K2 Listing

K2 Listing

علی نظرمحمدی، سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت گفت که هواداران در فصل پیش رو از این تیم انتظار قهرمانی در لیگ برتر نداشته باشند.

 

گیل ندا، علی نظرمحمدی در واکنش به اینکه گفته می‌شود سپیدرود به دلیل مشکلات مالی شرایطی بحرانی دارد، گفت: مشکلات مالی تا به امروز پابرجا بوده است، ولی مسئولان استانی، محلی و همچنین باشگاه سپیدرود در تلاش هستند تا هر چه زودتر مشکلات را برطرف کنند و اتحاد خوبی هم شکل گرفته است.

آقای زارع، استاندار محترم، آقای جعفرزاده، نماینده محترم مجلس، خانم بخشی، مدیرکل ورزش و جوانان استان و همچنین آقای الماس‌خاله، رئیس هیئت فوتبال در تلاش هستند تا مشکلات برطرف شود و به امید خدا این اتفاق رخ خواهد داد.

سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت خاطرنشان کرد: مشکلات ثبت قرارداد، صدور کارت بازی و برخی مسائل دیگر به زودی و ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده برطرف خواهد شد و باشگاه هم به تعهدات مالی خود در قبال بازیکنان و کادر فنی عمل خواهد کرد تا همه‌ی ما با روحیه‌ای مضاعف آماده شروع مسابقات لیگ باشیم. فقط از هواداران سپیدرود می‌خواهم که نسبت به گذشته صبورتر باشند، چون مشکلات زیادی از فصول گذشته در این تیم وجود داشته است و نیاز به زمان داریم تا این مشکلات برطرف شوند.

وی در خاتمه اظهار داشت: هواداران سپیدرود نباید در این فصل توقع داشته باشند تا این تیم به لیگ برتر صعود کند و همین که ما جلوی انحلال تیم را بگیریم کار بزرگی انجام داده‌ایم. هواداران باید در کنار تیم باشند و حمایت‌شان را ادامه دهند. این تیم از لحاظ بازیکن، کادر فنی و مدیریت یک تیم جدید است و ما نیاز به زمان داریم تا یک شرایط پایدار را ایجاد کنیم. تیم ما نیاز به همدلی و رفاقت دارد و هواداران هم باید از تیم‌شان حمایت کنند.

رییس کمیته ملی المپیک گفت: حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است و امیدوارم با تلاش ما به زودی اتفاق بیفتد.

 

گیل ندا، از حدود یک سال و نیم قبل کمیته ملی المپیک با ریاست سیدرضا صالحی امیری با آرامش بیشتر و البته سیاست های جدیدی به کار خود ادامه می دهد. سرپرست سابق وزارت ورزش که پست های مختلفی در سالیان اخیر داشته و نگاه فرهنگی به ورزش دارد، سعی کرده به دور از حاشیه کمیته ملی المپیک را اداره کند.

آشتی دادن ورزشکاران با فدراسیون ها، ارتباط نزدیک با وزارت ورزش و حمایت از فدراسیون ها از جمله اقدامات جالب و متفاوت صالحی امیری در کمیته ملی المپیک بوده است. شاید یکی از دغدغه های این روزهای این مسئول ورزشی و سایر مسئولان حل مساله ورود بانوان به ورزشگاههای فوتبال است؛ مساله ای که از سوی فیفا مورد تاکید جدی قرار گرفته و حتی فوتبال ایران را تهدید می کند.


رییس کمیته ملی المپیک چند روز قبل در جریان بازدیدی که از بخش های مختلف موسسه فراکاو داشت و بعد از آنکه در تحریریه "ورزش سه" حاضر شد، با حضور در استودیوی آنتن برای دقایقی به سوالات ما پاسخ داد. در ادامه مشروح صحبت های سیدرضا صالحی امیری را در گفت و گوی اختصاصی با آنتن می خوانید.

37 فدراسیون درگیر المپیک هستند

کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و وزارت ورزش همه ظرفیتمان را به کار گرفتیم. 37 فدراسیون درگیر و در تلاش برای کسب سهمیه هستند. تیم های ملی مختلف در مسابقات خارجی و بین المللی حاضر می شوند و برای کسب سهمیه تلاش می کنند. ارزیابی ما این است که شرایط فعلی ما مثبت و رو به جلو است. نقاط ضعف کوچکی هم داریم که باید آن ها را رفع کنیم.

هر روز وضعیت سهراب را پیگیری می کنم

روز شنبه با پزشک معالج سهراب مرادی، وزنه بردار خوب کشورمان جلسه داشتم. وضعیت او دغدغه ماست چون قهرمان ملی ایران محسوب می شود. ما سهراب مرادی را یک جلسه به آلمان اعزام کردیم. به تهران آمد و تمریناتش را پیگیری می کرد، تا اینکه دوباره از ناحیه کتف دچار مشکل شد. بار دیگر سهراب را به آلمان اعزام کردیم و هر روز وضعیتش را پیگیری می کنیم تا سلامتی اش را برگردانیم.

سهمیه بیشتری نسبت به المپیک قبلی کسب می کنیم

در برخی از حوزه ها مثل وزنه برداری با محدودیت مواجه هستیم چون حداکثر 2 سهمیه داریم. در برخی از حوزه ها مثل کاراته هم فرصت جدیدی برای ما مهیا شده است. امروز که با شما صحبت می کنم همه 37 فدراسیون ما درگیر اردوهای داخلی و خارجی هستند. ارزیابی ما این است که کسب سهمیه بیشتری نسبت به دوره قبل خواهیم داشت. در نهایت هم برای یک رقابت بسیار سنگین در المپیک حاضر می شویم.

ستاد عالی بازی های المپیک 2020 را فعال کردیم. یک ستاد فرهنگی ایجاد کردیم و هماهنگی خوبی با شهرداری، ارشاد و میراث فرهنگی داشتیم تا بتوانیم همزمان با المپیک اقدامات فرهنگی خوبی را انجام دهیم. سیاست اصلی در ستاد عالی با حضور وزیر ورزش مشخص می شود. هر هفته به اردوی تیم های مختلف ملی می رویم و این اتفاق به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

اگر افت داشتیم، مسئولیتش را به پای ما بنویسید

رسالت ما تلاش حداکثری برای کسب ظرفیت های ملی در جهت توسعه ورزش قهرمانی است. ما با دولت و نهادهای مختلف در تعامل دائمی برای کسب امکانات و تسهیلات هستیم. آن چیزی که ما در این دوره می توانیم به صورت قطعی اعلام کنیم این است که ما و وزارت ورزش به دور از حاشیه برای کسب سکوها در حال حرکت هستیم. 2 عامل بسیار مهم و تعیین کننده هستند.

