اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه قصد تجاوز به هیچ کشوری نداشته و ندارد، گفت: قدرت و توان ایران و نیروهای مسلح ما صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است، ما قصد جنگ و تنش نداریم اما در برابر قدرتهای متجاوز نیز سر فرود نخواهیم آورد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در آیین افتتاح طرح های ملی وزارت دفاع و رونمایی از ناوشکن ایرانی دنا و ناو مین شکار شاهین و الحاق آنها به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در هفتاد دومین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگان تضمین می کند.

 

روحانی تصریح کرد: به همسایگان عزیز خود با صراحت اعلام می کنیم که قدرت نیروهای مسلح ما علیه شما نیست بلکه پشتیبان و حافظ شما ، خلیج فارس و دریای عمان هم هست و ارتش ایران مدافع استقلال خود و کشورهای منطقه و همسایگان است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما در دفاع از کشور خود نه نیازمند سلاح کشتار جمعی هستیم، نه در پی بدست آوردن این سلاح هستیم و نه آن را مجاز می دانیم، این فتوای صریح مقام معظم رهبری است .

روحانی با بیان اینکه ما بدنبال توانمندی های هسته ای ، فضایی و موشکی برای صنعت داخلی و فناوری های نوین خود هستیم، تصریح کرد: قدرت هسته ای ما برای ساخت سلاح هسته ای نیست آمریکا و اروپا این را بدانند و بفهمند، فعالیت هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و غنی سازی ما برای نیازمندی های کشور در بخش های پزشکی و صنعت انرژی است.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک به ملت بزرگ ایران، ارتش جمهوری اسلامی، وزارت دفاع و نیروی دریایی به دلیل ساخت این دو شناور رزمی و دفاعی با اتکا به توان داخلی،گفت: نیروی دریایی از آغاز انقلاب اسلامی تا امروز همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند بوده است.

روحانی افزود: مردم به یاد دارند که در ماه‌های ابتدایی جنگ تحمیلی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و بعد از چند ماه دیگر در آب‌های خلیج فارس شناوری را به نام شناور عراقی نمی‌دیدیم و به طور کلی نیروی دریایی عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه پس از گذشت 33 سال از جنگ تحمیلی، ارتش و نیروی دریایی آبدیده‌تر و با تجربه‌تر از همیشه است، اظهار داشت: نیروی دریایی ارتش و سپاه امروز در کنار هم به خوبی از آب‌های سرزمینی و منافع جمهوری اسلامی در آب‌های بین‌المللی در چارچوب مقررات بین‌المللی به خوبی حراست و حفاظت می‌کنند.

روحانی با اشاره به اینکه امروز شناورهای نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بدون نیاز به توقف با خودکفایی کامل و با لجستیک همراه می‌توانند هزاران کیلومتر آب‌های بین‌المللی را بپیمایند، تصریح کرد: در مرحله اول انگیزه و در قدم‌های بعدی آموزش و تجهیزات کافی عامل این قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و به ویژه نیروی دریایی هستند و در کنار همه اینها دولتی قدرتمند است که هم به لحاظ لجستیکی و مالی و هم به لحاظ حمایت در عرصه‌های بین‌المللی همواره از نیروهای مسلح کشور پشتیبانی کرده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت و ملت ایران با وجود شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی در 3 سال و نیم گذشته سرو قامت ایستاده اند و دولت با همه توان با وجود مضاعف شدن فشارها به دلیل شیوع کرونا، از نیروهای مسلح خود حمایت و نیازهای آنان را تامین کرده است.

روحانی با بیان اینکه ساخت این 2 ناو که در طول 8 سال گذشته انجام شده ، نشانه این است که هیچ فشار و هیچ جنگی نمی‌تواند ملت و دولت ما را به زانو در بیاورد، ادامه داد: در طول این 8 سال همچنین قدرت پدافند هوایی ایران از هر زمان دیگر برتر و بالاتر شده و آنچه در زمینه پدافند هوایی مورد نیاز کشور بوده از جمله سامانه اس 300، با تلاش شبانه‌روزی تامین شده است.

رئیس جمهور با برشمردن مصادیق آن دسته از توانمندی‌های دفاعی کشور که در 8 سال گذشته ایجاد شده و یا توسعه یافته‌اند، گفت: امروز نیروهای مسلح کشور خودکفا بوده و روی پای خودشان ایستاده‌اند و بدون نیاز به خارج به خوبی می‌توانیم از کشورمان دفاع کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ایران قربانی سلاح کشتار جمعی در جنگ تحمیلی 8 ساله توسط عفلقیان مسلح شده از سوی نیروهای غربی و شرقی بوده است، اضافه کرد: ایران دنبال توانمندی هسته‌ای، هوایی، فضایی، موشکی برای صنعت داخلی و توانمندی‌ خود است.

رئیس جمهور تاکید کرد: همه دیدند ایران غنی‌سازی 63 درصد هم انجام داد و اگر نیاز باشد در هر زمان می‌توانیم غنی‌سازی بالاتر هم انجام دهیم، اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. غنی‌سازی ما برای نیازمندی‌های کشورمان در بخش‌های پزشکی و در بخش‌های صنعت انرژی و در سایر بخش‌ها است.

روحانی افزود: فعالیت هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است. ملت ما قدرت توانمندی و ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان را دارد و همه دیدند آن زمان که لازم بود پهپاد بزرگترین قدرت نظامی جهان را ساقط کردیم و آن روز که لازم بود، پایگاه نظامی اش را موشک باران کردیم. این قدرت و توانمندی نیروهای مسلح غیور ایران اسلامی و توانمندی ملت و دولت ایران است.

رئیس جمهور اظهار داشت: قصد جنگ و تنش نداریم، اما در عین حال در برابر قدرت‌های متجاوز هم سر فرود نخواهیم آورد. امروز در مذاکرات وین این نکته به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی‌ها و بقیه کشورهای 1+5 به تمام تعهدات خودشان بدون استثناء عمل کنند بدون فاصله و بعد از راستی‌آزمایی جمهوری اسلامی ایران هم به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: این پیام صریح جمهوری اسلامی ایران به اروپا و آمریکاست. بنابراین همانطور که بسیاری از تعهدات‌تان را قبول کردید و اعلام کردید که آنها را اجرا خواهید کرد، چند مورد باقیمانده را نیز بپذیرید تا منطقه و جهان شاهد صلح و آرامش و تعامل سازنده بیشتر باشد.

رییس جمهور با برشمردن اقدامات انجام شده در حوزه سلامت و مهار بیماری کرونا در کشور گفت: این روزها شاهد تحریف و تغییر و آمار غلط و دروغ هستیم.

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا، با اشاره به تلاش های انجام شده برای تامین تجهیزات مقابله با کرونا اظهار کرد: این کار سخت بود، ولی این این تجهیزات در داخل تولید شد. همه بیمارستان ها دارای تجهیزات است. ۲۴۲سی تی اسکن در اختیار بیمارستان ها قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: در طول۱۶ ماه دچار کمبود تخت نشدیم.دچار حیرتم نسبت به کسانی که درباره کرونا با الفاظی صحبت می کنند. در برخی کشورها بیماران را در بیرون بیمارستان قرار می دادند، اما ما وارد این شرایط نشدیم.اگر یک مورد در ایران رخ داده بود، در رسانه‌ها ببینید چه اتفاقی می افتاد.ما دچار کمبود تخت نشدیم که بخشی از آن ناشی از طرح تحول سلامت بود برخی این سه کلمه را نمی فهمند. ده ها رهبر دنیا به من گفتند چگونه این طرح را اجرا کردید؟ سهم بیمار به۱۰ درصد و در روستاها به۵ درصد رسید. چطور بعضی این ریاضی ساده را نمی فهمند؟
روحانی ادامه داد: کار دولت در زمینه سلامت در تاریخ ایران بی نظیر بوده است. تاریخ ایران را از زمان هخامنشیان ورق بزنید .در ابتدای این دولت  کل تخت بیمارستانی حدود۹۰ هزار بوده که تا پایان دولت۱۶۰ هزار تخت تحویل می دهیم. بسیاری از تخت های قدیمی بازسازی کامل شده است. پزشک متخصص اصفهان،شیراز و مشهد را رها کرد و به شهرستان دورافتاده رفت. به جای اینکه بیمار به مرکز استان برود، متخصص کنار او رفت . در مخیله من نمیاد درباره سه چیز کسی شک کند. درباره برجام، تحولات دیجیتال و طرح سلامت. این سه از بدیهیات بود. این روزها شاهد تحریف و تغییر و آمار غلط و دروغ هستیم.

