K2 Listing

K2 Listing

پیشخوان روزنامه‌های صبح امروز به دو موضوع دستگیری روح الله زم و سخنرانی رئیس جمهور در نشست خبری اختصاص یافت

گیل ندا، روزنامه‌های آرمان ملی، جوان، خراسان، شرق، مردم سالاری با اشاره به دستگیری روح الله زم تیتر‌های " فرجام فریبکار " روح الله زم دستگیر شد "، " آمد نیوز آمد "، " پایان زمزمه پلید زم "، "زم چگونه دستگیر شد"، " آمد نیوز در کنترل سپاه " را برگزیدند.
روزنامه‌های آفتاب، ابتکار، ایران، دنیای اقتصاد، کیهان، همدلی و همشهری هم با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در نشست خبری تیتر‌های " برای تامین منافع ملت حاضرم قربانی شوم "، " آماده ام برای منافع ایران قربانی شوم "، " آماده ام برای ملتم قربانی شوم "، " نحوه توزیع عواید هدفمند سازی یارانه‌ها "، " روحانی: ۱۸ میلیارد دلار را به باد ندادیم به مردم دادیم "، "می گویم رفراندوم عصبانی می‌شوند " و "پشت بحران را شکستیم " را برگزیدند.
روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به توافق مهم کرد‌ها و دولت سوریه " کنترل مناطق مرزی ترکیه در اختیار سوریه " را تیتر کرد.
روزنامه صدای اصلاحات با اشاره به روز جهانی عصای سفید " نابینایان در رویای اشتغال " را انتخاب کرد.
روزنامه اعتماد به سخنرانی فرمانده کل قوا در مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری امام حسین (ع) اشاره کرد و تیتر " مقابل امریکا کوتاه نمی‌آییم " را برگزید.
روزنامه شهروند با بیان گزارشی درباره رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی در مدارس " به جای انگلیسی، چینی یاد بگیرید " را تیتر کرد.
 

گیل ندا : «انتقال بخشی از الواح به موزه تخت‌جمشید و نمایشِ آن‌ها در مکان کشف این لوح‌های تاریخی، قرار دادن الواح در کاتالوگ آنلاین موزه برای افزایش سطح دسترسی افراد و شاید نمایشِ موضوعی الواح در نمایشگاه‌های دوره‌ای راهکارهایی است که مدیر کل موزه‌ی ملی ایران برای نمایشِ احتمالی بخش‌های دیگر الواح هخامنشی در زمان‌های بعدی مطرح می‌کند.»

 بعد از سال‌ها پیگیری از وضعیت الواح هخامنشیِ فرستاده شده به موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو و رأی نهایی دادگاه‌هایی که برای یک درخواستِ غیرفرهنگی علیه لوح‌های تاریخی ایرانی مطرح شده بود، بالاخره خبر رسید الواح به ایران می‌رسند؛ هر چند فعلا بخش اندکی از آن‌ها. اما با اعلامِ دقیقِ زمانِ رسیدنِ الواح به کشور، همه‌ی فکرها حولِ زمانِ نمایش کامل این الواح و احیانا نمایش دیگر الواح باقی مانده در تهران در ۸۰ سال قبل و سه دسته لوح رسیده به کشور در طول این مدت زمان تا امروز بود.

در لحظات اولیه رونمایی از الواح نیز به نظر نمی‌رسید که بخش کمی از الواح به نمایش درآمده باشد اما با رونمایی از آن‌ها اعلام شد ۱۱۰ لوح از ۱۷۸۳ قطعه‌ی رسیده به تهران به نمایش درآمده‌اند، آن‌هم در بخشی از تالار هخامنشیان در تالار ایران باستان موزه ملی ایران. هر چند با نمایش این بخش از الواح مسوولان موزه ملی ایران اعلام کردند این الواح تا پایان مهر نمایش داده می‌شوند، اما تا کنون هیچ صحبتی از روزهای بعد از پایان نمایشِ الواح و سرنوشت آن‌ها مطرح نشده‌اند.

مشت نمونه‌ی خروار را انتخاب کردیم

جبرییل نوکنده - مدیر کل موزه ملی ایران -  آب پاکی را روی فکرِ و نظرِ علاقمندانی می‌ریزد که منتظر نمایشِ کامل این الواح در موزه ملی ایران یا تهران هستند.