عامل اول کسب سهمیه است که چه میزان می توانیم سهمیه بگیریم. عامل دوم هم رقبای ما در عرصه های بین المللی هستند. عرصه المپیک عرصه برترین هاست و رقابت های میلیمتری وجود دارد. در حال حاضر شرایط را مثبت ارزیابی می کنم. اگر در المپیک 2020 نسبت به دوره های قبلی محصول زحمات قهرمانان، فدراسیون و همکاران ماست، اما اگر نسبت به گذشته افت داشتیم، این ضعف را به پای ما بنویسید.

خوشحالی از حضور در ورزش برایم مفهومی ندارد

حوزه مطالعات و تجربه من فرهنگی و اجتماعی است. حوزه اجتماعی در ایران مغفول است. ورزش یکی از بزرگترین کانون های نشاط اجتماعی در ایران محسوب می شود. هر چقدر بتوانیم توسعه ورزش را در ایران داشته باشیم، منهای موفقیت های بین المللی در توسعه نشاط اجتماعی موثر است. الان شعار اصلی من در کمیته ملی المپیک تلاش برای دمیدن روح فرهنگ در ورزش است.

من معتقدم ورزش ایران باید از سطح قهرمانی به سطح پهلوانی برسد. کاری که در گذشته انجام دادم، وظیفه بود. امروز هم برای کمک به جامعه بزرگ ورزش احساس وظیفه کردم چون از من درخواست کردند. خوشحالی یا نارضایتی برای من و امثال من که در 40 سال در سمت های مختلف در کشور حضور داشتیم، مفهومی ندارد. ما به مردم بدهکاریم و وظیفه داریم به ورزش ملی کمک کنیم.

حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است

باید در 3 سطح به مساله ورود بانوان به ورزشگاهها پرداخته شود. سطح اول رویکرد اجتماعی است که ما داریم. یعنی حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است. سطح دوم مبانی عدالت جنسیتی و نفی تبعیض است. در هیچ یک از مبانی ما تبعیض را نپذیرفتیم و در حوزه های مختلف به عدالت اعتقاد داریم.

نکته سوم هم این است که در هر کجای این جغرافیا زنان حضور داشتند، ما توانستیم به موفقیت های خوبی برسیم. شما دانشگاه ها را ببینید. پس اگر ظرفیتی برای زنان ایجاد کنیم، آن ها به موفقیت می رسند و برای کشور یک جهش ایجاد می شود. در دنیا و حتی در آسیا، کشورهایی مثل کره، چین و ژاپن نیمی از مدال هایشان در المپیک و بازی های آسیایی متعلق به زنان است. چرا برای ما نباید باشد؟ برای ما الان تقریبا 25 درصد است. پس به لحاظ منطقی عقلانی و فسلفی نمی توانیم تبعیض را بپذیریم.

ورزشگاه فاسد است، کنسرت و پارک نه؟

سوال اینجاست. چه فرقی بین دانشگاه، کنسرت، پارک، کوچه و بازار با ورزشگاه وجود دارد؟ جغرافیا که فاسد نمی شود. فکر فاسد هر جایی که باشد، فساد را انتشار خواهد داد. بنابراین ویروس فساد متعلق به جغرافیا نیست و در ذهن انسان نهفته است. ما نباید محیط ورزشگاه را متهم به فساد کنیم. اگر اینگونه است، باید دانشگاه را متهم کنیم. پس باید کنسرت، پارک و کوچه را متهم کنیم! این شایسته این ملت بزرگ نیست. ما ملتی نجیب و با اخلاق داریم. اگر در گوشه ای اتفاق می افتد، نباید آن را به 80 میلیون نفر تعمیم داد.

باخ و اینفانتینو حضور زنان را از ما مطالبه کردند

بحث مهم دیگر در حوزه بین المللی است. دنیا امروز ما را نظاره می کند و مکتوب و شفاها از ما سوال می کنند. توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک و اینفانتینو، رییس فیفا در ملاقات بنده و آقای دکتر روحانی مساله بانوان را به عنوان مطالبه مطرح کردند. ما باید برای دنیا پاسخ شفاف داشته باشیم. ما معتقدیم که حضور زنان در ورزشگاه ایجاد فساد نخواهد کرد چون ورزشگاه یک محیط تفکیک شده است و درب مستقل، سکوهای مستقل و سیستم های خدماتی مستقل دارد و هیچ ارتباطی بین زن و مرد در آن وجود ندارد.

باید دغدغه بزرگان کشور را رفع کنیم

البته ما باید دغدغه بزرگان کشور، حوزه و مراجع را رفع کنیم. این نیازمند تلاش بیشتر، اما به نظرم شدنی است. ما خیلی جلو رفتیم و باید تلاش کنیم دغدغه ها را کمتر کنیم. همین حالا در بازی های والیبال و بسکتبال زنان حاضر می شوند. چه مشکلی به وجود آمده است؟ الان لیگ جهانی والیبال در اردبیل برگزار شد.

هم روحانیون، هم انقلابیون، هم زنان و هم جوانان در سالن حاضر بودند. پرنشاط و پرشور تمام شهر اردبیل و همچنین ارومیه به فکر برگزاری این بازی ها بودند. چه اشکالی دارد این اتفاقات در فوتبال هم تکرار شود؟ انشاالله بتوانیم مسیری را هموار کنیم تا در آینده زنان نجیب ایران زمین در ورزشگاه حضور داشته باشند.

