K2 Listing

K2 Listing

سخنگوی دولت گفت: آن پیکرهای پاره‌پاره دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون دختران ما، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد.

 علی ربیعی در توییتر نوشت:

آن پیکرهای پاره‌پاره دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون دختران ما، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد. با بازماندگان این حادثه تروریستی همدردی کرده و برای مجروحین آرزوی سلامتی دارم.

معاون اول رییس جمهور گفت: همبستگی، انسجام و حس خیرخواهی مردم و همچنین حضور فعالانه و با برنامه دولت می‌تواند کشور را در عبور از بحران‌ها سربلند بیرون بیاورد.

 اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) همزمان با هفته هلال احمر در مراسم افتتاح و رونمایی از خانه های هلال، با اشاره به اینکه ایران همواره با تهدیدات سوانح طبیعی و اجتماعی متعدد و متنوعی روبرو بوده است،‌ تصریح کرد: این تهدیدها می تواند همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد که باید برای حل این بحران ها و مواجهه با تهدیدات چاره اندیشی کرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مهمترین مسئله برای حل بحران ها توانمندسازی جامعه و نهادهای حکومتی درزمان مواجهه با آنهاست، خاطرنشان کرد: باید اصلی ترین سوال برای نخبگان و مسئولان کشور این باشد که چگونه باید جامعه را توانمند کرد تا عوارض حوادث طبیعی و بحران ها به حداقل برسد و زندگی مردم تهدید نشود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ دولت و حکومتی به تنهایی در قالب نظام بروکراسی رسمی قادر به حل بحران ها نیست، گفت: بار حل این بحران ها از یک سو بر دوش دولت و نهادهای حکومتی و از سوی دیگر وابسته به مشارکت و همبستگی مردم است.

جهانگیری تاکید کرد: دولت و حکومت باید فعال، با برنامه و آینده نگری سیاست های لازم را پیاده سازی نماید تا جامعه در زمان بروز بحران ها بی پناه نباشد. موفقیت در این امر تکیه بر همبستگی و مشارکت مردم و جامعه مدنی دارد.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید از ویژگی های منحصر به فرد خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم بعنوان یک سرمایه در اختیار حکومت برای حل بحران ها در کشور استفاده کنیم.

وی با اشاره به حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 و همچنین شیوع بیماری کرونا در چهار سال گذشته، افزود: آنچه که مشهود است و بسیاری را در کشور به وجد آورد حضور بی سابقه، بی نظیر و کارساز مردم در زمان بروز این حوادث بود تا جایی که مردم سیستان و بلوچستان که خود در شرایط سخت زندگی و با حداقل امکانات به سر می برند به دنبال آن بودند تا کمک های مردمی خود را حتی به صورت حضوری به دست مردم زلزله زده کرمانشاه برسانند.

جهانگیری سازماندهی و ساماندهی نهادهای مسئول در زمان بروز بحران ها را از راهکارهای مهم مدیریت بحران در کشور نام برد و افزود: باید قابلیت این سازمان ها بویژه جمعیت هلال احمر را بالا ببریم و به همین منظور سازمان مدیریت بحران و شورای عالی برای سیاست گذاری با یک قانون خوب تشکیل شد تا همه نهادهای نظام و حاکمیتی در زمان بحران ها حضور موثر داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور افزود: به طور مشخص چند سازمان در زمان بحران ها نقش کلیدی دارند که مهمترین این سازمان ها جمعیت هلال احمر است که باید به نقطه ای برسد تا از قابلیت های بسیار بالا برخوردار شود.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته کارنامه و سابقه درخشانی داشته است، ادامه داد: اقدامات این جمعیت تا جایی بوده که توانسته در مسئله ساماندهی خود ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور به ویژه در روستاهای دورافتاده راه اندازی کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد 11 مرکز امداد و نجات در مناطق مختلف کشور و ایجاد پایگاه های امداد هوایی و اورهال بالگردهای امدادی توسط جمعیت هلال احمر، بر ضرورت افزایش بالگردها و تجهیزات این جمعیت، تاکید کرد و گفت: باید قابلیت جمعیت هلال احمر برای مقابله با حوادث طبیعی به صورت جدی بالا رود تا نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه پرآشوب،‌ پر تنش و ملتهب خاورمیانه، کشوری با ظرفیت بالای ایران بتواند در موارد و بحران های مختلف به مردم ایران و منطقه کمک رسانی کند که البته جمعیت هلال احمر در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، شیوع بیماری کرونا و مقابله با آن را یکی از موضوعات جدی در دستور کار کشور برشمرد و ادامه داد: در اوایل شیوع ویروس کرونا تامین تجهیزات حفاظتی مورد نیاز مردم، کادر پزشکی و بیمارستان ها مهمترین دغدغه کشور بود اما کارنامه بخش بهداشت و درمان در تجهیز تخت های بیمارستانی و آی سی یو و ابزار مورد نیاز مردم در زمان شیوع کرونا و در مدت زمان کوتاه بسیار درخشان بود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای نخستین شیوع کرونا 200 هزار ماسک در روز تولید می شد و دغدغه کشور این بود که چگونه کادر درمان را به ماسک تجهیز کنیم، افزود: در آن زمان و برای واردات ماسک به کشور مانع تراشی های بسیاری انجام می شد اما الان علاوه بر تامین نیازهای مردم، صادرات ماسک انجام می شود و به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده ایم.

