K2 Listing

K2 Listing

وزارتی برای توریسم

سیدحسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران

گیل ندا، هفته گذشته شورای نگهبان اعلام کرد که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تایید شده و آنها ایرادی به آن وارد ندانسته‌اند. بدین ترتیب رئیس‌‏جمهور ظرف مدت مشخصی باید وزیر این وزارتخانه را به مجلس معرفی کند.

در این رابطه لازم است به سیر تحول این سازمان از دولت اصلاحات تاکنون بپردازیم. در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای خاتمی و دوره مجلس ششم، دولت تصمیم گرفت تا برای ارتقای عملکرد دو سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی، این دو را با یکدیگر ادغام کند. در همین جهت آن را به عنوان یک طرح تقدیم مجلس کرد. در آن مرحله من شخصا مخالف این طرح بودم. دلیل مخالفت من هم این بود که اعتقاد داشتم درست است توسعه گردشگری در ایران موضوع مهمی است و هدف دیدار آثار تاریخی ایران است اما اساس وظایف و ماموریت‏های سازمان میراث فرهنگی و سازمان ایرانگردی و جهانگردی با یکدیگر متفاوت است و این دو نباید در یک سازمان قرار بگیرند. اما هدف دولت آقای خاتمی، ارتقای مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری از سطح معاونت وزیر به معاونت رئیس‏‌جمهور بود.

به طور کلی، سازمان میراث فرهنگی حافظ بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ایران است و شاید مهمترین هدف آن حفظ هویت ایرانی و در کنار آن، معرفی فرهنگ و تمدن ایران است که اقدام به نمایش گذاشتن آثار تاریخی و فرهنگی هم می‏‌کند.

از سویی سازمان جهانگردی باید یک صنعت را مدیریت کند. نهایتا به دلیل تفاوت ماموریت این دو سازمان به‌رغم اینکه هر دو به یکدیگر نیاز داشتند، فکر می‏‌کردیم که این دو ماموریت با هم موفقت‌آمیز نخواهد بود.

به هر ترتیب مجلس وقت در شور اول خود لایحه را گسترش داد و امکانات و اختیارات خوبی هم به آن واگذار کرد. ماموریت سازمان جدید هم توسط آقای خاتمی بر عهده من گذاشته شد و من اولین مسئول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شدم و این سازمان را تشکیل دادم. در ابتدا مطالعات برای تدوین اساسنامه سازمان جدید و مشروح وظایف و تجهیز آن برای تحقق اهداف آغاز شد.

نهایتا در ماه چهارم تشکیل این سازمان، خدمت آقای خاتمی رسیدم و اطلاع دادم که اگر قرار باشد این سازمان موفق شود حتما باید آن را به وزارتخانه تبدیل کرد چراکه یک وزارتخانه می‌‏تواند ماموریت‏‌های متفاوت و متعددی داشته باشد اما یک سازمان این اختیارات لازم را ندارد.

اما در آن زمان به پایان دولت آقای خاتمی نزدیک شده بودیم به همین دلیل تصمیمی برای تشکیل وزارتخانه انجام نگرفت. بعد از آن در دوره آقای احمدی‌نژاد «صنایع دستی» هم به این سازمان اضافه شد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ایران شکل گرفت. یک سازمان با سه مسئولیت کاملا متفاوت که در بسیاری موارد می‏‌توانست آن را دچار چالش‌‏های جدی کند.

در حال حاضر به نظر می‌‏رسد اقدام نمایندگان مجلس برای تبدیل این سازمان به وزارتخانه از این جهت بوده که خواسته‌اند رئیس این سازمان را پاسخگوی مجلس کنند چون عملکرد معاونت رئیس‏‌جمهور مستقیما قابل بررسی نیست و درعین‌‏حال نمی‌‏توان از او سوال پرسید یا استیضاحش کرد.

بنابراین به نظر می‏‌رسد مجلس می‏‌خواهد این سازمان را در کنترل بگیرد اما از نظر کارشناسی چون وجود سه وظیفه در یک سازمان کار را پیچیده کرده به نظر من به هرحال اقدام مجلس شایسته بوده و این وزارتخانه جدید می‏‌تواند با قابلیت گردشگری که به سازمان میراث فرهنگی وابسته است، وظایف مهم پژوهش، مستندسازی، حفاظت و معرفی هویت فرهنگی و تاریخی ایران را به عهده بگیرد و یک شرکتی باشد که می‏‌تواند صنایع دستی را در قالب یک شرکت دولتی وابسته مدیریت کند که به نظر من این یک گام در جهت اداره بهتر و کارشناسی این سه ماموریت است. به هرترتیب من فکر می‏‌کنم دولت هم باید خود را آماده کند تا سازمان مناسبی را تحت مدیریت یک وزیر و با مدیران مستقل اداره کند.