در انتخاب مجیدی و برکناری کرانچار نقشی نداشتم

ما دائما جلساتی با تاج و استیلی درباره تیم امید داریم. باید این را بپذیریم که وظیفه ما مداخله در کارفنی نیست. انتخاب سرمربی واقعا با فدراسیون بود و سرپرست نیز به همین شکل انتخاب شد. حتی قبل از آن هم که با کرانچار قطع همکاری کردند، ما نقشی در تصمیم گیری نداشتیم. رسالت ما در بحث تیم امید تلاش برای حمایت حداکثری و رفع موانع این تیم در جهت دسترسی به آرزوی 40 ساله مردم است. البته این کار ملزوماتی دارد که اولین آن همکاری باشگاهها برای در اختیار قرار دادن بازیکنان است که متاسفانه تا حالا شاهد همکاری خوبی نبودیم. نکته دوم حمایت مالی در جهت ایجاد امکانات مناسب است. نکته سوم تلاش حداکثری سرمربی تیم ملی، رییس فدراسیون و کادرفنی در توجه به تیم امید است. به تعبیر دقیق تری امیدهای امروز، تیم ملی آینده ما خواهند بود. امید جدی داریم که در این دوره بتوانیم خواسته ملت را محقق کنیم.

حذف راحت قهرمانان ظلم در حق ورزش است

قهرمانان موتور محرک قهرمانی ورزش ایران هستند. اساسا فدراسیون، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک فلسفه حضورشان همین قهرمانان هستند. اگر آن ها حضور نداشته باشند، هویت این نهادها چیست؟ اینکه ما ببینیم یک قهرمانی با مدیر خودش دچار چالش شود و به همین خاطر از دنیای قهرمانی حذف شود، این یک ظلم در حق ورزش قهرمانی است.

کسی که با تلاش حداکثر با سالیان رنج و درد خودش را به سکو برساند، نباید به این راحتی حذف شود. کاری که ما در کمیته ملی المپیک برای حل این مشکلات انجام می دهیم، اصلا مداخله نیست.

با حذف کیانوش، احسان و حامد مشکل ورزش حل می شود؟

اگر هم کسی خواسته غیرمنطقی دارد، باید آن را تعدیل کرد. ادبیات حذف باید از ورزش کنار برود و به جای آن ادبیات تعامل و همگرایی ایجاد شود. من معتقدم همه قهرمانان اهل تعامل هستند. مثال می زنم؛ حامد حدادی، احسان حدادی، کیانوش رستمی، میلاد وزیری و...آیا رها کردن این قهرمانان بدون توجه به واقعیت های نیاز او هنر مدیریتی است؟ من سوال می کنم.

خدایی نکرده اگر سهراب مرادی به هر دلیلی نتواند به المپیک 2020 برود، چه کسی را در این وزن به جای او داریم که به المپیک بفرستیم؟ یک راه این است که کیانوش را از الان حذف کنیم و یک راه این است که او را برای المپیک آماده کنیم. شما حامد حدادی را ببینید. او یک قهرمان ملی و در بسکتبال صاحب نام است و سابقه بازی در NBA را هم دارد. مطمئن باشید رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی هم دلسوز هستند، اما یک برخورد کوچک ناراحتی ایجاد می کند. یک فرد از خارج که دلسوز ورزش است، باید مداخله کند که این 2 نفر با هم آشتی کنند. آیا با حذف احسان حدادی، حامد حدادی و کیانوش رستمی حذف شوند، مشکلی از ورزش حل می شود؟

کمیته، وزارت و فدراسیون ها در یک قطار نشستند

اینکه بگوییم با این قهرمانان اینطور برخورد نکنیم و نگاه حذفی به آنها داشته باشیم چون بقیه هم ممکن است چنین راهی را در نظر بگیرند، تصویرسیاهی از این ماجراست.

ما تا به حال به چنین پدیده ای مواجه نبودیم. جامعه قهرمانی ما جامعه بسیار فهیمی است و واقعیت های کشور را درک می کند. همین الان همه معتقدند ما فاقد چالش هستیم چون ما به همراه وزارت ورزش تصمیم گرفتیم وارد حاشیه نشویم. من روزانه یک دقیقه هم وقتم را برای حاشیه صرف نمی کنم. قبلا همیشه حاشیه بیشتر از متن بوده است. امروزه ما، وزارت ورزش و فدراسیون ها در یک قطار نشستیم و در پی حذف کردن یکدیگر نیستیم. البته که رکن چهارم ورزش هم رسانه ها هستند.

حاجی‌پور گفت: ممنون هستم از مردمی که به من اعتماد کردند. خیلی ها به بنده لطف داشتند و پیام می دادند که می دانیم تو داری کاری میکنی و پیگیر هستی که این باعث قوت قلب بود. من حساب کردم در ۴۰ روز اخیر ۲۴ روز آن را در تهران بودم. گاهی صبح آمدیم و دوباره شب برگشتیم.

 

گیل ندا، به نقل از وارش اسپرت، بالاخره بعد از چند ماه تلاش و پیگیری، حضور داماش گیلان در لیگ یک با خرید امتیاز اروند خرمشهر قطعی شد. تلاش ها برای لیگ یکی شدن داماش با سکوت نسبی خبری اتفاق افتاد. سکوتی که به گفته اسماعیل حاجی پور مالک باشگاه داماش گیلان اگر انجام نمی شد، علاوه بر اینکه برای بسیاری ایجاد شک و شبهه و نگرانی بیشتر می کرد، با حاشیه پردازی ها سبب تنش بیشتر در نتیجه کار می شد.

یکبار در روز عیدفطر سه سال پیش با احیای داماش و اینبار سه سال بعد در نوروزبل حضور در لیگ یک را به هواداران داماش عیدی دادید. در این مدت چه بر شما گذشت و در خصوص روند حضور در لیگ یک نیز توضیح دهید.

ما در طول سه سال ثابت کردیم هر کاری که از دستمان بر می آید انجام می دهیم ولو اینکه کم باشد. تمام هدفمان شاد کردن دل مردمان این شهر و استان بود. و می دانیم که خداوند کسی که دل بندگانش را شاد کند دوست دارد و به همین دلیل به ما در این راه کمک کرد.

