بین الملل |#54acd2

بین الملل

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا: دولت ترامپ فاقد برنامه راهبردی است و فرایند تصمیم گیری در شورای امنیت ملی کاملا از هم پاشیده است

 گیل ندا،  به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، سوزان رایس که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در کاخ سفید حضور داشت در گفتگو با این شبکه گفت مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا تصریح کرد دولت ترامپ فاقد برنامه راهبردی است.
وی افزود : بسیاری می‌گویند که ترامپ به ترکیه گفت در سوریه وارد عمل نشود. اما بی تردید او می‌دانست که ترکیه این کار را انجام خواهد داد. این اتفاق به سرعت رخ داد. به نظر جهانیان، این اتفاق نشان می‌دهد که ما نمی‌دانیم داریم چه کار می‌کنیم و فرایند تصمیم گیری در شورای امنیت ملی کشورمان کاملا از هم پاشیده است.
در دوران ریاست جمهوری ریگان، بوش پدر، بوش پسر، بیل کلینتون و اوباما فرایندی برای تصمیم گیری در حوزه امنیت ملی وجود داشت و همه تلاش می‌کردند به آن پایبند باشند. مسائل دشوار از طریق رویکرد پایین به بالا پیگیری می‌شد؛ بطوریکه به واقعیات، تحلیل‌ها و اطلاعات استناد می‌شد و گزینه‌های مطرح در حوزه سیاست گذاری به بحث گذاشته می‌شد و بر اساس ویژگی‌های هریک ارزیابی می‌شد و توصیه‌ها از رده‌های پایین به بالا داده می‌شد تا در نهایت به رئیس جمهور ایالات متحده برسد. همه این کار‌ها به گونه‌ای سنجیده و با پاسخگویی انجام می‌شد. وقتی هم رئیس جمهور تصمیمی اتخاذ می‌کرد، برنامه‌ای برای نحوه اطلاع رسانی درباره آن وجود داشت و نه اینکه در زمانی نامناسب از طریق پیام توئیتری منتشر شود. فرایند و راهبردی سنجیده برای اطلاع رسانی وجود داشت که دربرگیرنده مشورت با متحدانمان بود و اینکه اطمینان حاصل شود به کنگره اطلاع رسانی خواهد شود. همه این روند از هم پاشیده شده است. این نکته بسیار مهم است که مردم آمریکا متوجه شوند این وضعیت عادی نیست. این وضعیت نمی‌تواند ادامه پیدا کند. این وضعیت خطرناک است. نباید اجازه داد این وضعیت به هنجاری عادی تبدیل شود.

گیل ندا : نانسی پلوسی اظهار کرد، پیگیری موفقیت‌آمیز استیضاح ترامپ ارزش از دست دادن اکثریت در مجلس نمایندگان را در سال 2020 خواهد داشت.

 نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای اظهار کرد، پیگیری حکم کنگره برای بازخواست رییس جمهور، از سیاست مهم‌تر است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، او در پاسخ به سوالی درباره احتمال تاثیر منفی این اقدام بر کنترل مجدد مجلس نمایندگان در سال 2020 گفت: مهم نیست. نخستین مسئولیت ما حفاظت و دفاع از قانون اساسی آمریکا است.

پلوسی ادامه داد: مردم می‌گویند این کار با خطری سیاسی برای شما همراه است. مهم نیست. زیرا نمی‌توانیم رییس جمهوری داشته باشیم که تعهداتش را زیر پا می‌گذارد و امنیت ملی و سلامت انتخابات را تضعیف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلوسی همچنین اظهار کرد، اکنون دیدگاه عمومی مردم حامی تحقیقات استیضاح علیه دونالد ترامپ است.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رئیس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال "فساد" جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

او در این خصوص گفت: نظرات عموم مردم کاملا (درباره استیضاح) تغییر کرده است. اکنون هم ممکن است این نظرات تغییر کنند، کسی چه می‌داند، اما در حال حاضر مردم آمریکا پس از مواجه شدن با شکایتی که درباره آن تماس تلفنی علیه ترامپ تنظیم شد و گزارش بازرس کل و بی‌توجهی دولت در خصوص آن، در حال گرفتن تصمیم دیگری هستند.