رییس جمهور با اشاره به خدمات بخش صنعت و خدمات ضروری در ۱۶ ماه گذشته ،تصریح کرد: مهم است خدمات برق و گاز و بنزین گازوییل به موقع برسد. دیدیم یکی دو روز برق قطع شد و چه مشکلاتی پیش آمد.  خدمات آموزشی و بهداشتی ادامه یافت.تولید یک روز تعطیل نشد و کارخانه ها پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند و تولید مایحتاج ضروری مردم یک روز متوقف نشد.

وی خاطرنشان کرد: مدافعان سلامت در خط مقدم بودند و جانشان را هم فدا کردند. الان کادر درمان واکسن زده و به شرایط بیماری آشنا شدند . شما روزهای اول را ببینید که هیچ پزشک و پرستاری بخاطر کمبود ماسک، بیمار را رها نکردند. در کنار آنها نیروهای مسلح، نیروی انتظامی،هلال احمر ، بسیج و سپاه هم آمدند.

وی در ادامه با اشاره به نقش مقام معظم رهبری و مراجع تقلید درمهار بیماری کروونا در کشور ،خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در هر مسأله ای می فرمود من تابع سیاست های ستاد کرونا هستم. اگر رهبری روزه ماه محرم و فاطمیه تنها می نشست نشان می داد که همه باید رعایت کنند. کار و بیان ایشان خیلی نقش داشت. مراجع هم همه فتوا داده و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی کردند و همه کمک کردند. توضیحات زیاد است اما به خاطر بی انصافی های انجام شده من این توضیحات را دادم.

وی تاکید کرد: در اطلاع رسانی از بیماری کرونا یک آن مساحمه نشد.به وزیر بهداشت اعلام کردیم که بلافاصله ورود بیماری را اعلام کند. ایران یکی از منظم‌ترین کشورها در بیان آمار بود. ما هر روز بدون استثنا  آمار را اعلام کردیم. اطلاع رسانی شفاف یکی از بزرگترین افتخارات دولت و وزارت بهداشت بود. شفافیت از بدیهیات است که نمی توانید آن را از دولت بگیرید. دسترسی مردم به اطلاعات و شفافیت مثل دولت یازدهم و دوازدهم است.بعضی کشورها هنوز اعلام نمی کنند. ما بر تعارض منافع و مبارزه با فساد  تاکید کردیم و لایحه آن را تهیه کردیم  اما در مجلس دهم و یازدهم خاک می خورد.
روحانی با بیان اینکه در مسأله واکسن بحث زیادی بود که واکسن ها چقدر دقیق است، گفت: یکی گفت اگر از شرق بیاورید من نمی زنم، یکی گفت از غرب بیاورید من نمی زنم. یکی گفت اصلا واکسن نمی زنم. ما گفتیم واکسن خارجی با قدرت وارد شود و یک روز تاخیر نشود. ما برای دریافت کواکس ثبت نام کردیم و ۱۶ میلیون و۸۰۰ دز سفارش دادیم و از اولین کشورها بودیم.  فوری خرید از سایر کشورها را آغاز کردیم. به شرکت های خصوص هم مجوز دادیم ولی تهیه آن سخت بود. بیش از۵ میلیون تزریق شده است و همچنان واکسن وارد می کنیم و همه توان خود برای واکسن داخلی را ادامه می دهیم و دو واکسن نزدیک است و امیدواریم به زودی وارد شود.

وی در پایان گفت: وقتی تعداد فوتی ها بر مبنای میلیون نفر را در نظر بگیریم، در دنیا ۵۱ امین کشور هستیم و شرایط۵۰ کشور از ما سخت تر بوده است مثل آلمان، فرانسه، هند، برزیل،سوییس و آمریکا. برای مبارزه با کویید۱۹ در این کشور کار بزرگی انجام شده است و من از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر می کنم. ما چهار موج را پشت سر گذاشتیم و امیدوارم شاهد موج پنجم‌ نباشیم.

رئیس جمهور با بیان این که در این انتخابات جفاها و ظلم های بسیار بدی شد گفت: در این مدت به نظام ، مردم و کارگزاران نظام ظلم های بسیار بدی شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به این که ایام مهم انتخابات برای مردم در پیش رو است اظهار کرد: انتخابات همیشه به طور طبیعی و برخی از مواقع غیر طبیعی حواشی و مسائلی را به همراه دارد. اما اساس انقلاب ما برای این بود که یک نظام اسلامی سر کار باشد که بخش مهم آن اخلاق است. نظام اسلامی برای این درست شد که اخلاق حاکم شود، اما متاسفانه در این روزها این بخش صدمه جدی دیده است.

وی افزود: آغاز اخلاق راستگویی و وفای به عهد است و این است که حقیقت ها را تحریف نکنیم. حقیقت که هیچ حداقل واقعیت هایی که روی زمین اجرا و عمل شده را تحریف نکنید. اگر خدای نکرده واقعیت ها بر عکس و ناصحیح گفته شود و اذهان مردم را به گونه ای مشوش کند که نسبت به اصل نظام مشوش شوند اخلاق زیر پا گذاشته شده است. انتخابات مهم است اما اخلاق از انتخابات مهمتر است.

رئیس جمهور با بیان این که مردم سالاری بخش دیگری از ماجرای انتخابات است تاکید کرد: توجه و نگاه به مردم و جدی گرفتن مردم بسیار مهم است. ما که نمی توانیم با افکار عمومی مردم و حضور مردم شوخی کنیم. ما باید مردم را به طور واقعی به انتخابات دعوت کنیم. در همه مراحل انتخابات از روز ثبت نام تا روزی که آراء خوانده و اعلام می شود و تا روز تنفیذ و تحلیف باید مردم سالاری حاکم باشد و همه جا باید نقش مردم واقعی و پررنگ باشد. وقتی می گوییم مردم یعنی مردم باید احساس امید کنند تا از نظام و کشور دفاع کنند. مردم باید ببینند نظام برای آنها ارزش واقعی قائل است.

وی اضافه کرد: در این انتخابات جفاها و ظلم های بسیار بدی شد یک مورد آن را مقام معظم رهبری درباره احراز نشدن صلاحیت ها اشاره فرمودند. که ایشان هم دستور دادند باید جبران شود. حالا این که جبران شد یا نه مساله دوم است. اما به هر حال جفاهای فراوانی شد که بدترین جفا جفای به خود نظام است. اگر بناست تمام ۴۲ سال گذشته زیر سوال برود و همش بگوییم نقض قانون، فساد ، زیر پا گذاشتن حقوق، اجرا نکردن مصالح مردم، و اقدامات بر خلاف مصلحت کشور و جامعه صورت گرفته پس چرا اصلا انقلاب کرده ایم.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: حالا اگر از دوره امام که حکومت شکل خاصی داشت و رئیس جمهور و نخست وزیر یک سری وظایفی داشتند بگذریم بعد از اصلاح قانون اساسی که همه اختیارات اجرایی در اختیار رئیس جمهور قرار داده شد ما چند دوره انتخابات داشته ایم و این جوری که می گوییم انگار همش ایراد داشته است پس انقلاب چیست؟

روحانی افزود: از یک طرف دارد به نظام ظلم می شود و از یک طرف دارد به مردم ظلم می شود. اینکه می گویید هیچ کاری در ۸ سال گذشته نشده دارید به مردم ظلم می کنید. کشاورزی ، صنعت ، بخش زیادی از زیر ساختها و فضای مجازی در دست مردم است. وقتی می گویید کاری نشده یعنی ملت کاری نکرده است، چرا به ملت توهین می کنید.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد:  ۴ میلیون کشاورز، ۴ میلیون کاسب و ۱۵ میلیون کارگر در این مدت کارهای خوبی کردند. اما می گویید همه این ها بد بوده است در حالی که بخش مهمی از کار کشور در اختیار همین کشاورزان و کاسبان و کارگران است. از طرفی ظلم و جفا به کارگزاران نظام صورت گرفت. دولت که یک نفر نیست صدها هزار نفر در سراسر کشور به عنوان مدیر ، کارشناس و کارمند همه با هم میلیون ها نفر هستند که در کنار هم می شوند دولت. وقتی ما توهین می کنیم در واقع به میلیون ها نفر توهین می شود. بر چه مبنایی توهین می کنید لااقل باید آمارتان درست باشد.  وقتی آمار از مبالغ داخل بانکها می دهید می بینیم که آمارتان از کل نقدینگی کشور بیشتر است و این آمار دروغ است.

