گیل ندا
گیل ندا

گیل ندا

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان از برنامه‌ریزی برای افزایش میزان مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه به ۱۵ میلیارد دلار و بیشتر از آن خبر داد و گفت: لازمه تحقق این کار تکمیل خطوط ریلی، زمینی و دریایی با کشور روسیه است.

گیل ندا، سید کاظم دلخوش اباتری اظهار داشت: یکی از بخش‌های اصلی مسئولیت کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در زمینه اقتصاد کشور است و طرح‌ها و لوایح مربوط به امنیت اقتصادی و اجتماعی را در آن پیگیری می‌کنیم.

نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس قانون تجارت را از جمله بحث‌های کمیسیون حقوقی و قضایی خواند و عنوان کرد: قانون تجارت کشور با هزار و ۱۱۸ ماده مربوط به سال ۱۳۱۱ است و معتقدیم برخی مواد آن در شرایط فعلی همخوانی ندارد بنابراین درصدد تغییرات آن هستیم.

دلخوش اباتری شفافیت و تشویق افشاگران فساد و مالکیت صنعتی را از دیگر مواردی که در اولویت کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفته، تصریح کرد: بحث اسناد رسمی و غیررسمی از جمله دغدغه‌هایی است که مردم امروز در جامعه با آن روبه رو هستند، به همین علت اقدام به تنظیم قانون مربوط به آن کردیم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تدوین قانون آن در کمیسیون اقتصادی را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاح حقوق و دستمزد کارکنان دولت اعم از کارگران و کارمندان از دیگر مواردی است که مجلس برای تعیین تکلیف و ساماندهی آن ورود کرده است.

وی در ادامه به عضویت خود در فراکسیون تعاون مجلس به همراه ۱۵۰ نماینده دیگر اشاره کرد و یادآور شد: مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی سهم تعاون را در  اقتصاد ۲۵ درصد اعلام کردند به همین دلیل تلاش کردیم تمامی قوانین مورد نیاز بخش تعاون را تدوین کنیم و اطمینان داریم که اگر اتاق‌های تعاون در بخش اجرا به وظایف خود به خوبی عمل کنند، سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد کشور تحقق پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس نقش تعاونی‌ها در توزیع کالاها و خدمات و تولید کشور را بسیار مهم ارزیابی نمود و اذعان کرد: برای کشور تولید در بخش تعاون بسیار مقرون به صرفه تر است و می تواند اشتغال بسیار زیادی را از طریق ایجاد و فعال سازی تعاونی‌ها در عرصه اقتصاد ایجاد کرد.

دلخوش اباتری همچنین به پیگیری موضوعات کلان استان گیلان در مجمع نمایندگان استان اشاره داشت و اضافه کرد: به همراه استاندار گیلان و سایر نمایندگان استان جلسات متعددی را با معاون اول رئیس جمهور و وزرا تشکیل دادیم و پیگیر پروژه‌ها و اعتبارات تخصیصی از محل سفر ریاست جمهوری شدیم و موفقیت‌های خوبی را هم به دست آوردیم.

وی اجرای پروژه راه‌آهن استان گیلان با استفاده از تهاتر نفت را یکی از این موفقیت‌ها خواند و گفت: تجارت و اقتصاد ما امروزه با کشور روسیه بیشتر از قبل شده است و حمل و نقل ریلی یکی از پیش نیازهای اصلی استمرار روند همکاری‌ها است.

دلخوش اباتری میزان مبادلات اقتصادی و تجاری کشورمان با روسیه را چهار میلیارد دلار دانست و با بیان اینکه درصددیم این میزان مبادلات را به ۱۵ میلیارد دلار و بیشتر از آن برسانیم اذعان کرد: لازمه تحقق این کار تکمیل خطوط ریلی، زمینی و دریایی با کشور روسیه است.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان جلسه این مجمع با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای نجات و احیا تالاب بین‌المللی انزلی را از دیگر اقدامات انجام گرفته ذکر کرد و یادآور شد: در مورد معضل پسماند، زباله و شیرابه‌های سمی ناشی از آن در سراوان با محیط زیست و سازمان انرژی اتمی مذاکراتی انجام دادیم و انتظار داریم ثمرات خوبی برای گیلان داشته باشد.

دلخوش اباتری با بیان اینکه حل و فصل مشکلات و موانع پیش روی سرمایه‌گذاران و معدن داران استان گیلان هم در اولویت قرار دارد خاطرنشان کرد: در ماه آینده رئیس حفاظت محیط زیست و سازمان انرژی اتمی به همراه کارشناسان خود به استان گیلان خواهند آمد تا بتوانیم معضل زباله و شیرابه‌ و تالاب انزلی را به شکل اساسی حل کنیم.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان از احداث دو مجتمع بزرگ تجاری خبر داد و گفت: بزودی دو مجتمع تجاری بزرگ آتیه سیروان در منطقه کم برخوردار مسکن مهر و مجتمع تجاری تفریحی سیتادیوم در جاده انزلی به بهره برداری می رسد.