وی افزود، پس از آنکه دموکرات‌هایی که نسبت به پیامدهای سیاسی استیضاح محتاط بودند، خواستار استیضاح ترامپ شدند، فورا در مقاومتی که درباره این مساله داشت، تجدید نظر کرد.

پلوسی اظهار کرد: اگر واقعیت‌های موجود مردم آمریکا را (برای استیضاح) قانع‌ کرده، برای برخی جمهوری‌خواهان هم ممکن است قانع‌کننده باشد.

گیل ندا : آکادمی فیلم اروپا با اهدای جایزه افتخاری دستاورد اروپایی در سینمای جهانی از یک عمر فعالیت پرثمر ژولیت بینوش در دنیای فیلم و سینما تقدیر می‌کند.به نقل از هالیوود ریپورتر، این جایزه هر سال به یک سینماگر اروپایی اهدا می‌شود که تاثیری جهانی بر صنعت سینما گذاشته است. قرار است بینوش ۵۵ ساله جایزه افتخاری خود را روز هفتم نوامبر در سی و دومین دوره مراسم اهدای جوایز فیلم اروپایی در برلین دریافت کند.

بازیگر فرانسوی برنده اسکار پیش‌تر سه بار در جوایز فیلم اروپایی درخشیده و جایزه برده است. بینوش سال ۱۹۹۲ با «عشاق روی پل» و پنج سال بعد در ۱۹۹۷ با «بیمار انگلیسی» آنتونی مینگلا بهترین بازیگر زن اروپا شد و در ۲۰۰۱ هم با «شکلات» به کارگردانی لاسه هالستروم جایزه بازیگر برگزیده از نگاه تماشاگران را به دست آورد. او با «بیمار انگلیسی» جایزه اسکار بهترین بازیگر زن مکمل را هم از آن خود کرده است.

بینوش در سینمای فرانسه با سینماگران مولف چون لویی مال، کریشتف کیشلوفسکی، میشاییل هانکه، جان بورمن، کلر دنی، اولیویه آسایاس و ایزابل کوشت همکاری کرده است. از مهم‌ترین فیلمسازان جهانی کارنامه بازیگری او هم می‌توان به زنده‌یاد عباس کیارستمی (رونوشت برابر اصل)، دیوید کراننبرگ (کاسموپلیس) و هیروکازو کره-ادا («حقیقت» فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز امسال) اشاره کرد.

بینوش در ۱۹۸۵ با حضور کوتاه در «درود بر مریم» ژان-لوک گدار نامی برای خود دست و پا کرد و همان سال با «قرار ملاقات» آندره تشینه نامزد دریافت جایزه سزار شد. سه سال بعد با بازی کنار دنیل دی-لوئیس در «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» ساخته فیلیپ کافمن نام خود را جهانی کرد؛ فیلمی که همراه با «بیمار انگلیسی»، «شکلات»، «گودزیلا» و «شبح درون پوسته» همچنان از موفق‌ترین آثار تجاری کارنامه اوست.

جان کری: نتانیاهو بارها به آمریکا آمد و خواستار بمباران ایران شد

  گیل ندا،  جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا که از طرف سازمان ملل متحد به منظور تلاش برای تغییرات سیاست‌های آب و هوایی در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه با برنامه «فیس د نیشن» شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا با اشاره به خروج واشنگتن از توافق هسته ای گفت: باید ببینیم بعد از خروج ما از توافق (هسته ای) چه اتفاقی رخ داد. ما اساساً اعلام جنگ اقتصادی علیه ایران کردیم. ما فشار حداکثری بر آن‌ها وارد کردیم.
وی افزود: رهبرانی در خاورمیانه از من می‌خواستند تا ایران را بمباران کنیم؛ نخست وزیر اسرائیل به آمریکا آمد و خواستار چراغ سبز برای بمباران ایران شد. بنابراین، ما از احتمال جنگ آگاه بودیم و وقتی توافق در وین به امضا رسید بر این باور بودیم که کانالی برای برقراری رابطه دیپلماتیک ایجاد شده است.
جان کری افزود: جامعه بین المللی در حال حاضر هم می‌تواند دور هم جمع شود، منظورم این است که می‌توان کاری کرد بدون اینکه ما از خود ضعفی نشان دهیم.
وزیر خارجه پیشین آمریکا افزود: متحدان ما از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند. من بر این باور هستم که دیپلماسی بهتر و بیشتر با متحدانمان سبب می‌شود تا طرفین بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند و یک راه برای توافق وجود دارد که امنیت کامل را برای منطقه به ارمغان می‌آورد و سایر مسائل همانند مسائل هسته‌ای را در بر می‌گیرد.
 
