه تاکید داشت، اظهار کرد: به شهردار وقت تاکیدات لازم انجام شد و وی اعلام کرد که مشکلی در این راستا وجود ندارد.

هادی رمضانی با بیان اینکه طولانی شدن روند بررسی پرونده‌ها در کمیسیون ماده ۱۰۰ موجب فراری شدن سرمایه‌گذاران می‌شود، افزود: زمین محل احداث این پروژه در خیابان پرستار نیازمند اخذ مجوزهایی است که نیازمند همراهی میراث و کمیسیون ماده ۱۰۰ است و امیدوارم در این باره مساعدت لازم انجام شود.

وی با تاکید به اینکه شهرداری رشت برای مرمت و بازسازی چندین ساختمان میراثی در رشت اعتبارات خوبی در نظر گرفته است، تصریح کرد: برای ساختمان ساعت حدود ۶ میلیارد تومان و برای ساختمان میرزا خلیل رفیع سه میلیارد تومان هزینه برآورد شده و انتظار داریم میراث نیز در این باره مساعدت داشته باشد و میراث نباید فقط در زمان اجرای پروژه‌ها درباره میراثی بودن آن ورود کند و مباحث دیگر نیز توجه داشته باشد.

رئیس کمیسیون توسعه پایدار شورای رشت با انتقاد از عملکرد کمیسیون ماده پنج مسکن و شهرسازی بیان کرد: روند طولانی بررسی پرونده‌ها در این کمیسیون موجب نارضایتی شهروندان نیز شده و گاها مشاهده شده که پرونده تغییر کاربری بالغ بر هفت ماه به طول می‌انجامد.

 

تسریع در اجرای پروژه هتل ۲۲ طبقه در رشت با تخلیه ساختمان‌های اداری مستقر در ملک
سرپرست شهرداری رشت نیز در این دیدار با اشاره به اینکه زمزمه‌های اجرای این پروژه در سال ۹۰ مطرح شد، اظهار کرد: شورای ششم و شهرداری رشت از حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند و با رفع موانع پیش رو اعتماد سرمایه گذاران را جلب می‌کنیم.

سید مجتبی خدمت بین دانا با بیان اینکه اجرای پروژه هتل ۲۲ طبقه در خیابان پرستار رشت جزو اولویت‌های شورا و شهرداری رشت است، افزود: شورا و شهرداری رشت طی چند روز آینده مشکلات پیش‌رو در خصوص مجوزهای لازم را برطرف می‌کند و با توجه به اینکه آورده شهرداری رشت در این پروژه زمین است، باید تمامی مباحث بررسی شود.

وی با تاکید به اینکه شورای ششم برای اجرای پروژه‌های بزرگ عزم جدی دارد، تصریح کرد: برای تسریع در اجرای پروژه هتل ۲۲ طبقه در رشت باید نسبت به تخلیه ساختمان‌های اداری مستقر در ملک مورد نظر اقدام کرد و سرگردانی چندساله یک سرمایه گذار مورد پذیرش شورا و شهرداری رشت نیست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: منطقه آزاد انزلی با توانمندی های مختلفی همچون دو بندر کاسپین و انزلی و اتصال به خط ریل سراسری ایران، می تواند نقش هاب مرکزی مبادلات تجاری، ترانزیتی اوراسیا و جنوب آسیا را ایفا نماید.

گیل ندا، عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در " نشست توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری تاتارستان با منطقه آزاد انزلی" که با حضور معاون نخست وزیر این جمهوری، معاون اقتصادی استانداری گیلان و رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و با حضور ۵۰ بازرگان روس در مرکز همایش های این منطقه برگزار شد با ارائه تحلیلی از موقعیت استراتژیک ایران به عنوان شاهراه تجارت جهانی میان دو مسیر مهم تاریخی و استراتژیک جاده ابریشم و کریدور شمال-جنوب اظهار داشت: راهبرد جمهوری اسلامی ایران ایفای نقش مرکزی در مبادلات کالایی قدرت های اقتصاد جهانی یعنی چین، هند و روسیه با یکدیگر و با کشورهای حوزه خاورمیانه و اوراسیا است.

