K2 Listing

K2 Listing

محمدرضا گلزار در واکنش به توقیف «رحمان ۱۴۰۰» در اینستاگرام خود نوشت: «رحمان ۱۴۰۰» تو ۲۰ روز تونست ۲۲ میلیارد فروش کنه و رکورد فروش روزانه و هفتگی سینمای ایران رو بزنه و با این روند فروش میتونست به رکورد فروش تاریخ سینمای ایران برسه.

 

گیل ندا،  محمدرضا گلزار در واکنش به توقیف «رحمان ۱۴۰۰» در اینستاگرام خود نوشت:

«رحمان ۱۴۰۰» تو ۲۰ روز تونست ۲۲ میلیارد فروش کنه و رکورد فروش روزانه و هفتگی سینمایایران رو بزنه و با این روند فروش میتونست به رکورد فروش تاریخ سینمای ایران برسه.

سینمای تجاری و عامه پسند چرخه اقتصادی سینمای ایران رو زنده نگه میداره و وجودش برای بقای سینما لازمه. با این وجود کاش وزارت ارشاد هم با سعه صدر بیشتری دربرابر فیلم‌ها رفتار کنه و پای مجوز نمایشی که میده واسته.

اگر هم چند پلان محدود در چند سینما اشتبا‌ها به نمایش درومده میتونه با تذکر و اصلاح نسخه‌های فیلم حل بشه، نه اینکه تو این شرایط اقتصادی با توقیف یکدفعه‌ای فیلم، سینمایایران از جذب مخاطب بیشتر و فروش بیشتر که حتما به نفع همه‌ی سینماست محروم بشه.

2018354_268

ابراهیم حاتمی‌کیا در افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فجر پیش از نمایش فیلم دیده‌بان بیان کرد: من همیشه در حال زندگی کردن هستم، در هر دوره‌ای به آنچه علاقه داشتم و حالی که در آن فضا وجود داشته واکنش نشان دادم و واکنش‌هایم مانند فیلم‌هایم است.

 

گیل ندا،  سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با رونمایی از فیلم مرمت شده دیده‌بان شامگاه چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه در سینما فلسطین رسماً آغاز شد.

پیش از نمایش فیلم مرمت شده "دیده‌بان" در سینما فلسطین، ابراهیم حاتمی کیا کارگردان اثر روی سن حضور پیدا کرد و با اشاره به پوستر فیلم «دیده‌بان» گفت: آن عکسی که روی پوستر می‌بینید برای سی سال پیش است که من جوان بودم ولی الان موهایم سفید شده است.

وی افزود: برخی فیلم‌های مرا دوست دارند و برخی ندارند. یک عده مرا از فیلم «از کرخه تا راین»، برخی از «مهاجر»، برخی از «آژانس شیشه‌ای» به بعد می‌شناسند و قبول دارند. چه اتفاقی اینجا افتاده است و می‌گوئید من با این اوضاع چه کار کنم؟ آنچه در دیده‌بان به عنوان تمثیل به کار رفته است، دیده‌بانی است. «دیده‌بان» کسی است که چیزی را درک می‌کند و دشمن را می‌بینید و دوست و هم‌رزمش را از وجود دشمن آگاه می‌کند.

حاتمی‌کیا ادامه داد: من اگر بگویم عشق سینما نیستم درست نیست. من شدیداً به دوربین، قاب، موسیقی و انواع چیزهایی که مربوط به سینما است، علاقه‌مندم اما اینها مانند موسیقی وقتی روی خط حامل قرار می‌گیرند و به تعبیری در گذر زمان و مسیر حرکت قرار می‌گیرد می‌تواند گوش‌نواز باشد. من همیشه در زمان حال زیسته‌ام و به آنچه علاقه داشتم و حالی که در آن فضا وجود داشته واکنش نشان دادم.