اما دلیل مخالفت دولت چه بوده است؟ در این رابطه به نظر می‌‏رسد کار کارشناسی سازمان میراث فرهنگی در این خصوص مورد توجه قرار گرفته است.

به هرحال رئیس این سازمان اکنون معاون رئیس‏‌جمهور است و در رده‌بندی تشکیلات‌‏های گردشگری در سراسر جهان معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس این سازمان بالاترین مقام گردشگری محسوب می‏‌شود. کشور‏های دیگر وزیر گردشگری و وزیر توریستی دارند و بعضی هم تشکیلاتی پایین‌تر از این سطح. اما چون معاون رئیس‏‌جمهور در عرف دیپلماسی و بین‌ا‌لمللی بالاتر از وزیر تلقی می‏‌شود تا امروز رئیس این سازمان بالاترین مقام گردشگری در تمام کنفرانس‏‌های بین‌المللی تلقی می‏‌شده است.

از سویی فعالیت‏‌های مرتبط با توریسم به وزارتخانه‏‌های دیگر همچون نیروی انتظامی و اداره گذرنامه، وزارت امور خارجه، سازمان راهداری و هواپیمایی هم مرتبط می‏‌شود و دوستانی که علاقه‌مند به ادامه فعالیت این سازمان هستند فکر می‏‌کنند که معاون رئیس‏‎جمهور امکان هماهنگی فرابخشی را هم دارد درحالی که این کار در سطح وزیر هم می‏‌تواند مورد توجه باشد. با این تفاسیر، در مجموع به نظر می‏‌رسد تشکیل وزارتخانه جدید میراث فرهنگی و گردشگری می‏‌تواند عملکرد بهتر و قابل دفاعی در برابر وظایف مطروحه خود داشته باشد.

گیل ندا، بر هیچکس پوشیده نیست که امروز محوری ترین چالش برای حکومت ها مسائل اقتصادی و برنامه ریزی بلند مدت برای نیروی انسانی میباشد. شاید صورت مسئله با کمی تغییر در اهداف و اولویت ها تفاوت داشته باشد لیکن اصل موضوع چالشی میباشد که حتی کشورهای توسعه یافته نیز با آن دست به گریبان هستند.

به طور حتم اولین مرحله در حل یک مشکل مطالعه، بررسی و تعریف یک راهکار کاربردی منطبق با زوایای موضوع مد نظر است که ارائه آن مستلزم اشراف کافی بر علل پیدایش و تبعات موجود چالش مذکور میباشد.

کشور ایران از لحاظ استراتژیک و بسیاری موارد دیگر در موقعیتی خاص وجود دارد و این موضوع شرایط اقتصادی پایدار را از کشور سلب کرده است چرا که جمهوری اسلامی حکومتی بر پایه موازین شرعی میباشد و از این رو اولویت های آن فارغ از برخی از اصولی اقتصاد جهانی اولویت هایی شرعی و انقلابی است و سرفصل و سرلوحه اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی مبارزه با شالوده و دکترین نظام سرمایه داری حاکم بر اقتصاد جهانی است.از این رو کارگزاران نظام و متولیان حوزه اقتصاد باید با اتخاذ سیاست های اقتصادی تولید محور، درون گرا و با کمترین وابستگی به بیرون در بزنگاههایی که در هر برهه ای در برابر کشور پیش بینی می گردد همچون تحریم و تهدیدهای ابرقدرت ها، حتی الامکان اقتصاد داخلی در برابر رکود و تورم با نرخ های نجومی مصون بدارند.

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) از سالها پیش با ارائه دکترین اقتصاد مقاومتی به کارگزاران نظام نقشه راهی جامع و مبرهن و البته کاربردی را در اختیار متولیان اقتصاد کشور و دولت های سابق و کنونی قرار داد و با تاکید بر لزوم پیاده سازی این نگاه به عنوان اسکلت اقتصاد کشور بارها خواستار توجه ویژه به خلل و فرج و آسیب پذیری دیواره اقتصادی کشور گردید اما متاسفانه به هر دلیلی این مهم آنطور که باید مورد توجه و اجرا قرار نگرفت و قرائت نادرست و اجرای ناقص آن در مراحل مختلف این موضوع محوری را به حاشیه برد و این در حالیست که به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات موجود و چالش های پیش روی کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی میباشد.