گیل ندا،  تیمور پورحیدری در جلسه کارگروه تنظیم بازار که با حضور استاندار و اعضای کارگروه در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: دو مجتمع بزرگ تجاری با هدف ارائه خدمات مطلوب و یکپارچه جهت دسترسی بهینه شهروندان به محصولات مورد نیاز در شهر رشت در حال راه اندازی است.

وی مجموع واحدهای صنفی ترسیم شده در دو مجتمع تجاری را بیش از ۸۰۰ واحد برشمرد و تشریح کرد: مجتمع تجاری واقع شده درمسکن مهر با ۵۰۰ واحد صنفی و سالن سینما و آمفی تئاتر و رستوران دارای روند پیشرفت بیش از ۹۰ درصد است و پروژه تجاری- تفریحی جاده انزلی(شهرستان خمام) با ۳۰۰ واحد صنفی بزرگ، سالن ورزشی، استخر و بازی کودکان در مراحل نهایی احداث است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان در این جلسه از ثبات قیمت کالاهای اساسی در استان سخن گفت و افزود: براساس بررسی های انجام شده کالاهای اساسی نظیر شکر، روغن خوراکی، گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ از لحاظ فراوانی، در ماه اخیر عرضه مطلوبی داشته و قیمت های آنها نیز به صورت ثابت و متعادل است.

تیمور پورحیدری افزود: با وجود افزایشی که در قیمت برخی از لوازم خانگی در برندهای مختلف و فضای رقابتی بازار بود اما میزان عرضه و تقاضای این کالاها در بازار مطلوب است اگر بازار برخی کالاها با رکود خرید مواجه هستند دلیل آن کاهش قدرت خرید مردم است.

وی اضافه کرد: طی هفت ماه گذشته تعداد ۶۳ هزار و ۱۹۸ بازرسی غیر قاچاق از بنگاههای اقتصادی انجام شده و پنج هزار و ۹۱۴ متخلف شناسایی شدند که به مبلغ۲ میلیارد و ۹۷۰میلیون تومان جریمه شدند. سه هزار و ۳۰۱ بازرسی نیز در حوزه قاچاق کالا انجام شد که از این تعداد ۱۸۰ بنگاه متخلف شناسایی و به مبلغ ۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان جریمه شدند.

دبیر کارگروه تنظیم بازار استان تاکید کرد: با توجه به کاهش جوجه ریزی در سطح کشور که متاًثر از حذف یارانه ها و افزایش قیمت نهاده ها بعد از آزاد سازی ارز ترجیحی است می توان با تزریق سرمایه در گردش به واحدهای هدف و ترغیب و حمایت از واحدهای تولید کننده ؛ در ایام پایانی سال از کمبود عرضه و افزایش قیمت گوشت مرغ جلوگیری کرد.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کسب و کارهای دیجتال با ثبت نام در پلت‌فرم‌های داخلی مجوز فعالیت را دریافت می کنند.

گیل ندا،   عیسی زارع پور با انتشار پستی در یک پیام‌رسان داخلی با بیان اینکه برای کسب و کارها بسته‌های ویژه‌ای پیش بینی شده است، اظهار کرد: مخصوصا برای کسانی که در پلت‌فرم‌های خارجی فعالیت می‌کردند و به عبارتی برای شخصی که در خانه خود کسب و کار خانگی داشت و کالایی را می‌خرید و از بازار بزرگ تهران با قیمت عمده فروشی تهیه می کرد و در خانه خود از بستر شبکه مجازی برای تبلیغ این کالا ها استفاده می‌کرد، بسته‌های ویژه ای پیش بینی شده است.

 

وی افزود: حتی شخصی که در خانه خود به ارائه خدمات می پرداخت، همین که وارد پلت‌فرم‌های داخلی شوند، نگرانی‌هایی در زمینه مجوز دارند ما در اینجا تدبیری با هماهنگ وزارت اقتصاد درنظر گرفته ایم که هر کسی در پلت‌فرم‌های مشمول فعالیت و کسب و کار خود را راه‌اندازی کند، ثبت نامش در پلت‌فرم به منزله دریافت مجوز از درگاه ملی مجوز است.

زارع پور ادامه داد: ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احتمالا چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت کنند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند برای کسب و کارهای ثبت محو که بیشتر کسانی که در این دسته قرار می گیرند همه آن ها مشمول می شوند.

گفتنی است آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجتال هفته گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای جزئیات دیگری از فاجعه تروریستی حرم شاهچراغ را منتشر کرد.

