K2 Listing

K2 Listing

شرکت "آمازون" به طراحی و ابداع ربات‌هایی پرداخته که می‌توانند کروناویروس را با کمک نور ماوراءبنفش از بین ببرند.

 به نقل از بیزینس‌اینسایدر، شرکت "آمازون"(Amazon)، نوعی ربات ابداع کرده که می‌تواند کروناویروس را با کمک نور ماوراءبنفش از بین ببرد.

طراحی این ربات، کمی شبیه به چرخ‌دستی‌هایی است که برای حمل چمدان در هتل‌ها به کار می‌روند. این ربات، یک قاب فلزی دارد که به یک بخش چرخدار مستطیل شکل متصل شده و یک طرف قاب، به حداقل ۱۰ لامپ ماوراءبنفش مجهز است.

از این ربات می‌توان در انبارها و فروشگاه‌های مواد غذایی استفاده کرد تا ویروس‌هایی که روی سطوح گوناگون از جمله بسته‌بندی مواد غذایی و دستگیره درها قرار دارند، از بین ببرد.

"کریستین کیش"(Kristen Kish)، سخنگوی آمازون گفت: گروه رباتیک آمازون در حال طراحی و آزمایش ربات ماوراءبنفش هستند.

وی افزود: ما ایده‌های بسیاری در این زمینه داریم. گروه رباتیک شرکت ما، آزمایشگاهی برای نوآوری‌های مربوط به کووید- ۱۹ دارند. ما یادگیری ماشینی را برای بررسی فاصله‌گذاری اجتماعی در ساختمان آزمایشگاه به کار می‌گیریم و اکنون نیز در آزمایشگاه، به طراحی و آزمایش ضدعفونی کردن با کمک نور ماوراءبنفش مشغول هستیم.

کیش ادامه داد: اگرچه این ربات‌های متحرک هنوز در هیچ کدام از فروشگاه‌های آمازون استفاده نمی‌شوند اما کاربردهای آن برای ما بسیار هیجان‌انگیز است و ما به نوآوری ادامه خواهیم داد تا اطمینان یابیم که می‌توانیم از کارمندان، مشتریان و جامعه خود محافظت کنیم.

دانشمندان با استفاده از روشی به نام "تصویربرداری لاکی"(Lucky imaging) و با استفاده از تلسکوپ جمنای(Gemini Telescope) هاوایی موفق به ثبت تصویری بی‌نظیر و با وضوح بالا از سیاره مشتری شدند.

 به نقل از بی بی سی، اخترشناسان تصویر جدید و شگفت انگیزی از مشتری تولید کرده‌اند و در آن موفق به ردیابی مناطق گرم درخشان این غول گازی که در زیر ابرهای آن کمین کرده‌اند، شدند.آنها با کمک امواج فروسرخ تلسکوپ جمنای موفق به ثبت این تصویر شده‌اند و این تصویر یکی از واضح‌ترین تصاویری است که تاکنون از زمین از این سیاره به دست آمده است.

برای دستیابی به تصویری با این وضوح بالا، دانشمندان از تکنیکی بنام "تصویربرداری لاکی" استفاده کردند که می‌تواند اثر مبهمی که هنگام دیدن مشتری، در اثر جو آشفته زمین ایجاد می‌شود را از بین ببرد.

مادون قرمز طول موجی طولانی‌تر از نور مرئی شناسایی شده توسط تلسکوپ هابل است. از امواج مادون قرمز می‌توان برای مشاهده مه و ابرهای نازکی که در بالای جو سیاره مشتری قرار دارد، استفاده نمود و این کار به دانشمندان این فرصت را می‌دهد تا بسیار دقیق‌تر ساختار داخلی سیاره را بررسی کنند.