وی ادامه داد: وقتی می گویید رشد اقتصادی صفر بوده این دروغ است ما که نمی توانیم دروغ بگوییم شاید حقیقت را قلب کنیم  اما واقعیت ها را که نمی توان به هم زد. آیا ۱۷ طرح بزرگ پتروشیمی که ما در سال ۹۹ افتتاح کردیم را می شود منکر شد. آیا هزاران کیلومتر جاده و راه آهن و صدها طرح مهم افتتاح نشد؟ بعد می گویید هیچ کاری نشده است. بر چه مبنایی این حرفها را می گویید.

وی با بیان این که البته در این انتخابات مشخص شد خوبی هایی هم بوده است تصریح کرد: مثلا معلوم شد بعضی از دستگاهها در کشور خیلی هم خوب هستند قوه قضاییه، قوه مقننه و نیروهای مسلح الحمدلله بی ایراد هستند و فقط یک جا ایراد دارد که آن هم دولت است که ان شاء الله این دولت هم تغییر می کند پس الحمدلله کلا همه چیز خوب می شود. چون بقیه اش که درست است دیگر .

وی در ادامه یادآور شد: در این انتخابات مشخص شد اگر در کشور ایرادی وجود دارد این ایراد فقط مال دستگاه اجرا است! یعنی دستگاه قانون گذار و مجمع تشخیص و قوه قضاییه ایراد ندارد! هیچ جا ایراد ندارد؟ خب الحمدلله خیلی خوب شد که لااقل در این انتخابات فهمیدیم همه جای کشور خیلی خوب ، خیلی سالم و بی نقص و بی ایراد است و فقط اشکال در این دولت است که این هم ان شاء الله در این انتخابات عوض می شود. حالا انتخابات هم نباشد به هر حال دوره ما تمام می شود و به هر صورت دولت بعدی می آید و ان شاء الله کل کشور درست می شود.

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین بیان کرد: از طرفی ما چیزهای بهتری هم در این روزها می شنویم مثلا چقدر خانمها در این چند روز خوب شده اند! به به باید به حقوق خانمها احترام بگذاریم، چه شد که در این مدت خانمها نبودند و فقط این روزها خانم ها پیدا شده اند؟ و خیلی مورد احترام هستند؟ از طرفی می بینیم اقوام و اقلیت ها چقدر خوب شده اند و شیعه و سنی چقدر با هم برادر و متحد شده اند! الحمدالله این روزها چه چیزهای خوبی می بینیم.

وی با تاکید بر این که با شعور مردم بازی نکنید عنوان کرد: ملت ایران ملت بزرگی است و ملتی است که می داند که چه گذشته است و می داند که چه کسانی بوده اند. این هایی که امروز می خواهند برای فردا قدرت را در دست بگیرند اگر در ایران نبودند و از کره مریخ آمده بودند خب خیلی خوب بود. اما همه این ها بوده اند و همه شان هم در بخش هایی  مسئولیت داشتند. خب اگر همه چیز خراب است برای آنها هیچ ایراد و اشکالی نبوده است؟ ما باید به نحوی با مردم صحبت کنیم که برای مردم قابل فهم و پذیرش باشد و مردم بدانند که ما داریم به راستی و درستی با آنها حرف می زنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه می خواهم راجع به قلب و تحریف واقعیت نکته مهمی بگویم تاکید کرد: به هر حال راجع به اقتصاد صحبت شد اما در چه فضایی صحبت شد؟ یعنی ما در دوره صلحیم یا جنگ؟ این باید اول روشن شود که آیا ما در جنگ هستیم یا نیستیم. گویی اصلا جنگی وجود ندارد. ترامپی نبوده، اصلا ترامپ ظلم و کار بدی نکرده، هر چه مشکل است مال دولت است. آمریکا که کاری نکرده است. نه در سوال و نه در جواب چنین چیزی نبود و این مسئله بسیار عجیب و شگفت آور است.

وی در ادامه با یادآوری شرایطی که دولت آغاز به کار کرد، گفت: ما دولت را در سال ۹۲ در شرایطی آغاز کردیم که در تحریم و فشار بودیم. تحریم از سال ۹۱ شروع شده بود و ما در ۹۲ و ۹۳ در تحریم کار کردیم. از طرفی رکود تورمی هم بود که بعد از جنگ این اولین بار بود دولتی را با چنین شرایطی تحویل می گرفتیم. در سال ۹۱ رشد اقتصادی منفی ۷.۷ و تورم بیش از ۳۰ درصد بود پس ما در شرایط عادی دولت را تحویل نگرفتیم و هم تحریم بود و هم مشکلات دیگر.

روحانی اضافه کرد: ما چه کار کردیم؟ سال ۹۳ چه شد؟ سال ۹۳ تورم از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد رسیده است و این اتفاق شده یا نشده است؟ اینها دیگر آمار است آیا در عرض یکسال این کار شده یا نشده؟ رشد اقتصادی در سال های ۹۱ و ۹۲ منفی بود اما در همان سه ماهه اول ۹۳ رشد اقتصادی ما مثبت شد و ما در آخر سال ۹۳ رشد ۳.۲ درصدی داریم پس هم تورم را مهار کردیم و از ۳۵ درصد آوردیم به ۱۵ درصد و هم رشد منفی اقتصادی را به ۳.۲ درصد رساندیم. در واقع یک معجزه اقتصادی اتفاق افتاد. ما وقتی شروع به مهار تورم کردیم همه گفتند از آنطرف با مسئله رشد چه می کنید؟ اما آن هم مثبت شد.

روحانی با اشاره به اینکه در شش ماهه دوم سال ۹۳ با معضل جدیدی روبرو شدیم خاطرنشان کرد: در آن موقع قیمت نفت که در سال های قبل بین ۸۰ تا ۱۳۰ دلار و متوسط آن بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار بود یک مرتبه ۳۰ دلار شد که این تکانه شدیدی بود و اگر دولت قوی نبود همین تکانه می توانست کشور را از پا در بیاورد. ما به گونه ای حرکت کردیم که وقتی از تکانه شدید سال ۹۴ صحبت می کنیم بعضی ها می گویند مگر چه بوده است؟

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه طبق آمار و ارقام در چهار سال اول این دولت یک دوران طلایی در اقتصاد ۵۰ سال گذشته ایران رخ داد بیان کرد: تورم ما در این چهار سال به طور متوسط حدود ۱۱ درصد بوده و در دو سال تورم تک رقمی بوده و از طرفی رشد اقتصادی ما به طور متوسط در آن چهار سال ۴.۷ دهم درصد بوده است. از سوی دیگر از شش ماهه اول سال ۹۳ تا پایان سال ۹۶ هر سه ماه نسبت به سال قبل حدود ۷۰۰ هزار شغل خالص داشته ایم. شما ۵۰ سال اقتصاد اخیر ایران را ورق بزنید و ببینید آیا این چهار سال طلایی که تورم تک رقمی شد و رشد اقتصادی و اشتغال ما بالا رفت و حتی تراز صادرات غیر نفتی ما با واردات در یکی دو سال مساوی شد بوده است یا نه؟ چرا این واقعیت ها را نمی گویید؟

روحانی اضافه کرد: این چهار سالی بود که دولت در شرایط نسبتا مناسب بود. ما در سال ۹۲ و ۹۳ تحریم بودیم و از دیماه ۹۴ تحریم برداشته شد. یعنی در آخر سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ تحریم نبودیم و در سال ۹۵ رشد اقتصادی ۱۲.۶ درصد رخ داد که در جهان اول بوده است و در تاریخ خودمان هم رشد اقتصادی دو رقمی زیاد نبوده، ما در سال ۹۶ هم شرایط مناسبی داشتیم اما از سال ۹۷ وارد یک جنگ اقتصادی شدیم.

روحانی در ادامه تصریح کرد: آدم هایی که افتخار می کنند و می گویند ما در جنگ حضور داشته ایم و مسئولیت داشته ایم باید بهتر از بقیه بفهمند که ما در سال ۹۷ وارد یک جنگ بی نظیر و کم نظیر در تاریخ شدیم. یک جنگ اقتصادی تمام عیار که دشمن ترین آمریکایی ها با کمک رژیم صهیونیستی و تندروها علیه ما به راه انداختند. ترکیب پمپئو، بولتن و ترامپ یک ترکیب عجیب و غریب است. چرا که بدترین آدم ها روی کار آمدند و دیدید صهیونیست ها چقدر از این موضوع خوشحال بودند.