گیل ندا، وزارت اطلاعات در اطلاعیه دوم پیرامون حادثه تروریستی روز 4 آبان‌ماه در حرم شاهچراغ، بخش دیگری از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کرد.

اطلاعیه جدید این وزارتخانه به شرح زیر است:

پیرو اطلاعیه‌ی مورخ نهم آبان ماه جاری پیرامون دستگیری تعدادی از عوامل عملیاتی و پشتیبانی فاجعه‌ی تروریستی حرم حضرت احمدبن موسی (علیهماالسلام)، اینک بخش دیگری از اطلاعات به‌دست آمده را به استحضار ملّت شریف ایران می‌رساند:

1. سلسله عملیاتی که سربازان گمنام امام زمان (عج) بلافاصله پس از وقوع فاجعه‌ی تروریستی چهارم آبان ماه آغاز کرده بودند، به‌صورت شبانه‌روزی و بی‌وقفه استمرار پیدا کرده است. این پی‌گیری‌ها در ابعاد اطلاعاتی، ضداطلاعاتی، امنیتی و فنی در جریان بوده و یکی از پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین عملیات ضدتروریستی این وزارت را رقم زده است.

2. مجموعه رصدها، تحقیقات و عملیات صورت گرفته تاکنون منجر به شناسایی و بازداشت کلیّه‌ی عوامل هدایت صحنه، عملیاتی و پشتیبانی آن اقدام تروریستی شد. مضاف بر آن تعداد دیگری از عواملی که برای عملیات مشابه وارد کشور شده بودند نیز بازداشت شدند. بدین ترتیب تاکنون 26 تروریست تکفیری دستگیر شده‌اند.

3. کلیه‌ی افراد دستگیر شده، غیرایرانی و با ملیّت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان هستند.

4. عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده‌ی عملیات در داخل کشور، تبعه‌ی جمهوری آذربایجان بوده که از فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی‌اف در باکو پرواز و از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شده است. این فرد پس از رسیدن به تهران خبر حضور خود را به عنصر  هماهنگ کننده در جمهوری آذربایجان اعلام نمود. بلافاصله از طریق سرپل عملیاتی داعش در افغانستان با شبکه اتباع خارجی داعش نیز ارتباط گرفته و حضور خود در تهران را به اطلاع آن‌ها  رسانده است.

5. عنصر پشتیبانی کننده‌ی صحنه‌ی عملیات در شیراز، فردی افغانستانی به‌نام «محمد رامز رشیدی» با نام مستعار «ابوبصیر» و عامل تیراندازی در حرم مطهر به‌نام «سبحان کُمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» که تبعه‌ی تاجیکستان بود.

6. تروریست‌های مذکور، در استآن‌ها ی فارس، تهران، البرز، کرمان، قم و خراسان رضوی مورد تعقیب قرار گرفته و دستگیر شده‌اند. تعدادی از آن‌ها نیز در مرزهای شرقی و هنگام فرار از کشور بازداشت شدند.

7. نفراتی از تروریست‌های یادشده، در حال آماده‌سازی و فراهم آوردن تمهیدات لازم برای عملیات تروریستی دیگری من‌جمله در زاهدان بودند. به‌عبارت دیگر، خون‌های مطهر و به ناحق ریخته‌ی شهدای مظلوم حرم حضرت احمدبن موسی (علیهماالسلام) موجب کشف مقاصد و اهداف بعدی جنایت‌کاران تکفیری و پیش‌گیری از چند عملیات تروریستی دیگر شد.

8. رصد و تحقیقات همه‌جانبه‌ی اطلاعاتی و فنی، همچنان به‌صورت همه‌جانبه، شبانه‌روزی و سراسری ادامه دارد و همان‌طور که در اطلاعیه‌های پیشین اشاره شد، تا شناسایی و مجازات آخرین تروریست تکفیری دخیل در فاجعه‌ی حرم شاهچراغ، چه در داخل و چه در خارج از کشور باشند، ادامه خواهد یافت. قطعاً «آرتین»های مغمومِ وطن، گرفتنِ انتقامِ «آرشام»های پرپر شده را خواهند دید انشاءالله. 

در پایان دو نکته را متذکر می‌شویم:

اولاً) چنان‌که قبلاً اعلام شد، سربازان گمنام امام زمان (عج) در همه‌ی مراحل تحقیقات و عملیات پیش‌گفته، از همکاری تمام عیار مردمی برخوردار بودند که ضمن تقدیر خاضعانه و صمیمانه به پیشگاه مردم عزیز، تقاضا دارد که همچون گذشته فرزندان مجاهد و گمنام خود را در این مأموریت حساس مساعدت فرمایند.