محققان می‌خواهند بهتر درک کنند که چه چیزی باعث ایجاد و پایداری سیستم‌های آب و هوایی این غول گازی شده است. علاوه بر این موضوع آنها همچنین قصد دارند تا درک بهتری نسبت به طوفان‌های بزرگی که در آن سیاره رخ می‌دهد نیز پیدا کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(University of California, Berkeley) این تصویر مادون قرمز از سیاره مشتری را تولید کرده‌اند و مطالعه آنها بخشی از "برنامه مشترک مشاهدات"(joint programme of observations) بود که طی آن از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل و فضاپیمای جونو که هم اکنون در حال چرخش به دور این سیاره است، استفاده کردند. چندی پیش فضاپیمای "جونو"(Juno) ناسا در بیست و سومین پرواز نزدیک خود از سیاره مشتری تصویری از "طوفان چرخه‌ای"(cyclonic storm) این سیاره به ثبت رسانده است. ⁣جونو این طوفان چرخه‌ای را در منطقه‌ای از مشتری که "کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال"(north north north north temperate belt) نام دارد، مشاهده کرد. "کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال" یکی از نوارهای ابری این سیاره گازی به شمار می‌آید.

فضاپیما جونو

"جونو" نام فضاپیمای رباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیهٔ ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت "لاکهید مارتین" و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمان‌کار هدایت آن هستند. این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره قرار گرفته تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی، و مَگنِتوسفِرِ مشتری را بررسی کند. جونو همچنین تلاش‌هایی برای یافتن سرنخ‌هایی در مورد چگونگی تشکیل شدن این سیاره، از جمله احتمالِ داشتنِ یک هستهٔ سنگی، مقدار آب موجود در ژرفای جو آن، توزیع انبوه جِرمی، و بادهای عمیق آن که سرعت آن می‌تواند تا ۶۱۸ کیلومتر(۳۸۴ مایل) در ساعت برسد، خواهد داشت. پس از فضاپیمای گالیله که از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ این سیاره را دور زد، جونو دومین فضاپیمایی است که مدار مشتری را دور می‌زند.

اخیرا در انگلیس پزشکان پلاسمای خون افراد نجات یافته از بیماری کووید-۱۹ را به بدن افرادی‌که به تازگی به این بیماری مبتلا شده‌اند، تزریق کردند.

به نقل از اسکای، ۱۴ واحد اول پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از بیماری کرونا به چند بیمارستان در انگلیس منتقل شد تا آنها این پلاسماها را به بدن افرادی‌که اکنون با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، تزریق کنند. این کارآزمایی با هدف بررسی اثربخشی پلاسما به عنوان درمانی برای بیماری کووید-۱۹ صورت گرفته است.

پلاسما فرد نجات یافته از بیماری کووید-۱۹ سرشار از آنتی بادی است.پادتن یا آنتی‌بادی (antibody) نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس) حمله‌ور شود و آن را بی‌زیان سازد. اگر این عملیات سبب بهبودی بیماران شود سرویس سلامت همگانی انگلیس از آن در مقیاس گسترده استفاده خواهد کرد.

"گیل میفلین" (Gail Miflin) ، رئیس ارشد بخش خون و پیوند سرویس سلامت همگانی، گفت: خوشحالیم که بیماران به لطف سخاوتمندی اهداکنندگان، توانستند پلاسمای انها را دریافت کنند. ما در حال انجام یک کارآزمایی بالینی هستیم تا ببینیم انتقال خون چقدر مؤثر است و آرزو می‌کنیم هر بیمار سلامت خود را مجددا به دست آورد. تاکنون بیش از ۴۰۰ نمونه اهدایی جمع آوری شده است.

انتهای پیام

شرکت "پی فایزر"(Pfizer) آمریکا و "بایو ان تک"(BioNTech) آلمان با همکاری یکدیگر آزمایش واکسن تولیدشده توسط خودشان بر روی انسان‌ها را در آمریکا آغاز کردند.

 به نقل از نیویورک تایمز، "پی فایزر" و شرکت داروسازی آلمانی "بایو ان تک" اعلام کردند که آزمایش واکسن کروناویروس بر روی انسان‌ را در ایالات متحده آغاز کرده‌اند که در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایشات، واکسن مذکور می‌تواند برای استفاده اورژانسی در اوایل ماه سپتامبر آماده شود.

این دو شرکت داروسازی به طور مشترک یک واکسن را بر اساس ماده ژنتیکی موسوم به "آر ان ای پیام رسان" (mRNA) تولید کرده‌اند که دستورالعمل‌های لازم برای ساخت پروتئین‌ها را در اختیار سلول‌ها قرار می‌دهد. با تزریق یک آر ان ای پیام رسان مخصوص طراحی شده به بدن ، این واکسن به طور بالقوه می‌تواند به سلول‌ها بگوید که چگونه بدون بیمار کردن فرد،پروتئین مخصوص کروناویروس را ایجاد کنند.