او افزود: زمانی که «دیده‌بان» را ساختم موج عقب‌نشینی‌های سنگینی رخ داده بود. کتاب فرمان موج و دیده‌بان با هم چاپ شده بود و قرار بود این فیلم‌ها ساخته شوند اما وقتی خواستم فرمان موج را که البته ساخته نشد، بسازند فاو سقوط کرد و جلوی من را گرفتند ولی من دیده‌بان را گسترش دادم و این فیلمنامه شکل گرفت. فضایی که در این فیلم مطرح شده احساس ما به عنوان یک فیلمساز از وضعیت حاکم آن دوران است یعنی عقب‌نشینی‌ها، بد بودن اوضاع و اگر لازم باشد دیده‌بان مجبور است جای خودش را هم بکوبد و این اتفاق تا زمان فیلم مهاجر و به وقت شام هم ادامه پیدا کرد. من همیشه این راه را دنبال کردم. گاهی ضعیف‌تر و گاهی قوی‌تر بودم اما جنگ گرافیک واضحی داشت.

حاتمی‌کیا تاکید کرد: همه فیلم‌هایم از خط و مرزها حرف می‌زنند. من وقتی دیده‌بان را ساختم بخشی از جامعه نمی‌خواستند فیلم‌های مرا ببینند و از فیلم «از کرخه تا راین» بود که در متن جامعه شناخته شدم و زبان احساسی را در آنجا پیدا کردم. یافتن این کار سختی است.

او در پاسخ به گفته‌های هوشنگ گلمکانی که از صحبت‌های جنجالی او انتقاد کرد، گفت: من واکنش‌هایم مانند فیلم‌هایم است. یعنی آنچه که بروز دادم از فیلم‌هایم می‌آید. من از پارسال تا کنون چهارصد روز است که صحبت نکردم اما یک جمله من می‌تواند موج به راه بیندازد و فقط من نیستم که از این حرف‌ها می‌زند. آن جوان ۲۷ ساله الان ۵۷ ساله است. در حال حاضر پدربزرگ هستم و مسائل دیگری برایم مساله است.

حاتمی‌کیا در پایان گفت: من دیده‌بان را بسیار دوست دارم اما من هیچ‌وقت نمی‌نشینم فیلم‌های خودم را ببینم چون برایم بسیار عذاب‌آور است! از «فیلم‌خانه ایران» بسیار متشکر هستم که این فیلم‌ها را مرمت می‌کنند چون اگر این کار را نکنند، بچه‌های ما وقتی نسخه‌های قدیمی این فیلم‌ها را می‌بینند فکر می‌کنند از دوران چارلی چاپلین عقب‌تر است چون فیلم‌های چاپلین شفاف‌تر و فوکوس‌تر و شیشه‌ای‌تر از فیلم‌های ماست و مفتخرم‌که این اتفاق برای فیلم‌من هم افتاد.
پیش از شروع مراسم افتتاحیه این جشنواره، گروه موسیقی محلی در خیابان برادران مظفر همزمان با افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در گذر فرهنگی که کنار سینما فلسطین ایجاد شده است، اجرا داشتند.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره تفاهم‌نامه‌ای بین علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور و رضا میرکریمی دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در افتتاحیه جشنواره سی و هفتم امضا شد.

در ادامه به صورت نمادین رئیس جمعیت هلال احمر، جلیقه مخصوص این سازمان را به رضا میرکریمی دبیر جشنواره، رضا کیانیان و ستاره اسکندری اهدا شد.

در این تفاهمنامه، جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان «سفیر مهربانی» در حوزه بلایای طبیعی معرفی شد.

در این مراسم کیک سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بریده شد.

رضا کیانیان پیش از بریدن کیک افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: تمامی عوائد فروش بلیت و محصولات فرهنگی این دوره جشنواره به هموطنان سیل زده اختصاص می‌یابد. دل ما با همه هموطنان سیل زده در خوزستان، لرستان، گلستان، شمال کشور و… است. ما به یاد شما هستیم.

سپس در این مراسم در لابی سینما فلسطین با حضور ابراهیم حاتمی کیا، رضا میرکری می، شهاب اسفندیاری، رضا کیانیان و مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران که انتشار این کتاب را برعهده داشته از کتاب سه زبانه «دیده‌بان» همزمان با نمایش نسخه مرمت شده همین فیلم رونمایی شد.