ثانیاً) پس از وقوع حادثه‌ی غمبار صدرالاشاره، تعدادی از بلندگوهای وابسته به دشمنانِ شناخته شده‌ی ملّت ایران و دنباله‌های داخلی آن‌ها، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم عملیاتِ تروریستی شیراز را به جامعه‌ی اطلاعاتی پرافتخار کشور منتسب کردند تا (به‌زعم آن‌‌ها) اغتشاشات داخلی را مهار نمایند!

وزارت اطلاعات ضمن محفوظ دانستن حق پی‌گرد قانونی نسبت به عناصر عنودِ دامن‌زننده به آن اتهام ناجوانمردانه و خائنانه، اعلام می‌نماید که یافته‌ها از اظهارات عناصر تکفیری بازداشت شده، مبین سوءاستفاده‌ی تکفیری‌ها از فضای اغتشاشات و ناامنی برای انجام اقدامات تروریستی بوده است. اعترافات جداگانه‌ی چندتن از تروریست‌ها حاکی است که به‌دنبال وقوع اغتشاشاتی در کشور، فراخوانی از عناصر تکفیری برای انجام عملیات در جای‌جای کشورمان صورت گرفته است.

این دقیقاً مضمونِ همان عملیات ترکیبی است که در بیانیه‌ی تبیینی مشترک این وزارت‌خانه و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد اشاره قرار گرفت. بدین ترتیب کسانی که آن جنایت وحشیانه و بی‌سابقه را به جامعه‌ی اطلاعاتی کشور منتسب کرده‌اند، در واقع نقش مکمل عملیات تروریستی و جنگ روانی داعش را ایفا نموده‌اند و از این جهت باید پاسخگوی مشارکت خویش در سناریوی خون‌بار داعشی-صهیونیستی باشند.

«وَ سَیَعلَمُ الذینَ ظَلَمُوا اَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُون»
والسلام علی من‌اتّبع الهدی
روابط عمومی وزارت اطلاعات

قیمت تمام سکه و طلا امروز در بازار رشت افزایش و ربع سکه کاهش یافت، اما قیمت نیم سکه تغییری نکرد.

گیل ندا،   اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان                + ۱۰۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان                   بدون تغییر

ربع سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان                   - ۵۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۴۷۶ هزار تومان         + ۴۰ هزار تومان

یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح آخرین روند شیوع بیماری‌های کرونا و آنفلوآنزا در کشور، گفت: احتمال آن وجود دارد که افزایش موارد کرونا را در اواخر ماه جاری یا اوایل آذر ماه شاهد باشیم.

گیل ندا، دکتر بابک عشرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روند شیوع آنفلوآنزا در کشور، گفت: باید توجه کرد که در حال حاضر موارد کرونا در کشور کاهش یافته است. در عین حال در این فصل مانند هر سال، موارد آنفلوآنزای‌مان افزایش یافته است. بنابراین در کنار کرونا که البته مواردش کاهش یافته، افزایش موارد آنفلوآنزا را شاهد هستیم؛ به طوری که می‌توان از اپیدمی آنفلوآنزا صحبت کرد. البته این اتفاقی است که قبل از کرونا هر سال در کشور رخ می‌داد. بعد از شیوع کرونا با توجه به رعایت مسائل پیشگیرانه از سوی مردم، مقداری موارد آنفلوآنزا کاهش یافته بود. در حال حاضر موارد ابتلا به کرونا کاهشی‌ شده و ابتلا به آنفلوآنزا را شاهدیم.

علائم آنفلوآنزا

وی با بیان اینکه سویه در گردش آنفلوآنزا عمدتا سویه H۱N۱ بوده و سویه‌ای قدیمی است، ‌افزود: از نظر علائم، ظاهر آنفلوآنزا تفاوت چندانی با کرونا ندارد؛ به طوری که در آنفلوآنزا هم در وهله اول علائمی مانند تب، آبریزش بینی، سوزش و درد گلو پدیدار می‌شود و بعد به تدریج سرفه ظاهر می‌شود و اگر بیماری به سمت شدید شدن رود، علائم تنفسی شدیدتر را خواهیم داشت که ممکن است بیمار در این شرایط نیاز به بستری داشته باشد.

تاکید بر رعایت بهداشت دست‌ها برای پیشگیری از آنفلوآنزا

تا زمان رفع علائم در منزل بمانید

عشرتی ادامه داد: در حوزه پیشگیری از آنفلوآنزا، همان اقداماتی را که برای پیشگیری از کرونا انجام می‌دادیم، اعم از استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست و... در برابر پیشگیری از آنفلوآنزا هم موثر است. در عین حال بیشتر تاکید می‌کنیم که افراد مبتلا به آنفلوآنزا یا کرونا تا زمانیکه علامت دارند در منزل بمانند؛ زیرا در این صورت انتقال بیماری بسیار کندتر خواهد بود. معمولا مدت زمان از بین رفتن علائم و ماندن در منزل هم در آنفلوآنزا و هم در کرونا، بین سه تا پنج روز است. ضمن اینکه در آنفلوآنزا تاکید بر روی رعایت بهداشت دست بیشتر است.