وی در ادامه یادآور شد: یکی از اهداف مهم آنها این بود که جمهوری اسلامی ایران را زمین بزنند و این موضوع را صراحتا اعلام کردند که کاری می کنیم جمهوری اسلامی دیگر نباشد و حتی گفتند در ماه های ابتدایی این کار را خواهیم کرد. اما من اینجا باید در برابر مردم تواضع کنم. این بی انصافی است که نسبت به مردم و درباره صبر و مقاومت مردم چیزی گفته نشود. این ملت یک تنه یکپارچه و متحد در برابر آمریکا و هم پیمانانش و یا کسانی که به ما کمک نکردند ایستادگی کرد و کشور را نگه داشت. ما نگذاشتیم در کشور قحطی به وجود بیاید و نگذاشتیم جنگ بشود.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به اینکه من قول دادم که نمی گذارم در دولت دوازدهم جنگ بشود، اظهار کرد: من به این قولم عمل کردم و حالا نمی خواهم توضیح بدهم که اگر دیگران بودند چه می شد؟ ما نگذاشتیم ترامپ در هیچ مجمع جهانی موفق شود. بعضی ها می گویند موفقیت اخلاقی به چه دردی می خورد و ما پول می خواهیم. آیا انقلاب این بود که اخلاق به درد نمی خورد. از طرفی ما موفقیت سیاسی و حقوقی هم داشتیم. چرا موفقیت سیاسی در شورای امنیت و موفقیت حقوقی در دادگاه لاهه را نمی گویید. چرا موفقیت حقوقدان ها و دیپلمات های ما را نمی گویید. مگر اینها ایرانی و انقلابی نیستند. آیا فقط یک عده خاصی انقلابی هستند. آیا نمی دانید اینها از کجا آمده اند.

وی همچنین عنوان کرد: عیبی ندارد به شخص من فحش زیاد داده اند و باز هم بدهند من استثناء هستم، اما این همه وزراء، معاونین، استانداران و فرمانداران در همه جا تلاش کردند. ما سه سال مقاومت کردیم. چرا جنگ اقتصادی را نگفتید؟ چه چیزتان بود؟ آقای صدا و سیما که سوال طراحی کردید، چرا جنگ اقتصادی را نگفتید؟ چرا مشکلات را نگفتید؟ حالا بعد از اینکه سیل اعتراضات مردم آمد در مناظره دوم دو کلمه هم درباره اینها گفتند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید واقعیت ها را به مردم بگویید، اظهار کرد: در این میان تنها جنگ اقتصادی نبود، بلکه ما با یک معضل جدید که در ۱۰۰ سال گذشته بی نظیر بود یعنی کرونا مواجه شدیم. حالا سیل و زلزله به کنار در کرونا ۱.۱ میلیون نفر بیکار شدند و کرونا زندگی مردم و اقتصاد ما را به هم زد. در سه ماهه اول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ صادرات ۴۴ درصد کاهش یافت و صادرات و واردات تعطیل شد. آیا شما نمی دانید که در این یک سال گذشته قیمت مواد غذایی در دنیا چند درصد افزوده شده است. طبق آمار فائو این اقلام ۴۰ درصد در جهان گران شده است. آیا اینها را می دانید یا نه؟ اگر ندانید که خیلی جای تعجب است و اگر بدانید و نگویید هم باز جای تعجب است.

وی در ادامه تاکید کرد: قصد همه ما این است که خادم مردم باشیم اما واقعیت ها را انکار می کنیم و از این کرونا جنگ اقتصادی و مشکلات مختلف چیزی نمی گوییم. ما پس از سال ۹۷ در سال ۹۸ داشتیم نسبت به آمار مناسب پیش می رفتیم اما در آخر سال ۹۸ با کرونا مواجه شدیم. لااقل از آنهایی که برای مردم جان دادند و پرستاران و پزشکان و مدافعین سلامت و آنها که شبانه روز برای واکسن تلاش می کنند تشکر کنید، حال نمی خواهد از دولت تشکر کنید.

رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: اداره کشور در جنگ اقتصادی و کرونا و خشکسالی که در 50 سال اخیر کم نظیر است هم به آن اضافه شد صورت گرفت، اما چرا این واقعیت ها را نگفتید؟ لااقل یک کلمه جواب بدهید که آیا ما کشور را از قطعنامه های سازمان ملل و فصل هفت منشور ملل متحد خارج کردیم یا نه؟ بگویید آیا با برجام موافقید یا مخالف؟ برجام بود که از سال 94 تا 96 کشور را در مسیر توسعه و تحول قرار داد و امروز هم راه اینکه مشکل کشور حل شود بازگشت همه به برجام است. اگر راه دیگری دارید بگویید و بگویید نمی خواهیم به برجام برگردیم. همه می گویند با تحریم مخالفیم اما چگونه می خواهید از تحریم خارج شوید.

وی با بیان اینکه چه چیزی آمریکا را بعد از ترامپ پای میز مذاکره آورد گفت: صبر مردم و کار دیپلمات های ما باعث این اتفاق شد. آیا می خواهید موفقیت در مذاکره را منکر شوید. چرا این واقعیت ها را برای مردم نمی گویید؟ ما در تمام این مسیر سخت حرکت کردیم و در موضوع واکسن هم اتفاقاتی رخ داد. مثلا ما واکسن را از کشوری خریدیم و پول آن را هم دادیم اما یک مرتبه در فرودگاه قوه قضائیه آن کشور از خواب غفلت بیدار شد و جلوی آن را گرفت. خب ما چه کار کنیم؟ یا اینکه واکسن خریدیم و پولش را هم پرداخت کردیم اما کشوری که قرار بود سه میلیون واکسن به ما بدهد یک مرتبه جلوی آن را گرفت و گفت خود ما با کرونای هندی مواجه شدیم و بگذارید مدتی بعد واکسن را به شما بدهیم یا ما از کواکس واکسن خریدیم و وقتی خواستیم پول آن را بدهیم به خاطر تحریم معطل شدیم و نوبت مان را عقب انداختند.

روحانی همچنین بیان کرد: از طرفی ما بخش خصوصی را برای واردات واکسن منع نکردیم و وزارت بهداشت اجازه داده هر کسی می تواند برود و واکسن بیاورد. کلا در دنیا واکسن نیست و کم است اگر باشد ما خودمان می خریم و به هر قیمتی باشد می خریم و بخش خصوصی هم می تواند بخرد. ما حتی در داخل همه توانمان را گذاشتیم و وزارت بهداشت روزانه موضوع واکسن داخلی را پیگیری می کند. واکسیناسیون این چند روز به خاطر این حوادث به تاخیر افتاد و باید واقعیت ها را به مردم بگوییم.

رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم با اشاره به اینکه در این هشت سال تحولات بزرگی رخ داده که باید به آنها توجه کنیم، تصریح کرد: به خاطر همین تحولات هیچ کسی امروز نمی تواند بگوید که من طرفدار فیلترینگ هستم. در این هشت سال دولت چه کرد. هیچ کسی جرأت نمی کند بگوید من طرفدار فیلترینگ هستم. اینهایی که در دولت یازدهم رو در روی من و سینه به سینه من شده بودند و همه جور پرونده سازی درست کرده بودند که باید این فیلتر شود و آن فیلتر شود حالا الحمدلله همه می گویند ما طرفدار پهنای باندیم. این باند اخیرا چقدر خوب شده است! پهنایش قبلا خیلی ها را اذیت می کرد اما اخیرا پهنایش چقدر خوب شده. این کار بزرگی است که انجام شده و فکر نکنید این کار مهم نیست.

وی همچنین اضافه کرد: از طرفی همه امروز الحمدلله با تحریم مخالفند و همه می گویند باید سریع به برجام برگردیم و اصلا این برجام خیلی چیز خوبی شد! خب الحمدلله. همه کشور اعتراف کردند که قدرت هسته ای این کشور قوی تر شده و نابود نشده و امروز دیگر کسی نمی تواند این موضوع را منکر شود. یک شعارهایی سال های پیش می دادند اما الان دیدند ما غنی سازی 20 درصد و 60 درصد و هر کار دیگری که باشد انرژی اتمی مان توان دارد و این کار را انجام می دهد.