در ادامه برنامه و در سالن سینما فلسطین بعد از قرائت قرآن، کلیپی کوتاه درباره سیل‌های اخیری که در شهرهای مختلف کشور رخ داده همراه با موسیقی زنده سنتی پخش شد.

در ادامه برنامه، کلیپی با حضور منتقدان و فعالان حوزه سینمایی پخش شد که درباره فیلم نکاتی را بیان کردند.

پس از آن، رضا کیانیان در سخنانی گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر، جشنواره ساده و بسیار کم‌خرجی است؛ نه می‌خواهیم پرخرج‌ترش کنیم نه می‌توانیم. اما با این حال با شکوه است و امسال ۱۶۰ فیلم نشان خواهیم داد.

او در ادامه صحبت‌های خود به گذر فرهنگی که در خیابان برادران مظفر ایجاد شده است اشاره کرد و گفت: سعی داریم با کمک شهرداری در سال‌های دیگر هم این جشن‌ها را داشته باشیم. امسال فیلمهای مرمت شده‌ای را هم نمایش خواهیم داد. اولین آن در سال‌های گذشته "باد صبا" بود و امسال هم چندین فیلم مرمت شده خواهیم داشت.

او درباره فیلم "دیده‌بان" بیان کرد: این فیلم جایگاه ویژه‌ای در سینمای ما دارد و من نیز تا کنون در سه فیلم در کنار آقای حاتمی‌کیا بودم.

در ادامه این مراسم هوشنگ گلمکانی با اشاره به فاجعه سیل در برخی استان‌های ایران بیان کرد: در این زمان باید همان پیام معروف عباس کیارستمی به یادمان آید که می‌گفت «زندگی ادامه دارد». بر این اساس اقدام جشنواره و همدردی با سیل زندگان قابل احترام است.

او در ادامه گفت: ژانر جنگی یک ژانر تثبیت شده در همه‌جای دنیاست. در مورد سینمای جنگ ایران، استفاده از عنوان «دفاع مقدس» بسیار مناسب است چون به وجه عارفانه آن دفاع اشاره می‌کند. هر کشور صاحب سینما ژانر اختصاصی خاص خودش را دارد. در ایران سه ژانر اختصاصی وجود دارد. یک فیلمهای روستایی، دوم جاهلی و کلاه مخملی است و سوم ژانر دفاع مقدس است. اما همین تغییر عنوان از جنگی به دفاع مقدس، عنوان درستی برای سینمای ما است.

گلمکانی افزود: «دیده‌بان»، «پرواز در شب» و ابراهیم حاتمی‌کیا و ملاقلی‌پور شروع‌کنندگان این نوع فیلم‌ها در سینمای ایران بودند. بی‌تردید چه فیلم‌های حاتمی‌کیا را دوست داشته باشیم یا دوست نداشته باشیم، او یکی از مهم‌ترین فیلمسازان سینمای ایران است. فیلم "دیده‌بان" مربوط به زمانی است که حاتمی‌کیا بیشتر فیلم می‌ساخت نه اینکه جنجال به پا کند! او در سال‌های اخیر از هر فرصتی برای جنجال استفاده کرده ولی من هنوز هم آن حاتمی‌کیا بدون جنجال را بیشتر دوست دارم. می‌خواهم به او توصیه یا وصیت کنم که فیلم‌هایش را بسازد، چون وقتی جنجال به پا می‌کند برای منتقدان قضاوت و ارزیابی درباره فیلم‌هایش سخت می‌شود و این برای کارنامه یک فیلمساز نقطه منفی تلقی می‌شود.

گلمکانی ضمن تشکر از «فیلمخانه ملی ایران» برای مرمت آثار سینمای ایران گفت: از فیلمخانه ملی بسیار تشکر می‌کنم که فیلم‌ها را مرمت می‌کند. البته از فیلم‌های قبل از انقلاب فقط فیلم «گاو» اجازه نمایش دارد و بقیه مورد توجه قرار نمی‌گیرند، انگار که اصلاً وجود نداشته‌اند. امیدوارم به فیلم‌های قبل انقلاب هم به اندازه فیلم‌های بعد از انقلاب توجه شود.

رمان بند محکومین به دستور اداره ارشاد توقیف شد.

