آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی: «گروسی» به اوکراین و روسیه سفر می‌کند

آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی: «گروسی» به اوکراین و روسیه سفر می‌کند

آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس اواخر این هفته (به وقت محلی) به اوکراین و روسیه سفر می‌ کند.

گیل ندا،  آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای در وبگاه خود اعلام کرد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس این هفته (به وقت محلی) به کی یف و سپس به مسکو سفر خواهد کرد.

در بیانیه صادره از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص آمده است: مدیرکل «گروسی» اواخر این هفته (به وقت محلی) به کی یف و سپس به مسکو سفر خواهد کرد تا به رایزنی‌های خود با هدف توافق و اجرای منطقه حفاظتی ایمن و امنیت هسته‌ای در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اسرع وقت ادامه دهد.

پیگیری تلاش‌ها برای ایجاد منطقه ایمن در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا، مهمترین هدف سفر گروسی به اوکراین و روسیه است.

پیش از این گروسی اعلام کرده بود که با توافق مقامات اوکراین و روسیه، باید منطقه‌ای حفاظتی و امن در اطراف این نیروگاه ایجاد شود.

نیروگاه زاپروژیا که بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا محسوب می‌شود، هم اکنون در خط مقدم جبهه درگیری‌های روسیه و اوکراین قرار گرفته و بمباران متعدد آن طی هفته های اخیر توسط ارتش اوکراین، به تشدید نگرانی‌ ها درباره وقوع فاجعه‌ ای مشابه فاجعه چرنوبیل منجر شده است.

ارتش روسیه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ پس از حملاتی شدید رسماً کنترل نیروگاه زاپروژیا را به دست گرفت، اما کارکنان اوکراینی آن همچنان به فعالیت در آن مشغول هستند. از طرفی دیگر نیروهای اوکراینی در ماه‌های گذشته مدام در تلاش بودند تا کنترل نیروگاه را پس بگیرند.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

گیل ندا
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.