در صورت ابتلا به آنفلوآنزا، چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

این اپیدمیولوژیت درباره علائم خطر در آنفلوآنزا، گفت: افرادی که به بیماری زمینه‌ای مبتلا هستند مانند مبتلایان دیابت، سرطان و ... یا افراد سالمند و زنان باردار بهتر است که همان زمان که علائم و بیماری در آنها شروع می‌شود، به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوند؛ به طور کلی هم هر کس که احساس می‌کند علائمش رو به بدتر شدن است، به گونه‌ای که دارد تنگی نفس پیدا می‌کند، سرفه‌هایش بیش از حد زیاد شده و اذیت‌کننده است، بهتر است که به پزشک مراجعه کنند. در عین حال جوانان و افرادی که بیماری خاصی ندارند، در منزل استراحت کنند، تب‌برهای ساده‌ای مانند استامینوفن و مایعات زیاد مصرف کنند.

در زمان ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا آنتی‌بیوتیک بخوریم؟

عشرتی درباره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در زمان ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا، گفت: باید توجه کرد که آنفلوآنزا و کرونا بیماری‌های ویروسی هستند و اصلا آنتی‌بیوتیک روی آن‌ها اثر ندارد؛ چراکه آنتی‌بیوتیک‌ها بر روی باکتری‌ها موثر است. در نتیجه مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری‌های ویروسی توصیه نمی‌شود. زیرا نه‌ تنها موثر نیست، بلکه می‌تواند مقاومت میکروبی را هم افزایش دهد؛ به طوری که اگر عفونتی بعدا در بدن ایجاد شود، دیگر بدن به آنتی‌بیوتیک‌های ساده جواب نداده و مجبوریم آنتی‌بیویتک‌های گران‌تر و با عوارض بیشتر را مصرف کنیم.

وضعیت شیوع کرونا در کشور

وی در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت کرونا در کشور نیز گفت: تا جایی که اطلاع دارم سویه‌های غالب کرونا در کشور همچنان BA۴ و BA۵ است. البته اکنون نمونه‌برداری‌ها در کرونا مقداری کاهش یافته است. به طور کلی تصور می‌کنم کرونا به سمتی پیش می‌رود که موارد سبک‌تر و بستری کمتر داشته باشد. البته شاید افزایش موارد کرونا را در اواخر ماه جاری یا اوایل آذر ماه داشته باشیم. زیرا ایمنی جمعی ناشی از ابتلا به کرونا یا تزریق واکسن، بعد از مدتی کاهش می‌یابد و افرادی که مستعد ابتلا به بیماری هستند، افزایش می‌یابند و از آنجایی که ویروس همچنان گردش دارد و افراد هم در معرض ابتلا هستند، احتمالا افزایش موارد کرونا را خواهیم داشت، اما میزان این افزایش باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

عشرتی درباره واریانت‌های جدیدی مانند XBB و BFY که در برخی کشورها گزارش شده‌اند، گفت: به طور کلی سوش‌های جدید کرونا به گونه‌ای هستند که می‌تواند گفت عمدتا راه‌های هوایی فوقانی را درگیر می‌کنند. در نتیجه خود بیماری سبک‌تر خواهد بود، اما میزان انتقال بیشتر است و در نتیجه سرایت بیشتری خواهند داشت. در حال حاضر همین موضوع را در کشور خودمان هم می‌بینیم که تعداد بستری‌ها کاهش یافته و شدت بیماری کمتر شده، اما سرایت‌پذیری دارد.

توصیه‌هایی درباره تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا

وی تاکید کرد: در زمینه تزریق واکسن، توصیه ما این است که زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، کودکان مبتلا به بیماری زمینه‌ای، حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. معمولا واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا از هفته دوم مهر ماه آغاز شده و بیشتر توصیه می‌شود که واکسن آنفلوآنزا در مهر ماه تزریق شود، اما تاثیر واکسن و اثربخشی آن تا بهمن و اوایل اسفند ماه هم هست. بنابراین توصیه می‌کنیم که این گروه‌ها واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در زمینه واکسن کرونا نیز طبق پروتکل وزارت بهداشت برای تزریق دزهای یادآور عمل کنند. به عنوان مثال کسانیکه از تزریق دز سوم‌شان شش ماه گذشته، ‌توصیه می‌شود که دز چهارم واکسن را تزریق کنند.