او توضیح می‌دهد: در هیچ جای دنیا این طور نیست که همه‌ی ۱۷۸۳ لوح بازگشته به کشور را به صورت کامل نمایش دهند. الواحی که برای بازدیدکنندگان موزه انتخاب شدند، باید موضوع یا نقش آن هم برای بازدیدکنندگان جذابیت داشته باشند. نمایش الواح در موزه‌ها مانند نمایش سکه‌ است، سوال این است اگر پنج هزار سکه هخامنشی داریم آیا همه‌ی آن‌ها را باید در سالن موزه نمایش دهیم؟ معمولا مشتی از نمونه خروار را به نمایندگی انتخاب می‌کنیم، این راهبرد در همه‌ی موزه‌های بزرگ وجود دارد.

او با بیان این‌که کاملا قابل درک، احترام و خوشایند است که مردم به دنبال اطمینانِ خاطر از بازگشتِ همه‌ی الواح به کشور باشند، ادامه می‌دهد: بازگشت این آثار برای آن‌ها بیشتر حس امنیت فرهنگی دارد، انتظاری نیست همه افراد مانند پژوهشگران عمل کنند. با تکمیل پژوهش‌ها، معرفی و تعریف آثار برای بازدیدکنندگان تکه‌ای گِل را یک سند مهم تاریخی معنا می‌دهد، به عبارت دیگر نمایش همه‌ی آثار تنها راه ایجاد این شفاف‌سازی نیست. اینجا نقش خطیر رسانه برای شفاف‌سازی و جلب اعتماد پر رنگ‌تر می‌شود. در هیچ منطقی نمایش تعداد بالای این گونه آثار توجیه منطقی ندارد.

توجیه منطقی برای نمایش تعداد بالای این گونه آثار وجود ندارد مُشت از نمونه خروار را برای نمایش الواح انتخاب کردیم

 

برنامه‌ریزی‌هایی که می‌توانند الواح را نشان دهند

وی انتقال بخشی از الواح به موزه تخت‌جمشید و مکان کشف آن‌ها را یکی از برنامه‌هایی می‌داند که برای اجرائی شدن آن در حال بررسی و پیگیری هستند و ادامه می‌دهد: در روشی جدیدتر نیز می‌توانیم الواح را در کاتالوگ آنلاین موزه قرار دهیم تا سطح دسترسی افراد بیشتر شود و بتوانند آثار را ببینند. هرچند تصمیمِ دیگری که در دستور کار قرار دارد، نمایشِ موضوعی الواح در نمایشگاه‌های دوره‌ای است.

او برنامه‌ی کنونی نمایشِ الواح را همان نمایشِ ۱۱۰ لوح در تالار هخامنشی موزه ایران باستان، بیان می‌کند و می‌گوید: این تعداد از نظر موضوعی که انتخاب کردیم تا حدودی می‌توانند حداکثر موضوعات را پوشش دهند. به طور مثال تعداد زیادی از گل نوشته‌ها به موضوع تولید و کارگران مربوط می‌شوند که  براساس مطالعه گروه پژوهشی موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو، تعداد کمی از آن‌ها برای نمایشگاه انتخاب شدند. با این حال به‌نظر می‌رسد که این مدارک، تنها بخش محدودی از گنجینه‌های بایگانی باروی تخت‌جمشید را دربر می‌گیرند.

ارسال جداگانه الواح به کشور برنامه‌ها را برای نمایشگاهی بین‌المللی به هم ریخت

به گفته‌ی وی همه‌ی الواح مسترد شده به ایران در طول سه دوره‌ی پیش، در مخزن بخش کتیبه‌های موزه ملی ایران نگهداری می‌شوند و حتی چندین گل نوشته استردادی پیشین نیز در سالن موزه ایران باستان به نمایش درآمده‌اند.

او درباره‌ی احتمال برگزاری یک نمایشگاه از همه‌ی "الواح هخامنشی" مسترد شده به ایران، توضیح می‌دهد: در مذاکره با  موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، از ابتدا دنبال این بودیم تا اگر همه‌ی الواح همزمان و با هم به تهران منتقل شدند، نمایشگاهِ بزرگی با این موضوع با عنوان «الواح هخامنشی» برگزار کنیم تا پژوهشگران بین‌المللی که علاقمند به بررسی الواح هستند و اکنون برای پژوهش‌های کوچک و بزرگ با موزه در ارتباطند، در آن شرکت کنند.