روحانی با بیان اینکه الحمدلله همه داریم در یک مسیر قرار می گیریم، یادآور شد: اول که ما می گفتیم زن ها باید مدیر شوند خیلی در این طرف و آن طرف سر و صدا بود. ما می خواستیم مدیریت خانم ها را به 30 درصد برسانیم که الحمدلله الان تقریبا به حدود 25 درصد رسانده ایم که کار بزرگی شده و الحمدلله الان همه موافق هستند و می گویند خانم ها باید بیایند و مدیر و وزیر و وکیل بشوند. ما وقتی خواستیم اقوام و اقلیت ها را بیاوریم فرماندار و بخشدار و معاونت و استاندار و سفیر کنیم چقدر عده ای سر و صدا کردیم اما الحمدلله امروز همه با این کار موافق شده اند.

روحانی با تاکید بر اینکه در این دولت کارهای بزرگی رخ داده بیان کرد: وقتی به بطن مسئله نگاه می کنید می بینید یک تحول بزرگ در کشور ما رخ داده و باید شاهد آن باشیم. با وجود جنگ اقتصادی و مشکلات به کوری چشم دشمنان الحمدلله با همه سختی ها رشد اقتصادی سال 99 مان مثبت است و مرکز آمار و بانک مرکزی این آمارها را منتشر خواهند کرد. ما در این مدت هفته ای نشده که افتتاح های بزرگی نداشته باشیم. بعضی ها می گویند اینها افتتاح کردند و تمام پس دولت بعدی چکار کند؟

وی همچنین اظهار کرد: در همین دولت با وجود همین تحریم ها ما فردا پنجاه و ششمین سد ملی را افتتاح می کنیم. روستاها و مسئله توسعه گاز و خودکفایی در بنزین و گازوئیل را در این دولت نگاه کنید. هیچ کسی نگفت در این دولت آب و برق و گاز برای کم درآمدها مجانی شده، چرا نمی گویید؟ چرا می ترسید؟ هی می گویید مردم مردم، خب بگویید که دولت کاری کرد که آب و برق و گاز برای کم مصرف ها مجانی شد. همسان سازی حقوق و حقوق بازنشسته ها چه شد؟ آن هم فراموش شد؟ این عشق به قدرت با آدم چه می کند که انسان حافظه اش را از دست می دهد.

روحانی اضافه کرد: فروش پتروشیمی ما در این مدت دو برابر شده و از 11 میلیارد دلار سال 92 تقریبا 11 میلیارد بر ظرفیت فروش اضافه شده است. ما 17 طرح پتروشیمی را فقط در سال 99 افتتاح کردیم. جهش پتروشیمی را قبول ندارید؟ این همه طرح هایی که افتتاح شد چه شد؟ اینها که دیدنی است و سر سوزن و کوچک نیست که بگویید گم می شود. پتروشیمی بزرگ است. اینکه ما 50 میلیون لیتر بنزین تولید می کردیم و امروز 107 میلیون لیتر شده و یا 97 میلیون لیتر تولید گازوئیل به 113 میلیون لیتر رسیده است، آیا از یاد رفت؟ افزایش محصولات غذایی از 97 میلیون تن به 125 میلیون تن هم فراموش شد؟

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت های خود با خطاب قرار دادن اعضای دولت، گفت: عزیزان من در دستگاه اجرایی معاونین و وزرای محترم باید در هفته های پیش رو با همان قدرت و روحیه روز اول کار کنید. باید طرح ها را تکمیل کنید و طرح ها را در حد امکان هفته های پیش رو باید افتتاح کنیم. حل هر مشکلی که از دست ما بر می آید باید آن مشکل را باز کنیم.

وی اضافه کرد: این حرف ها و تخریب ها نمی تواند روحیه دولت یازدهم و دوازدهم را تخریب کند. دولت یازدهمی که در برابر دنیا شش قدرت را آورد و با آنها به توافق رسید و دولت دوازدهمی که سه سال و نیم در برابر یک جنگ بزرگ ایستادگی کرد و پیروز شد. پیروزی که همه قبول دارند و دشمن هم قبول دارد که ما پیروز شدیم پس ما باید راه و مسیرمان را ادامه دهیم و هر وزیر و بخشی و سازمانی موظف است به حرف های دروغ پاسخ دهد. حالا صدا و سیما می خواهد پخش کند یا می خواهد پخش نکند مهم نیست. پاسخ ما را تاریخ پخش می کند. چرا که تاریخ سعه صدر دارد و مثل صدا و سیما نیست و پخش می کند.

رئیس جمهور در پایان اظهار کرد: شما واقعیت ها و حقیقت ها را به مردم بگویید مردم ما بیدار، آگاه و هشیارند. ان شاءالله امیدوارم انتخابات خوبی با شرکت خوب هم پیش رو داشته باشیم و مردم به سلامت پای صندوق بروند و ان شاءالله دولتی قوی تر از دولت یازدهم و دوازدهم به حول و قوه الهی تشکیل شود و همه مردم هم استفاده کنند.

دویست و سی ویکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهوربرگزار شد، در آغاز این جلسه گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی و اقلام مصرفی و ضروری مردم و اقدامات انجام شده برای حفظ تعادل در قمیت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه گردید.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با تاکید بر مصوبه دولت بر کنترل و جدیت در عدم افزایش قیمت ها، گفت: دولت صریحا تاکید و اعلام کرده است افزایش قیمت کالاها بویژه اقلام ضروری مردم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با جدیت و با هماهنگی دستگاه های ذیربط ، (اصناف و تولید گنندگان ) نسبت به کنترل قیمت ها و ممانعت از افزایش آنها اقدام کند و مانع از فشار مضاعف به زندگی و معیشت مردم در شرایط کنونی اقتصادی شود.

در ادامه این جلسه وضعیت عرضه و تقاضای رمز ارزها در اقتصاد ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بانک مرکزی گزارشی از وضعیت تولید وتبادل رمزارزها در اقتصاد ایران را ارایه کرد.

رییس جمهور درخصوص فعالیت ها در حوزه ارز دیجیتال و رمز ارزها با تاکید بر ضرورت حفظ و حمایت از منافع ملی در این حوزه، گفت: امروزه برنامه هوشمند سازی اقتصاد یک الزام محیطی است و بایستی نسبت به الزامات حقوقی و فنی این موضوع با دقت و حساسیت عمل کرد و برای تدوین راهبرد پویا در این حوزه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور اقدامات لازم انجام شود.

روحانی با تاکید براینکه آگاهی مردم در این حوزه ضروری است و با توجه به مخاطرات قابل توجه در حوزه مبادلات رمزارزها ، از ورود غیر کارشناسانه در این حوزه باید اجتناب شود، تصریح کرد: باید  برای قانونمند شدن فعالیت رمز ارزها و صیانت از سرمایه مردم در این حوزه هرچه زودتر چاره اندیشید و قوانین و دستورالعمل های لازم را وضع و ابلاغ نمود.

رییس جمهور با اشاره به پدیده جدید رمز ارزها و اقتضائات و الزامات آن افزود: دستگاه های مسئول در حوزه بازار سرمایه با همکاری رسانه ها و فضای مجازی  در زمینه  اطلاع رسانی ، آموزش و آگاهی بخشی مردم نسبت به این پدیده و دستورالعمل ها و قوانین آن فعالیت موثر داشته باشند.

روحانی تصریح کرد: تولید رمزارز تا پایان شهریور ماه اکیدا ممنوع است و وزارت خانه های اطلاعات ،ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو مسئول برخورد و قطع برق این مراکز هستند.

دویست و سی‌امین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه‌شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار و گزارشی از آخرین وضعیت واردات کالا در گمرکات کشور و همچنین موجودی کالاهای اساسی در انبارها و گمرکات و اقدامات انجام شده برای ترخیص سریع این کالاها و توزیع آن به بازار مصرف ارائه شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این زمینه تسهیل ورود و خروج کالا در گمرکات کشور را از اولویت‌های مهم دولت در حوزه تجارت عنوان کرد و افزود: ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور، باید بدون تعلل و در کوتاه‌ترین زمان همراه با شفافیت از سوی دستگاه‌های مرتبط انجام و مصوبه ستاد اقتصادی دولت در این زمینه، به طور کامل اجرایی شود.

روحانی در این زمینه با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت،خاطرنشان کرد: با توجه به موجودی فراوان کالا در گمرکات کشور و پیشرفت‌هایی که در زمینه ثبت اطلاعات، نحوه ترخیص و تسریع در به حداقل رساندن زمان ترخیص کالاها حاصل شده است، سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای اولویت‌دار از ضرورت های حیاتی کشور است.