از آنجا که ویروس به طور معمول از این پروتئین به عنوان کلیدی برای بازکردن و در دست گرفتن سلول‌های ریه استفاده می‌کند، این واکسن می‌تواند به یک سیستم ایمنی سالم در تولید آنتی بادی برای مقابله با عفونت، آموزش‌هایی بدهد.

چندی پیش نیز اعلام شده بود دو شرکت مذکور توسط دولت آلمان چراغ سبز نیز دریافت کرده‌اند تا آزمایش این نوع واکسن را بر روی ۲۰۰ داوطلب سالم شروع کنند. شرکت داروسازی پی فایزر اخیرا اعلام کرد که در صورت اثبات بی خطری و مؤثر بودن واکسن، می‌تواند "میلیون ها دوز" از آن را قبل از پایان سال ۲۰۲۰ در بازار توزیع کند. اکنون نیز آنها در حال آزمایش واکسن خود بر روی داوطلبان سالم هستند.

چندین شرکت داروسازی دیگر ازجمله "مدرنا" (Moderna)، "اینوویو" (Inovio) و "کن سینو" (CanSino) در حال تلاش برای توسعه واکسن هستند که برخی از آنها مرحله اول آزمایش بر روی انسان را نیز از چند هفته پیش آغاز کرده‌اند.

پی فایزر و بایو ان تک ماه گذشته واکسن خود به نام" BNT۱۶۲ "به دواطلبان در آلمان تزریق کرده بودند. این واکسن همچنین به صورت آزمایشی و تنها به ۱۲ فرد بالغ سالم تزریق شد اما مسئولان دوشرکت، در آینده قصد دارند این واکسن را بر روی ۲۰۰ فرد در آلمان آزمایش کنند.

در ایالات متحده ، این دو شرکت قصد دارند واکسن را بر روی ۳۶۰ داوطلب سالم برای مرحله اول مطالعه آزمایش کنند و تا پایان مرحله دوم این تعداد  به ۸۰۰۰ داوطلب افزایش می‌یابد. این مطالعه در "دانشکده پزشکی گراسمن دانشگاه نیویورک" (New York University’s Grossman School of Medicine) ، "دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند" (University of Maryland School of Medicine) ، "مرکز پزشکی دانشگاه راچستر" (University of Rochester Medical Center ) و "مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی" (Cincinnati Children’s Hospital Medical Center) انجام خواهد شد.

شرکت کنندگان برای مقایسه چهار نوع واکسن، به چند گروه تقسیم می‌شوند و هر کدام یک فرمت آر ان ای پیام رسان را با دستورالعمل تهیه یک بخش مشخص از تشکیل یک پروتئین خاص دریافت می‌کنند. پزشکان سطح آنتی بادی شرکت کنندگان ، آنزیم های کبدی و عوارض جانبی احتمالی شرکت کنندگان را بررسی می‌کنند.

دکتر "میکائیل دالستن" (Mikael Dolsten) ، رئیس ارشد علمی پی فایزر گفت: ما باید متفاوت و سریعتر یک فکری بکنیم.اگر در ماه اکتبر همزمان با آمدن آنفولانزا با موج دوم عفونت‌های کروناویروس ویروسی مواجه شویم ، اوضاع بسیار بدتر از آنچه که قبلاً تجربه کرده‌ایم خواهد شد.

وزارت بهداشت انگلیس اعلام کرد که آزمایش بالینی یک واکسن "کرونا ویروس" از فردا آغاز خواهد شد.

 به نقل لایوساینس،"مت هانکوک"(Matt Hancock) وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که دولت این کشورتمام امکانات خود را به کار می‌گیرد تا واکسن کرونا ویروس را به تولید برساند.

وی اعلام کرد که آزمایش بالینی یک واکسن کرونا ویروس که توسط محققان دانشگاه آکسفورد توسعه داده شده، از فردا پنجشنبه آغاز می شود.