وی با بیان این‌که در برنامه‌ریزی‌های اولیه از زمان اعلام رأی دادگاه برای بازگشت همه‌ی الواح به کشور، فکر شد و مذاکراتِ مقدماتی در این زمینه صورت گرفت تا یک کنفرانسِ بین‌المللی مرتبط با این موضوع برگزار و یک نمایشگاه نیز در حاشیه کنفرانس با نمایش گل‌نوشته‌های منتخب برگزار شود، ادامه می‌دهد: با این‌کار می‌توانستیم فرصتی جدید برای بررسی تخصصی الواح داشته باشیم، حتی مقدمات آن نیز چیده شد. اما بعدا متوجه شدیم که امکان استرداد همه‌ی الواح وجود ندارد و موسسه باید به صورت مرحله‌ای یا حداقل در دو مرحله آنها را برگرداند، بنابراین از موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو درخواست کردیم از گروه گل‌نوشته‌های  در حال برگشت به تهران، تعدادی از الواح انتخاب شوند.

مقدمات برای کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی با موضوع الواح هخامنشی چیده شد، اما ارسال بخش بخشِ الواح به ایران، همه چیز را به هم ریخت

نوکنده اضافه می‌کند: در نهایتا ۱۱۰ گل نوشته انتخاب شد و از قبل، اقدامات اولیه را برای  برگزاری نمایشگاه فراهم کردیم، این نمایشگاه کمتر از ۴۸ ساعت پس از ورود به تهران برگزار شد.

 

ناگفته‌های الواح هخامنشی شاید وقتی دیگر

او با اشاره به صحبت‌هایش با رییس موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو برای توافق روی تاریخ برگزاری یک نمایشگاه بزرگ از الواح، بیان کرد: موسسه شرقی از برگزاری کنفرانس تخصصی گل نوشته و نمایشگاه بزرگ در این خصوص حمایت می‌کند. قرار شد بعد از برگشت این کارشناسان به شیکاگو و دریافت مجوزهای لازم، برنامه زمانی بازگشتِ دیگر الواح را اعلام کنند. امیدواریم در نمایشگاه آینده بتوانیم به «ناگفته‌های الواح» بپردازیم.

نوکنده توضیح می‌دهد: سال‌ها مطالعه روی این الواح انجام شده و آن‌ها بیشتر در اختیار پژوهشگرانِ تخصصی قرار گرفته‌اند، اما مردم و دوستداران فرهنگ اطلاعات چندانی از این الواح ندارند، به جز کسانی که حرفه تخصصی‌شان باستان‌شناسی، تاریخ یا پژوهش هنر و زبان‌شناسی است، در حالی که گروه دیگری از علاقمندان، بازدیدکنندگان موزه هستند.

وی تاکید می‌کند: امیدواریم این کنفرانس بین‌المللی برگزار شود، چون پژوهش روی گل‌نوشته‌ها علاقمندان زیادی دارد. پژوهشگران زیادی در این زمینه کار کرده‌اند و بدیهی است که اختلاف‌نظرهایی نیز وجود دارد، پس بهتر است که در تهران و در موزه ملی ایران دو طرف به بحث و تبادل نظر در این زمینه بپردازند.

باید مجوزهای قانونی و لجستیکی گرفته شود تا باقی الواح به سرعت به کشور برگردند

او با بیان این‌که برنامه‌ی موزه ملی ایران، این است که هرچه زودتر همه‌ی آثار (الواح هخامنشی) را به تهران برگردانیم، ادامه می‌دهد: این تصمیم موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو نیز هست، اما  باید مجوزهای قانونی و لجستیکی آن نیز گرفته شود و موسسه شرقی بسیار امیدوار است با رای دادگاه عالی و تجربه این سفر بازگشت مابقی با سرعت بیشتری انجام‌ شود.

 

همه‌ی استانداردهای لازم برای نگهداری الواح در مخزن موزه ملی ایران را داریم

نوکنده اما بسته‌بندی ۱۷ هزار اثر به روش استاندارد حفاظت و مرمت اشیای موزه‌ای  را کاری زمان‌بر می‌داند و ادامه می‌دهد: تمام تلاش‌ها این است که ۱۷ هزار اثر باقی‌مانده به سلامت به کشور برگردد و تاکید می‌شود رییس موسسه شرقی در این زمینه اعلام کرد که تمام تلاش‌ها را در این زمینه انجام می‌دهد.

وی همچنین درباره‌ی مکان نگه‌داری این آثار در موزه ملی ایران، بیان می‌کند: مخزن موزه را برای نگهداری و حفاظت همه‌ی آثار آماده کرده‌ایم، این تعهد موزه ملی ایران است که استانداردها و زیرساخت‌های لازم را برای سلامتِ آثار برگشتی فراهم کند. این کارها انجام شد و آن‌ها در بازدید میدانی متوجه شدند که موزه برای این مجموعه‌ی استردادی، به صورت کامل  امکانات لازم را دارد و استانداردهای لازم را رعایت کرده است.