جهانگیری با اشاره به نظر سنجی های انجام شده در اوایل شیوع بیماری کرونا در خصوص آسیب پذیری مردم، تاکید کرد: پانزده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشته است و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است و باید جامعه را به گونه ای مدیریت کنیم تا تمام این ابعاد نظارت و برنامه ریزی شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مرحله اول مدیریت کرونا در کشور بر عهده ستاد ملی کرونا است که باید تلاش شود هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه بخشی از بار انجام واکسیناسیون در کشور بر دوش جمعیت هلال احمر است، تصریح کرد: میزان واکسن وارداتی نشان می دهد که در زمینه تامین و خرید واکسن خارجی جهشی رخ داده است و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث و صریحاً تصمیم گیری شد که با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد.

جهانگیری همچنین بحران کم آبی را یکی دیگر از دغدغه های کشور عنوان و تاکید کرد: ایران در منطقه ای خشک و با فشار جدی از نظر منابع آبی قرار دارد که در سخنرانی های قبلی خود به آن تاکید کرده ام نباید اجازه دهیم برخی چالش ها تبدیل به ابر چالش و برخی بیماری ها تبدیل به بیماری مزمن در کشور شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در دهه های گذشته راهکارهای مناسب برای حل مسئله کم آبی در کشور اتخاذ نشده است، ادامه داد: ایران همواره با مسئله آب روبرو است و سال جاری نیز میزان بارش ها به شدت کاهش یافت و با خشکسالی جدی روبرو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد.

وی بر ضرورت همبستگی جامعه برای مقابله با خشکسالی در کشور تاکید کرد و گفت: خشکسالی یکی از مهمترین مسایل در کشور است و ممکن است برخی از مردم فکر کنند که آب مورد نیاز آنها توسط سایر مناطق کشور برداشت می شود و به همین منظور در فشار قرار گرفته اند که باید صاحب نظران، تریبون داران و نخبگان کشور در چنین مقطعی کمک نمایند همبستگی مردم آسیب نبیند و مردم نسبت به یکدیگر بدبین نشوند.

جهانگیری از وزارت نیرو درخواست کرد تا با اولویت بندی و برنامه ریزی مناسب به گونه ای اقدام کند که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در سال جاری با مشکل روبرو نشود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سازمان مدیریت بحران نیز باید با کمک به کشاورزان مشکلات این بخش از جامعه در زمینه تامین آب را حل نماید تا در این سال خشکسالی دچار مشکل نشوند. البته دولت نیز علی رغم وجود مشکلات و محدودیت ها برای حل این مسئله آمادگی کامل دارد.

وی در ابتدای سخنان خود هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را به همه کسانی که در این نهاد بصورت داوطلبانه و یا مسئول مشغول فعالیت هستند تبریک گفت.

جهانگیری با بیان اینکه هر چقدر فرصت پیش بیاید تا درباره خدمات ارزشمند هلال احمر در حوادث مختلف قدردانی کنیم باز هم کم و اندک است، ادامه داد: امدادگران جمعیت هلال احمر از اصلی ترین نهادهایی هستند که همواره در لحظات اول حادثه به انسان های آسیب دیده و نیازمند کمک کمک رسانی می کنند که باید همواره سپاسگزار اعضای جمعیت هلال احمر باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به منابع کم نظیر طبیعی، انسانی و اجتماعی ایران ادامه داد: باید با وجود این منابع ایران را تبدیل به کشوری پیشرفته کنیم و زندگی خوب برای مردم ایران فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه در کمتر کشوری ظرفیت بالای منابع معدنی، موقعیت جغرافیایی و نیروی جوان تحصیلکرده در کنار یک همبستگی مردمی قرار می گیرد، ادامه داد: باید با وجود چنین شرایطی پیشرفت های خوبی در کشور به وجود می آمد و قطعا با برطرف کردن نقص های موجود می توان از این ظرفیت ها استفاده مطلوبتر کرد.