هانکوک افزود: بهترین راه برای شکست کرونا ویروس تولید واکسن بود که این فرآیند "آزمون و خطا" به حساب می‌آمد.

وی ادامه داد: ولی انگلیس در خط مقدم تلاش های جهانی در این زمینه بوده است و در برابر کشورهای دیگر، بودجه بیشتری را به این کار اختصاص داده است.

واکسنی که فردا آزمایش می‌شود،‌ ترکیبی از نسخه ضعیف شده یک ویروس معمول سرماخوردگی با رمزگذاری ژن‌ها برای کروناویروس است.

قرار است در این مطالعه ۵۱۰ فرد سالم از سراسر انگلیس، بین سن‌های ۱۸ تا ۵۵ سال آزمایش شوند.

نیمی از این افراد واکسن را دریافت خواهند کرد و نیمی دیگر واکسن کنترل دریافت خواهند کرد که از بروز " سپتیسمی" و "مننژیت" محافظت می‌کند.

این آزمایش بالینی حدود ۶ ماه ادامه خواهد داشت.

محققان دانشگاه آکسفورد این واکسن را از نسخه ضعیف شده یک ویروس سرماخوردگی معمولی به نام "آدنوویروس" ساخته‌اند که از بدن یک شامپانزه دریافت شده است.

این محققان از نظر ژنتیکی،‌ آدنویروس را تغییر داده‌اند. به این ترتیب نمی‌تواند در بدن انسان‌ها رشد و تکثیر پیدا کند.

همچنین این واکسن با ژن‌هایی ترکیب شده که برای یک پروتئین کدگذاری شده‌اند. کروناویروس از این پروتئین‌ها استفاده می‌کند تا سلول‌های بدن انسان را آلوده کند.

"سائول فاست"(Saul Faust) مدیر موسسه ملی تحقیقات سلامت ساوت‌همپتون گفت: هدف این واکسن افزایش آنتی‌بادی‌های بدن و توانا ساختن سیستم ایمنی برای تخریب ویروس است.

در حال حاضر بیش از ۷۰ واکسن کووید-۱۹ در حال توسعه هستند. حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد که یک واکسن برای مصرف عمومی توسعه، آزمایش و تایید شود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و رییس کمیته علمی ستاد کرونا از اجرای مطالعات بر روی پنج دارو برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد و گفت: تاکنون هیچ فرمول استاندارد مورد تایید جهانی در دنیا برای درمان مبتلایان به این ویروس ارائه نشده است، ولی با تکنیک‌هایی که برای این دسته از بیماران در کشور پیاده‌سازی شد، شاهدیم که میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در ICU نسبت به روزهای اول کاهش یافته است.

 دکتر مصطفی قانعی در گفت‌وگوی ویژه صدا و سیما در خصوص درمان‌های ارائه شده برای مبتلایان به ویروس کرونا، اظهار کرد: وقتی امروز صحبت از درمان می‌شود، یک پزشک می‌گوید که زمانی روش‌های درمانی را مورد پذیرش قرار می‌دهد که مبتنی بر شواهد باشد و غیر از آن را قبول نمی‌کند. از این رو با توجه به زمان شیوع ویروس کرونا اگر قرار باشد مطالعاتی داشته باشیم که در آن یک گروه کنترل و یک گروه درمان تعریف شود، حداقل به ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز است تا چنین طرحی تعریف و اجرا شود و به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه این زمان در شرایط شیوع ویروس کرونا محقق نشده است، اظهار کرد: از سوی دیگر بخشی از مطالعات اولیه‌ای که در زمینه ویروس کرونا در چین انجام شده بود، به سرعت منتشر شد؛ ولی بعدها این بحث مطرح شد که نتایج این مطالعات بر اساس مطالعات تصادفی نبوده است. ما زمانی اسم تصادفی را برای تحقیقات به کار می‌بریم که پزشک به طور تصادفی دارویی را به عده‌ای از بیماری بدهد و گروه دیگر از بیماران دارو دریافت نکرده باشند.