 

گیل ندا،  اداره کتاب وزارت ارشاد اعلام کرده است: همچنین رمان مذکور حق حضور در نمایشگاه کتاب را ندارد.

این رمان تاکنون  به دریافت عناوین زیر موفق شده است:
_ رمان برگزیده جایزه ادبی احمد محمود.
_ بهترین رمان سال ۹۷ به انتخاب منتقدان و نویسندگان مجله تجربه.
_ نامزد جایزه ادبی کتاب سال هفت اقلیم.

این خبر در حالی منتشر شد که رمان بند محکومین نوشته کیهان خانجانی به چاپ هفتم رسیده است و بسیاری از نویسندگان و منتقدان سرشناس  ازجمله:عنایت سمیعی، فتح الله بی نیاز، محمد تقوی، شهریار وقفی پور، مهسا محب علی، داریوش احمدی، منیرالدین بیروتی، ناصر غیاثی، امین فقیری، فرشید فرهمندنیا، علی مسعودی نیا بر این اثر نقد و یادداشت نوشته اند.

شوالیه آواز ایران که قصد دارد کنسرتی را به نفع سیل‌زدگان برگزار کند، درباره این اجرا توضیحاتی داد. او همچنین از آرزوی خود برای سال جدید و فعالیت‌های حال حاضرش سخن گفت.

 

گیل ندا،  شهرام ناظری درباره کنسرتی که می‌خواهد برای سیل‌زدگان برگزار کند می‌گوید: من همراه با دانشگاه صنعتی شریف پیش‌قدم شدم با همکاری کانون موسیقی این دانشگاه کنسرتی را به نفع مردم سیل‌زده لرستان؛ خوزستان و گلستان برگزار کنم. دوست داشتم این کار در دانشگاه انجام شود چون دانشگاه وزنه و اعتباری دارد و می‌تواند بیشتر مورد اعتماد مردم واقع شود. کنسرت به نفع سیل‌زدگان با همکاری مؤسسه ققنوس خواهد بود.

او ادامه می‌دهد: سال‌ها پیش پس از زلزله بم همراه با لوریس چکناواریان در رویال آلبرت هال لندن به نفع زلزله‌زدگان کنسرتی را برگزار کردیم، همچنین در همین راستا در تهران و بم با گروه مولوی روی صحنه رفتیم. یادم هست هنرمندان موسیقی آن منطقه می‌گفتند اکثراً سازهایشان شکسته شده و از بین رفته است. من هم با هزینه شخصی و کمک دوستان سازنده ساز که تخفیف قائل شدند حدود ۱۵ ساز تهیه و به هنرمندان آن منطقه هدیه کردم.

این هنرمند شناخته‌شده موسیقی ایرانی اضافه می‌کند: حالا هم قصد دارم عوائد کنسرت پیش روی دانشگاه صنعتی شریف را در حسابی که روی آن کنترل دارم، قرار دهیم و بعد پول را در اختیار چند نفر از دانشجویان این دانشگاه بگذاریم تا با حضور در مناطق سیل‌زده آن را هزینه کنند. شاید هم از تهران وسایل مورد نیاز را تهیه و به مناطق آسیب‌دیده ارسال کردیم. حتی می‌توانیم مانند زلزله بم برای هنرمندانی که سازهایشان از دست رفته است ساز تهیه کنیم.

ناظری همچنین درباره فعالیت‌های موسیقایی این روزهایش اظهار می‌کند: در حال حاضر آلبوم «خانه‌ام ابری است یادبود پدر شعر نو ایران نیما یوشیج» را تهیه کردیم که آماده شده است. همچنین اثری را با نوای دوتار خراسان تولید کرده‌ایم و روی موسیقی شاهنامه کردی دو کار می‌کنم. با وجود اینکه وضعیت انتشار آلبوم خوب نیست اما ما کار خود را انجام می‌دهیم.

حوزه هنری گیلان به مناسبت هفته هنر انقلاب سالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب و محصولات فرهنگی را در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌کند.

 

گیل ندا،  محمد پرحلم معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت: بیستم فروردین ماه هر سال همزمان با سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی مراسم بزرگداشت هفته هنر انقلاب در سراسر کشور برگزار می‌شود که دبیری این ستاد بزرگداشت را در استانها مراکز استانی حوزه هنری برعهده دارند.