فرآیند پژوهش الواح مانند فرآیند دیگر آثار تاریخی در موزه ملی ایران است

مدیر کل موزه ملی ایران همچنین درباره‌ی امکان حضور پژوهشگران برای بررسی الواح می‌گوید: موزه درخواست پژوهشگران را مورد بررسی قرار می‌دهد و پس از بررسی طرح پژوهشی و تصویب آن در گروه پژوهشی، امکانات لازم برای پژوهش را در اختیار پژوهشگر قرار می‌دهد، رویه‌ای که در همه‌ی موزه‌ها انجام می‌شود. وقتی الواح وارد موزه شدند، با آن‌ها نیز مانند دیگر اشیای موزه رفتار می‌شود و فرایند پژوهش نیز مانند دیگر اشیا است.

پژوهشگران با انجام رویه‌ی معمول برای بررسی آثار موزه‌ای در صورت نیاز می‌توانند الواح هخامنشی را هم بررسی کنند

 

اجرای قانون مالکیت معنوی امریکا برای مطالعات الواح هخامنشی

 

نوکنده همچنین درباره‌ی «قانون انتقال مالکیت معنوی آمریکا» که "کریستوفر وودز" - رییس موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو – به آن اشاره کرده است که براساس آن اطلاعات الواح باید به پژوهشگران ایرانی منتقل شود، می‌گوید: مالکیت معنوی آثار بین موزه ملی ایران و موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو برابر است. با این موسسه مذاکره شد که  اطلاعات برخط (آنلاین) که در سایت آنها بارگذاری شده را به موزه تحویل دهند تا موزه ملی ایران نیز آنها را در وبگاه خود قرار دهد تا این اطلاعات در کاتالوگ آنلاین موزه به زبان فارسی و انگلیسی قابل دسترسی باشد.

گیل ندا  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، گفت: درباره اتفاق اخیر لردگان مردم باید به حرف حاکمیت اعتماد و گزارش کارشناسان مجلس و دولت را باور کنند. حاکمیت هم وظیفه دارد با مردم شفاف باشد و به دور از کلی‌گویی، به طور دقیق به آنها بگوید ماجرا از چه قرار بوده و چرا این اتفاق افتاده است.

 درباره اتفاق اخیر لردگان و اینکه افکار عمومی منتظر واکنش متفاوت و بهتری از جانب دولت در این خصوص بودند، گفت: اگر مردم به دولت اعتماد داشته باشند، طبیعی است که حرف وزیر بهداشت را درباره اتفاق اخیر لردگان باور کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد این نکته که «به طور فرمایشی نمی‌توانیم بگوییم مردم باید حرف حاکمیت یا دولت را قبول کنند بلکه باید بین آنها اعتمادسازی کنیم» توضیح داد: پذیرفتن یا نپذیرفتن حرف حاکمیت توسط مردم، به میزان اعتماد آنها به حاکمیت برمی‌گردد. هر کسی به تنهایی نمی‌تواند درباره این اتفاق تحقیق کند، به همین دلیل باید به حرف حاکمیت اعتماد کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس در عین حال گفت: دکتر لاریجانی، رئیس مجلس، برای روشن شدن زوایای این ماجرا هیاتی از اعضای کمیسیون بهداشت را مامور بررسی ماجرای لردگان کرده است که امروز این هیات به لردگان رفته‌اند و پس از بررسی، گزارش خود را به مجلس ارائه خواهند کرد.

مطهری ادامه داد: اگر مردم نظام را قبول داشته باشند، باید به گزارش مجلس و دولت در این‌باره اعتماد کنند و حرف کارشناسان و نتیجه گزارش آنها را بپذیرند، چون این کارشناسان به طور جداگانه مامور بررسی شده‌اند. کارشناسان دولت و مجلس در این زمینه تحقیق کرده‌اند و اگر مردم حاکمیت را قبول دارند، این حرف را می‌پذیرند و کسی که اعتماد ندارد نیز باور نمی‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره وظیفه حاکمیت در این خصوص توضیح داد: در نهایت حکومت هم باید گزارش دقیقی از آنچه در لردگان اتفاق افتاده به مردم بدهد و روشن کند که ریشه و عامل این مشکل کجاست و واقعیت چیست. باید به مردم توضیح بدهند تا افکار عمومی اقناع شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت باید از کلی‌گویی بپرهیزد و به طور جزئی توضیح بدهد ماجرا از چه قرار بوده است و در این باره شفاف‌سازی کند.