از آن روزی که حتی جنازه این تیم را فروختند تا به امروز در این پروسه فشارهای زیادی را متحمل شدیم. می توانم ادعا کنم که هر سه سال را مدعی صعود بودیم و با بدشانسی و مسائلی که خودتان بهتر می دانید نتوانستیم صعود کنیم. نمونه اش همین امسال در یکشنبه سیاه که با ناداوری حق مسلم ما از دست رفت. به آن شکل که برای اولین بار خود شخص رئیس فدراسیون اعلام کرد مقصر عدم صعود داماش تیم داوری بوده است. من امیدوارم آن پرچمی که بالا رفت تعمدی در آن نبوده باشد. ما نمی خواهیم کسی را متهم بکنیم اما همه می دانند حق مسلم ما از دست رفت. یک تیم تنها سی چهل نفر نیستند؛ مدیریت، کادر، بازیکنان و هواداران همه یک تیم هستند و آن روز حق تلاش این همه آدم با تمام زحماتشان به باد داده شد.

آقای تاج این را اقرار کردند اما دیگر بازی قابل بازگشت نبود. آن روز یکی از بدترین روزهای زندگی من بود و آنقدر حالم بد بود که چندین بار از حال رفتم. اما یک نتیجه، پایان یک زندگی نیست و زندگی همچنان ادامه خواهد داشت. ما هم ادامه دادیم. بعد از آن داستان، ماجرای فینال جام حذفی پیش آمد. آنجا هم تیم مان هم در بازی و هم در احقاق حقوق سربلند بیرون آمد. آقای مجری برنامه شبکه سه گفتند ناز داشتند، اما کل ایران دیدند که ما حق داشتیم.

البته متاسفانه به جای برخورد با مسببین بحث فینال جام حذفی همه بخشیده شدند و تنها من و آقای الطافی مدیرعامل باشگاه محکوم شدیم!‌ این جای تامل دارد. ما می آییم واز جان و مال و سلامتی مان را می گذاریم که دل بیست هزارنفر را شاد می کنیم و این از وظایف دولت است که به ما در این راستا کمک کند؛ آن وقت برای چه محروم می شویم؟! آن هم در جایی که حق ما بود. وقتی بیش از هزار و خورده ای کیلومتر را هوادار تیم مان می آید و پشت در استادیوم می مانند، چه اتفاقی باید می افتاد؟ چه کسی باید پاسخگو می شد؟‍ آیا من باید پاسخ می دادم که من را محروم کردند یا افرادی دیگر؟

البته من نمیدانم از چه چیزی محروم شده ام. من در این تیم قرارداد می بستم یا بازیکن می گرفتم یا چه کاری انجام می دادم جز اینکه خرج کنم؟ این را یک نفر برای من مشخص کند. شما من را از چه چیزی محروم کرده اید؟ از هزینه کردن؟ خب چرا شش ماه؟ می خواستید برای شش سال اینکار را می کردید و خودتان می آمدید این هزینه ها را انجام می دادید!‌

جوانان این شهر و استان با این تیم ها زندگی می کنند. خیلی ها حتی یک زنگ هم به ما نزدند. سه ماه است که شب و روزمان یکی شده است؛ چطور باید از آقای دکتر جعفرزاده تشکر کنم؟ آقای جعفرزاده نزدیک به دوماه مرتب در کنار ما بوده است و حتی با آن وضعیت جسمی اش تا خرمشهر هم با ما آمد. در هر کجا که ما بودیم برای داماش و حتی برای سپیدرود ایشان تلاش و پیگیری فراوانی را انجام دادند. در اکثر جلسات فدراسیون شرکت کرد و هر جا که برای احقاق حقوقمان رفتیم، ایشان فریاد رسای مردم گیلان و رشت بود. من همیشه برای ایشان احترام قائل بودم اما اکنون ارادتم به ایشان بیشتر شده است. یکبار هم نیامدند شلوغ کاری کنند.

باور کنید گاهی ما یک هفته در تهران می ماندیم ایشان اجازه نمی دادند که به هتل برویم و کلید خانه شان را به ما دادند. حتی یک بار می خواست به خانه اش برود و کلید نداشت. (با خنده) آقای الماسخاله هم همراهی و تلاش های فراوانی کردند. شبی به ایشان زنگ زده بودم و در حالی که ۵۰ کیلومتر از رشت دور بودند خودشان را به هیات فوتبال رساندند و نامه ای را که می خواستیم را به سازمان لیگ اتوماسیون کردند.

سازمان ورزش و جوانان هم در حد خودشان کنار ما ایستادند که از آن ها هم تشکر می کنم. اما یک تشکر ویژه دارم ازآقای مهندس الطافی که از برادر به من نزدیک تر است. او اسوه مردانگی، رفاقت و عشق به مردم است…اگر ایشان کنار من نبود شاید هرگز نمی توانستم این موضوع را به سرانجام برسانم. آرامش آقای الطافی شخصیت برجسته او را می رساند. با آنکه سی سال با او رفیق هستم اما به اندازه این سه سال او را نشناختم. و همینطور تشکر از هیات مدیره بی توقع داماش، آقایان جهانپور، حاجعلی حاجی پور، مهندس عسگری و سرهنگ حسینی و همینطور آقای خراسانی که خیلی کمک کردند. ایشان در بخش حقوقی جانانه در کنارمان ایستاد.
و هواداران خوب و صبورمان… باور کنید دوست ندارم غصه ها را بین مردم بفرستم. این دوماه ۹۸ درصد اتفاقاتی که افتاد غصه و درد بود. این درد را در همان اتاق هیات مدیره محبوس کردیم. در این دو ماه تلاش های ما وقتی به نتیجه رسید، آن شادی را بلافاصله به تمام مردم انعکاس دادیم. مگر مردم کم غصه دارند که من هم به آن ها اضافه کنم؟ گفتم غصه ها مال ما و شادی ها برای همه و برای همین دقایقی پس از امضای قرارداد آن را رسانه ای کردیم. من چرا باید با احساسات مردم بازی کنم؟

و ممنون هستم از مردمی که به من اعتماد کردند. خیلی ها به بنده لطف داشتند و پیام می دادند که می دانیم تو داری کاری میکنی و پیگیر هستی که این باعث قوت قلب بود. من حساب کردم در ۴۰ روز اخیر ۲۴ روز آن را در تهران بودم. گاهی صبح آمدیم و دوباره شب برگشتیم.