وی ادامه داد: شهید مرتضی آوینی نماد کامل یک هنرمند انقلابی است که تلاش می‌کرد به اصل هنر و جوهره آن نزدیک شود و تمام هم و غمش آن بود که از کلیشه‌های تکراری پرهیز کند.
معاون فرهنگی هنری ادامه داد: حوزه هنری گیلان در طول سال ۱۳۹۷ علاوه بر برگزاری برنامه‌های اجرایی متعدد، اقدام به چاپ و انتشار ۴۸ عنوان محصول فرهنگی نموده که تعدادی از آن‌ها در سال گذشته رونمایی و ازاین تعداد ۲۱ عنوان در مورخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۸در سالن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری، همزمان با هفته هنر انقلاب. رونمایی می‌شود که می‌توان به کتاب‌های رهبری و ایدئولوژی جنبش جنگل، هفت سال واقعه جنگل، پی دبلیو، فرمانده تخریب، تکریت با طعم پنج پنج ، اطلس جاذبه‌های طبیعی گیلان، جستاری در نقد ادبیات نمایشی، چیری میری(شعر کودک گیلکی) و… اشاره کرد.
لازم به توضیح است ویژه برنامه رونمایی از ۲۱ عنوان اثر منتشر شده از سوی حوزه هنری گیلان روز یک شنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۸ با حضور جناب آقای محمدی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان و هنرمندان و پژوهشگران گیلان برگزار می‌شود.

اجرای نمایش« کفش» همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی  

همچنین پرحلم معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت: همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی مصادف با شهادت مرتضی آوینی، دفتر بچه‌های مسجد واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گیلان، نمایش«کفش» را در سطح شهر رشت اجرا می‌کند.
وی افزود: نمایش‌»کفش» به کارگردانی محمد پورجعفری و نویسندگی سیروس همتی است که آقایان خشایار گرانسایه، سارنگ ثابت، امین حسین‌زاده و عرفان اقبالی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.
لازم به توضیح است که این نمایش از تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ به مدت چهار روز در مساجد شهر رشت بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا خواهد شد.

فروش ویژه کتاب همزمان با هفته هنر انقلاب

در خبر دیگری نیز محمد پرحلم معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت: حوزه هنری گیلان به مناسبت هفته  هنر انقلاب  تمامی محصولات  فرهنگی مربوط به انقلاب و دفاع مقدس خود را از تاریخ۲۰/۱/۹۸  به مدت یک هفته با  تخفیف ۲۰ درصدی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داد.

وی افزود:  محصولات فرهنگی خانه کتاب حوزه هنری گیلان  با موضوعات دفاع مقدس، انقلاب و … است که علا قه مندان در صورت خرید از تخفیف ۲۰ درصدی آن بهره‌مند خواهند شد.

شایان ذکر است۲۰ الی ۲۷ فروردین که مصادف است با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی به عنوان هفته هنر انقلاب نامگذاری شده است.

علاقه‌مندان جهت خرید و تهیه آثار می­توانند به خانه کتاب حوزه هنری گیلان واقع در رشت- میدان دفاع مقدس(لاکانی) – ابتدای خیابان حافظ – نبش کوچه قلمستان ۲ مراجعه و یا با شماره  تلفن۳۳۲۶۵۵۲۴  تماس حاصل نمایند.

 مسئول انجمن هنرهای نمایشی آستارا از برگزاری دومین جشنواره نمایشنامه نویسی غرب استان گیلان با عنوان رودو در این شهرستان در خرداد ماه خبر داد.

