K2 Listing

K2 Listing

سایت فیفا در گزارشی به بررسی دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و عملکرد پرسپولیس و دروازه‌بان تراکتور را ستود.

 به نقل از فیفا، مسابقات گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ در منطقه غرب روز جمعه با صعود هشت تیم به مرحله یک هشتم نهایی به پایان رسید. تیم‌های منطقه شرق در ماه ژوئن رقابت‌های خود را آغاز می‌کنند.

سه تیم از چهار تیم ایرانی یعنی پرسپولیس نایب قهرمان سال گذشته لیگ قهرمانان آسیا، استقلال و تراکتور صعود کردند و فولاد  تنها تیم حذف شده لیگ ایران بود.  الهلال و النصر عربستان در کنار الوحده و شارجه از امارات متحده عربی و استقلال تاجیکستان تیم‌های راه یافته به مرحله حذفی بودند.

مبارزات امسال برای اولین‌بار از ۳۲ تیم به ۴۰ تیم گسترش یافت. در نتیجه، فقط برندگان گروه و بهترین تیم‌های دوم به مرحله بعد راه می‌یافتند. 

در واقع، هیچ گروهی آسان نبود. الهلال به خاطر تساوی ۱-۱ بین الاهلی و الدحیل در روز آخر مسابقه صعود کرد. السد قهرمان ۲۰۱۱ از جمله تیم‌های ناکام بود.

تراکتور به عنوان تنها تیم شکست ناپذیر ظاهر شد و دور گروهی خود را با پیروزی ۲-۰ برابر شارجه به پایان برد. 


لحظه‌های به یاد ماندنی

پرسپولیس قدرتمند

پرسپولیس که دو بار به فینال در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ رسیده بود، فرم خوب خود را در صحنه قاره حفظ کرد و مرحله گروهی را با قدرت به پایان برد. ۴ برد پیاپی باعث شد تا صعود این تیم قطعی شود و در ادامه برابر الوحده باخت و در بازی آخر نیز الریان را ۴ بر ۲ شکست داد.

شگفتی‌سازی استقلال تاجیکستان

قهرمان تاجیکستان با پیروزی در دور گروهی برابر الهلال شگفتی‌سازی کرد و باعث شد تا این تیم در اولین حضور در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان تیم اول از گروه صعود کند.

درخشش اخباری در تراکتور

از بین هشت تیم صعود کرده، تراکتور تیمی بود که کم‌ترین گل (۶ گل) را به ثمر رسانده است. نیازی به گفتن نیست که محمدرضا اخباری در صعود تراکتور جقدر موثر بود. این دروازه‌بان ۲۸ ساله یک سری سیو خیره کننده انجام داد و به تیمش کمک کرد تا دو پیروزی و چهار تساوی کسب کند. عبدالعزیز الانباری، مربی تیم شارجه اخباری را به عنوان بهترین بازیکن گروه معرفی کرد.

 

تاثیرگذاری اولونگا

مایکل اولونگا ، مهاجم کنیایی الدحیل با وجود موفق نبودن تیمش در صعود، با ۹ گل به عنوان بهترین گلزن رقابت‌های گروهی کارش را به پایان برد. این بازیکن ۲۷ ساله در دیدار برابر اسقلال هت تریک کرد و برابر الاهلی در روز پایانی نیز گل زد.

برنامه بازی‌های یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و حریفان تیم‌های ایرانی در این مرحله مشخص شدند.

با اتمام بازی‌های مرحله گروهی منطقه غرب آسیا و با تساوی یک بر یک الدحیل قطر و الاهلی عربستان و حذف هر دو تیم، تیم‌های ایرانی در مرحله یک هشتم نهایی این قاره رقبای خود را شناختند.

برنامه مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا که در ۲۲ و ۲۳ شهریور پیگیری می‌شود، به شرح زیر است (نام میزبان ابتدا آمده است):

استقلال تاجیکستان - پرسپولیس ایران
استقلال ایران - الهلال عربستان
النصر عربستان - تراکتور ایران
الشارجه امارات - الوحده امارات

تیم‌های ایرانی پرسپولیس، فولاد و تراکتور در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا برای مسجل کردن صعود و زنده نگه داشتن امیدهای خود به مصاف رقبا می‌روند.

، هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا امروز آغاز می‌شود و سه تیم از ایران، امشب (دوشنبه) به مصاف رقبای اماراتی، ازبک و قطری خود می‌روند که در آینده هر سه تیم برای راهیابی به مرحله گروهی تاثیر گذار است.