گیل ندا : رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با حوادث اخیر لردگان به کمیسیون بهداشت دستور داده شده که هر چه سریع‌تر کمیته‌ای برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

لاریجانی این مطلب را در پاسخ به تذکر محمد خدابخشی نماینده الیگودرز بیان کرد و افزود: در رابطه با حوادث اخیر شهرستان لردگان، نماینده محترم این منطقه تشریف آورده و توضیحات کافی ارائه شد البته به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفته شد که هرچه سریع تر کمیته ای را برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

محمد خدابخشی  نماینده الیگودرز در تذکری به حوادث اخیر در روستای چنار محمود شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری، اشاره و اظهار داشت: با توجه به موضوعات مطرح شده در رابطه با ابتلای برخی از روستائیان به بیماری، لازم است که در این رابطه اقدامات مقتضی صورت گیرد.

گیل ندا : فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان امروز گفت: شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور به اکبر اکسیر، شاعر گیلانی که بنیانگذار شعر فرانو است نشان درجه یک هنری اهدا کردند.

او، با بیان اینکه نشان درجه یک هنری معادل مدرک دکترا است، افزود: اکبر اکسیر پس از محمد حسین مهدوی (م. موید) بنیانگذار شعر معنوی، دومین شاعر گیلانی است که نشان درجه یک هنری دریافت کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: تاکنون ۷ نفر از هنرمندان گیلانی در رشته‌های مختلف هنری اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، شعر و خوشنویسی موفق به دریافت نشان درجه یک هنری شده اند.

فیروز فاضلی افزود: این نشان را شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، براساس تجربه و فعالیت تخصصی و حرفه‌ای هنرمندان و با تکیه بر توانایی‌های هنری آنان اعطا می‌شود.

او گفت: اکبر اکسیر متولد ۱۳۳۲ در آستارا، آموزگار بازنشسته زبان و ادبیات فارسی، گرافیست، طنزپرداز معاصر ایرانی و صاحب نظریه شعر فرانو است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تصریح کرد: مجموعه شعر‌های در سوگ سپیداران، بفرمایید بنشینید صندلی عزیز، زنبور‌های عسل دیابت گرفته‌اند، پسته لال سکوت دندان شکن است، ملخ‌های حاصلخیز، مالاریا، ما کو تا اونا شیم و من هارا شورا هارا، برخی از آثار اوست.

گیل ندا : دو فضانورد قزاق و روس در بیان خاطراتی از خود که در اولین روز از هفته جهانی فضا عنوان کردند، فضای بدون مرز را محل پیوند همه مردمان کره زمین دانستند و آمادگی خود را برای همکاری با ایران در حوزه‌های سنجش از دور و ماهواره‌های مخابراتی اعلام کردند.

 در مراسمی که به مناسبت آغاز هفته جهانی فضا برگزار شد، آناتولی آرتسه بارسکی (Anatoli Artsebarsky) و تلگت موسی بایف (Talgat Musabayev)، فضانورد و رئیس سابق آژانس فضایی قزاقستان خاطرات و تجربیات خود را در سفر به فضا، بازگو و تاکید کردند که اگر انسان آرزویی داشته باشد و برای آن تلاش کند، حتما به هدف خواهد رسید. 

"آناتولی آرتسه بارسکی" فضانورد روس و اکراین‌تبار است و در مجموع بیش از ۱۴۰ روز را در فضا سپری کرده و انجام ۶ راهپیمایی فضایی را در کارنامه خود دارد. "آرتسه بارسکی" سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی شوروی است و در تنها پرواز فضایی خود در سال ۱۹۹۱ به عنوان فرمانده فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرده است."تلگت موسی‌بایف" یک خلبان آزمایشی قزاقستانی بوده که سه پرواز فضایی داشته است. دو پرواز اول وی طولانی مدت و در ایستگاه فضایی روسیه میر بود. پرواز سوم فضایی وی مدت زمان کوتاهی داشته که برای بازدید از ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام شد.

معلق ماندن در فضا و معجزه‌ای که برای نجات رخ داد

"تلگت موسی بایف"، فضانورد و رئیس سابق آژانس فضایی قزاقستان در سخنان خود با یادآوری خاطرات سفرش به فضا، اولین سفر خود به فضا را مربوط به سال ۱۹۹۴ دانست و گفت: دو پرواز من به فضا به مقصد ایستگاه "میر" و سومین پروازم به ایستگاه فضایی ISS بوده است. بیشترین مدت زمان پرواز من به فضا مربوط به سفر دوم به مدت ۲۰۸ روز بوده است.

وی در خصوص انتخاب فضانوردان در قزاقستان، توضیح داد: فرمانده گروه را از میان خلبانان و مهندس پرواز را از دفتر طراحی "کارایف" انتخاب می‌کنند. کارایف یک طراح برجسته و فردی است که موشکی را برای اعزام انسان به فضا طراحی کرد.