رونق اقتصادی ارتباطی مستقیم با اشتغال دارد و این در حالیست که رابطه اشتغال با مسائل اجتماعی و آمار بزه و جرم در کشور بر همگان هویداست.
پر بیراه نگفته ایم اگر یکی از اهداف کلیدی اقتصاد مقاومتی را حفظ کسب و کارهای کنونی و ایجاد شغل های جدید تعریف کنیم چرا که معضل بیکاری میتواند تبعاتی به همراه داشته باشد که در ابتدا کانون خانواده و سپس بنیان های اجتماع را هدف قرار دهد.

اصلی ترین راهکار پرداختن و اخذ نتیجه مطلوب از موضوع اشتغال حمایت، حمایت و حمایت از بخش خصوصی میباشد.
یقینا بودجه و اعتبار دولتی در هیچ کجای جهان به حدی نیست که به صورت فرادا برای اشتغال هر فرد مبلغی مشخص در نظر گرفته و شغل ایجاد کند که البته در صورت امکان این شرایط نیز این نگاه مردود محسوب می گردد لیکن اعتبارات موجود اگر با یک سیاست صحیح بکار گرفته شود می تواند باعث رونق بخش خصوصی و به دنبال آن ایجاد اشتغال در حوزه های مختلف تولید گردد.

باید به یاد داشت بخش خصوصی موفق در اقتصاد کشور و تقویت و حمایت از فعالین اقتصادی اگر با برنامه ای همچون اقصاد مقاومتی منطبق گردد می تواند در یک زمان بندی مشخص کشور را از بسیاری از مسائل بی نیاز و خودکفا کند و این اصلی ترین هدف استراتژیک در حوزه اقتصادی محسوب می گردد.

گیل ندا، دو سال از زمان شورای پنجم گذشت و عمر این شورا به نیمه راه خود رسید.شورایی که روزهای پرتلاطم زیادی به خود دید و از حیث حواشی یکی از صدرنشینان محسوب میشد.
حواشی که در دو سال اخیر بیش از هر موضوع دیگری حول اعضای لیست امید ایجاد میشد و این طیف چهار منهی یک بود که قالبا ناکامی آنها(البته به صورت هدفمند) تیتر اخبار رسانه ها میشد.

لیستی که به هر شکل ممکن و با تعداد نفرات اندک موفق به حضور در پارلمان شهری شد خود را در اقلیت و همواره گوشه رینگ میدید و باید با توجه به شرایط و البته حضور چهره های کیفی همچون احمد رمضانپور نرگسی، اسماعیل حاجی پور و فرهام زاهد وضعیت موجود را بهبود میداد.

به طور حتم در ساختاری شورایی تنها راه تشکیل ائتلاف با سایر اعضا و تبدیل آرا سه نفره به آرای حداکثری بود و در این بین نقش رمضانپور به عنوان لیدر اصلاح طلبان استان و کهنه سیاست مدار این جریان نقشی کلیدی و محوری محسوب میشد.

در وضعیتی که فشارهای بیرونی از یک سو و تعریف و تقسیم منافع از سوی دیگر باعث ایجاد فضایی ملتهب گردیده بود نبوغ سیاسی دکتر رمضانپور چیدمانی باور نکردنی از اعضای شورا را در قالب یک فراکسیون و ائتلاف در کنار هم ایجاد کرد به شکلی که همگان برای دوام و حفظ این ترکیب روز شمار اعلام کرده بودند.

عبور از چالش ردصلاحیت شهرداران منتخب و بزنگاههای خطیر دیگر با مدیریت رمضانپور در راستای حفظ طیف حداکثری که از منتهی الیه اصولگرایی تا قلب تپنده اصلاحات در آن حضور داشتند با وجود همه گمانه زنی ها بالاخره امیدی ها را از انزوا به اکثریت رساند و تصمیمات شورای پنجم را ید اختیار آنان قرار داد(بگذریم که در این بین دوستان به ظاهر خودی و به اصطلاح تشکیلاتی بجای حمایت از ایراد هیچ ضربه و ترور شخصیتی خودداری نکردند...)

بالاخره بعد از عبور از پیچ های خطرناک و دسیسه های مختلف که از سرمنشا های متفاوتی هدایت میشد قطار شورای پنجم به نیمه را رسید و روزشمار انتخابات هیئت رییسه برای تعیین رییس سال سوم کلید خورد.
با توجه به نقش دکتر رمضانپور در تشکیل و حفظ این ائتلاف تصور عمومی بر این بود که وی بر حضور بر مسند ریاست شورا که به زعم همگان حق مسلم وی بود پافشاری کند لیکن رمضانپور بار دیگر نشان داد پایبندی به اخلاق و حفظ اتحاد و جریان محوری برای وی از اوجب واجبات است و به لحظه ای که احساس کرد حضور به عنوان نامزد ریاست شورا میتواند بر حفظ وحدت ائتلاف شکل گرفته خدشه وارد کند با اقدامی هوشمندانه نام حاجی پور و زاهد دو یار دیگر خود در لیست امید را از گردونه بیرون آورد و این چنین شد سرانجام خرمِ لیستی که زمانی در گوشه رینگ زیر ضربات در انزوا قرار داشت.