 

گیل ندا : برگزارکنندگان آئین گرامیداشت روز جهانی صلح بیانیه‌ای را به مناسبت این روز منتشر کردند. 

 در بیانیه برگزارکنندگان آئین گرامیداشت روز جهانی صلح این چنین آمده است: «روز جهانی صلح هر ساله فرصتی است برای کنار هم بودن و اندیشیدن به زندگی بهتر برای همه انسان‌ها و ایستادن در کنار هم برای صلح. سخنی گزاف نیست اگر صلح را زبان مشترک همه ملل دنیا بدانیم و شاید به همین دلیل بوده است که سازمان ملل متحد، اصلی‌ترین هدف خود را حفظ صلح و امنیت بین‌المللی قرار داد و قوی‌ترین نقطه اتحاد ملت‌ها را جستجوی صلح دانسته است. بارها شنیده و خوانده‌ایم که صلح چیزی است فراتر از نبودن جنگ میان دولت‌ها. صلح در معنایی جامع، به معنای دوری از خشونت در همه ابعاد زندگی بشر است و ما به عنوان کسانی که هر ساله دور هم جمع می‌شویم تا از صلح بگوییم و دغدغه صلح داریم، باید صلح را از زندگی خویش آغاز کنیم.

در جهان آشفته‌ای که در آن قرار داریم، خشونت علیه انسان‌ها، تروریسم و جنگ‌هایی که افکار عمومی جهان را به خود مشغول کرده است، فرصتی برای پرداختن به ابعاد دیگر خشونت و مخاطراتی که ریشه‌های صلح جهانی را تهدید می‌کند، نگذاشته است و در میان این طوفان‌های رسانه‌ای که به مخاطره افتادن صلح را صرفاً خشونت‌های نظامی جلوه می‌دهند، ما شاهد به خطر افتادن ستون‌های حیاتی صلح جهانی هستیم که ریشه بسیاری از جنگ‌ها و خشونت‌های بعدی‌ست و در حقیقت بسیاری از جنگ‌ها را باید معلول بی‌توجهی به این خشونت‌های به ظاهر سفید و فاقد خونریزی دانست. روزی میراث فرهنگی بشری در افغانستان و عراق و سوریه قربانی خشونت و افراطی‌گرایی می‌شود و بنیان‌های تاریخی و فرهنگی وحدت ملت‌ها و انسان‌ها که صدها سال آنان را در کنار یکدیگر نگاه داشته است و ملتی را تشکیل داده است به دست تروریست‌ها تخریب می‌شوند و روزی دیگر در خشونتی پنهان محیط‌زیست کره زمین به خطر می‌افتد و صلح پایدار را به صلحی شکننده و رو به فروپاشی سوق می‌دهد.

امروز شاهدیم که خشکسالی‌ها و تغییر اقلیم و فقر ناشی از آن، ریشه بسیاری از جنگ‌ها و ناآرامی‌ها و خشونت‌ها را از آفریقا تا خاورمیانه سبب شده است و هر روز با بی‌توجهی قدرت‌های بزرگ اقتصادی به موضوع تغییر اقلیم و گرمایش زمین که نمونه بارز آن بی‌توجهی به معاهده پاریس به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای حقوقی برای حفظ محیط‌زیست کره زمین و مقابله با تغییر اقلیم است، این عوامل پررنگ‌تر می‌شود. این بی‌توجهی دولت‌ها و به خصوص دولت‌های بزرگ به مخاطرات تهدیدکننده محیط‌زیست که تهدیدی برای صلح پایدار است، وظیفه جامعه مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد و تک تک کسانی را که دغدغه حفظ صلح دارند سنگین‌تر می‌کند.