 

گیل ندا،  سیامک حسن زاده گفت: این جشنواره با مشارکت اداره ارشاد آستارا و کانون بسیج هنرمندان گیلان برگزار می شود و نمایشنامه نویسان آستارا، تالش، انزلی، رضوانشهر، ماسال، صومعه سرا و فومن در آن شرکت کنند.
وی افزود: هر نویسنده حداکثر دو اثر با موضوع نماز یا آزاد به همراه خلاصه فعالیت خود را تا 20 اردیبهشت در یک لوح فشرده و قالب PDF به دبیرخانه جشنواره واقع در آستارا، بلوار خرمشهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا ارائه کند و نفرات برتر در اواسط خرداد ماه تجلیل خواهند شد.
وی بیان کرد: در بخش آزاد، موضوعات پیرامون مشکلات جامعه و مضامین بومی و فولکلور خواهد بود و از نظر هیات داوران در اولویت قرار خواهند گرفت.
مسئول انجمن هنرهای نمایشی آستارا ادامه داد: نام جشنواره از عنوان قله ای در آستارا گرفته و پیش از این، نخستین مرحله این جشنواره در غرب گیلان برگزار شده و در آینده در سطح منطقه ای و ملی برگزار خواهد شد.
حسن زاده افزود: اغلب، نمایش ها در استان به صورت کارگاهی و بدون نمایشنامه اجرا می شود و این جشنواره افق جدیدی برای فعالان نمایش خواهد گشود.
شهرستان بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع است و 400 هنرمند در هفت انجمن هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن فعالیت می کنند.

فیلم کوتاه «جذام» ساخته علیمحمد اقبالدار – فیلمساز جوان گیلانی – در سیزدهمین حضور بین‌المللی خود توانست به هفتمین دوره جشنواره فیلم حقوق بشر نپال راه یابد.

 

گیل ندا،  فیلم کوتاه «جذام» ساخته علیمحمد اقبالدار به جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر «Nepal Human Right» راه یافت؛ این جشنواره هفتمین دوره خود را در کشور نپال برگزار می‌کند و فیلم کوتاه «جذام» نیز در سیزدهمین حضور بین‌المللی خود، به همراه دو فیلم دیگر از کشورمان شامل «موج کوتاه» محمد اسماعیلی و «زنی بدون نام» فرزاد خوش دست، در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.
در خلاصه داستان «جذام» آمده است: در شب عروسی داماد هراسان و عصبانی وارد بیمارستان می‌شود تا عروسش معاینه پزشکی شود ولی …
فیلم کوتاه «جذام» نهمین فیلم داستانی علیمحمد اقبالدار است؛ پیش از این نیز موفق به کسب جایزه دوم بهترین فیلم و جایزه نخست بهترین بازیگر زن از جشنواره بین‌المللی فیلم Cinemania at the Velikaya مرکز جوانان شهر پسکوف روسیه و همچنین کاندیدای بهترین فیلم در جشنواره فیلم PEEKSKILL آمریکا شده بود.
اقبالدار پیش از این فیلم های داستانی «خود»، «حفرۀ زندگی»، «وارونۀ همیشه آرام»، «ایمان کات»، «من در آیینه»، «حس نبود»، «انتخاب» و «یاد آن مرد» را کارگردانی کرده است.
هاله رستم‌دخت، مرتضی زینل، ترمه توحیدی، تیما کریمی، رقیه دوپور و علی حاج‌علی عسگری به عنوان بازیگر در فیلم کوتاه «جذام» نقش‌آفرینی کرده‌اند. دیگر عوامل این فیلم می‌توان علاوه بر علیمحمد اقبالدار به‌عنوان «نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، تدوینگر و مدیرفیلمبرداری»، احمد والا «فیلمبردار»، امیرحسین گل‌محمدی «صدابردار»، علیرضا مجیدی «بازیگردان و برنامه ریز»، رسول قربانی، مرصاد میرغفاری و سعید عزیززاده «دستیاران کارگردان»، جلال سیدی‌نژاد «دستیار صدا»، ستاره کرباسی‌زاده «منشی صحنه» و علیرضا قیامی «عکاس» را نام برد.

روزنامه جوان نوشت:انتقادهای مهران مدیری به شرایط مدیریتی کشور در اولین برنامه دورهمی امسال موجی از انتقاد توئیتری را روانه او و برنامه‌اش کرد؛ واکنش‌هایی منفی که به احتمال زیاد برای خود مدیری هم عجیب بوده است.