رییس سابق سازمان فضایی قزاقستان با بیان اینکه همواره آرزو داشتم که به فضا پرواز کنم، اضافه کرد: برای این منظور مسیر طولانی را طی کردم. در ابتدا به عنوان خلبان آکروباتیک فعالیت کردم و اولین قزاقی بودم که در فدراسیون روسیه به عنوان خلبان آکروباتیک موفق به کسب مدال قهرمانی شدم.

وی با بیان اینکه بعد از آن به عنوان خلبان نظامی فعالیت خود را ادامه دادم، اظهار کرد: در این بخش تا درجه ژنرالی پیش رفتم. من اینها را برای تعریف از خود بیان نمی‌کنم و می‌خواهم بگویم که اگر فردی هدفی داشته باشد و برای آن هدف تلاش کند، به آن هدف خواهد رسید.

"موسی‌بایف"، کره زمین را از فضا بسیار زیبا توصیف کرد و گفت: دیدن زمین از فضا آنچنان زیبا است که با کلمات و ویدئو و عکس قابل توصیف نیست. فضا یک "معنویت بزرگ" است؛ چرا که فضا انسان را مجبور به تفکر می‌کند و من در هر ۳ پروازی که به فضا داشتم، با خودم "قرآن" بردم و این موضوع در رسانه‌ها منعکس نشد، چون رسانه‌ها تحت سلطه غرب است.

این فضانورد قزاقی با بیان اینکه معنویت به من کمک کرد تا به فضای باز ایستگاه بین‌المللی بروم، خاطر نشان کرد: در یکی از این موارد که به فضای باز خارج از ایستگاه می‌رفتم، شرایط اضطراری برای من پیش آمد و بارها در همایش‌های مختلف گفته‌ام که خدا من را نجات داد.

وی با اشاره به جزئیات این رویداد با تاکید بر اینکه فضانوردان قبلا با یک کابل به ایستگاه فضایی متصل بودند، از این رو نمی‌توانستند از ایستگاه دور شوند، ولی اکنون دیگر به این صورت نیست، اضافه کرد: وقتی ما به فضای باز خارج از ایستگاه می‌رویم، دیگر به چیزی متصل نیستیم و تنها خود فضانورد و کارهای اوست که می‌تواند موفقیت وی را برای برگشت به ایستگاه تامین کند.

موسی‌بایف ادامه داد: فضانوردان در خارج از ایستگاه با استفاده از دو دست دستگیره‌های محفظه را می‌گیرند تا موقعیت خود را ثابت نگه می‌دارند. در یکی از عبورها از یک محفظه سازه به محفظه دیگر دستگیره‌ای نبود که بتوانم خود را ثابت نگه دارم، از این رو موقعی که می‌خواستم از محفظه‌ای به محفظه دیگر بروم، دستم به گیره محفظه دیگر نرسید و از سوی دیگر دستگیره محفظه قبلی را نیز رها کرده بودم و به مدت ۲ تا ۳ ثانیه در فضا معلق شدم و در این مدت کل زندگی من از جلوی نظرم گذشت.

این فضانورد با تاکید بر اینکه در صورتی که فضانورد از محفظه جدا  شود، هرگز نمی‌توان وی را به ایستگاه بازگرداند، یادآور شد: علاوه بر آن لباس فضانوردی مانند لباس عادی نیست که به راحتی حرکت داشته باشیم. لباس فضانوردی برای انسان راحت نیست و وزن آن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم است، ضمن آنکه امکان چرخش با استفاده از این لباس نیست، به گونه‌ای که حتی نمی‌توان سر را حرکت داد و همچنین میدان دید در این لباس محدود است.

موسی‌بایف نجات خود را از چنین شرایطی معجزه دانست و گفت: آنهایی که به خدا اعتقاد ندارند و به وجود آن شک دارند، جای تعجب دارد. من در آن زمان احساس کردم که کسی با دستش گردن من را گرفت و توانستم دو دستی دستگیره را بگیرم، این معجزه بود و فکر می‌کنم که خدا من را نجات داده است.

وی خاطره دیگر خود را مربوط به زمانی که برای اولین بار در فضا دقیقا بالای کشورش قزاقستان بود، دانست و در این باره چنین شرح داد: وقتی برای اولین بار به راهپیمایی فضای خارج از ایستگاه فضایی رفتم، دقیقا بالای قزاقستان بودم و زمانی که نام کشورم را فریاد زدم، فرمانده ایستگاه زمینی مطمئن شد که حال من خوب است؛ چرا که وقتی فضانوردان برای اولین بار راهپیمایی فضایی را انجام می‌دهند، جانمایی خود را از دست می‌دهند و وقتی قزاقستان را دیدم و نام کشورم را فریاد زدم، از وضعیت من باخبر شدند.