عشرتی ادامه داد: در زمینه مدارس هم توصیه به اولیای مدارس و دانش‌آموزان این است که اگر خودشان و دانش‌آموزان‌شان علامت دارند، حتما در منزل بمانند. این درباره دانشجویان و ... هم صدق می‌کند. افراد تا زمانیکه علامت دارند، بهتر است که در منزل استراحت کنند. برای پیشگیری از انتقال بیماری این موضوع اهمیت دارد و یک وظیفه اجتماعی تلقی می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان از تایید مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در شورای نگهبان خبر داد.

گیل ندا، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز با بیان بررسی  ۹ طرح و لایحه و ۳ اساسنامه از دولت و ۲۷ استعلام از دیوان عدالت اداری  در این مدت گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی با اشاره به لایحه موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان افزود: این لایحه نیز خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی درباره اساسنامه صندوق ملی مسکن گفت:  سه شنبه اخیر مصوبه را دریافت کردیم و با توجه به اهمیت موضوع، بعد از تصویب در هیات وزیران یکی دوبار،  بین شورا و مجلس رفت و امد داشت و شورا ایراداتی داشت که تنها ایراد ما هم برطرف شد و اساسنامه خلاف موازین قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف اظهار کرد: طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها هم اکثریت ایراداتش برطرف شده و مصوبه در اختیار مجلس است، ولی ایرادهای هیات عالی نظارت در خصوص این طرح در تمامی مورد کماکان بر قوت خودش باقی و به مجلس ارسال شده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: باید تعامل بیشتری بین مجلس و هیات عالی نظارت صورت بگیرد تا ایرادهای هیات عالی نظارت در همین مرحله حل شود. در غیر این صورت هم بن‌بستی در نظام حقوقی ما وجود ندارد و در این صورت این مصوبه به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه فرزندان برخی نمایندگان در اغتشاشات اخیر  دستگیر شدند و گروه دیگری تابعیت دوگانه دارند، آیا شورای نگهبان این موضوع را  برای انتخابات سال آینده لحاظ می کند؟ گفت: برای انتخابات عجله دارید و زمان زیادی باقی مانده و  مبنای ما قانون است و تا ان زمان باید  دید قانون انتخابات چگونه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعلام  نظر برخی  نمایندگان در اغتشاشات و با توجه به اینکه از طرف شورا تعیین شدند، آیا
برنامه نظارتی بر رفتار انها وجود دارد؟  گفت: ما در جریان بررسی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیستیم و چیزی اعلام نشده و نظارت در دوره نمایندگی با هیات نظارت بر نمایندگان است و در مجلس است و شورای نگهبان ناظر انتخابات است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رابطه با اجرایی نشدن مصوبات‌ مجلس آیا شورای نگهبان از بعد نظارتی کاری انجام خواهد داد؟ گفت: شورای نگهبان در این موارد وظیفه ندارد، بر اساس قانون اساسی نهادهای مختلف وظایفی دارند مثلا مجلس با ابزار های مختلف می تواند این موضوع را مطالبه کند و یا سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه‌های مختلف از جهات‌مختلف حق ورود دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصل ۲۷ قانون اساسی ابهامی دارد یا خیر گفت: به نظر می رسد ابهامی وجود ندارد، اگر ابهام وجود داشته باشد راه تفسیر باز است. تفسیرفرایندی دارد، باید از مقامات صالح به شورای نگهبان ارسال شود و اگر چنین درخواستی به شورا مطرح شود مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: هفته گذشته در مجلس بودم و از نمایندگان پرسیدم و گفتند که بررسی اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون تمام شده و در نوبت صحن است و چیزی تصویب نشده که به شورا ارسال شود و ما بتوانیم نسبت به آن اعلام نظر کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان بر اجرای اصول قانون اساسی نظارت نمی‌کند؟ گفت: ما مسئول نظارت بر اجرای قانون اساسی نیستیم، بلکه مسئول آن هستیم که مصوبات با قانون اساسی و شرع مقدس تطبیق داشته باشد.

طحان نظیف درباره علت عدم اجرای قانون واردات خودرو، گفت: شورای نگهبان در این موارد وظیفه‌ای ندارد. البته نهادهای مختلف از جمله مجلس می‌توانند به علت عدم اجرای قوانین با استفاده از ابزارهای قانونی خود ورود کنند.

وی درباره راهکار تحقق قانون اساسی، گفت: پژوهشکده شورای نگهبان علاوه بر اینکه یکی از بازوان مشورتی شورای نگهبان است، در حوزه‌های مختلف قانون اساسی و در بعد نظری هم فعال است و کار پژوهشی هم انجام می‌دهد. البته مسئولیت اجرای قانون اساسی در حوزه اجرایی با رئیس جمهور است و در سایر موارد قانون اساسی هم هر دستگاه و نهادی وظایفی دارد که بر حسن اجرای قانون اساسی نظارت کند.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره حق اعتراض قانونی و تفاوت بین اغتشاش و اعتراض قانونی چیست؟ گفت: شورای نگهبان مثل بقیه دستگاه‌های نظام بین اغتشاش و اعتراض قانونی تفاوت قائل است و اگر در قالب طرح و یا لایحه‌ای، مصوبه‌ای در این باره به شورا ارسال شود آن را بررسی می‌کنیم.