رئیس جمهور همچنین وزارت صنعت ، معدن و تجارت را موظف کرد برای تامین کالاهای اساسی و نیازهای بخش تولید کشور در هماهنگی با وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بر اساس دستورالعمل ابلاغی برای تسریع در ترخیص کالاهای اولویت دار اقدام و گزارش هفتگی از اقدامات انجام شده در این خصوص را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

در این جلسه تاکید شد که با توجه به ابلاغ مصوبات مربوط به رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در گمرک و بنادر و تسهیلات فراهم شده صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین تکلیف کالاهای خود اقدام کنند.

روحانی افزود: گرچه تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، دسترسی به ارز را سخت کرده است و بانک مرکزی با تلاش فراوان ارز مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار واردکنندگان نهاده‌های دامی قرار می‌دهد، اما با تمهیدات اندیشیده شده مشکلی در تامین نهاده‌های دامی در سال جاری نخواهیم داشت.

انتهای پیام

یادگار امام گفت: اگر شما حق رای دادن دارید، بنده هم باید حق داشته باشم نامزدی را که دوست دارم انتخاب کنم البته هر کس رای اکثریت را به دست آورد همه به او احترام می گذارند و او را قبول می کنند؛ بنابراین نمی توان عده ای را انتخاب کرد و به مردم گفت به همینها رای بدهید.

 سیدحسن خمینی در اختتامیه دهمین رویداد ملی، فرهنگی  دانشجویی طریق جاوید که با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) با موضوع امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی و انتخابات برگزار شد، گفت: چون یک مغالطه ای در سخنان و گفته ها مطرح می شود، بنده توضیح می دهم. وقتی گفته می شود رای مردم دخالت در مشروعیت نظام اسلامی دارد بلافاصله به ذهن انسان می آید که مشروعیت را خدا داده و این سخن نوعی شرک است و نباید مردم را در کنار خدا نشاند.

وی ادامه داد: هر حکمی در مسئله قرار می گیرد تا احراز موضوع نشود نمی توان حکم را جاری کرد. مثلا اگر بنده می گویم آب مطهر و پاک کننده است ابتدا باید آب بودن آن مایع احراز شود تا بعد پذیرفته شود که این آب مطهر است. همان طور که در احکام اسلام بیان شده برادر از برادر ارث می برد پس ابتدا برادری فرد باید احراز شود تا بعد بتواند ارث ببرد. به قول خودمان تا برادری طرف  اثبات نشود نمی تواند ارث ببرد. حالا کسی بیاید و بگوید این سخن یعنی شریک قائل شدن برای خدا، این چه سخن بی منطقی است؟  این مشابهت سازی‌ها هیچ ربطی به هم ندارد.

یادگار امام افزود: آیا عدالت و فقاهت در عرض خداست که کسی رگ گردنش بیرون بزند و فقاهت را رد کند و فقط عدالت را بپذیرد؟ همانطور که عدالت قید موضوع است،  مردم هم قید موضوع هستند پس اگر گفته می شود که حکومتی  اقبال عمومی  ندارد پس مشروع نیست، طبق نظر کسانی که آن را قید می دانند، این حکم خداست. وقتی گفته می شود که نظر اقبال عمومی و نظر جمهور و اکثریت جامعه شرط مشروعیت نظام است و انتخابات مشروعیت ساز است، تاکید می کنم مشروعیت ساز است، از این جهت است که اقبال عمومی در منظر امام جز موضوع است.

سیدحسن خمینی خاطرنشان کرد: پیامبران آمدند تا مردم اقامه قسط کنند. همه راهنمایان دینی می آیند تا جامعه اقامه عدل و داد کند. چرا؟ چون جامعه خودش باید همراه و همدل شود، نمی شود برای مردم تصمیم گیری کرد. در سخنان دوستان باید قدری انصاف هم باشد. اگر شما حق رای دادن دارید، بنده هم باید حق داشته باشم نامزدی را که دوست دارم انتخابات کنم البته هر کس رای اکثریت را به دست آورد همه به او احترام می گذارند و او را قبول می کنند بنابراین نمی توان عده ای را انتخاب کرد و به مردم گفت به همینها رای بدهید.

وی تصریح کرد: عدالت در حوزه اقتصادی برای اینکه از تفسیر مارکسیستی جلوگیری شود، تساوی شرایط پیشرفت تعریف شد.  اتفاقا در دوره هایی از انقلاب این کار بسیار خوب انجام شد اما در دورههایی هم ضعیف عمل شد. توزیع فرصتهای پیشرفت باید برای همه به وجود بیاید. عدالت در همه جنبه ها آرمان ماست. بنده هم عدالت محور محض نیستم. اصلا نقد برای همین است که اگر بنده اشتباه کردم شما تذکر دهید و اگر شما اشتباه کردید بنده به شما تذکر بدهم.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: مردم باید خودشان اقامه عدالت کنند. اگر بنده بخواهم برای آنان اقامه عدالت کنم از آرمان انبیاء خارج می شوم. برخی که پیشنهاد مدل چینی را مطرح کرده اند باید بگویم اجرای این پیشنهاد شدنی نیست و در مقابل آرمان انبیاست.  فقر معیشتی فقر فرهنگی مشکلات عمیق در حوزه های مختلف فساد سیستماتیک و غیر سیستماتیک باید محک عدالت بخورد.

یادگار امام در پایان سخنانش خواستار نشست خصوصی تر با اعضای سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برای فهم دقیق نظرات و پیشنهادات آنان شد.

نظرات دانشجویان:

مهدی عباسی رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی قبل از سخنرانی یادگار امام به ارائه گزارشی از دهمین رویداد ملی، فرهنگی  دانشجویی طریق جاوید پرداخت.

در این مراسم ۷ نفر از اعضای سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

- علی اکبر قلی پور دانشجوی کارشناسی رشته برنامه ریزی اجتماعی و تعاون دانشگاه علامه طباطبایی گفت: انتظارمان از رییس جمهور آینده این است که به اعتماد، امید، ایمان، اشتغال، کم تحرکی اقتصادی، کنترل واقعی تورم، خرابتر نکردن مشکلات معیشتی مردم گشایش واقعی اقتصادی اصلاح ساختار نظام بانکی رویکرد مناسب در برابر تحریمهای غرب، ازدواج و تامین دارو.

- سیدمصطفی احمدی کارشناس ارشد حقوق عمومی از دانشگاه تهران هم بیان کرد: برای خروج از وضعیت جاری کشور باید به نظرات امام و جایگاه مردم در اندیشه ایشان توجه عملی شود.

- کمیل یزدانی دکترای رشته مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی نیز اظهار نظر کرد: آقای رییس جمهور به جامعه علمی کشور بیشترین بی توجهی را کردند و این رفتار با وزرای دولتشان هم تکرار شد. انتخابات ۱۴۰۰ ازمایش مردم و مقامات نظام جمهوری اسلامی است. کاهش مشارکت جز تضعیف انقلاب و بی اعتبار کردن ایران در عرصه بین المللی و فشار مضاعف به اقشار آسیب پذیر جامعه نتیجه دیگری نخواهد داشت.

- امید هاشمی کارشناسی ارشد رشته حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی هم اظهار کرد: نامزدها به هر شیوه و روشی در صدد در اختیار گرفتن قدرت به نفع خود و جریان حزبی خود هستند و مردم جایگاهی در برنامه هایشان نداشته است. افزایش مشارکت سیاسی مردم طی سالهای ۹۲ و ۹۶ و ۹۸ چه تاثیر در وضعیت زندگی آنان داشت؟ وضعیت امروز کشور معلول همان انتخابی است که از سال ۱۳۸۸ شروع شد و تا هم اکنون ادامه یافته است.

- ناعمه علی نژاد کارشناسی ارشد جامعه شناسی ادبیات مقطع دانشگاه تربیت مدرس نیز تصریح کرد: جمهوریت نظام مورد تهدید جدی گرفته است. ملت ما با تصمیم برخی مسوولان دچار نقص و انشقاق شده اند. انتخابات آزاد موجب افزایش مشارکت مردم می شود.

- سلمان صحرایی کارشناسی ارشد رشته مدیریت آی تی دانشگاه تهران نیز خاطرنشان کرد: بخشهایی از دو جناح چپ و راست از خط قرمزهای اندیشه  و سیره امام عبور در حوزه های عدالت اجتماعی و سیاسی کرده اند.