پرسپولیس با الوحده امارات دیدار می‌کند و با کسب یک پیروزی یا تساوی، صعودش به عنوان تیم نخست قطعی می‌شود. تراکتور با پاختاکور ازبکستان روبرو می‌شود و در صورت کسب پیروزی، همچنان به کسب رتبه نخست گروه یا صعود به عنوان یکی از تیم‌ها دوم مرحله گروهی امیدوار خواهند ماند.

فولاد در سخت‌ترین بازی امشب با السد قطر روبرو می‌شود. هر دو تیم شانس صدرنشینی و صعود به عنوان تیم دوم را دارند و رقابتی سخت میان دو تیم شکل خواهد گرفت.

پرسپولیس ایران – الوحده امارات/ ورزشگاه فاتوردا هند، ساعت ۱۹

با حذف الریان، پرسپولیس و الوحده تیم‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان صدرنشین یا یکی از تیم‌های برتر دوم راهی مرحله بعد شود. در حال حاضر پرسپولیس با ۴ پیروزی متوالی و کسب ۱۲ امتیاز صدرنشین است و الوحده با ۷ امتیاز در رتبه دوم قرار دارد. البته گوا هم - با فرض پیروزی در دو بازی آخر - روی کاغذ هنوز شانس دوم شدن در گروه را دارد اما احتمال این که با جمع امتیازهای نهایی‌اش بتواند به دور حذفی راه یابد بسیار کم است.

برای پرسپولیس کسب یک امتیاز هم از این دیدار برای صعود به عنوان صدرنشین کافی است و حتی اگر شکست هم بخورد، باز هم فرصت صدرنشینی در بازی پایانی را دارد.

اوضاع برای الوحده پیچیده است. این تیم شانس صعود به عنوان تیم دوم را دارد اما در این راه رقبایی زیادی را مقابل خود می‌بیند و به همین دلیل نیازمند شکست دادن پرسپولیس یا کسب یک تساوی است تا امیدوار بماند.

با این حال، در صورتی که شاگردان یحیی گل‌محمدی الوحده را شکست دهند، به سایر نماینده‌های ایران مانند استقلال، تراکتور و فولاد کمک خواهند کرد تا این تیم‌ها در صورت کسب رتبه دوم گروه، از شرایط بهتری نسبت به الوحده برخوردار شوند.

قبل از این دیدار و در هفته چهارم، گل‌محمدی به بازیکنان اصلی تیمش در نیمه اول یا دوم استراحت داد تا تیمش را با ترکیب کامل در این دیدار به میدان بفرستد و قبل از هفته ششم، کار صعود را تمام کند.

تراکتور ایران – پاختاکور ازبکستان/ ورزشگاه شارجه امارات، ساعت ۱۹:۳۰

شاگردان رسول خطیبی با پیروزی در بازی گذشته، امیدهای‌ خود برای صدرنشینی و یا تصاحب رتبه دوم گروه را افزایش دادند. این تیم در حال حاضر با ۲ امتیاز کمتر از شارجه امارات در رتبه دوم است.

تراکتور در شرایط موجود هم جزو تیم‌های برتر دوم نیست اما برای زنده نگه داشتن امیدهایش برای صعود به مرحله بعد، نیازمند سه امتیاز دیدار با پاختاکور دارند تا جمع امتیازات خود را به عدد ۹ افزایش دهد و در هفته پایانی برای صدرنشینی با شارجه رقابت کند.

در سوی مقابل پاختاکور نشانی از تیم فصل گذشته ندارد که توانست تیم‌هایی مانند شهرخودرو و استقلال را شکست دهد و در یک چهارم نهایی مغلوب پرسپولیس شد. این تیم تا به حال فقط سه امتیاز کسب کرده و هیچ بردی نداشته است. با این حال آن‌ها هنوز اندک شانس‌هایی برای صعود دارند که به نظر نمی‌رسد به واقعیت بدل شود.

تراکتور می‌تواند امیدوار باشد که با برتری احتمالی پرسپولیس و فولاد مقابل رقبای خود یا متوقف کردن آن‌ها، در صورت کسب رتبه دوم، شانس بیشتری داشته باشد.

فولاد ایران – السد قطر/ ورزشگاه ملک فهد عربستان، ساعت ۲۲:۳۰

فولاد با شکست دادن السد، به احتمال زیاد می‌تواند به مرحله حذفی صعود کند اما پیروزی مقابل تیم پرستاره ژاوی ارناندس کار آسانی نیست. با این حال شاگردان جواد نکونام نشان داده‌اند که کارهای سخت‌تر از این هم از دستشان بر می‌آید.