درسهایی که رمضانپور و در این برهه به سایرین داد اولویت حفظ اخلاق تحت هر شرایطی و پایبندی به جریان فارغ از پیگیری منافع شخصی میباشد.
فعالین سیاسی باید منش رمضانپور را سرلوحه کار قرار دهند و با عبور از منفعت طلبی های شخصی به اهداف طیف و جریان خود پایبند باشند.

گیل ندا، یک جامعه در حال توسعه در کنار همه رخدادها و اتفاقات مورد نیاز برای پیشرفت و کوک ماندن ضرب آهنگ توسعه خود، نیازمند ایجاد یک شبکه آماری و اطلاعاتی به هم پیوسته می باشد.شبکه ای که در کنار ارتباط در هم تنیده با حوزه های امنیت، اقتصاد و... جهت همسویی افکار عمومی با سیاست های راهبردی کشور و ارتقا سطح آگاهی عمومی و تخصصی نیروی انسانی و اقشار مختلف خود، در حوزه اجتماعی فعالیتی دوچندان داشته و به حد مطلوب انتشار رویدادها و اخبار را بر عهده داشته باشد به شکلی که جامعه به صورت روزانه کانون نشر و بازنشر اطلاعات شود تا با دسترسی عام به این مهم ضریب توسعه در بین اقشار مختلف به صورت یکسان رشد کند.

اشاره به جایگاه خبرنگار و شعاع تاثیر عملکرد فعالین این حرفه در نیل به اهداف فوق و مقایسه این فعالیت در کشور ما با کشورهای توسعه یافته و نتیجه حاصل از این فقدان توجه و یا آن عنایت ویژه تکرار مکررات است و برای خبرنگاری که به صورت مداوم درگیر معیشت و دغدغه هایی همچون امنیت شغلی و تهدید جریانهای متصل و وابسته به ارکان قدرت است به قول معروف قرصی نان و یا ساعتی آرامش خیال نمی شود و انتظار این میرود که مسئولین لااقل با هدف آینده روشن این کشور و نظام حاکم بر آن با تغییر سیاست های خود و باز کردن آغوش حمایتی زحمات این قشر خدوم را بیش از گذشته ارج نهاده و به وضعیت خبرنگاران رسیدگی کنند.

لیکن ارزیابی عملکرد دولت ها در گذشته و تاکنون(البته فارغ از شعارزدگی و در عمل) نشانگر عمق فاجعه و صرفا نگاه ابزاری به رسانه میباشد.
آسیب شناسی در این حوزه نشانگر این است که یکی از پدیده هایی که در چند سال اخیر جامعه خبری با آن روبرو گردیده است ظهور قارچ گونه و اپیدمی رسانه نماهایی است که با هدف درآمدزایی و به شکل یک بنگاه اقتصادی سر از تخم بیرون آورده و بدون هیچ عقبه و عملکرد کیفی یک شبه و البته با دست های پشت پرده به چشمه های منابع مالی متصل می شوند و افرادی که به هیچ وجه شباهتی حتی در ظاهر به یک خبرنگار نداشته و فاقد هرگونه استعداد، تعلق خاطر و تحصیلاتی در این حوزه هستند به نور چشمی هایی بدل می شوند که در همه قاب ها حضوری مستمر دارند و این یعنی ابتدای فاجعه...

تزریق همین منابع اندک مالی که مختص به خبرنگاران صدیق میباشد تا چشم بینای جامعه و مصباح مسیر مسئولین باشند به جماعتی که برای مجیزگویی و تبلیغات واهی و پروپاگاندا استخدام شده اند عرصه را برای فعالیت یک خبرنگار وظیفه مند و حرفه ای که در شغل خود دارای دغدغه میباشد تنگ می کند. ایجاد رانت و حمایت های خارج از عرف و حتی منطق از این عناصر تبلیغاتی که وظیفه ماله کشی بر ضعف های مشهود حضرات را بر عهده دارند در حالیست که اتفاقا رسانه و چشم تیزبین و مستقل خبرنگار باید در نقطه مقابل این جماعت بی تقوی و منافق صفت قرار گرفته و آینه ای برای انعکاس مشکلات رو به مردم و مسئولین باشند و میدان دادن به این افراد به سان تشکیل هنگ ستون پنجم دشمن پشت سنگر خودی است چرا که با پوشاندن نقاط ضعف باعث عمیق تر شدن مشکلات کشور خواهند شد و این دقیقا همان پاشنه آشیلی است که باعث درجا زدن و حتی عقب ماندگی ما در حوزه هایی از جمله اقتصاد گردیده است.