قانعی با تاکید بر اینکه در ایران دارو به مبتلایان داده نشده، بلکه رژیم‌های درمانی مورد مقایسه قرار گرفتند، ادامه داد: تا به امروز و تا این لحظه کسی در دنیا دارویی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا معرفی نکرده که اثرگذاری قطعی آنها بر اساس شواهد علمی تایید شده باشد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مقالات علمی که در این زمینه منتشر شده، بیشتر بر اساس شواهد تجربیات شخصی است تا بر اساس مطالعات تصادفی، خاطر نشان کرد: در کمیته علمی ستاد کرونا تیمی تشکیل شده که هر روز شواهد جهانی را دریافت و مقالات علمی به‌روز را مطالعه می‌کند تا ببینیم کدام دارو موثر در این بیماری است تا در صورت تایید آن را وارد برنامه درمانی کشور کنیم.

ادامه تحقیقات برای تجویز بهترین داروهای موثر بر کرونا

رییس کمیته علمی ستاد کرونا از تدوین زمینه برنامه درمانی برای مبتلایان به ویروس کرونا از روزهای آغازین شیوع این ویروس خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه در فاز اول داروی "اوسل تامیویر" را که برای درمان آنفلوآنزا تجویز می‌شود، در برنامه درمانی قرار دادیم، ولی به دلیل آنکه بی‌اثر بودن این دارو به اثبات رسید، از برنامه درمانی حذف شد.

وی با بیان اینکه داروی دیگر در این برنامه گنجانده شد، ادامه داد: داروی دیگر "کالترا" بود که برای بیماری ایدز تجویز می‌شود، ولی این دارو به صورت انتخابی است و هر کسی که تقاضای دریافت را داشته باشد، تجویز می‌شود.

قانعی با بیان اینکه در گام بعدی داروی "کلروکین" تجویز شد، اضافه کرد: اخیرا تجویز این دارو نیز زیر سوال رفته است؛ چراکه تجویز آن عوارضی را در پی دارد.

این محقق حوزه زیست فناوری پزشکی، یادآور شد: در حال حاضر ما در فضایی هستیم که داروهایی پیشنهاد و بر روی آنها تحقیق می‌شود تا ببینیم کدام دارو بر درمان این ویروس موثرتر هستند.

اجرای طرح کشوری برای داروی ژاپنی

وی با اشاره به اجرای طرح کشوری داروی "فاوی‌پیراویر"، گفت: این طرح کشوری در دست اجرا قرار دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

قانعی با اشاره به برخی ادعاها در زمینه موثر بودن این دارو بر درمان مبتلایان به ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: آنهایی که ادعا می‌کنند این دارو بر درمان مبتلایان اثرگذار است، بر اساس نتایج تحقیقات شخصی است و تاکنون حتی یک برگه از مطالعات علمی بر روی اثرگذاری این دارو بر ویروس کرونا منتشر نشده است.

رییس کمیته علمی ستاد کرونا داروی "فاوی‌پیراویر" را دارویی برای درمان آنفلوآنزا دانست که در کشور ژاپن تولید شده است و ادامه داد: این دارو نه در FDA امریکا و نه در هیچ کشور دیگری به ثبت نرسیده است و تنها در ژاپن تولید شده و اخیرا این دارو در چین یک بار مصرف شده است.

وی با بیان اینکه این دارو برای برخی از بیماران مبتلا به کرونا در چین تجویز شد، اضافه کرد: از نتایج به دست آمده از این مطالعات یک مقاله علمی چاپ شده و مولف این مقاله درخواست بازگردان این مقاله را داشته است، چون مورد علمی تایید شده در آن وجود ندارد.

به گفته این مقام مسوول، این دارو برای درمان آنفلوآنزا است و در میان داروهای درمان این بیماری در رتبه اول قرار ندارد.

قانعی با بیان اینکه در فضای مجازی بر اثرگذاری این دارو تاکید شده است، یادآور شد: این در حالی است که با مطالعه تست‌های انجام شده بر روی اثرگذاری این دارو، هیچ موردی به نفع اثرگذاری جدی و معجزه آسای آن دیده نشد.

رییس کمیته علمی ستاد کرونا، افزود: علی‌رغم آنکه کار علمی برای اثرگذاری این دارو انجام نشده است، ما تحقیقاتی بر روی آن در دست اجرا داریم و بر اساس آن ۱۰ بیمارستان در این تحقیقات همکاری دارند. این تحقیقات کاملا تصادفی است و نتایج آن تا یک ماه آینده اعلام خواهد شد.