موسی‌بایف با تاکید بر اینکه قرآن به ما آموزش می‌دهد که خدا یکی است و راه‌های مختلف برای رسیدن به خدا زیاد است، گفت: قرآن به ما می‌آموزاند که نه تنها به مسلمانان بلکه به دیگر ادیان و همه مخلوقات باید احترام بگذاریم.

وی با اشاره به ارائه گزارشی از سوی دکتر براری، رییس سازمان فضایی ایران آمادگی خود را برای همکاری با ایران در زمینه‌هایی چون سنجش از دور ( remote sensing)، جهت‌یابی ماهواره‌ای (navigation) و ماهواره‌های مخابراتی اعلام کرد و گفت: ما مجتمع موشک‌های ماهواره‌بر را ایجاد کردیم که نسل جدید این موشک‌ها است و از شما برای بازدید از این مرکز دعوت می‌کنیم و برای سازمان فضایی ایران و ملت ایران آرزوی موفقیت داریم.

فضای بدون مرز و سیاستمدار

در این مراسم همچنین "آناتولی سیبارسکی" فضانورد دیگر با بیان اینکه همه جوانان آرزو دارند که روزی فضانورد شوند، گفت: وقتی من به فضا پرواز کردم، فرماندهی گروه فضایی را بر عهده داشتم و در آن زمان موقعی که موتور سفینه شروع به کار کرد، تصور می‌کردم که ارتباطم با زمین قطع شده است و دیگر به زمین باز نخواهم گشت.

وی در پاسخ به این سوال که زمین از فضا چگونه است، یادآور شد: زمانی که سفرم را به فضا شروع کردم، ۸ دقیقه طول کشید تا ما به ایستگاه فضایی وارد شویم و از ارتفاع ۲۴۰ کیلومتری زمین را مشاهده کردیم که صحنه بسیار جالبی بود. در آن زمان تمام آنچه در کتاب‌ها خوانده بودم، به منصه ظهور رسیده بود.

سیبارسکی با تاکید بر اینکه کره زمین از فضا بسیار زیبا به نظر می‌رسد، اظهار کرد: کره زمین از آن بالا به اندازه‌ای زیبا بود که به نظرم از آسمان هفتم به کره زیبای زمین نگاه می‌کنم. زمین از آن بالا آبی به نظر می‌رسد.

وی مشاهده ۱۶ بار طلوع و غروب در هر روز را از دیگر زیبایی‌های فضا دانست و اضافه کرد: سفینه فضایی بسیار سریع حرکت می‌کند، به گونه‌ای که با هر ضربان قلب ۸ کیلومتر حرکت می‌کردیم و این امر موجب شده بود که ما در هر روز ۱۶ بار طلوع و غروب خورشید را مشاهده کنیم که بسیار برای ما هیجان‌انگیز بود.

این فضانورد با بیان اینکه در طول سفر ما کارهای زیادی باید انجام می‌دادیم، در حالی که فرصت لازم را نداشتیم، ادامه داد: از نظر من در این بین آن چیزی که بیش از همه جالب بود، دیدن کره زمین بود که کل آن آبی رنگ بود. علی‌رغم آنکه کره زمین مناطق خشک نیز دارد، ولی همه آن آبی بود.

وی با بیان اینکه امروزه دوربین‌های مجهزی در اختیار فضانوردان برای دیدن کره زمین قرار دارد، خاطر نشان کرد: در آن زمان این امکانات وجود نداشت، ولی می‌گویم کره زمین زیباترین کرات در فضا است؛ به عبارت دیگر می‌گویم که جایی زیباتر از زمین وجود ندارد.

وی در خصوص اینکه آیا جای سیاستمداران در زمین بدون مرز از فضا خالی است یا خیر، با ابراز تاسف از اینکه جای سیاستمداران را در آنجا به راحتی می‌دید، گفت: به ویژه مثلا از فضا مشاهده می‌کنیم در منطقه خلیج فارس دود سیاه از چاه‌ها خارج می‌شود و یا وقتی می‌بینیم که جزیره‌هایی از پلاستیک ایجاد شده است، می‌توان سیاست را از فضا دید.