وی  در پاسخ به این سوال که قانون تجمعات به شورای نگهبان رسیده است؟ گفت: چیزی به شورای نگهبان ارسال نشده است و اگر در قالب آیین‌نامه باشد به شورای نگهبان ارسال نمی شود و مرجع نظارتی دیگری وجود دارد.

طحان نظیف درباره سامانه های شورای نگهبان  گفت: شورای نگهبان سامانه های متعددی دارد و بدون الزام قانونی موارد را اعلام و در سامانه قرار می‌دهد. ما اخیرا سامانه ارتباطات شورای نگهبان را رونمایی کردیم که بخش های مختلفی دارد و این سامانه جامع و کامل و پیش رو است‌. ما سامانه جامع نظرات شورای نگهبان را داریم که بدون الزام قانونی و داوطلبانه تمام متن لوایح و طرح ها از ابتدای انقلاب تاکنون در این سامانه بارگذاری شده است و مشروح مذاکرات شورای نگهبان به مرور در سامانه قرار می‌گیرد و حتی استدلال‌های شورای نگهبان به صورت دسته‌بندی شده در سامانه بارگذاری می‌شود.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا پژوهشی در پژوهشکده شورای نگهبان در خصوص اصول بر زمین مانده قانون اساسی صورت گرفته است؟ گفت: پژوهشکده شورای نگهبان علاوه بر اینکه در حوزه‌های کاربردی فعالیت می‌کند و بازوی مشورتی شورای نگهبان است در حوزه‌های نظری هم ورود می‌کند. برای مثال شرح فقهی قانون اساسی منتشر شده است. طبیعتاً جزییات را باید از دوستان پژوهشکده بپرسید.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که در جریان تحولات اخیر این انتقاد مطرح شد که شورای نگهبان با حذف نخبگان باعث شده تا فضای گفت‌وگو در کشور از بین رفته و دیگر افرادی نیستند که سوپاپ اطمینان نظام باشند، گفت: هر فرد و نهاد و جریانی باید پاسخگوی عملکرد خودش باشد. در کشور ما در ادوار مختلف گروه‌های مختلفی به قدرت رسیدند و قدرت را تحویل دادند که رویکردها کاملا با یکدیگر متفاوت بودند. شورای نگهبان بر مبنای قانون عمل می‌کند.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که امروز معترضان در کشور فضایی برای بیان اعتراض خود ندارند و در سال ٨٨ آقای کروبی گفتند حتی اگر کویر لوت را برای اعتراض به ما بدهید راضی هستیم، آیا همچنان باید همه معترضان را اغتشاشگر بدانیم، گفت: قطعا نظر شورای نگهبان این نیست و مقام معظم رهبری هم نظرشان را در این رابطه بیان کردند. اگر این دغدغه در قالب طرح یا لایحه به شورای نگهبان ارسال شود، بررسی خواهیم کرد.

وی در پایان یادآور شد: خبر خوش امروز همان  لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری و مستمری بگیران بهزیستی، قضات و اساتید دانشگاه بود که  در جلسات شورا مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام جمهوری اسلامی تلاش کند.

گیل ندا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که بایدن اعلام کرد که قرار است ایران را آزاد کند پاسخ شما به این اظهارات چیست، گفت: آقای بایدن روز گذشته پاسخ صحبت‌های خود را از رئیس‌جمهور دریافت کرد و بلافاصله بعد از صحبت‌های نسنجیده او، این موضوع را اصلاح کردند و اعلام کردند که آمریکا چنین موضعی ندارد البته بر ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام جمهوری اسلامی تلاش کند.

وی افزود: بارها در مذاکرات هسته‌ای هم این موضوع با صراحت به طرف آمریکایی گفته شده که رفتار شما صادقانه و صریح و برای حل مشکل نیست بلکه همواره اهداف پنهانی را برای پیگیری منافع خودشان دنبال می‌کنند و به فکر ملت‌ها در منطقه نیستند.