- حسام الدین شهرابی دکترای فلسفه غرب دانشگاه تهران نیز در پایان مطرح کرد: وحدت گفتمانی ذیل اندیشه امام نداریم. موضع گیریهایی درباره امام در جامعه امروز ایران مشاهده می کنیم که موجب دو پاره شدن ایشان در ذهن مردم شده است. امامِ مردم سالارِ فرانسه و امامِ اقتدارگرای انقلاب.

انتهای پیام

رهبر انقلاب بیان کردند: به حرف این کسانی که ترویج می کنند که فایده‌ای ندارد، نرویم، نمیرویم پای صندوق رأی اعتنا نکنید. اینها دلسوز مردم نیستند.

 گزیده بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدین شرح است:

-به مردم عزیزمان عرض میکنم؛ ملت عزیز ایران! انتخابات در یک روز انجام میگیرد امّا اثر آن در چند سال باقی میماند.

-در انتخابات شرکت کنید، انتخابات را متعلق به خودتان بدانید که متعلق به شماست و از خدا کمک و هدایت بخواهید که شما را هدایت کند به آنچه که درست و حق است و به کسی که شایسته است و بروید پای صندوق و رأی بدهید.

-به حرف این کسانی که ترویج میکنند که فایده‌ای ندارد، نرویم، نمیرویم پای صندوق رأی اعتنا نکنید. اینها دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمیکند.

-بحمداللّه مجلس در یک سالی که گذشت نشان داد که هم پرتلاش است، هم دارای همت بلند است، هم کارآمد است.

-بحمداللّه حضور نیروهای جوان و پرتوان در کنار نیروهایی که سوابق یا تقنینی دارند یا سوابق اجرایی دارند، موجب شده است که این مجلس توفیقات خوبی را به دست بیاورد، هم در زمینه‌ی تصویب تعداد معتنابهی از لوایح و طرحها در موضوعات مهم و هم در زمینه‌ی حضور مردمی، حضور در میان مردم و دیدن صحنه‌های واقعی زندگی مردم.

-سفرهای استانی رئیس محترم مجلس و رؤسای کمیسیونها و بعضی از نمایندگان محترم حقیقتاً حرکت و اقدام بسیار خوبی است و باید ان‌شاءاللّه ادامه پیدا کند. حضور در کنار مردم را ترک نکنید. یکی از موفقیتهای بزرگ این است که بتوانید در کنار مردم باشید و در کنار مردم بمانید.

-از شروع کار این مجلس یک عده‌ای برنامه‌ی خودشان را این قرار دادند که یک تصویر منفی از مجلس نشان بدهند. اظهاراتی کردند، میکنند باز هم در فضاهای رسانه‌ای گوناگون که امروز در اختیار همه است، اظهاراتی میکنند که انسان بوی دلسوزی را از این اظهارات نمیشنود.

- آن توصیه‌ای که من میخواهم بکنم این است که شما مراقب باشید که با عمل خودتان یا با گفتار خودتان به مخالفین خودتان کمک نکنید. توصیه‌ مؤکّد بنده این است. رفتار و گفتار در درون مجلس یازدهم باید جوری باشد که مخالفین این مجلس را تأیید نکند.

رییس جمهور با اشاره تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: من دیروز در این زمینه به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه در ذهنم بود را به ایشان منتقل کردم و ایشان آنچه را که به مصلحت می‌دانند انجام خواهند داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: انتخابات مراحل مختلفی دارد که مرحله‌ احراز صلاحیت به عهده دولت نیست و یک نهاد دیگری برای آن تصمیم می‌گیرد. حالا این‌که مقدمات تصمیم‌شان از کجا می‌آید و چگونه تصمیم‌ سازی می‌شود مورد بحث ما نیست، اما به هرحال این موضوع در اختیار دولت نیست و نهاد مستقلی برای آن تصمیم می‌گیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما اینگونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چرا که مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند.

روحانی با تاکید بر این‌که دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، تصریح کرد: من نسبت به اصل 113 قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتهی ما هر وقت اصل 113 را به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید.

وی اضافه کرد: به هر حال من دیروز به ناچار درباره‌ این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را که در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند.

روحانی در ادامه عنوان کرد: این مساله برای ما بسیار مهم است چرا که ما نمی‌توانیم صندوق آرا را رها کنیم. اگر صندوق را رها کنید می‌خواهید چه چیزی را به جای آن بگذارید و این خیلی خطرناک است که صندوق دیگر کارایی نداشته باشد. اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رای و حضور و فداکاری مردم بوده است. این صندوق یک رمز بسیار بزرگی بوده و مردم وقتی شکایت و اشکالی دارند و تغییری می‌خواهند ایجاد کنند پای همین صندوق می‌روند. به هر حال بحث صندوق رای بسیار مهم است و من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مساله مهم را مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: البته نقد و انتقاد از هر شخص و نهادی آزاد است؛ البته منظورم تخریب و تضعیف نیست ولی درباره‌ انتقاد و نقد خود مقام معظم رهبری هم چندین نوبت فرموده‌اند اگر کسی می‌خواهد از خود من هم انتقاد کند می‌تواند این کار را انجام دهد. ما می‌توانیم انتقاد کنیم و از هر نهادی درخواست شفافیت کنیم و بگوییم اگر سوالی در ذهن مردم است برای مردم توضیح دهید. اگر سوالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به آن سوال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما این است که این نظام، وحدت، انسجام، قدرت و امنیت ملی حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات مساله‌ بسیار مهمی در کشور است، خاطرنشان کرد: مساله فقط این نیست که ملت برای انتخاب رئیس قوه مجریه پای صندوق می‌آید. در میان همه انتخاباتی که هر کدام آنها سرجایش با اهمیت هستند در مساله‌ی انتخابات ریاست جمهوری بحث این است که یک فرد می‌خواهد رئیس جمهور شود نه رئیس یک جناح و حزب سیاسی، یعنی قرار است عامه مردم و جامعه و ملت ما را نمایندگی کند. پس انتخابات نماد آزادی و آگاهی مردم است و مردم باید با آزادی و آگاهی کامل پای صندوق رای بیایند و ملاک هم تشخیص ملت است.

رئیس جمهور ادامه داد: همه زمینه‌ها و مقدمات باید برای انتخابات ایجاد شود تا مردم به صحنه بیایند و با تشخیص آنها انتخابات به ثمر بنشیند؛ چرا که نتیجه انتخابات وحدت و امنیت ملی است. حالا در بحث‌های سیاسی و روزنامه‌ها و صدا و سیما و فضای مجازی ممکن است ما بحث کنیم که این آقا یا آن آقا اگر بیایند فلان مشکل را حل می‌کنند اینها مهم است، اما بالاتر از اینها انتخابات شکوهمند مهم‌تر است.

وی اضافه کرد: انتخابات شکوهمند در کشور ضامن مشروعیت نظام است و این اساس کار است، اما ما این را فراموش کرده‌ایم. در حالی که ادامه مشروعیت نظام با حضور مردم پای صندوق رای است و همه تصرفات و تصمیم‌هایی که انجام می‌شود اگر پشتوانه مردم را نداشته باشد مشروعیت ندارد و نه تنها مشروعیت قانونی ندارد، بلکه مشروعیت دینی آن هم زیر سوال می‌رود.

رئیس قوه مجریه به این موضوع اشاره کرد که رئیس جمهور نماینده مردم و نظام است و گفت: این نماینده می‌خواهد با دنیا حرف بزند و به عنوان نماینده مردم می‌خواهد حرف بزند استوارنامه‌ها را او دریافت می‌کند و قراردادهای بین‌المللی را او می‌بندد و از همه مهم‌تر مسئول اجرای قانون اساسی است. اگر خدایی ناکرده در یک انتخابات حضور مردم کمرنگ باشد و برای مردم مسائلی روشن نباشد، انسجام، مصلحت ملی، امنیت کشور و حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود. ابعاد این مساله بسیار وسیع و مهم است و باید به آن فکر شود.