همچنین پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور حجت الاسلام و المسلمین معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر با تاکید بر اینکه آیین مقدس اسلام نسبت به امداد و نجات انسان ها اهتمام ویژه ای دارد، ادامه داد: جمعیت هلال احمر با هدف خدمت به مردم در قالب مردمی پدید آمد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها تغییر نام پیدا کرد بلکه نشان داد که همانند دیگر فعالیت ها در جمهوری اسلامی ایران از سرشت مردم سالاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در کنار دولت همواره به دنبال کمک رسانی به مردم ایران بوده است گفت: باید اعتبار این جمعیت را در سراسر کشور بالا ببریم و مردم همواره این جمعیت را در اذهان خود حاضر ببیند.

کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر نیز با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و دستاوردهای این جمعیت به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: این جمعیت در طرح شهید سلیمانی بعنوان یکی از سه ضلع مهم اجرای این طرح بود.

وی با اشاره به اقدامات این جمعیت در منطقه ادامه داد: در حادثه بندر بیروت جمعیت هلال احمر بعنوان اولین سازمان امدادرسان در لبنان حضور یافت و با تاسیس یک بیمارستان صحرایی به مردم آسیب دیده در این حادثه کمک نمود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته به 6 کشور درگیر جنگ در منطقه و همه طرف های جنگ پیشنهاد ارسال کمک داشته ایم.

وی با اشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی سایر کشورها و همچنین خیرین به این جمعیت درزمان حوادث طبیعی در کشور، ادامه داد: تمامی این کمک ها بین گروه های هدف تقسیم شد که البته دولت نیز پشتیبانی ها و حمایت های خوبی همواره از این جمعیت داشته است.

در پایان این مراسم نیز از کتاب حماسه سرخ که در زمینه جانفشانی های امدادگران جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس به نگارش در آمده است با حضور معاون اول رییس‌جمهور جمهور رونمایی شد.

رئیس قوه قضاییه گفت: امر رهبر انقلاب در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن نباید بر زمین بماند.

به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی که در جریان سفر به استان همدان در شورای قضایی این استان سخن می‌گفت، بر لزوم رسیدگی و پاسخگویی به تک‌تک مطالبات مردمی که در جریان این سفر مطرح شد، تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: وقتی مسئولان عالی قضایی به یک استان می‌روند مردم با یک امیدواری دردها و مطالبات‌شان را مطرح می‌کنند و انتظار رسیدگی ویژه دارند.

رئیسی برخورد ماشینی با کار مردم را ناپسند خواند و برای نمونه به مشکل یک فرد مُسن اشاره کرد که یکی از مراجع قضایی بعد از ۵۰ سال سکونت دستور قلع و قمع سکونتگاه او را صادر کرده و خواستار رسیدگی ویژه به چنین مسائلی شد.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم ارتباط روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و روسای سازمان‌های وابسته به دستگاه قضا با نخبگان نیز تاکید کرد و آن را در پیشبرد کارها سودمند دانست.

رئیسی گفت: وقتی مقام معظم رهبری به‌عنوان عالی‌ترین مقام نظام سه ساعت با دانشجویان دیدار می‌کنند و پای حرف‌ها و درددل هایشان می‌نشیند، این رفتارشان برای ما الگوست.

رئیس دستگاه قضا افزود: رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان، مسائل مهم جهان اسلام و کشور را مطرح می‌کنند و من طلبه هم به‌ عنوان مسئول قوه قضاییه باید با تأسی از ایشان در حوزه کاری خود حرف‌ها و نظرات نخبگان را بشنوم.

رئیسی بر همین اساس به بخش‌های مختلف دستگاه قضا به ویژه بخش راهبردی آن توصیه کرد با بدنه راهبردی کشور ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و از نظرات آن‌ها بهره ببرند.

رئیسی گفت: نفس ارتباط با نخبگان و مجموعه‌های دغدغه‌مندی که نفع شخصی ندارند و اطلاعات خوبی هم دارند بسیار موثر است و کسی از آن ضرر نمی‌کند.