و بحث بعدی که در موضوع سکوت ما وجود داشت این بود که کارشکنی صورت نگیرد. ما اگر برخی موارد را می گفتیم به ضرر تیم می شد و ما این حق را نداشتیم. من ۴۰ سال مدیر هستم و مدیریت را حداقل می فهمم. احساس کردم که هر چیزی را نباید رسانه ای کنیم، چرا که همه طرفدار ما نیستند و یک تعدادی هم هستند که مشکلاتی را دارند ایجاد می کنند و هنوز هم این سنگ اندازی هایشان ادامه دارد.

چقدر مصاحبه آن شب شما که گفتید در فینال جام حذفی بازی نمی کنیم در این روند تاثیرگذار بود؟

قائدتا اگر مساعدت فدراسیون نبود ما اکنون اینجا نبودیم. از شخص آقای تاج باید تشکر کنم که مساعدت خیلی خوبی با ما داشتند. هر چند ایشان می دانستند که حق با ما است اما این شجاعت را ایشان داشتند که آمدند و مصاحبه کردند که داوری ما عامل اصلی عدم صعود داماش بوده است. البته کمک های آقای تاج، کمک هایی فوتبالی و در چهارچوب قانون بوده است اما شاید میتوانستند برخی از کمک ها را انجام ندهند اما ایشان با وساطت آقای جعفرزاده تا جایی که ممکن بود به ما کمک کردند.

شنیده می شد روند واگذاری امتیاز اروند به داماش بسیار سینوسی بوده است. همین مسئله هم به نظر به طولانی شدن کار انجامیده است. واقعا چرا؟ آیا مسائل مالی هم مطرح بود؟

اروند هم یک سری معذورات و مشکلاتی داشت و علاقمند نبود که تیمش را بدهد. اما آن ها هم خصوصی هستند و مثل ما کسی کمک شان نمی کند و در نهایت مجبور شدند که این کار را انجام دهند.

آقای سامری بنده خدا مشکلات زیادی را پیدا کردند. از طرفی دلشان نمی خواست تیم را بدهند و از طرفی دیگر نمی توانستند تیم را حفظ کنند. در نهایت فراتر از قراردادی که امضا کردیم و با دادن امتیازهای فراوان برای واگذاری تیم رضایت دادند. حداقل آنکه امتیاز لیگ دویی خودمان را همینطور بدون قید و شرط دادیم! در روند کار یک مقدار ناملایمات بود اما در نهایت هر دو طرف راضی بودیم و دوستی به دوستانمان اضافه شد. لحظه آخر آقای سامری با چشم اشکبار امضا کرد ولی خوب به دلیل فشارهایی که بود مجبور به اینکار شدند. ایشان به من گفتند که دوست دارم داماش و اروند یکی باشند و نباید با هم دشمنی داشته باشیم. خدارا شاکرم که به ما کمک کرد تا در آخرین روز ممکن، این اتفاق بیفتد و دل هواداران و مردم شاد شود.

من فراموش کردم از جوانمردی بازیکنانمان که حتی امکان داشت از مستطیل سبز حذف شوند اما مردانه ماندند و خم به ابرو نیاوردند، تشکر کنم. آن هایی که نه حرفی زدند و نه جوی ساختند و واقعا از آنها ممنون هستم. حتما پاسخ جوانمردی آن ها را خواهم داد. این درسی بزرگ بود برای من که از جوان ۱۹ ساله تا آن بازیکن قدیمی گرفتم. آن ها آمدند و تمرین کردند در حالی که ما گفته بودیم لیگ دو بازی نمی کنیم و اگر لیگ یک هم نمی توانستیم برویم فوتبال آن ها برای یک سال تعطیل می شد اما با علم به این موضوع تمرین کردند.

و تمامی اعضای کادرفنی تیم مان… و سیامک فراهانی که یکی نجبای مربیان این کشور است و برایشان آرزوی موفقیت می کنم.

آیا داماش در مقوله اسپانسری برنامه ای دارد؟

خدا را شکر فضا خوب است و در بحث اسپانسری علاوه بر جلسه ای که این هفته داریم، ما جلسه ای را با آب داماش داشتیم و انشالله همه کمک کنند تا به جایگاه اصلی این تیم که لیگ برتر است در آینده برسیم.

در مورد آب داماش بیشتر توضیح می دهید؟ قرار است چه بکند؟

آن ها خودشان هم مشکل دارند و فعلا ظرفیت خودشان را تولید نمی کنند. اخیرا مدیرعامل جوانی به نام آقای دکتر محمدی برای شرکت شان آمده است که جلسه ای را با هم داشتیم. اولین توافقی که با آن ها داشتیم این بود که کل فصل آب تیم را فراهم کنند و هیچ هزینه ای هم رد و بدل نمی شود و گفتند فوتبال و نام داماش گیلان را دوست دارند.البته ما هم به آن ها گفتیم که می توانند بر روی ماشین هایشان با آرم داماش بنویسند: آب داماش حامی باشگاه داماش است.

برای اسپانسرهای دیگر از جمله بر روی پیراهن برنامه ای هست؟

با یکی از اسپانسرهای قوی تهران وارد مذاکره شده ایم. گروهی بسیار قوی هستند و کار خوبی را هم دارند در بخش کارت های هواداری انجام می دهند که البته بسیار مدرن اینکار را انجام می دهند. اگر توافق شد، جزئیات را بعدا عرض خواهم کرد اما این مجموعه در بخش های مختلفی کار کردند و کار بلد هستند. تشکیلات آن ها را هم دیده ام. آدم های بسیار بزرگی در تشکیلات آنها حضور دارند که از قدیم آ ن ها را می شناختم و از بزرگان کشور هستند. ما پکیج برنامه مان را اعلام کردیم و آن ها هم موارد خود را اعلام کردند و قرار است در هفته آتی با آن ها صحبت کنیم و احتمالا به قرارداد برسیم.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان روز چهارشنبه اظهار داشت: این دو کنگره ملی از روز ۲۹ مرداد ماه جاری تا اول شهریورماه به میزبانی استان گیلان و در منطقه آزاد بندرانزلی برگزار می شود.