به گفته وی، این مطالعات یک تحقیقات وسیع و تعداد بیماران مورد درمان با این دارو قابل توجه است.

قانعی تاکید کرد: داروی "فاوی پیراویر" در لیست داروهای کشور نیست، ضمن آنکه در پروتکل کشورهای اروپایی نیز این دارو به عنوان برنامه درمانی قرار نگرفته است.

به گفته وی، تنها یک کشور این دارو را در لیست داروهای کرونایی وارد کرده است، ولی نه در رتبه‌های اول و دوم، بلکه در رتبه ۳ قرار دارد.

نتایج تحقیقات درباره دو داروی دیگر درمان کرونا

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به استفاده از داروی دیگر در این برنامه درمانی، خاطر نشان کرد: داروی دیگری که در برنامه درمانی کرونا در نظر گرفته شده، داروی "اکتمرا " Actemra  و در فاز مطالعه است و انتظار می‌رود تا یک هفته آینده نتایج اولیه آن استخراج و اعلام شود.

وی با بیان اینکه در این برنامه درمانی داروی "رمدسیویر" نیز گنجانده شده است، گفت: این دارو نیز در فاز مطالعاتی قرار دارد.

قانعی با بیان اینکه این ۵ دارو، داروهای مطرحی هستند که بررسی آنها در درمان مبتلایان به ویروس کرونا در حال انجام است، یادآور شد: به غیر از این موارد، بیش از ۲۰۰ تحقیق دیگر نیز در کشور در حال اجرا است و ایران سهم بزرگی در تحقیقات مورد- شاهدی در این زمینه در دنیا دارد.

وی با بیان اینکه در کنار دارو درمانی انواع تکنیک‌های درمانی مانند پلاسما درمانی، تزریق کورتون، استفاده از سلول‎های بنیادی و سایر تکنیک‌هایی که پزشک می‌تواند به کار گیرد، در حال استفاده است، اظهار کرد: این تلاش‌ها موجب شده که مرگ و میرهای ICU نسبت به هفته‌های اول کمتر شود و اینکه گفته شود کدام تکنیک موثر بوده نمی‌دانیم؛ چون درمان‌های ما ترکیبی بوده و نمی‌دانیم کاهش مرگ و میرها حاصل کدام تکنیک بوده است، ولی پزشکان تلاش کردند که از ابزارهایی که در اختیار دارند، برای نجات بیماران استفاده کنند.

قانعی تصریح کرد: علی‌رغم این تلاش‌ها ما هنوز منتظر یک فرمول کشف‌شده روی میز که مورد تایید و قبول جامعه جهانی باشد، هستیم؛ ضمن آنکه محققان ایرانی نیز سهمی در ارائه این فرمول‌ها دارند؛ چراکه  کشور همپای سایر کشورها مطالعه در این زمینه را آغاز کرده است و می‌تواند در تولید برنامه‌های جهانی درمانی در خصوص ویروس کرونا سهیم باشد.

سازمان حج و زیارت، دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۸۶ را برای ثبت نام در ظرفیت خالی کاروانهای حج ۹۹ فراخواند.

سهمیه حج ایران برای امسال حدود ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است که با وجود آغاز ثبت نام در کاروان ها از نهم اسفندماه ۹۸، هنوز این ظرفیت تکمیل نشده است، بنابراین از گروه جدیدی برای ثبت نام در کاروان های حج ۹۹ دعوت شده است.  

سازمان حج و زیارت که پیشتر دارندگان قبوض حج تا نیمه اول اردیبهشت ماه را فراخوانده بود، با انتشار اطلاعیهای تازه، اعلام کرد:«نظر به وجود ظرفیت خالی در کاروان های حج تمتع سال ۱۳۹۹ در برخی شهرها و شهرستان ها،  به منظور تکمیل ظرفیتهای خالی از دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶ تا ۳۱ خرداد ماه سال ۱۳۸۶ به عنوان اولویت های ذخیره برای تکمیل ظرفیتها دعوت به عمل می آید تا از روز چهارشنبه مورخ ۲۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۱۰ صبح برای ثبت نام در یکی از کاروانهای دارای ظرفیت خالی به سامانه http://hajreserve.ir مراجعه و نسبت به نام نویسی اقدام کنند.