ما برگزارکنندگان گرامیداشت روز جهانی صلح امیدواریم با توجه بیشتر به ابعاد گوناگون صلح و فراتر رفتن از ظواهر خشونت به سمت ریشه‌یابی و یافتن راه‌هایی برای از بین بردن آنها بتوانیم گامی به سمت صلح پایدار و تشویق شهروندان به اصلاح سبک زندگی خود در جهت ارتقای روابط صلح‌آمیز با محیط‌زیست برداریم.»

نماینده مجلس: آمریکا از افزایش تنش در منطقه سود می برد و منشأ همه تنش ها در غرب آسیا آمریکاست.

گیل ندا، رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: آمریکایی ها برای فروش تسلیحات نظامی خود در منطقه ایران هراسی می کنند و برخی کشورها نیز در دام آمریکایی ها گرفتار شده اند اما به جای به کار گیری سلاح های خریداری شده بر ضد رژیم صهیونیستی، به دستور آمریکایی ها عمل و با این اسلحه ها به یمن حمله کردند.
اقاي کمال دهقانی فیروزآبادی گفت: نتیجه این تجاوز کشته شدن بیش از 10 هزار یمنی و ایجاد بزرگترین فاجعه انسانی در این کشور است.
وی افزود: مردم یمن مقاومت می کنند و با شجاعت مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را بر عهده گرفته اند.
اقاي کمال دهقانی فیروزآبادی گفت: این حمله آمریکا را با تمام امکانات نظامی، رادارها و موشک هایش تحقیر کرده است و این عملیات انصارالله در حالی انجام شد که چند هفته پیش بر این حمله تأکید کرده بودند.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آمریکایی ها نمی خواهند این تحقیر را بپذیرند و بر این اساس تلاش می کنند حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را به ایران نسبت دهند.
آقای دهقانی فیروزآبادی گفت: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته حتی یک اشتباه در عرصه بین المللی نداشته است و در عین حال کوچکترین تعرض به کشور را با اقتدار پاسخ می دهد.
وی افزود: رژیم سعودی در تجاوز به یمن سرمایه های مردم عربستان را به باد داده است و این رژیم هر چه زودتر باید شکست را بپذیرد و جنگ را پایان دهد.