در جدول رده‌بندی این گروه، فولاد با ۵ امتیاز سوم است و السد را با ۷ امتیاز و النصر را با ۸ امتیاز بالاتر از خود می‌بیند. در صورتی که فولاد بتواند السد قطر و الوحدات اردن را در دو بازی آینده شکست دهد، به احتمال بسیار زیاد، به عنوان صدرنشین یا یکی از تیم‌های دوم راهی مرحله حذفی می‌شود.

در سوی مقابل، السد چشم به صدر جدول دارد. آن‌ها هم در صورت پیروزی مقابل فولاد و النصر می‌توانند صدرنشین گروه شوند. با این حال در دور رفت نتوانست هیچ یک از این دو تیم را شکست دهد و به همین دلیل تردیدهایی درباره این تحقق این امر وجود دارد.

تساوی در این دیدار، کار فولاد را برای صعود سخت می‌کند ولی کمک بزرگی به دیگر تیم‌های ایرانی از جمله استقلال و تراکتور است تا در صورت کسب رتبه دوم گروهشان، از وضعیت بهتری نسبت به رقبای خود در گروه‌های دیگر از جمله گروه فولاد برخوردار شوند.

باشگاه پرسپولیس به خاطر یک سهل‌انگاری احتمالا با جریمه‌ای حداقل ۲۰ هزار دلاری مواجه شود.

 فوتبال ایران عادت دارد که در خوشحال‌ترین حالت ممکن هم بهانه‌ای به فیفا و AFC بدهد تا با جریمه‌های ریز و درشت مواجه شود؛ از جریمه‌های چند هزار دلاری گرفته تا بسته شدن پنجره نقل و انتقالات. این بار هم پرسپولیس در روزی که چهارمین پیروزی پیاپی‌اش در لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورد و صعودش به مرحله یک هشتم نهایی این رقابت‌ها را تا حدودی قطعی کرد در اقدامی عجیب، بهانه‌ای به دست مسئولان AFC داد تا آن‌ها بتوانند این نماینده ایران را جریمه  کنند.

ماجرا از جایی شروع می‌شود که شهریار مغانلو، مهاجم پرسپولیس به عنوان بهترین بازیکن دیدار تیمش مقابل گوای هند انتخاب شد؛ جایی که مغانلو باید در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی شرکت می‌کرد ولی این اتفاق نیفتاد و عالیشاه به این کنفرانس رفت. حالا پرسپولیس براساس چه ماده و تبصره‌ای ممکن است با جریمه مواجه می‌شود؟

در بند ۳ ماده ۳۵ قوانین فصل ۲۰۲۱ لیگ قهرمانان آسیا آمده است: "سرمربی تیم‌ شرکت کننده و بهترین بازیکن زمین باید در کنفرانس بعد از هر بازی که شرکت کردند، حضور پیدا کنند." این ماده از قوانین لیگ قهرمانان می‌گوید که در کنفرانس پس از بازی پرسپولیس و گوا، شهریار مغانلو حتما باید شرکت می‌کرده ولی مشخص نیست که چرا امید عالیشاه از سوی باشگاه به این کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده است.

و اما جریمه نرفتن بهترین بازیکن به نشست خبری چیست؟ در بند ۵ ماده ۳۵ قوانین لیگ قهرمانان آسیا آمده است: " هر شخصی که نتواند در یک کنفرانس مطبوعاتی الزامی شرکت کند حداقل ۱۰ هزار دلار جریمه خواهد شد. هم‌چنین باشگاه شرکت کننده طبق ماده ۳.۳.۹ مسوول هرگونه حضور پیدا نکردن در یک کنفرانس مطبوعاتی است. کمیته انضباطی AFC ممکن است مجازات‌های بیش‌تری بنا به صلاحدیدش اعمال کند."

ماده ۳.۳.۹ هم راجع به الزام حضور افراد در کلیه فعالیت‌های رسمی اعم از جلسه هماهنگی و کنفرانس مطبوعاتی براساس دستورالعمل‌های AFC است که در بند اول آن راجع به جرایم حاضر نشدن در نشست گفته است: " حاضر نشدن در هر گونه فعالیت یا رویداد رسمی منجر به جریمه حداقلی ۱۰ هزار دلاری باشگاه خواهد شد." در بند دوم هم از امکان اعمال جرایم بیش‌تر از سوی کمیته انضباطی AFC صحبت کرده است.