 

گیل ندا،  سال گذشته او در همین برنامه بارها عملکرد ضعیف مدیریتی دولت را با زبان طنز نقد کرده بود، اما چه اتفاقی افتاد که این بار سیل انتقادها به سوی او روانه شد. ابتدا باید به این نکته توجه کرد که خود مدیری به عنوان مجری تا چه اندازه در سیاست‌های برنامه دورهمی تاثیرگذار است.

مدیری تهیه‌کننده برنامه دورهمی نیست و بدیهی است که متن‌های طنزی که او اجرا می‌کند نیز توسط تیمی از نویسندگان نوشته و تنظیم می‌شود و او صرفاً مجری متن‌های ازپیش‌تعیین‌شده است، بنابراین شاید منطقی نباشد نوک پیکان انتقادها به سمت مهران مدیری گرفته شود، اما متأسفانه این اتفاق رقم خورد و او با هنرمندانی، چون حمید فرخ‌نژاد که در اظهارنظرهای غیرمسئولانه سابقه‌ای طولانی دارد، مقایسه شد.
شاید این حرف‌ها تکراری باشد، اما در این شرایط بیان آن لازم به نظر می‌رسد. درباره انتقاد از برخی مدیریت‌های ناکارآمد در کشور رسانه ملی نمی‌تواند سیاست سکوت مطلق را در پیش گیرد چراکه اگر چنین باشد آمدنیوزها و رسانه‌هایی که دلسوز مردم نیستند و صرفاً به دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلودند، دامنه جولان بیشتری پیدا می‌کنند. اگر مردم صدای انتقاد از مسئولان را از درون رسانه‌های حاکمیت نشنوند به طور قطع صدای متفاوت رسانه‌های بیگانه جذاب‌تر به نظر خواهد رسید، اما اینکه مرز انتقاد سازنده با سیاه‌نمایی و کشتن امید مردم دقیقاً کجاست، نیاز به کارشناسان دلسوزی دارد که از اقتضائات اجتماعی و شرایط روانی جامعه در مقاطع مختلف آکاهی کامل داشته باشند.
قاعدتاً در شرایطی که کشور از چند جهت با سیل ویرانگر روبه‌رو است و برخی ضعف‌های مدیریتی از سوی مسئولان دولتی مردم را در برخی از بخش‌ها با چالش‌هایی مواجه کرده مدیران و عقلای برنامه‌های تلویزیونی لازم است درایت و دقت بیشتری به خرج دهند تا همصدا با رسانه‌های مغرض و معاند آب در آسیاب دشمن نریزند، اما بیان درصدی از ناکارآمدی‌ها و ضعف‌ها نیز لازم است. آنچه از سوی مهران مدیری در برنامه دورهمی رخ داد به گونه‌ای بود که به طور کامل وضعیت کشور را غرق در تباهی نشان می‌داد. واقعیت این است که ایران به طور عادی در معرض بیشترین حجم از سیاه‌نمایی رسانه‌ای از بیرون و حتی داخل کشور قرار دارد، برای مثال ایران چندین برابر از آنچه با فساد اداری و مالی در دستگاه‌های خود روبه‌رو باشد در بعد رسانه‌ای با ذهنیت‌سازی در این ارتباط دست به گریبان است و رسانه‌های داخلی توان مدیریت این حجم از حملات رسانه‌ای را ندارند. دلیل اصلی آن این است که اساساً رسانه در ایران آنطور که باید جدی گرفته نشده است. دامنه وسیع اخبار منفی می‌تواند به راحتی منجر به ذبح روحیه و امید شهروندان ایرانی شود و هیچ چیز به اندازه ناامیدی نمی‌تواند در کشتار روحیه یک ملت تاثیرگذار باشد. در آموزه‌های دینی ما از ناامیدی به عنوان بزرگ‌ترین گناه یاد شده است. می‌توان گفت: در متنی که مهران مدیری آن را اجرا کرد زیاده‌روی شده بود، اما این نباید باعث شود تا برنامه‌ای، چون دورهمی زین پس از آن طرف بوم بیفتد و تیغ تیز انتقاد از مسئولان که جزو لازمه‌های رسانه‌ای است به سفیدنمایی از وضعیت کشور تبدیل شود.
صفحه1 از19

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.