وی تصریح کرد: اگر گروه‌های نخبگان اطلاعاتی که ارائه می‌دهند نادرست باشد، با تبیین و توضیح مسائل قابل اصلاح است و در صورت اطلاعات آنها، باید مسائلی که مطرح می‌کنند پیگیری شود تا به بحران تبدیل نشود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت قضایی استان همدان از "سازمان زندان ها" به‌عنوان یکی از بخش‌هایی یاد کرده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیسی "توجه به زندانیان و خواسته‌های آنها" و "اصلاح مجرمین" را از سیاست‌های دستگاه قضا در دوران تحول برشمرد و اقدام قابل تقدیر سازمان زندان‌ها برای افزایش میزان اشتغالزایی از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد را در کاهش ناهنجاری‌ها مؤثر دانست.

رئیسی افزود: زندانی یک انسان است و فلسفه زندان هم اصلاح و تربیت و انسان سازی است.

رئیسی تاکید کرد: زندانی باید مدت مجازاتش را بگذراند، اما نظام اسلامی با امتیازاتی مانند عفو، مرخصی و ملاقات خصوصی که در ذات نظام است، زمینه بازاجتماعی شدن زندانیان را فراهم می‌کند و این از وظایف ماست.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم حل مشکلات تولیدگران و سرمایه گذاران متذکر شد: بسیاری از مشکلات به دست استانداران قابل حل است و مسئولان عالی قضایی نیز آمادگی دارند مواردی که در سطح استان حل نمی‌شود، پیگیری و برای حل آن‌ها مساعدت کنند.

رئیسی گفت: رهبر معظم انقلاب امر کردند به مسأله تولید توجه شود و نباید امر ایشان بر زمین بماند و ما خود را سرباز رهبری و مأمور به انجام این کار می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه به گزارش‌های متعدد از حل مشکلات تولیدکنندگان در سایه تعامل مسئولان اجرایی و قضایی اشاره کرد و گفت: مشکلات بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در استان‌ها با تعامل استانداران و رؤسای کل دادگستری‌ها حل شده و در استان همدان نیز مواردی هست که نیاز به شورای عالی اقتصادی کشور ندارد و در سطح استان حل می‌شود.

رئیسی برای نمونه به مشکل شرکتی در ملایر اشاره کرد که به دلیل یک اختلاف سلیقه بین مدیرعامل شرکت و بانک، ۱۰ سال بلاتکلیف مانده است!

رئیس دستگاه قضا گفت: یک واحد تولیدی که ۳۰۰ کارگر می‌تواند در آن مشغول کار باشد، چرا باید به خاطر یک اختلاف سلیقه که به سادگی و با یک تصمیم مقتدرانه قابل حل است، معطل بماند؟ این مسأله آنقدر پیچیده نیست و بن‌بست ندارد که نیازمند قانونگذاری مجلس یا قوه قضاییه باشد.

رئیسی بار دیگر تاکید کرد: همه بدانند که تک‌تک ما مخاطب امر رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از آن هستیم و هر کدام از ما در هر سطحی و هر جا بتوانیم چراغ تولید را روشن نگه داریم باید به وظیفه‌مان عمل کنیم.

رئیس دستگاه قضا در پایان این جلسه دستوراتی را برای حل مشکل کمبود قاضی در استان همدان و تامین اعتبارات، امکانات و تجهیزات مورد نیاز بخش‌های مختلف قضایی استان از جمله سازمان زندان ها، سازمان پزشکی قانونی و سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکوم کردن تعرض شب گذشته عده‌ای به کنسولگری ایران در کربلا گفت: دولت عراق باید به مسئولیت خود در حمایت از اماکن دیپلماتیک ایران در چارچوب کنوانسیون ۱۹۶۱ به دقت عمل کند.

 سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعرضی که شب گذشته از سوی برخی از افراد به سرکنسولگری ایران در کربلا صورت گرفت، گفت: متأسفانه شب گذشته عده ای به کنسولگری ایران در کربلا تعرض داشتند. از همان ابتدا سرکنسولگری ایران در کربلا و سفارت ایران در بغداد با مراجع ذیربط در این منطقه ارتباط گرفتند و نیروهای امنیتی با این افراد ناشناس که اقدام به تعرض کرده بودند برخورد کردند. جمهوری اسلامی ایران حمله به اماکن دیپلماتیک خود را محکوم می کند و در چارچوب کنوانسیون ۱۹۶۱ انتظار داریم که دولت عراق به وظایف خود در صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران با کمال دقت عمل کند.