آقای دهقانی فیروزآبادی گفت: مقامات آمریکایی به ویژه رئیس جمهور آمریکا برجام را توافقنامه بدی می دانست اما ما در کشور آن را نه بد دانستیم و نه خوب و هر دو را با یکدیگر دیدیم اما ترامپ به دلیل اینکه برجام را بد می دانست از آن خارج شد و سیاست چماق و هویج را پی گرفت تا ایران را دوباره پای مذاکره بکشاند اما اشتباه کرد.
وی افزود: اینکه دستگاه دیپلماسی کشورمان می گوید تحریم ها باید برداشته شود و به بازگشت آمریکا به برجام اشاره نمی کند به این دلیل است که بازگشت به برجام بر عهده خود آمریکایی هاست و مقامات این کشور با بدعهدی های خود و خروج از موافقتنامه های بین المللی شخصیت خودشان را زیر سوال می برند که این موجب شده است که کشورها دیگر اعتماد به آنها نکنند.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: 9 شرط رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره برجام از ابتدا جدی گرفته نشد اما از اردیبهشت امسال و راهبرد مقاومت فعال؛ این شروط جدی گرفته شد.
آقای دهقانی فیروزآبادی افزود: هیچ عقل سلیمی در این فضای فشار حداکثری مذاکره و عقب نشینی نمی کند بلکه در مقابل این فشارهای آمریکا باید مقاومت حداکثری داشته باشد.
وی گفت: مذاکره کردن در این شرایط به معنای تحمیل خواسته های آمریکاست.
آقای دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سیاست های عقلانی خود را به دنیا دیکته می کند افزود: نباید به آمریکایی ها و اروپایی ها دل ببندیم بلکه بايد در چارچوب اقتصاد مقاومتی تحریم ها را به فرصت تبدیل و یک بار برای همیشه کشور را از پول نفت مستقل کنیم.
وی گفت: آمریکا و اروپا هیچ وقت به ما منافع اقتصادی نمی دهند بلکه در پی منافع خودشان هستند.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در سیاست خارجی با همسایه ها؛ موضوع تنش زدایی را دنبال می کنیم، البته برخی مانند رژیم سعودی راه را اشتباه می روند.
آقای دهقانی فیروزآبادی گفت: ترامپ ثبات رأی ندارد و مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران و مقاومت ما در 40 سال گذشته بر منطق و عقلانیت استوار بوده است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با سیاست های غلط دولت های آمریکا همیشه مخالف بوده و این سیاست های آمریکا نیز همیشه شکست خورده است.
آقای دهقانی فیروزآبادی گفت: جمهوری اسلامی ایران با درخواست دولت سوریه در این کشور برای مقابله با تروریست ها حضور دارد اما آمریکایی ها با حمایت از داعش در سوریه دخالت می کنند و حضور غیرقانونی دارند.
وی افزود: آخرین اشتباه آمریکایی ها؛ خروج آنها از برجام است در حالی که قطعنامه 2231 سازمان ملل آنها را ملزم به اجرای برجام کرده است.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکا خودش از برجام خارج شده است اما می گوید بیایید دوباره مذاکره کنیم در حالی که هیچ اعتباری به تعهدات این کشور وجود ندارد و دنیا ارزشی برای این حرف های آمریکا قائل نیست.
آقای دهقانی فیروزآبادی افزود: آمریکا از توافقی که سال ها درباره آن مذاکره شد و سازمان ملل بر آن صحه گذاشت خارج شد اما دوباره می گوید بیایید مذاکره کنیم.

 

اقاي محمد جمشیدی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران نیز گفت: منفعت ما در برجام رفع تحریم های ظالمانه بود، البته در زمان اجرای برجام نیز تحریم بودیم و تحریم ها لغو نشده بود.
وی افزود: طرح مذاکره از طرف مقامات آمریکایی به ویژه رئیس جمهور این کشور توطئه است و منافع سیاسی، راهبردی و عملیاتی برای ما ندارد.
آقای جمشیدی گفت: در بعد سیاسی؛ هدف ما از مذاکره تأمین منافع است و فقط گفتگو نیست اما آمریکایی ها فقط می گویند مذاکره کنید و دستورالعمل مذاکره را که باید رفع تحریم ها باشد اعلام نمی کنند بلکه می گویند باید درباره مسائلی که ما دغدغه داریم مذاکره کنیم.
وی افزود: از نظر عقلانی مذاکره درست نیست و آمریکایی ها نیز در پی مذاکره نیستند بلکه فقط می خواهند عکسی بگیرند و عقلانیتی در آنها دیده نمی شود.
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: تجربه برجام نیز نشان داد مذاکره به تنهایی تأمین کننده منافع نیست.
آقای جمشیدی افزود: از نظر راهبردی؛ آمریکایی ها به مذاکره ارزش سمبولی داده اند و برداشت آنها با توجه به رفتارهای برخی مسئولان کشورمان در موضوع برجام این بود که فشار حداکثری به ایران جواب می دهد و هزینه ندارد.
وی گفت: به دلیل اجرای مقاومت فعال از اردیبهشت امسال، اکنون آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که فشارها بی تأثیر و مقاومت فعال در حال جواب دادن است اما اگر وارد مذاکره با آمریکایی ها شویم برآورد ابتدایی آنها مبنی بر فشار حداکثری به ایران دوباره تأیید می شود.