 

گیل ندا، مریم بخشی افزود: محورهای اولین کنگره ملی مدیریت راهبردی در ورزش شامل مدیریت بازاریابی و کارافرینی در ورزش ، گردشگری ورزشی و اوقات فراغت ، مدیریت رویدادهای ورزشی ، مدیریت اماکن ورزشی و مدیریت رسانه های ورزشی خواهد بود.

وی همچنین به محورهای سومین کنگره ملی دستاوردهای علوم ورزش و سلامت اشاره و بیان کرد: فیزیولوژی ورزشی و تغذیه ، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی ، رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی و بیومکانیک ورزشی از اهم محورهای این کنگره است.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان وزارت ورزش و جوانان ، پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کمیته ملی المپیک را از مشارکت کنندگان ملی این دو کنگره عنوان  و اضافه کرد: در حاشیه برگزاری این دو کنگره ملی نیز اولین نمایشگاه ملی تجهیزات و فناوری ورزش و سلامت ، همایش بزرگ ورزش همگانی ویژه بانوان برگزار و ۱۲ کارگاه علمی و تخصصی تشکیل و از اساتید پیشکسوت علوم ورزشی و تعدادی از قهرمانان امید المپیک تجلیل خواهد شد.

بخشی به ارسال مقاله به این کنگره نیز اشاره و خاطرنشان کرد: علاقمندان می توانند مقالات خود را تا بیستم مرداد ماه به دبیرخانه این کنگره ارسال و برای دریافت اطلاعات به سایت کنگره به آدرس WWW.COnfsh.ir  مراجعه کنند.

با انتشار آیین‌نامه انضباطی سال ۲۰۱۹ فیفا، فوتبال ایران در آستانه خطری بزرگ قرار گرفته است.

گیل ندا،   فیفا به تازگی از آیین‌نامه انضباطی سال ۲۰۱۹ خود رونمایی کرده و در آن به مواردی اشاره کرده می‌تواند برای فوتبال ایران دردسرساز باشد.

فیفا در گام اول روی تبعیض جنسیتی و نژادی تمرکز کرده است و با نهادهای مربوط به فدراسیون جهانی، درصورت تخلف از این اتفاق برخورد خواهد کرد و ربطی این موضوع به فوتبال ملی و داخلی ندارد و باید قوانین هم در بازی‌های داخلی و هم در بازی‌های خارجی رعایت شود. با مکاتباتی که ایران ورزشی با فیفا انجام داده است، معلوم شده که فدراسیون‌ها باید قوانین خود را مطابق با آیین‌نامه جدید تطبیق دهند و درصورت هر گونه اختلاف اشتباه خود را اصلاح کنند.

مورد دیگری که در فوتبال یک چالش بزرگ است، مسئله واگذاری تیم‌هاست؛ فیفا در آیین‌نامه جدید خود با شفافیت تمام اعلام کرده که اگر تیمی امتیازش را واگذار کند، بدهی‌هایش هم به صاحب امتیاز واگذار می‌شود؛ در فوتبال ایران سال‌های این اتفاق به مناقشه‌ای میان مالکان اسبق و فعلی امتیاز تیم، تبدیل شده بود و با این قانون عملا این مشکل حل شده است.

موضوع بزرگ دیگری که هنوز هم فیفا روی آن پافشاری می‌کند، اتمام بازی به نفع یک تیم در اواسط مسابقه با نظر داور است. این اتفاق در تاریخ فوتبال ایران نتایج دربی‌ها را تعیین کرده و  تا همین چند سال قبل، داور بازی پرسپولیس و داماش در ورزشگاه آزادی، به‌دلیل فحاشی‌های که به او صورت گرفته بود، تصمیم به اتمام مسابقه گرفت و درنهایت پرسپولیس بازی را ۳-۰ باخت.

در آخر هم مورد قابل تاملی که فوتبال ایران و جهان را دچار چالش می‌کند، این است که بازیکنانی که با هر عملی (از جمله تمارض) باعث شوند داور تصمیمات غلطی بگیرد حداقل ۲ جلسه محروم می‌شوند. این اتفاق گامی بزرگ است که فیفا در جهت بازی جوان‌مردانه برداشته و انتظار می‌رود با حضور VAR و این قانون، تمارض و فریب داورها به حداقل برسد.

معاون مستعفی باشگاه استقلال در روزهای اخیر صحبت‌هایی انجام داده که ابهامات زیادی را راجع به استقلال لیگ هجدهم ایجاد کرده است؛ ابهاماتی که هیات مدیره این باشگاه هیچ توضیحی راجع به آن نداده است.

گیل ندا،  علی خطیر، معاون ورزشی پیشین باشگاه استقلال پس از این که استعفایش از سوی امیرحسین فتحی، مدیرعامل این باشگاه مورد قبول واقع شد، موارد قابل تاملی را در یک کنفرانس خبری و گفت‌وگوی تلوزیونی عنوان کرد که نشان از وضعیت عجیب و پرحاشیه استقلال در لیگ هجدهم می‌داد.

یکی از موارد مهمی که معاون مستعفی باشگاه استقلال در صحبت‌هایش مطرح کرد، تصمیم باشگاه درباره وینفرد شفر، سرمربی وقت استقلال بود. خطیر درباره این موضوع، ابتدا عنوان کرد که او از فروردین ۹۸ استارت مذاکره با استراماچونی را زده‌ است؛ درست زمانی که هفت هفته از لیگ برتر باقی مانده بود، استقلال در کورس قهرمانی بود و هنوز امید به صعود از گروهش در لیگ قهرمانان داشت.

خطیر زمانی که با سوالی درباره این موضوع مواجه شد، توضیح داد: آن زمان کسی متوجه مذاکرات من با استراماچونی نشد. ضمن این که در جلسه اسفندماه هیات مدیره باشگاه مصوب شد که شفر حتی در صورت قهرمانی در لیگ برتر، در پایان فصل از استقلال جدا شود.

این توضیح خطیر - که هنوز از سوی هیات مدیره استقلال تایید یا تکذیب نشده است - نشان از تصمیمات عجیب مدیریتی استقلالی‌ها در لیگ هجدهم می‌دهد. این تصمیم هیات مدیره در صورت رسوخ به تیم، اولا، باعث به هم ریختن تمرکز سرمربی تیم می‌شد، چون او مطمئن بود که با وجود داشتن قرارداد و حتی قهرمانی در لیگ برتر، قراردادش در پایان فصل فسخ می‌شود. دوما، بازیکنان، دیگر در اختیار سرمربی استقلال نبودند و به حرف‌های او گوش نمی‌دادند.