وزیر خارجه در ادامه گفت: برای ما کاملا روشن است که در دو دهه گذشته، آمریکایی‌ها در عراق، افغانستان و بقیه کشورها چه اقدامی انجام دادند. آن‌ها این نیت را داشتند از مدت‌ها پیش گفته بودند پلن بی را دنبال می‌کنند. آنچه ملت عزیز ما در چهل و چند روز گذشته شاهد بودند همه پلن بی بود که آمریکایی‌ها می‌خواستند دنبال کنند که بحمدالله با حضور ملت و هدایت مقام معظم رهبری شکست خوردند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال ارزیابی شما در این نشست بین همکاری ایران و روسیه چه خواهد بود گفت: هدف اصلی از برگزاری نشست گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد که با حضور ۱۸ مقام معاونان وزیر عضو منشور در تهران برگزار می‌شود، این است که در خصوص یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های غیرعادلانه برخی کنشگران غربی به جامعه جهانی ارائه کند و مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و روابط متقابل است.

وی تصریح کرد: من مایلم تاکید کنم، مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملا غلط است و بخش پهپاد آن درست است. ما مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم.

امیرعبدالهیان گفت: ما ماه‌ها قبل از آغاز جنگ اوکراین، پهپادهایی به روسیه دادیم. ما با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم، هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در این جنگ استفاده کرده در اختیار ما قرار دهد. چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم و هیأت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور اروپایی رفت. اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: علت آن این بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به طور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید. اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند، طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

وی ادامه داد: البته اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود. موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و این تلاش‌ها هم در سطح رئیس جمهور و هم وزیر خارجه بوده و همچنان به این تلاش‌ها تا توققف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص گفت‌وگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: آقای بورل در گفت‌وگویی که چهار روز پیش با من داشت گفتند که پیام شما را در خصوص مسائل مذاکره برای رفع تحریم‌ها به طرف آمریکایی منتقل کردیم و طرف آمریکایی گفته پیام را به دقت بررسی می‌کنیم و پاسخ ایران را طی روزهای آینده ارائه می‌دهیم. ما منتظر دریافت پاسخ هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه آنفلوآنز کاهش یافته است گفت:خوشبختانه یک هفته‌ای می‌شود که آنفولانزا فروکش کرده است.

گیل ندا،  بهرام عین اللهی با اشاره به مصوبات شورای عالی سلامت گفت: این شورا بعد از ۵ سال و با حضور رئیس جمهور و شش نفر از وزرا و بسیاری از کارشناسان برگزار شد. اولویت جلسه امروز را به موضوع اورژانس اختصاص دادیم مقرر شد ۱۵ درصد در سال به آمبولانس‌های فرسوده اضافه شود همچنین در خصوص پرسنل نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

مشکل در خصوص پایگاه‌های اورژانس داریم و قرار شد در اتوبان‌ها مکان‌هایی خاص اختصاص داده شود کمک‌های اولیه در کتب درسی دیده شود وظایف هر یک از وزارتخانه‌ها در مورد نیز در خصوص اورژانس مشخص شد.

وزیر بهداشت افزود: جلسه ستاد کرونا نیز قبل از این شورا برگزار شد و خوشبختانه دوماه است آمار مرگ و میر کرونا زیر ۱۰ نفر است و برخی از روزها صفر بوده است در حالی که در آمریکا بالای ۲۰۰ و اروپا بالای ۱۰۰ نفر مرگ و میر داریم و موج کرونا در ژاپن و کره در حال افزایش است.

وی گفت: پیشنهادم این است که مردمی که واکسیناسیون را جدی بگیرند و امسال دوز یادآور زده شود. همچنین با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها زدن ماسک همچنان ضرورت دارد.

عین اللهی به موضوع جام جهانی و سفرها به قطر اشاره و تصریح کرد: جام جهانی را در پیش داریم و قطعاً مردم زیادی از سراسر دنیا به قطر سفر خواهند کرد و به همین دلیل، خطر افزایش کرونا در جام جهانی وجود دارد.

وی با ارائه توصیه‌هایی به مسافران قطر گفت:توصیه می‌کنیم مسافران حتماً دوز یادآور واکسن کرونا را بزنند، در کنار این مسئله باید تست pcr را هم به همراه داشته باشند.

دبیر شورای عالی سلامت در ادامه با اشاره به بیماری آنفولانزا گفت: خوشبختانه یک هفته‌ای می‌شود که آنفولانزا فروکش کرده است.

وزارت بهداشت در خصوص سایر برنامه‌های این ستاد و وزارت بهداشت گفت: به دنبال افزایش مراکز درمانی سرطانی هستیم.

عین اللهی با بیان اینکه ۱۰۰ مرکز پیشرفته درمان سرطان در کشور وجود دارد، گفت: امیدواریم در جلسات بعدی به موضوع پیشگیری از سرطان هم بیشتر رسیدگی کنیم.

قیمت سکه و طلا امروز در بازار رشت افزایش یافت.

گیل ندا،  اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان + ۲۵۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان + ۱۰۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان + ۱۰۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۴۳۳ هزار تومان + ۳۹ هزار تومان

صفحه1 از995

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.