آقای جمشیدی افزود: مسیر خطرناک مذاکره با آمریکایی ها باید مسدود شود.
وی گفت: از نظر عملیاتی آمریکایی ها می گویند جمهوری اسلامی ایران باید وارد فضای مذاکراتی شود و امتیازات جدیدی درباره موضوعات جدید بدهد.
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران افزود: طرحی که رئیس جمهور فرانسه در پی آن است و بحث گشایش خط اعتباری 15 میلیارد دلاری می کند نیز در این جهت است که ایران وارد تعهدات جدید شود و برجام را ابدی کند.
آقای جمشیدی گفت: آنها می خواهند با سیاست مذاکره ایران را متوقف کنند و اگر ایران وارد مذاکره شود افزون بر اینکه نگاه روسیه و چین به ما تغییر می کند اروپا و آمریکایی ها نیز به هم نزدیکتر می شوند.
وی افزود: وزارت امورخارجه کشورمان درباره بازگشتن آمریکا به برجام موضع گیری دقیقی نمی کند و فقط به رفع تحریم ها می پردازد در حالی که آمریکایی ها باید به برجام بازگردند و تعهد دهند زیرا ممکن است رفع تحریم ها در صورت حضور نداشتن آمریکا در برجام سه ماه دیگر لغو شود.
آقای جمشیدی با بیان اینکه آمریکایی ها می گویند تحریم ها را بر نمی داریم بلکه آنها را کم می کنیم گفت: بر این اساس باید آمریکایی ها به برجام بازگردند و تعهد حقوقی و بین المللی بدهند که همه تحریم ها را لغو می کنند.
وی افزود: اینکه آمریکا گفته است تحریم ها بر ضد ایران را افزایش می دهد به این معناست که آنها هیچ گزینه ای در مقابل ما ندارند و باید هوشیار باشیم که آمریکایی ها اوج تحریم ها را اعمال کرده اند.
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: شوک ارزی که در سال 97 به اقتصاد کشور وارد شد برابر تحریم نفتی کشورمان است اما پس از عبور از این مشکلات اقتصادی، اکنون به اعتراف رسانه های بیگانه و صهیونیستی، کشورمان به سمت رشد اقتصادی حرکت می کند.
وی گفت: برجام قدرت جمهوری اسلامی ایران را محدود کرد و اروپایی ها نیز بر این اساس وارد دعوا با آمریکا شده اند و به او می گویند چرا از برجام که ایران را محدود می کند خارج شده اید.
آقای جمشیدی افزود: رویکرد یا اعتبار تهدید نظامی آمریکا بر ضد کشورمان سال هاست سوخته و جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده است به هر اقدامی پاسخی گسترده می دهد.
وی گفت: آمریکا نگران است که اگر جنگی روی دهد اختیار این جنگ از دستش خارج شود بنابراین این کشور به سمت سیاست تهاجمی حرکت نمی کند و سیاست بازدارندگی آن نیز شکست خورده است.
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران افزود: آمریکا اکنون سیاست رهبری از پشت سر را در دستور دارد که بر این اساس، رژیم سعودی و امارات را وارد جنگ یمن کرده اما اخیراً این سیاست نیز تبدیل به سیاست فرار کردن از پشت سر شده است.
آقای جمشیدی گفت: رژیم سعودی یمن را نابود کرد اما نتوانست انصارالله را از بین ببرد و بر این اساس، مواضع خود را در موضوع هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی آرامکو به سمت ایران چرخانده است.

 

اقاي سید هادی سیدافقهی کارشناس مسائل سیاسی نیز درباره اظهارات مقام سعودی مبنی بر دست داشتن ایران در هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی عربستان گفت: این شومن ها نخستین بار نیست که برگزار می شود و نشان دهنده ورشکستگی، صدمه و شوکی است که به آنها وارد شده است.
وی افزود: یمنی های سلحشور و باهوش این اقدام را انجام دادند و رادارها، ماهواره ها و موشک های آمریکایی و سعودی نیز نتوانستند کاری انجام دهند و یمنی ها اعلام کردند تسلیحات نظامی خود را آماده کنید که باز هم مراکز حساس شما را هدف قرار می دهیم.
آقای سیدافقهی گفت: فرافکنی مقامات سعودی دردی از آنها دوا نمی کند و اگر تجاوز به یمن را ادامه دهند صادرات نفت آنها به صفر می رسد.
وی افزود: رژیم سعودی و متجاوزان به یمن باید اجازه دهند خود یمنی ها مشکلاتشان را حل کنند و از دخالت در این کشور دست بردارند.