سیبارسکی اضافه کرد: درست است که از فضا، مرز کشورها دیده نمی‌شود؛ ولی باید تاکید کنیم که لازم است هر پروژه ای که می‌خواهیم انجام دهیم، باید آن را با مساعی مشترک اجرایی کرد و باید تاکید کنم که فضا آن چیزی است که دولت‌ها و کشورها را به هم پیوند می‌دهد و نقطه اتصال همه مردمان کره زمین است.

در این مراسم تصویر نقشه تهران از فضا به دکتر مرتضی براری، رییس سازمان فضایی اعطا شد. این تصویر با استفاده از ماهواره قزاقی گرفته شده و رزولوشن این تصویر یک متر است.

گیل ندا : مدیرکل عتبات سازمان حج از توقف سفرهای کاروانی به عراق از چهاردهم مهرماه تا اربعین خبر داد.

حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی ـ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ـ درباره علت توقف اعزام‌های کاروانی به عراق توضیح داد: شرایط پیاده‌روی اربعین طوری است که نمی‌توان خدمات کاملی را به زائران ارائه کرد. خدمات معمولا ناقص است و زائران آن را نمی‌پذیرند، از طرفی حرکت کاروان‌ها در مسیرهای پیاده‌روی دشوار است، برای همین سال‌ها است همزمان با آغاز این مراسم، سفرهای کاروانی متوقف می‌شود.

او تاکید کرد:‌ سازمان حج و زیارت، شمسا (کارگزار زیارتی این سازمان در اعزام کاروان‌های عتبات) و آژانس‌های زیارتی زیر نظر این سازمان در مناسبت اربعین هیچ کاروانی را به عراق اعزام نمی‌کنند و مجوزی برای این کار صادر نمی‌شود.

رحمانی درباره خدماتی که در مناسبت اربعین به سفرهای گروهی داده می‌شود گفت: سازمان حج و زیارت در اربعین فعالیت‌های جاری و در ارتباط با اعزام‌های کاروانی را تا بعد از اربعین متوقف می‌کند، بنابراین سفر گروهی در این مناسبت اختیاری است. سازمان حج برای این دسته از زائران خدمات و یا امکانات خاصی را درنظر نگرفته و هزینه‌ای که هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح دریافت می‌شود فقط به بیمه و هلال احمر مربوط می‌شود، بنابراین قرار نیست در ازای آن هزینه، خدمات جانبی دیگری داده شود. زائرانی که قصد دارند گروهی سفر کنند باید شخصا برای تهیه امکانات مورد نیاز اقدام کنند.

از سویی، شماره تلفن‌هایی در سامانه سماح درج شده که به متقاضیان سفرهای گروهی، استفاده از اتوبوس‌ها دربستی تا عراق را پیشنهاد می‌دهد. پیگیری‌ها حاکی از این است که این شماره تماس‌ها از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با همکاری سازمان حج در این سامانه منتشر شده است.

گیل ندا :  در آسمان شامگاهی امشب پدیده همنشینی ماه و سیاره مشتری رخ خواهد داد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد. مشاهده این پدیده نجومی برای برخی از مردم از اهمیت خاصی برخوردار است.

مهندس مسعود عتیقی خاظر نشان کرد: در این رخداد سیاره غول‌پیکر "برجیس" ۱.۹ درجه در جنوب هلال افزاینده ماه قرار خواهد گرفت. این اجرام حدود ساعت ۲۱، همدوش با یکدیگر در افق جنوب غربی آسمان غروب خواهند کرد.

سیاره مشتری، بزرگترین سیاره‌ منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. نقاط سرخ رنگ بزرگ بر روی این سیاره نشانگر مکان‌ توفان‌های عظیمی است که لااقل ۳۰۰ سال پیش ایجاد شده است. مشتری یک سیاره گازی است و سطح جامد ندارد. زیر اتمسفر مشتری اقیانوسی از هیدروژن مایع و آب وجود دارد و بین اتمسفر مشتری و این اقیانوس هیچ چیزی نیست یعنی اتمسفر برجیس به مرور ضخیم‌ و متراکم می‌شود تا اینکه بخشی از اقیانوس می‌شود. به عبارت دیگر، اقیانوس برجیس سطحی ندارد که مثلا بشود روی آن قایق سواری کرد. همان آسمان است که اقیانوس را می‌سازد.

برجیس سه حلقه دارد که نامرئی هستند و تنها زمانی که مشتری از مقابل خورشید عبور می‌کند قابل مشاهده هستند ، چون نور خورشید این حلقه‌ها را درخشان می‌کند و ما از زمین می‌توانیم آنها را ببینیم. این حلقه‌ها به نام‌های حلقه توری- حلقه اصلی و هاله نامگذاری شده‌اند.

صفحه1 از23

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.