در مجموع اگر چنین تصمیمی از سوی هیات مدیره استقلال گرفته شده باشد و اعضای تیم از آن خبردار بودند، مدیران استقلال ضربه بزرگی به بدنه تیم زده بودند.

هم‌چنین خطیر در صحبت‌هایش به مورد دیگری اشاره کرد که مربوط به کامران منزوی، عضو هیات مدیره باشگاه استقلال بود. معاون مستعفی باشگاه استقلال در کنفرانس خبری‌اش گفت که منزوی در فروردین‌ماه نام چند بازیکن را به عنوان بازیکنان خروجی اعلام کرده که شامل پژمان منتظری، خسرو حیدری، مهدی رحمتی، علی کریمی، فرشید باقری، روزبه چشمی بود.

منزوی تاکنون این ادعای خطیر را تایید یا تکذیب نکرده است و تنها گفته "آقای خطیر، شال‌گردنت در دفترم جا مانده، بیایید و آن را بگیرید!" شال‌گردنی که هنوز مشخص نیست کنایه از چه دارد و خطیر هم در توضیح آن گفته که شال‌گردنش در جلسه فروردین‌ماه هیات مدیره در دفتر منزوی جا مانده ولی برای پس گرفتنش به دفتر او نمی‌رود.

پاسخ کنایه‌آمیز منزوی به ادعای خطیر، هیچ چیزی را برای هواداران استقلال مشخص نکرده و هواداران منتظر این هستند که بدانند آیا عضو هیات مدیره باشگاه‌شان به جای سرمربی تیم درباره فهرست خروجی تصمیم‌گیری کرده است یا نه؟

ظاهرا علی خطیر هرچه بیش‌تر صحبت می‌کند، به ابهامات استقلال بیش‌تر اضافه می‌کند؛ ابهاماتی که باشگاه استقلال توضیحی راجع به آن نداده است.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به مربی های حاضر در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و به بررسی کارنامه مربیگری برانکو و منصوریان پرداخت.

گیل ندا، دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا از این هفته آغاز می شود و تیم ذوب آهن نماینده ایران باید برابر الاتحاد عربستان قرار گیرد. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به معرفی مربیان حاضر در این مرحله از رقابت‌های غرب آسیا پرداخت.

* علیرضا منصوریان

تنها مربی بومی در غرب آسیا که توانست تیمش را به این مرحله از رقابت ها برساند. منصوریان موفق شد برای دومین بار پیاپی این تیم اصفهانی را به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا برساند. او یک سال بعد از اتمام کارش در استقلال، در نوامبر ۲۰۱۸ هدایت ذوب آهن را بر عهده گرفت. او یکی از افرادی بود که در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در تیم ملی ایران عضو بود. این مربی ۴۷ ساله در سال ۲۰۰۹ کار مربیگری خود را در پاس همدان آغاز کرد و در ادامه ۳ سال در تیم زیر ۲۳ ساله های ایران به عنوان مربی فعالیت کرد. او اولین بار در لیگ قهرمانان آسیا موفق شد نفت تهران را به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برساند ولی برابر الاهلی امارات تن به شکست داد.

* برانکو ایوانکوویچ 

برانکو در ۶۵ سالگی، مسن ترین مربی در این فهرست در بین مربی های غرب آسیا است. او موفق شد در سال ۱۹۹۸ در حالی که دستیار بلاژویچ در تیم ملی کرواسی بود، سومی جام جهانی را تجربه کند. او همچنین پرافتخارترین مربی در غرب آسیا است. او توانسته است قهرمانی در لیگ چین با شاندونگ و ۳ قهرمانی در لیگ ایران با پرسپولیس را به دست بیاورد. او در سال ۲۰۱۷ تیم پرسپولیس را به نیمه نهایی لیگ قهرمانان رساند و یک سال بعد با یک پله بیشتر به فینال رساند تا اینکه امسال تهران را به مقصد جده ترک کرد و هدایت الاهلی را بر عهده گرفت.

مراسم تجلیل از افتخار آفرینان مینی بسکتبال بانوان گیلان قهرمان منطقه یک کشور و تیمهای برتر لیگ بسکتبال بانوان گیلان جام دختران باران در سالن آمفی تئاتر مهمانسرای المپیک برگزار شد.