با این اوصاف پرسپولیسی‌ها احتمال دارد به خاطر یک کنفرانس مطبوعاتی ساده حداقل ۲۰ هزار دلار جریمه شوند که ۱۰ هزار دلار آن مربوط به شهریار مغانلو و ۱۰ هزار دلار آن مربوط به خود باشگاه پرسپولیس است؛ جریمه‌ای که اگر اعمال شود نشان می‌دهد که پرسپولیسی‌ها قوانین لیگ قهرمانان را به درستی نخوانده‌اند. ممکن است که مسوولان پرسپولیس تصور کرده‌اند که در کنفرانس بعد از بازی همانند کنفرانس قبل از بازی، آن‌ها باید یک بازیکن را برای حضور در کنفرانس مطبوعاتی انتخاب کنند.

همچنین شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که چرا باشگاه فولاد و جواد نکونام به خاطر فرستادن سسما به جای نکونام به نشست‌های خبری با جریمه مواجه نمی‌شوند که جواب آن در سایت AFC است. دلیل این اتفاق معرفی شدن سسما، دستیار اسپانیایی نکونام به عنوان سرمربی فولادی‌ها در رقابت‌های لیگ قهرمانان است که در تمامی گزارش بازی‌های این نماینده ایران ثبت شده است.

کمیته هماهنگی سوپر لیگ اروپا در بیانیه‌ای از توقف این رقابت‌ها خبر داد و به انصراف باشگاه‌ها انگلیسی واکنش نشان داد.

به نقل از اسپورت، دو روز پیش 12 باشگاه بزرگ اروپایی از برگزاری رقابتی به نام سوپر لیگ اروپا خبر دادند که با واکنش تند یوفا و فیفا همراه شد. آرسنال، منچستر سیتی، لیورپول، تاتنهام و منچستر یونایتد روز گذشته مجبور به کناره‌گیری از این رقابت شدند تا تعداد باشگاه‌های موافق با برگزاری به 7 باشگاه کاهش پیدا کند.

کمیته برگزاری این رقابت‌ها بامداد امروز (چهارشنبه) بعد از انصراف باشگاه های انگلیسی در بیانیه‌ای رسما از لغو این رقابت جنجالی خبر داد.

در بیانیه این کمیته آمده است: ما اطمینان داریم که فوتبال کنونی اروپا نیاز به تغییر دارد. پیشنهاد برگزاری سوپر لیگ را دادیم. ویروس کرونا باعث شد تا باشگاه ها از نظر مالی متحمل زیان زیادی شوند و باید راهی پیدا می شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: باشگاه‌های انگلیسی به خاطر فشارهای زیاد مجبور به انصراف شدند. باتوجه به شرایط به وجود آمده ما به این نتیجه رسیدیم که نیاز به بازبینی است هر چند که اطمینان داریم که این پیشنهاد ما باعث افزایش جذابیت در فوتبال می شد.

رسانه‌های سرشناس قطری به شکست سنگین الریان برابر پرسپولیس واکنش نشان دادند.

، الریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد.

شکست الریان در رسانه‌های قطر بازتاب داشت که در زیر به چند مورد آن‌ها می‌پردازیم:

استاد الدوحه

استاد الدوحه با تیتر" الریان برابر پرسپولیس نابود شد" نوشت: الریان در این بازی با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد تا نخستین شکست خود را متحمل شود. شاگردان بلان نیمه نخست را عالی پشت سر گذاشتند و با یک گل هم پیروز به رختکن رفتند. آنها در این نیمه فرصت های خوبی داشتند و می توانستند گل دوم را هم به ثمر رسانند اما تیم در نیمه دوم نابود شدند و در دو دقیقه دو گل دریافت کردند.

این روزنامه در ادامه نوشت: پرسپولیس از ضعف خط دفاعی الریان استفاده کرد و گل نخست خود را توسط کامیابی نیا به ثمر رساند و چند لحظه بعد مغانلو گل دوم را هم به ثمر رساند. برتری نماینده ایران ادامه پیدا کرد و مغانلو در دقیقه ۵۷ گل سوم را هم وارد دروازه الریان کرد. پرسپولیس در این بازی فرصت زدن گل های بیشتر را هم داشت که فهد یونس مانع آن شد. با این شکست امیدهای الریان برای صعود به دور بعد کم شد.

الرای

" لغزش الریان در دومین گام برابر پرسپولیس"

الریان در دیدار برابر پرسپولیس باوجود آنکه گل نخست را به ثمر رساند اما با نتیجه سه بر یک شکست خورد. الریان در نیمه نخست بازی بهتری را به نمایش گذاشت و با پیروزی هم به رختکن رفت اما در نیمه دوم پرسپولیس قدرتمندانه ظاهر شد و سه گل توسط کامیابی نیا و مغانلو به ثمر رساند تا پیروز این بازی شود.