ودیعه گذاران در صورتی که تاکنون در فراخوان عمومی تکمیل و بروز رسانی اطلاعات مشارکت نکردهاند باید ابتدا با مراجعه به سامانه فوق نسبت به تکمیل و بروزرسانی اطلاعات خویش اقدام و پس از دریافت کد رهگیری سایر مراحل رزرو و ثبت نام را دنبال کنند.

ثبت نام متقاضیان از محل اولویت های ذخیره پس از تکمیل ظرفیت خالی کاروانها در هریک از شهر یا شهرستانها انجام میشود. »

عربستان به دنبال شیوع ویروس کرونا، مراسم عمره را به حالت تعلیق درآورده و از اجتماع زائران در مسجدالنبی (ص) در شهر مدینه و مسجدالحرام در شهر مکه، جلوگیری کرده است،  همچنین از مسلمانان خواسته با توجه به وضعیت این ویروس، فعلا برای حج تمتع اقدام نکنند.  

با این حال در ایران روند ثبت نام در کاروان های حج، بدون توقف و کماکان ادامه دارد. سازمان حج و زیارت کشورمان پیشتر اعلام کرده بود سناریوهایی را برای شرایط مختلف درصورت ریشه کن نشدن ویروس کرونا، درنظر گرفته که بر آن اساس، اقدام خواهد کرد.

کشتی تا تیرماه تعطیل شد!

فدراسیون کشتی با توجه به توصیه اتحادیه جهانی کشتی تا تیرماه سال جاری تمامی برنامه‌های اردویی و رقابت‌های خود را لغو می‌کند.

محمد ابراهیم امامی، سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان این مطلب افزود: همانطور که می‌دانید در شرایط کنونی جهان با توجه به شیوع ویروس کرونا با یک بحران جدی و خطرناک مواجه شده است و به همین دلیل نیز اکثر رقابت‌های ورزشی از جمله المپیک ۲۰۲۰ توکیو یا لغو و یا به تعویق افتاده است.


وی افزود: در همین راستا روز ۱۸ فروردین ماه اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای به فدراسیون های ملی اعلام کرد که تمامی رقابت‌های قهرمانی خود را که تا روز ۱۰ تیرماه برنامه ریزی شده بودند به تعویق می‌اندازد و تاریخ جدید برگزاری این مسابقات نیز پس از هم اندیشی با میزبان، کمیسیون فنی و دپارتمان ورزشی  اتحادیه اعلام خواهد شد.


امامی تصریح کرد: همچنین تمامی تورنمنت‌های بین‌المللی نیز تا همین تاریخ لغو شده است و اتحادیه جهانی کشتی نیز به تمامی فدراسیون‌های عضو توصیه کرده است که تمامی رویدادهای ملی خود را به منظور اطمینان از حفظ سلامت ورزشکاران و شرکت کنندگان، لغو کنند.


سخنگوی فدراسیون کشتی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه کشور ما نیز درگیر مبارزه با این ویروس خطرناک است، بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و همچنین ستاد مقابله با کرونا در ورزش، تمامی فعالیت‌های ورزشی نیز تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است.


وی گفت: بر این اساس فدراسیون کشتی با توجه به موارد فوق تصمیم بر این گرفت که همگام با اتحادیه جهانی کشتی تمامی برنامه های ورزشی خود از جمله برگزاری اردوها و مسابقات را تا ۱۰ تیرماه به حالت تعلیق درآورد و بازگشت به شرایط عادی نیز منوط به مهیا شدن شرایط از نظر شیوع ویروس کرونا، پس از آن تاریخ خواهد بود.  


امامی در پایان خاطرنشان کرد: حفظ سلامتی و ایمنی ورزشکاران، مربیان، داوران و سایر دست اندرکاران کشتی کشور و خانواده‌های آنها مهمترین اولویت فدراسیون کشتی است و امیداریم که مردم عزیز ایران با همکاری و همدلی بتوانند این شرایط سخت را پشت سرگذارند تا بار دیگر شاهد افتخارآفرینی فرزندان و قهرمانان خود باشند.

صفحه1 از30

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.