وظیفه ذاتی و مقدس یک خبرنگار همان طور که از نام آن هویداست نگارش واقعیت هاست حال تغییر این سرمشق به تولید محتوایی خلاف واقع و تبلیغاتی، البته در پروسه ای پیچیده و به گرو نان، عملی قبیح و قابل سرزنش است که متاسفانه امروزه در کشور ما به صورت سیستماتیک در حال انجام است.
به طور حتم هیچ خبرنگار شریفی حاضر نخواهد شد در ازای دریافت مبلغ مالی شرافت خود را بفروش برساند لیکن عدم براندازی این شیوه منحوس همچون تیغی دو لبه هم تهدیدی دائمی هم برای جامعه محسوب می شود و هم برای خانواده خبر...

این روزها اهالی وادی خبر از خبرنگار تا عکاس خبری حال و روز خوشی ندارند و مدتهاست با رویای حداقل هایی همچون بیمه و امنیت شغلی از این آفیش به آفیش دیگر رفته و لحظات را ثبت می کنند...
سرمایه ای که در پس غلفت دیر نخواهد بود که طعمه حوادث گردد و همچون کشتی صدمه دیده غرق دریای بی تفاوتی شود در صورتی که با اندکی توجه و مدیریت هوشمندانه میتواند تبدیل به سکویی برای اوج یک کشور و ملت گردد.

خبرنگاری و حال خوشی که در این حوالی نیست...

محمدرسول محمدپور

در جهان امروز که به عصر تکنولوژی شهره گردیده است و فن آوری های نوین در بالاترین سطح کاربردی خود قرار دارند و به اصطلاح آدمی با انجام یک کلیک امکان پرتاب موشک به خارج از مدار زمین را یافته شاهد این هستیم که کشورهای توسعه یافته با نگاهی جامع و با همه ظرفیت در زمینه تربیت و حفظ مدیران جوان کوشا می باشند و همگان به خوبی درک کرده اند که نیروی انسانی مجرب و مدیران توانمند بازوی محرک پیشرفت محسوب می گردند و هر نوع هزینه را در این حوزه با نگاه سرمایه گذاری انجام میدهند.

 

گیل ندا،  اشاره به این موضوع جای تاسف است که در کشور ایران با وجود استقرار یک نظام اسلامی و انقلابی به هر دلیلی هنوز این نگاه حمایتی وجود ندارد و بستر سازی برای جوانان جهت ورود به عرصه های مدیریتی و حتی حفظ و حمایت از مدیران جوان به حلقه مفقوده تربیت مدیر در چرخه مدیریت کشور تبدیل گردیده است و این در حالیست که در علم مدیریت یکی از شروط لازم برای موفقیت یک مدیر ایجاد حاشیه امن حول وی و حوزه عملکردی او میباشد.

یکی از مشکلات موجود در کشور و به تبع آن در استان گیلان ایراد هجمه های متعدد و مختلف به مدیران علی الخصوص مدیران جوان میباشد.
فضاسازی و هجمه هایی که اغلب با نیت باج خواهی و ایجاد فشار حیثیت و آبرو و اعتقادات افراد را هدف و آماج حملاتی قرار میدهد که کمترین عواقب آن ایجاد خلل در فعالیت یومیه این مدیران میباشد.

نکته قابل توجه در این بین این است که قالبا این مدیران موفق در حوزه کاری خود هستند که به نوعی طعمه قرار گرفته و سیبل حملات قرار می گیرند و تخریب آنها بیش از اینکه به ایراد لطمه فردی منجر شود حوزه عملکرد این مدیران را مورد خسران قرار خواهد داد.!

گیلان از مدتها پیش و به دلایلی خاص محل جولان برخی از رسانه ها گردیده که امروز و پس از گذشت مدتی از فعالیت های آنها نیت شوم و دیدگاه معاند نظام آنها بر همگان روشن گردیده و مواضع ضد انقلاب و نظام آنها امری مشهود میباشد.
فارغ از پرداختن به دلایل فعالیت این رسانه نماها موضوع قابل تاسف، دستاویز کردن برخی از مطالب کذب این معاندین نظان آنها توسط برخی ها و انتشار آن با اهدافی خاص است که باید سیستم های نظارتی به آن توجه ویژه داشته باشند.