گیل ندا،   خانم فاطمه رفیعی مدیر کل امور دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان ، خانم طاهره حق پرست مدیر گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان گیلان ورزلدوست مدیر روابط عمومی و محزون معاون‌ امور شهرستانهای اداره کل ورزش و جوانان میهمانان ویژه این مراسم بودند.
خیر مقدم شاهکار شاهنامه خوانان گروه ردپای آسمان
گروه فرهنگی هنری #ردپای_آسمان با اجرای قطعات ادبی توجه حاضران را به فرهنگ و هنر فارسی جلب کرد .
ردپای آسمان بیش از ۵۰نونهال هنرمند و علاقمند به ادبیات کهن است که زیر نظر نیلوفر امیدی و ‌خانم فاطمه فلاح ابراهیمی هدایت می شود که همین علاقمندان به پرورش روح ، در باشگاه فرهنگی،ورزشی چای رفاه لاهیجان مهارتهای ورزشی و خصوصا بسکتبال را می آموزند.
خانم ریحانه ملکی نائب ریئس هیئت بسکتبال استان گیلان طی گزارشی از حمایتهای دکتر رفیعی قدردانی کرد و افزود:با حمایتهای ایشان امسال هم با هشت تیم مسابقات آغاز شد و‌ به پایان رسید.
وی از تلاش بازیکنان،مربیان،داوران، ناظران که از پیشکسوتان و سرمایه های بسکتبال هستند تقدیر کرد و گفت:این مسابقات در زمان مقرر آغاز و زمان پیش بینی شده به پایان رسید.
الهام کاظمی ریاست کمیته مسابقات : ۸ تیم در طی ۱۴ هفته و ۵۶ دیدار با هم رقابت کردند.
کاظمی به حضور ۸ تیم در مسابقات اشاره کرد و افزود:بدون شک این امر با حمایتهای دکتر محمد رفیعی و خانم‌ ملکی،سرپرست و نائب ریئس استان برگزار نمی شد
وی به تلاش و علاقمندی داوران هم اشاره کرد و افزود:خانم پریسا یعقوبی و ‌تیم داوری هر هفته با برگزاری منظم بازیها نقش مهمی داشتند و بدون شک جز محدود تیمهایی بودند که از ابتدا هر هفته مسابقات تا آخرین دیدار با حوصله ، علاقه و اعتماد به نفس مسابقات را برگزار کردند .
دکتر محمد رفیعی سرپرست هیئت بسکتبال گیلان : در دومین سال پیاپی حضور در خانواده بسکتبال لیگ بانوان با تلاش همه گروهها به شایستگی برگزار شد ./ با قهرمانی مینی بسکتبال دختران گیلان خستگی و ناملایمات را فراموش کردم .
دکتر محمد رفیعی سرپرست هیئت بسکتبال استان گیلان از حضور خانم رفیعی به عنوان نماینده استانداری ، خانم حق پرست نماینده اداره کل ورزش و جوانان تقدیر کرد و افزود : حضور خانم ملکی به عنوان نائب ریئس مغتم است . با تلاش و مدیریت ایشان کارهای بزرگی صورت گرفته است .
وی به حضور بانوان در لیگهای کشوری اشاره کرد و گفت : در اولین سال حضور بنده تیم بانوان گیلان پس از یک وقفه غریب به ده ساله هشتم شد و سال گذشته به عنوان ارزشمند پنجمی دست یافت .
سرپرست هیئت بسکتبال گیلان به حضور دختران پرتلاش گیلان در مسابقات رده های سنی کشور اشاره کرد و افزود : سال گذشته ۱۱ اعزام به مسابقات رده سنی کشور اعزام شد که اعزام مربوط به بانوان بوده است و خوشبختانه نتایج به دست آمده قابل توجه‌ بوده است .
دکتر محمد رفیعی به قهرمانی دختران شایسته مینی بسکتبال به عنوان خبری ویژه و استثنایی اشاره کرد و افزود : نتایج دختران گیلان بسیار مهم بود و با شنیدن هر خبر امیدواری زیاد و زیادتر می شد تا مرحله فینال که خبر تقابل دوباره با کردستان میزبان با توجه به هزینه اردویی و ‌میزبانی و البته شکست در اولین روز مسابقات به نائب قهرمانی هم دلخوش بودم ، اما این اتفاق با قهرمانی رقم خورد و تمام خستگی ها و ‌ناملایمات را به دیده فراموشی سپردم و به خاطر این همت قدردانی می نمایم ..
در پایان تیمهای برتر با اهدا مدال و ‌لوح قهرمانی تجلیل شد .
رقابتهای لیگ بسکتبال بانوان استان گیلان جام‌دختران باران با حضور هشت تیم روشن ، آرنا کاظمی و هایپر از رشت ، استودیو برنز و چای رفاه لاهیجان ، از لاهیجان ، هیئت تالش ، ملوان نیروی دریایی بندرانزلی و جوانان عادلی صومعه سرا برگزار شد که « جوانان عادلی صومعه سرا » به عنوان قهرمانی دست یافت ، روشن رشت و استودیو برنز لاهیجان به ترتیب نائب قهرمان و سوم شدند .
سودا شیدایی ، زهرا عبرتی ، پرنیان ترابی ، مژده حسین زاده ، نرجس چراغی ، شقایق معینی نژاد ، ملیکا شادمان ، مهدیه مرد فکری ، سبا یوسفی آزاد ، مهدیه موسی پور ، مبینا مسیبی ، فاطمه پورمحمد،فائزه موسوی زاده ، مائده عاشورزاده ، کمند کاظمیان

سرمربی:شادی عادلی ، مربی :مهرآسا رهنما ، سرپرست :مائده پورآب
آمار گیر ها:ژامک مهرپیما و مریم اسدالله زاده

نائب قهرمان ، « روشن رشت » ساینا پارسا ، سوگند رجایی ،سویل رضاییان
فاطمه امیدی ، پرنیان میر برگکار ، صدف قلیزاده ، ثنا موسوی ، سید فخری ، گلمیرزاده ، مریم باقری ، فاطمه نصیری
نگار روشن ، سرمربى : مرضیه پاد ، مربی : مهسا مژدهی
تیم سوم : استودیو برنز لاهیجان
فاطمه تزوال ، مریم زرگرنژاد ، آمنه رضوی ، مریم غلامی ، معصومه قناد کریمی ، زهرا رفاهتی ، فائزه نجاتی ،
فروزان نجاتی ، مرضیه مباشر امینی ،
مطهره فلاح ، مطهره فلاحی ، شهرزاد قاسمی ، هانیه حسنی ، فاطمه حیدری
بی تا جعفری و سرمربی : مریم زرگرنژاد
، مربیسده امین ، سرپرست : مانا زرگرنژاد
ریاست کمیته داوران : پریسا یعقوبی ،
بیتا هاشمی ، سونیا هوشنگی ،مهسا مختاری ، مارال صفاپور ، نیوشا بیگدلو
، الناز دیبا ، ترمه ادیب ، هدیه صیاد ، شیرین توپچی نژاد ، نازنین کاظم زاده
ناظران : خانم محرمی ، سمانه ملکی ، میخک جهانتاب ، خانم عبدالله زاده و مسول کمیته مسابقات استان گیلان : الهام کاظمی
تیم دختران مینی بسکتبال گیلان که با حمایت ” چای رفاه لاهیجان ” قهرمان رقابتهای مینی منطقه یک کشور شد .
هلیا هودنه ، مدیا فرهادی ، ماهک احتشامی ، طراوت شاد ،دینا تقوی ، پروا هادی پور ، فاطمه قاسم دوست ، معصومه جعفری ، نیلوفر شیخی نژاد ، فائزه حاجی حسینی ، انیتا یحیی پور و یسنا رضایی
سرپرست : فاطمه فلاح ابراهیمی
مربی : صدف گلمیرزاده ، شهلا دباشی

صفحه1 از33

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.