الرای در ادامه نوشت: دو تیم بازی را محتاطانه آغاز کردند و بیشتر به دنبال گل نخوردن بودند. بیشتر دقایق ابتدایی بازی توپ در میانه میدان بود.پرسپولیس حملات نصف و نیمه داشت و الریان هم به دنبال خنثی کردن آنها بود. در مجموع الریان در نیمه نخست بهتر از پرسپولیس بود اما نیمه دوم متفاوت بود و این نماینده ایران بود که عملکرد بهتری داشت.

الکاس

" پرسپولیس بازی باخته را به یک پیروزی بزرگ تبدیل کرد"

این روزنامه سرشناس قطری هم نوشت: پرسپولیس باوجود آنکه در نیمه نخست با یک گل شکست خورد اما در نیمه دوم به بازی برگشت و توانست این شکست را به یک پیروزی قاطعانه و بزرگ تبدیل کند تاجاییکه با نتیجه سه بر یک به پیروزی دست پیدا کرد تا با 6 امتیاز در صدر جدول رده بندی این گروه قرار گیرد.

الوطن

" لغزش الریان برابر پرسپولیس"

الوطن نوشت: الریان در دیدار برابر پرسپولیس با نتیجه سه بر یک شکست خورد.بازی دو نیمه متفاوت داشت. در نیمه نخست این الریان بود که بازی بهتری را به نمایش گذاشت و یک گل هم به ثمر رساند اما در نیمه دوم پرسپولیس تیم برتر میدان بود و جبران کرد. نماینده ایران در نیمه دوم با قدرت ظاهر شد و نه تنها گل خورده را جبران کرد بلکه دو گل دیگر هم به ثمر رساند تا با نتیجه سه بر یک به پیروزی برسد.

سرمربی الوحده امارات از کار سخت تیمش در دیدار برابر پرسپولیس خبر داد.

 به نقل از اسپورت، الوحده امارات در نخستین بازی خود در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا چهارشنبه به مصاف پرسپولیس خواهد رفت.

تن کات، سرمربی هلند الوحده درباره این دیدار گفت: با تیمی قدرتمند باید بازی کنیم که سال قبل توانست به فینال راه پیدا کند و به همین خاطر بازی سختی پیش رو خواهیم داشت.

او ادامه داد: پرسپولیس بازیکن ملی پوش زیادی دارد اما ما از خودمان برای کسب نتیجه خوب اطمینان داریم. می‌توانیم نتیجه لازم را در این بازی بدست آوریم.

باشگاه پرسپولیس به خاطر ارائه نشدن پاسخ تست کرونای اعضای تیم، به مسئول مسابقات لیگ قهرمانان آسیا اعتراض کرد.

 ابراهیم شکوری معاون اجرایی باشگاه پرسپولیس در مورد تاخیر ۳۶ ساعته در ارائه پاسخ تست PCR اعضای کاروان سرخپوشان ایران اظهار داشت: متاسفانه همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، با شرایط پیچیده‌ای مواجه هستیم. قبل از شروع سفر به هند هم در مکاتبات رسمی بابت نگرانی از میزبانی هند، به کنفدراسیون فوتبال آسیا هشدار دادیم.

وی افزود: از عصر دیروز پیگیر دریافت پاسخ تست‌ها هستیم اما هر بار جواب می‌دهند که باید منتظر باشیم و این انتظار و طولانی شدن روند دریافت پاسخ، نگرانی زیادی برای هواداران ایجاد کرده است.

سخنگوی باشگاه پرسپولیس در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای پیگیری انجام شده، تصریح کرد: جدا از پیگیری از داخل هتل محل اقامت، تماس‌های تلفنی پیاپی با مسئولان برگزاری مسابقات و فدراسیون فوتبال هند و ایران داشتیم و از شب گذشته نامه‌نگاری رسمی را ادامه دادیم و اعتراض شدیدمان به این وضعیت را اعلام کردیم. در پاسخ به پیگیری ما اعلام شده تا ظهر امروز، تست‌ها آماده می‌شود و ترافیک کاری در بیمارستان را دلیل این تاخیر عنوان می‌کنند. به هر حال، ما منتظر واکنش کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم و پیگیری‌ها را تا زمان رسیدن به جواب نهایی، ادامه می‌دهیم.

 شکوری در نهایت اضافه کرد: برای ادامه کارمان در هند، درخواست بهبود شرایط حرفه‌ای‌تری را داشتیم و امیدواریم هر چه زودتر این وضعیت تغییر کند.

صفحه1 از62

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.