در ماههای اخیر یکی از حوزه های مورد توجه این رسانه نماها در استان گیلان حوزه ورزش و جوانان و مدیران جوان، موفق و خوش سابقه این حوزه خطیر است.
آری معاندین و دشمنان نظام جمهوری اسلامی به خوبی پشتوانه اصلی این انقلاب را رصد کرده و قصد وارد کردن ضربه بر پیکره و نقاط حساس این نظام را دارند و در این بین از یک سو وظیفه رسانه های داخلی و به خصوص رسانه های محلی که اشرافی قابل قبول در این حوزه دارند حمایت همه جانبه از مدیران موفق بومی در برابر لجن پراکنی برخی افراد وطن فروش میباشد و از سوی دیگر انتظار فرزندان این خاک ورود و مقابله مقتضی نهادهای نظارتی به خصوص یاران گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات به موضوع و برخورد با آمرین، عاملین و افرادی که از فضای موجود قصد سو استفاده را دارند میباشد تا فضا برای ارایه خدمت جوانان مهیا گردد.

بررسی فعالیت مذبوحانه این رسانه ها نشان میدهد که شناسایی دقیقی از حوزه های موفق مدیریت ورزش استان از سوی این افراد صورت گرفته و نوک پیکان بیشترین حملات بعد از مقام معظم رهبری و کارگزاران ارشد نظام در استان متوجه هیئت های ورزشی موفق میگردد.

هدف گذاری این معاندین روی مدیران و نخبگان جوان استان خبر از دسیسه ای از پیش طراحی شده و هدفمند از سوی ضد انقلاب میدهد که باید همه دلسوزان نظام با وحدت رویه در برابر این توطئه ایستادگی کنند.

محمدرسول محمدپور

دیگر عادت کرده ایم که هر از گاهی خبری در خصوص عدم احقاق حقوق و به قول معروف حق کشی در خصوص منافع رشت و رشتوندان منتشر شود و حداکثر واکنش مسئولین محترم نیز صرفا اتخاذ یک موضع البته محافظه کارانه نسبت به موضوع و انتهای باز داستان بدون هیچ نتیجه و پایانی مشخص...

 

گیل ندا، این آخرین متد مصلحت اندیشی مدتهاست به سان بیماری مسری در بین مسئولین ما اپیدمی شده و حقوق رشت و رشتوندان است که در این میان در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی (که برای هر یک مثال و مصداق های متعددی را میتوان ذکر کرد) همچون گوشت قربانی در سبد از ما بهتران قرار می گیرد و این جای تاسف است...

روحیه ای که نقطه مقابل آن را به وضوح میتوان در مسئولین و نمایندگان سایر کلانشهرها مشاهده کرد که چگونه مجمع نمایندگان فلان استان اتفاقا برخوردار کشور برای احقاق حق یک روستا دست در دست هم پشت هر هیئت دولتی را به لرزه درآورده و به نتیجه دلخواه خود خواهند رسید لیکن سالهاست که برای ما فقط افسوس و آهی از ته دل مانده و نظاره بر حقی که از کف میرود...

اما این بار نقل ماجرا متفاوت بود و گیل مرد متعصب و محبوب شهر باران یک تنه به میدان رفت
هنوز کام ما از حماسه اهواز و ایستادگی حاج اسماعیل برای ورود رشتی ها به داخل استادیوم شیرین بود که سپیدمو و سپیدروی رشتوندان به پای عهد خود با جوانان این شهر ایستاد و جانانه در برابر زر و زور و رانت و فشار از خود گذشت تا حق داماش به حق خود برسد و استادیوم سردار جنگل باز هم خیل جوانان عاشق را در خود ببیند و فریاد داماش قهرمان را در خود بشنود.

بیش از اینکه نقل چند امتیاز و یا یک یا چند پله سقوط و سعود باشد موضوع صرف فعل خواستن است
اینکه این بار حاج اسماعیل ثابت کرد که می شود که میتوانیم که حق گرفتی است و باید برای آن جنگید
جنگی که فارغ از هر نتیجه عزت برای ما بهمراه خواهد داشت...

گاهی یک اتفاق بدون داشتن منافع مستقیم برای شهروندان می تواند باعث ایجاد شعف و غرور عمومی شود و این روزها گویی حاج اسماعیل حاجی پور این درس را خوب از بر است و مشق تعصب را برای دیگران پرمدعا دیکته می کند.

امید میرود سایر مسئولین و مدیران نیز در ادامه این راه و احقاق حقوق شهروندان ثابت قدم باشند و با این رویکرد باعث دلگرمی و تلاش مضاعف جوانان برای کسب افتخار بیشتر برای شهر اولین ها شوند.