 

حملات پهپادی مقاومت یمن، کاهش ۵۰ درصدی تولید و صادرات نفت عربستان را در پی داشته است

 گیل ندا، رویترز به نقل از منابع مطلع گزارش داد تولید نفت عربستان سعودی و صادرات آن پس از حملات بقیق و خریص دچار اختلال شدید شده است.
وزیر انرژی عربستان سعودی نیز اعلام کرد: حمله به دو مجموعه پالایشگاهی بقیق و خریص موجب کاهش ۵۰ درصدی تولیدات نفتی شرکت آرامکو شد. وی افزود: حملات به مجموعه پالایشگاهی بقیق و میدان نفتی حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو موجب توقف موقت تولید نفت در این دو مجموعه نفتی شد.
یگان پهپادی انصارالله یمن دیروز با ده فروند پهپاد دومین عملیات بزرگ تهاجمی در عمق خاک عربستان را با حمله به تاسیسات نفتی  آرامکو انجام داد.
 

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: جوسازی‌ها و ادعاهای جدید نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران ناشی از نگرانی وی از تحولات و دیدارهایی است که احتمال می‌رود در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل میان طرف‌های برجام اتفاق افتاد.

گیل ندا،  درباره تحولات و جوسازی‌های بنیامین نتانیاهو بعد از اعلام گام سوم ایران و لغو محدودیت‌ها در حوزه تحقیق و توسعه اظهار کرد: گمانه‌زنی‌ها و خبرهایی است مبنی بر این‌که در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ملاقات‌هایی انجام خواهد شد از این رو رژیم اسراییل و شخص نتانیاهو در حال زمینه‌سازی برای تحت‌الشعاع قرار دادن این دیدارهاست.

وی با اشاره به موضوعات مورد ادعا از سوی رسانه‌های غربی درباره تورقوزآباد و فراکنی‌ها نسبت به آن همزمان با سفر مدیرکل موقت آژانس به ایران اظهار کرد: در این رابطه به نظر نمی‌آید بین ایران و آژانس مشکلی باشد. ادعایی مطرح شده و فعلا در سطح رسانه‌هاست و هیچ یک از دو طرف به جزییات اشاره‌ای نکرده‌اند در عین حال تصور نمی‌کنم مشکلی در این مورد وجود داشته باشد به ویژه درباره ارائه اطلاعات لازم از سوی ایران به آژانس. طبیعی است که ایران همکاری خوبی با آژانس طبق برجام دارد.

قهرمان‌پور درباره ادعای نتانیاهو در مورد سایت به اصطلاح مخفی ایران خاطرنشان کرد: در این باره تا وقتی آژانس اظهار نظر نکرده است باید منتظر ماند. صحت این ادعاها طبیعتا از سوی آژانس باید بررسی شود. آژانس اطلاعات هسته‌ای ایران را در اختیار دارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

این کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: هر بار مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود نتانیاهو سعی می‌کند مساله‌ای را در راستای ایران هراسی بزرگ‌نمایی کند و اینها به نظر پیش‌درآمدی برای این موضوع است. نتانیاهو سعی دارد ابتکارعمل‌های طراحی شده در مدت اخیر از سوی ایران و فرانسه را خنثی کند و اجازه ندهد در نیویورک در این راستا پیشرفتی حاصل شود.

وی ادامه داد: در پاریس توافق شده که آمریکا و اروپا مسیر تعاملشان با ایران را هماهنگ کنند و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که احتمال دارد نشست چند جانبه‌ای بین طرف‌ها برگزار شود اما نتانیاهو از این رویکرد و تلاش‌ها نگرانی دارد.

قهرمان‌پور با اشاره به برگزاری انتخابات در سرزمین‌های اشغالی در اواخر شهریور اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل بهترین زمان برای اقدام و جوسازی علیه ایران است.

صفحه1 از52

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.