تسلیم شدن یادداشت اعتراض به سفارت عراق در ایران در پی حوادث شب گذشته کربلا

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: شب گذشته وزارت خارجه ایران یادداشتی اعتراضی به سفارت عراق در ایران تسلیم کرد و پیگیری های ما در این زمینه ادامه خواهد داشت و همان طور که گفتم انتظار ما این است که دولت عراق به وظایف خود در این زمینه با کمال دقت عمل کند.

با تمام کسانی که در هر کشوری مستقیم و غیرمستقیم در ترور شهید سلیمانی دست داشتند برخورد می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با گزارش منتشر شده از سوی رسانه یاهونیوز در مورد ترور سردار سلیمانی و ادعای دخالت برخی از سرویس های اطلاعاتی منطقه در این ترور اظهار کرد: مسیر پرونده ترور شهید سلیمانی در قوه قضاییه، مجامع بین المللی و همچنین در جریان گفت وگوهای دوجانبه حقوقی و سیاسی با دولت عراق در حال پیگیری است. بسیاری از گزارش ها (از جمله گزارش منتشر شده روز گذشته) برای ما پوشیده نیست و راستی آزمایی‌هایی در مورد آن ها در مراجع مربوط به خودش یا انجام شده و یا در حال انجام است.

وی ادامه داد: موضع ما همان است که قبلا گفته ایم. تمام کسانی که مستقیم و غیرمستقیم در هر کشوری در این ترور ناجوانمردانه و بزدلانه شرکت داشته اند مسئولیت کیفری و قضایی دارند و مراجع ذیربط پرونده های آن ها را در دست دارد و در مسیر خودش با آن ها برخورد می شود.

تصمیمات در ارتباط با مذاکرات وین در تهران گرفته می‌شود

خطیب زاده در ارتباط با اظهارات اخیر سیدعباس عراقچی رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین مبنی بر اینکه این احتمال وجود دارد که توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس تمدید شود، گفت: در مورد آنچه که آقای عراقچی اعلام کرده اند موضوع این است که قانون مجلس الزام آور است و زمان توافق شده در خصوص توافق بین ایران و آژانس نیز قطعی است. طبیعی است که چون ما عجله ای برای به سرانجام رساندن گفت وگوها نداریم ضمن اینکه از فرسایشی شدن آن جلوگیری می کنیم، نمی خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که دستورالعمل های اجرایی تهران برای تیم مذاکره کننده کشورمان در وین به صورت دقیق عملیاتی نشود.

این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد: آقای عراقچی نیز در این مصاحبه گفته اند که یکی از انتخاب های ما می تواند این باشد که با هماهنگی دو طرف و موافقت تهران در صورتی که گفت وگوها در مسیر درستی ادامه پیدا کند این تاریخ تمدید شود. طبیعی است که در این ارتباط تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان تصمیم گیر نیست و تصمیمات در این خصوص در تهران صورت می گیرد.

زمان آن رسیده است که از فضای برادری در افغانستان استفاده شود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تحولات اخیر در افغانستان از جمله حمله تروریستی اخیر به یک موسسه آموزشی دخترانه در کابل گفت: وقایع افغانستان ما را ناراحت و نگران کرده است. ما داغدار افغانستان هستیم.

وی ادامه داد: ضمن تسلیت به خانواده قربانیان این حمله وحشیانه با مردم و دولت افغانستان ابراز همدردی می کنیم و فکر می کنیم زمان آن رسیده است که از فضای برادری استفاده شود و در مقابل تفکرات افراطی و گروه های تکفیری همه به صورت یک پارچه و متحد عمل کنند.

تیم مذاکره کننده با دقت سیاست‌های عالی نظام و دستورالعمل‌های تهران را در وین اجرا می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روند مذاکرات وین و برخی از اظهارنظرهای نمایندگان مجلس در ارتباط با این مذاکرات تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص گفت وگوهای فنی که در وین جریان دارد کاملا روشن و در چارچوب سیاست های عالی نظام و دستورالعمل های اجرایی تهران انجام می شود. تیم مذاکره کننده با دقت این سیاست ها را عمل کرده و به پیش می برد و گزارشات خود را به صورت روزانه به مراجع ذیربط در این زمینه اعلام می کند.

وی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی که رئیس مجلس نیز عضو آن هستند در جریان این مذاکرات قرار دارند، گفت: دستورالعمل های اجرایی از سوی شورای عالی امنیت ملی به تیم مذاکره کننده ارائه می شود و همان طور که اشاره شد رئیس مجلس نیز در این شورا حضور دارند و طبیعی است که رئیس مجلس نیز همکاران خود را در جریان این فرایند و مسائل قرار می دهند.