محمدرسول محمدپور

گیل ندا،  الف -اقدام متقابل جزء مهم‏ترين مباحث مطرح در رابطه با مسئوليت بين‏ المللى دولت‏هاست. اختصاص يافتن مواد چهل و نه تا پنجاه و سه از طرح ۲۰۰۱ مسئوليت بين‏ المللى ناشى از رفتار خلاف دولت‏ها (بخش سوم از فصل دوم) بيانگر اهميت اين ضمانت اجراى بين‏ المللى در خصوص نقض تعهدات است. كميسيون حقوق بين‏ الملل طى مواد مذكور به هدف، محدوده، شرايط و ساير مسائل مربوط به اقدام متقابل پرداخت. سؤال اصلى در بحث اقدام متقابل آن است كه در صورت نقض تعهد توسط يك دولت، چه اقداماتى توسط دولت خسارت‏ ديده مى‏تواند به عنوان اقدام متقابل صورت پذيرد.
ب - سابقه دولت انگلستان و نقض تعهدات و آسیب رسانی به ایران علاوه بر سبقه تاریخی در پنجاه سال گذشته هم مسبوق به سابقه بوده از جمله عدم اجرای تعهد قرارداد یک میلیارد دلاری خرید تانک چیفتن. مصادره اموال ایران. کمک به عراق در جنگ علیه ایران و .... توقیف نفتکش غول پیکر ایرانی هم آخرین اقدام انگلستان در این مورد بوده است.
ج- بیش از پنج نفتکش ایرانی توسط کشور های عربی در کانال سوئز و مناطق دیگر توقیف شده است .اقدام سپاه به عنوان نیروی مامور در خلیج فارس و دریای عمان که نماینده کل کشور است در راستای اقدام متقابل و حفظ امنیت خلیج فارس ستودنی است. این که دیگر مانند گذشته با یک نهیب انگلستان و غرب عقب نمی کشیم و یا زدن پهباد آمریکایی نشان از این دارد که ایران دیگر آن کشور سابق نیست و با روش هویج و چماق نمی توان با ایران رفتار نمود و تنها را مذاکره برد برد و عادلانه است که مصالح کشور ایران نیز در نظر گرفته شود.
د - حمله به سپاه و نیروهای نظامی در این مقطع که از سوی اپوزوسیون خارج نشین کاملا قابل درک است اما زیر سوال بردن اقدامات سپاه در این مقطع از سوی بعضی نیروهای داخلی تعجب برانگیز و قابل تامل! تضعیف نیرویی که در خط مقدم برخورد با دشمن خارجی است و اقتدار آن سبب اقتدار دیپلماسی کشور هم می شود شک برانگیز است.
تنها راه ممکن در این زمان حمایت از اقدامات مناسب نیروهای نظامی و سپاه است تا در دیپلماسی هم بتوانیم دست بالا را داشته باشیم. خود زنی و خودتخریبی در این مقطع شبهه خیانت به کشور و منافع ملی است.

سروش علیزاده

 

 متاسفانه در روزهای اخیر شاهد ایجاد یک موج برعلیه شهردار منتخب رشت با هدف تخریب وجه وی در بین اذهان شهروندان بودیم! شهرداری که به تازگی و البته پس از قریب به یک سال فقدان حضور شهردار در رشت پر درد بر کرسی شهرداری جلوس کرده و سکان شهرداری رشت را با هزار و یک مشکل به دست گرفته است.

 

گیل ندا،  حملات پی در پی و البته کور عیادیِ افرادی که مشخصا در زمره مافیای منافع در شهرداری برای عموم شناخته شده هستند وقتی به اوج خود رسید که شهردار منتخب در اولین گام خود و در راستای تحقق وعده های گذشته عرصه بر عوامل حضرات تنگ کرده و ریسمان قطور رانت در شهرداری را در بسیاری از کانون های آن ابتر کرد.

قابل توجه است در این شهر طیفی وجود دارد که هرگاه منافع خود را در تهدید میبیند با به تن کردن پوستین "رشت دوستی" فریاد وامصیبتا سر داده و دیگرانی را عامل عقب ماندگی رشت دانسته و قصد ایجاد فضایی ملتهب را دارند تا در فضای مه آلود ایجاد شده دنبال نیل به اهداف شوم خود و ادامه تاراج بیت المال باشند و در کمال تاسف برخی از اصحاب رسانه و حداقلی از شهروندان هستند که بدون حداقل مطالعه و ذره ای شناخت از نیت شوم آنها سوار بر موج این افراد منفعت طلب و معلوم الحال می شوند و به قول معروف انگشت در چشمان شهر پردردمان می کنند و...