وی به نقش مناطق آزاد در اقتصاد جهانی در قالب افزون بر ۶۰۰۰ منطقه آزاد و سهم ۷۵ درصدی در اقتصاد چین پرداخته و با اشاره ای به مزیت های قانونی و اهداف ایجاد مناطق آزاد موجود و در حال راه اندازی ایران و برشمردن ظرفیت های منطقه آزاد انزلی، گفت: منطقه آزاد انزلی با توانمندی های مختلفی همچون دو بندر کاسپین و انزلی، نزدیکی به فرودگاه رشت و اتصال به خط ریل سراسری ایران، می تواند نقش هاب مرکزی مبادلات تجاری، ترانزیتی اوراسیا و جنوب آسیا را ایفا نماید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی وجود شهرک های صنعتی موجود و در حال احداث را زمینه ساز توسعه تجارت ایران با کشورهای روسیه و چین ارزیابی کرد و افزود: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در حوزه دریای خزر مبتنی بر افزایش حجم مبادلات تجاری و ارتقاء سهم ایران در آن براساس الگوهای موفق و نوین در حوزه اقتصاد دریا محور و فعالسازی ظرفیت های متنوع دریای کاسپین در مراودات جهانی با محوریت منطقه آزاد انزلی است.

فرهادی با ارائه اطلاعاتی در خصوص طرح های زیرساختی متنوعی که از سوی سازمان متبوع خود در حال بهره برداری و احداث است تصریح کرد: براین اساس تمرکز بر گسترش زیرساخت های لجستیکی مرتبط با تجارت مشترک و پیگیری در سطوح ملی به منظور افزایش پهنه بندی های صنعتی منطقه آزاد انزلی و زیرساختهای حمل و نقلی با اولویت اتصال این منطقه به خط ریل سراسری و الحاق فرودگاه سردار جنگل رشت در الویت کاری قرار دارد.

ی با ارائه تحلیلی از روابط کهن ایران و روسیه و اهمیت توسعه روابط و مبادلات اقتصادی با همسایگان شمالی جمهوری اسلامی ایران در سیاست گذاری های کلان کشورمان؛ بر لزوم همکاری منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی آلابوکا تأکید کرد و افزود: برگزاری نمایشگاه های دوجانبه و ایجاد بستر مناسب جهت مبادله اطلاعات تجار دو کشور؛ تأسیس کنسرسیوم های تجاری و حمل و نقلی با حضور شرکت ها، بانک ها و شرکت های بیمه؛ بهره گیری از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تعرفه های ترجیحی برای افزایش مبادلات تجاری و ترانزیتی؛ بهمراه تنظیم تعرفه های بازرگانی و حمل و نقل و گمرکی یکسان برای مبادلات تجاری می تواند به عنوان محورهای توسعه همکاری ها دو جانبه مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با دعوت از سرمایه گذاران و تجار تاتارستان برای استفاده از مزیت های این منطقه و بیان اینکه استفاده از ظرفیت علمی مراکز دانشگاهی و واحدهای فناور و دانش بنیان و صنایع های تک دو منطقه می تواند در دستور کار قرار گیرد، افزود: سواپ سوخت؛ تهاتر غلات روسیه با سوخت؛ سرمایه گذاری مشترک برای احداث شهرک لجستیک در پسکرانه مجتمع بندری کاسپین بهمراه تشکیل شورای مشترک بازرگانان به منظور اجرای برنامه های توسعه و تقویت روابط و همکاری مشترک در حوزه گردشگری به ویژه گردشگری دریایی از دیگر زمینه های همکاری دو و چند جانبه ارزیابی می شود.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.