روحانی در ادامه یادآور شد: امام خمینی (ره) همیشه توصیه می‌کردند میزان رای ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند. اصلا بدون مردم ما کی هستیم مردم 22 بهمن ماه را به وجود آوردند و رژیم فاسد گذشته را سرنگون کردند، مردم بودند که 98.2 درصد به نظام جمهوری اسلامی رای دادند این 98 درصد کجا رفت و چرا هی آب می‌رود؟ آیا هرچه زمان می‌گذرد باید این کم بشود؟ هر کسی که می‌آید می‌گوییم در اسلامیت، ایمان و تعهدت شک می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که این مردم همان‌هایی هستند که در جنگ تحمیلی آمدند و سوم خردادماه را آفریدند، اظهار کرد: نمایندگان همین مردم در 14 خردادماه 68 رهبر انقلاب را انتخاب کردند. خدا نکند یک روزی مردم حس کنند ما به آنها بی‌اعتنا هستیم و می‌خواهیم بدون آنها برای آنها تصمیم بگیریم. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند. امام خمینی (ره) هم همیشه فرمودند مشارکت حداکثری و مقام معظم رهبری هم همیشه فرموده‌اند که مشارکت حداکثری مهم است.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: پارسال هم که در خدمت مقام معظم رهبری بودم از ایشان سوال کردم آیا در انتخابات آینده هم همان نظر را دارید یا چون نظرات دیگری هم مطرح است شما هم نظر دیگری دارید، ایشان داستان یکی از بزرگان را نقل کردند و فرمودند نظر من همان نظر گذشته است و مشارکت حداکثری اولین موضوع مدنظر است و پس از آن به دنبال رئیس جمهور صالح و اصلحی هم هستیم که من در نطق 22 بهمن‌ماه هم این موضوع را به مردم گفتم و ایشان هم همواره تصریح کرده‌اند که برای من هدف اول و مهم مشارکت حداکثری مردم است.

وی با تاکید بر این‌که مشارکت حداکثری با حرف به وجود نمی آید، تصریح کرد: حالا هی حرف بزنیم و صداوسیما با مردم مصاحبه بگیرد که مشارکت حداکثری مهم است، در حالی که مشارکت حداکثری لوازمی دارد که باید به آن متعهد باشیم. یک طرف آن دولت است که مجری انتخابات به حساب می‌آید در موضوع ثبت نام‌ها من به وزیر کشور نامه نوشتم و گفتم عین مر قانون ثبت نام کنند و اگر این دستور را نداده بودم و عمل نکرده بودیم دعواها و بلواهایی داشتیم، چرا که مثلا طرف می‌آمد ثبت نام کند می‌گفتند تو یک روز به 40 سالگی‌ات مانده یا یک روز از 75 سالگیت گذشته و مشکلاتی ایجاد می‌شد و او هم حق داشت بگوید که این قانون را به من نشان بدهید.

رئیس جمهور همچنین یادآور شد: به هرحال در ثبت نام‌ها وزارت کشور به قانون عمل کرد و مردم ثبت نام کردند. ما در اینجا مشارکت حداکثری را رعایت کردیم و در مراحل بعد هم همین است. مثلا ما موضوع کرونا را داریم و به خاطر کرونا 10 هزار صندوق اضافه کردیم حتی وزیر کشور در ستاد کرونا مطرح کرد که به خاطر حفظ سلامت مردم زمان رای‌گیری را اضافه کنیم که پیشنهاد دو ساعت بود و در جلسه تبدیل به سه ساعت شد و از هفت صبح تا دو نیمه شب انتخابات رای گیری انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: از طرفی ما تمام تلاشمان را برای واکسیناسیون مردم انجام می‌دهیم تا این‌که مردم اعتماد کنند و پای صندوق رای بیایند. ما همه تلاش خود را می‌کنیم موج چهارم کرونا را خاموش کنیم و تصمیماتی در ستاد کرونا گرفته‌ایم که با موج پنجم مواجه نشویم تا مردم با خیال راحت پای صندوق بیایند. تا اینجا آنچه به عهده دولت بوده انجام داده و خواهد داد و ما به فکر این نیستیم که چه کسی می‌خواهد رئیس جمهور شود، چون آن موضوع به عهده مردم است و مردم باید حس کنند در انتخابات شرکت می‌کنند و این اتفاق با رای آنها می‌افتد.

رییس جمهور در ادامه سخنانش گفت: در موضوع قطعی برق مردم با مشکلاتی مواجه شدند. از یک طرف خشکسالی است و از طرفی بحث استخراج رمز ارزها مطرح است که ۳۰۰ مگاوات به صورت قانونی و دو هزار مگاوات به صورت غیرقانونی انجام می شود. به هر حال از امروز دستور این است که تا آخر شهریور استخراج رمز ارز به هر نحوی ممنوع است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که آخرین مسئولیت بزرگ دولت اجرای انتخابات سال 1400 است، عنوان کرد: این موضوع با موضوعات دیگری همزمان است. ما در زمینه‌ی تحریم‌ها اقداماتی در پیش داریم که باید انجام دهیم الحمدلله مذاکره کنندگان ما در وین بسیار قاطع، متین و حساب شده در حال مذاکره هستند و همه ملت هم باید از افرادی که به نمایندگی از دولت و ملت در خط مقدم هستند حمایت کنند و حمایت هم خواهند کرد. آنها در حال انجام کار خود هستند و پیشرفت آنها قابل ملاحظه است. ما در مسائل اساسی و مهم با1+5 به توافق رسیده‌ایم، البته مواردی هم هست که داریم بحث می‌کنیم و قابل حل است.

وی ادامه داد: آن اصولی هم که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی مطرح نموده‌اند همیشه مدنظر ما و مذاکره کنندگان ما در وین هست. آن اصول هم این است که آنچه تعهد طرف مقابل است باید به کمال انجام بدهند و ما هم تعهدات خود را انجام خواهیم داد منتهی به خاطر بدعهدی آمریکا در این سه سال و نیم ابتدا آنها باید به تعهدات خود عمل کنند و حتما آمریکا باید آغازکننده باشد و ما هم این موضوع را کنترل و بررسی می‌کنیم. به وزارتخانه‌ها و کسانی که در این موضوع دخیل هستند مثل وزارت نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی دستور داده شده و بررسی‌های زیادی کرده‌اند و در این زمینه راه و مسیر خیلی پیچیده نیست و می‌توانیم از آن عبور کنیم.

روحانی با اشاره به این‌که دولت در سال‌های 92 تا 94 برجام را ایجاد کرد، یادآور شد: ایجاد برجام مال دولت یازدهم است و ثمر آن در اواخر 94 تا اوایل سال 1397 بود و ما تا اردیبهشت‌ماه 97 از برجام استفاده کردیم در سال 1397 شری در آمریکا به نام ترامپ تحت تاثیر صهیونیست‌ها، تندروها و ارتجاع منطقه آمد و احمقانه از این توافق بسیار بین‌المللی خارج شد. من با تمام سران دنیا هم که صحبت می‌کنم از جمله همین دوشنبه که با رئیس جمهور چین صحبت کردم می‌گویند برجام یک توافق بسیار مهم بین‌المللی است.

وی ادامه داد: به هرحال در دولت دوازدهم آن شر آمد و از توافق خارج شد و هدف دولت ابقاء برجام بود. برای این‌که اگر برجام به طور کامل از بین می‌رفت ما به قطعنامه‌های فصل هفتی شورای امنیت باز می‌گشتیم و حقوق‌دانان معنی این را می‌دانند ترامپ هم هدفش همین بود که از برجام خارج می شویم و با خیال راحت خود را رها کند، اما ما نگذاشتیم و اولین شکست ترامپ هم همین بود.

روحانی با تاکید بر این‌که مذاکرات الان با مذاکرات سال 1392 فرق می‌کند، اظهار کرد: 1392 سالی بود که طرف مقابل دست بالا را داشت و شش هفت قطعنامه شورای امنیت در دست‌اش بود و ما از نظر حقوقی و سیاسی دستمان خالی بود، اما الان برعکس است و ما دست بالا را داریم، چرا که آنها تخلف کرده‌اند و خلاف قطعنامه 2231 و خلاف یک توافق بین‌المللی عمل کرده‌اند. الان ما بر سر برجام بحث نمی‌کنیم بلکه بحث بر سر اجرای برجام و این است که آمریکا چگونه به برجام بازگردد و چگونه ما اجازه بدهیم که آنها به برجام بازگردند.

رئیس دولت دوازدهم همچنین تاکید کرد: ما الان داریم با افتخار مذاکره می‌کنیم. در سال 1392 با قطعنامه‌های شورای امنیت چند ضربه اساسی به ما زده بودند، اما الان ما به عنوان پیروز در حال مذاکره هستیم. ملت ما با صبر و مقاومت خود همه توطئه‌ها را خنثی کرد به هرحال ما در دولت دوازدهم برجام را ابقاء کردیم و الان در حال احیاء برجام هستیم. پس ایجاد، ابقاء و احیای برجام در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است. ان‌شاءالله بعد از این هم به راحتی می‌توانیم قدم‌های بعدی را در این زمینه طی کنیم.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.