بررسی جزئیات سوژه تاکسی سواری شهردار رشت پس از چند روز پروپاگاندای هدفمند رسانه ای مطالبه اکثر شهروندان رشت جهت روشن شدن زوایای امر میباشد که در ذیل به آن خواهیم پرداخت:

-اپیزود اول
شهردار رشت سوار بر تاکسی:
مطلعین امر واقفند که امروز یکی از معضلات مدیریت شهری رشت در چندین حوزه موضوعات مربوط به تاکسی های شهری است.
فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، حضور و پرسه قریب به شش هزار تاکسی به صورت بی هدف در شهر، انقطاع مرکز شهر و دپو تاکسی ها در نقاط منتهی به پیاده راه، رویش بی برنامه تاکسی های اینترنتی و ایجاد مشکلات معیشتی برای تاکسی داران و... مشتی است نمونه خروارها مشکلات این قشر که ارائه خدمت به شهروندان تنها راه ارتزاق آنها محسوب می گردد.
حال سوال اینجاست
حضور میدانی شهردار در روزهای نخست کاری خود و بازدید عینی از مشکلات تاکسی داران با لبیک به درخواست تاکسی دار فرهنگی به عنوان یک برند برای رشت که ایضا مسئول روابط عمومی این قشر نیز میباشد آیا درست ترین شکل مواجه با مشکل در گام نخست محسوب نمی گردد؟؟؟
حضرات منتقد(شما بخوانید تخریب چی) تاکنون و پس از گذشت چندین سال از مشکلات تاکسی داران کدام گزینه را برای حل مشکلات این قشر روی میز قرار دادند؟؟؟

اپیزود دوم
صدا و سیمای ملی باید به عنوان یک پیکره واحد همواره در حوزه آموزش و حمایت از شعب استانی خود پیشرو باشد و اگر در موضوعی خطا و اشتباهی از مراکز استان رؤیت شد به بهترین شکل ممکن آن را پوشش داده و مانع از ایراد خسران بیشتر گردد.
لیکن در مورد مذکور اتخاذ رویکرد فرار به جلو از صدا و سیما و دامن زدن به حواشی که ناکارآمدی شعبه مرکز استان گیلان این رسانه خود زمینه ساز آن شده بود و دستاویز قراردادن سوژه ای تا این حد زرد در برنامه خبری پربیننده ای همچون "بیست و سی" افکار عمومی را به فکر فرو برده تا برگی دیگر از تناقضات امروز صداوسیما با رسالت خود رقم بخورد!!
عملکرد آماتور تیم خبری صداوسیمای مرکز گیلان و انتشار فیلم های مقطع پیش از تدوین و حواشی بعد از آن همه و همه هر ذهن جوینده ای را به دنبال سرنخ این شوی تلویزیونی به تحریک وا میداشت و نتیجه...

اپیزود سوم
حملات گسترده به شهرداری که یک ماه از حضور وی بر مسند ماموریت نگذشته است در خوشبینانه ترین نگاه ممکن عینِ بی تدبیری و بی بصیرتی آمران و عاملان آن میباشد چرا که در شهر پردردی همچون رشت با انباشت مطالبات موجود قطعا و یقینا این رویکرد جز ایجاد تفرقه و نفاق و البته ایراد لطمه برای رشت و رشتوندان آن هیچ نتیجه ای نخواهد داشت پس تکرار این اقدامات نشانگر غرض ورزی عاملان آن و به نوعی چوب لای چرخ گذاشتن آنان میباشد که البته مدتهاست در افکار عمومی به حربه ای نخ نما تبدیل شده است و حنای رشت دوستی از سوی این قبیل رشتی نماها برای شهروندان دیگر رنگی ندارد...

به طور حتم حضور یک گزینه بومی واجد شرایط بر کرسی شهرداری رشت باب طبع نگارنده و همه شهروندان رشت میباشد لیکن معتقدیم در شرایط کنونی و اولویت های اورژانسی رشت و آلام متعددی که گریبان گیر مردم در نقاط کم برخوردار میباشد ما را بر زمین واقعیت ها قرار داده و باید بهترین رویکرد را در راستای منافع شهر اتخاذ کنیم و با نگاهی جامع و همدلی و ایجاد فرصت برای شهردار رشت فارغ از هر نوع تعصب به دور تسلسل موجود پایان داده و نقد منصفانه را آلوده به تخریب نگردانیم که حاصل آن پوچی خواهد بود و پوچی...

انتظار میرود اصحاب شریف رسانه رشت که در رسالت خود مستدام بوده و همواره با منطق گرایی های خود بازوی حمایتی شهرداری محسوب میشوند با کمک به ایجاد شفافیت در فضای موجود این بار نیز برای رشت و رشتوندان صبور آن گامی موثر برداشته و خط مشی صحیح را در دستور کار خود قرار دهند
باشد که "رشت" این پاره از بهشت در جایگاه حقیقی خود بدرخشد...

محمدرسول محمدپور

صفحه1 از11

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.