خطیب زاده گفت: روز گذشته نیز آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی حضور پیدا کردند و گزارشی از روند این مذاکرات به نمایندگان ارائه کردند.

گفت وگوها بین تهران و ریاض هم مسائل دو جانبه و هم منطقه ای بوده است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه دور جدیدی از گفت وگوها بین تهران و ریاض در فضای مناسبی برگزار شده و مقامات سعودی نیز در وزارت خارجه این کشور انجام مذاکرات بین تهران و ریاض را تأیید کرده اند، تصریح کرد: گفت وگوها بین تهران و ریاض هم مسائل دو جانبه و هم منطقه ای بوده است. ما همواره از انجام چنین گفت وگوهایی در هر سطح و شکلی استقبال کرده ایم و این سیاست جدیدی نیست.

وی ادامه داد: باید اجازه بدهیم تا نتایج گفت وگوها را ببینیم و براساس نتایج این گفت وگوها تصمیم گیری و قضاوت کنیم و اکنون زود است که در مورد نتایج و مسائل مربوط به این گفت وگوها اظهارنظری صورت بگیرد.

با امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک داشتیم و هیچ گاه این روابط قطع نشده است

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده در برخی از رسانه ها در مورد سفر احتمال ظریف به امارات و همچنین روابط دو کشور گفت: ما با امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک داشتیم و هیچ گاه این روابط قطع نشده است. امارات متحده عربی یکی از شرکای اصلی تجاری ما در منطقه است. در طول یک سال گذشته به صورت طبیعی گفت وگوهایی در سطوح مختلف چه به صورت حضوری و چه به صورت برخط بین دو کشور برقرار بوده است.

وی تأکید کرد: سفر دکتر ظریف به امارات در دستور کار بوده است و موقعی که شرایط سفر فراهم شود این سفر انجام خواهد شد.

اظهارنظرهای شخصی ذوالنوری با آنچه که وین در جریان است، زاویه جدی دارد

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اظهارات مجتبی ذوالنوری یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه اظهارات اخیر ظریف در فایل صوتی منتشر شده باعث شده که چین و روسیه در مذاکرات وین پشت ایران را خالی کنند، تأکید کرد: آقای ذوالنوری اظهارنظرهای شخصی خود را مطرح کردند و این نظرات شخصی زاویه جدی با آنچه که با وین در جریان است، دارد و ایشان به عنوان یک نماینده محترم مجلس شورای اسلامی نظر شخصی خود را بیان کرده است.

از هر ابتکاری برای حل موضوع یمن استقبال می کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد سفر امیر قطر به عربستان و اینکه گفته شده یکی از دستورکارهای این سفر مسئله یمن خواهد بود، گفت: ما از هر ابتکاری برای حل موضوع یمن استقبال می کنیم.

وی با اشاره به وضعیت اسفناک مردم یمن و محاصره مردم این کشور گفت: هیچ کدام از کشورهای اسلامی نباید راضی به وضعیت کنونی یمن باشند و اگر عربستان هر چه زودتر از مسیر اشتباه خود بازگردد و به رنج مردم یمن پایان دهد این به نفع مردم یمن و منطقه خواهد بود.

با دقت پیگیر اتفاقات در سرزمین های اشغالی هستیم

خطیب زاده همچنین در ارتباط با اتفاقات اخیر رخ داده در قدس و واکنش ایران به این موضوع گفت: ما با مردم مظلوم فلسطین اعلام همبستگی می کنیم. جهان اسلام باید به صورت یکپارچه به جنایت های صهیونیست ها واکنش نشان دهند. سازمان ملل نیز در کنار دیگر سازمان های بین المللی مسئولیت قطعی دارد که با این تجاوزات برخورد کند.

وی تصریح کرد: ما اتفاقات در سرزمین های اشغالی را با دقت پیگیر هستیم.

حضور ایران در یمن حضوری دیپلماتیک برای رفع آلام مردم یمن است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اخبار منتشر شده از برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه ایران در حال انتقال نیروی نظامی به یمن است، گفت: ما در مورد این گزارش های رسانه ای بی نام و نشان اظهار نظر نمی کنیم و تأکید می کنیم که حضورمان در یمن حضوری دیپلماتیک برای رفع آلام مردم یمن است. ما بارها تأکید کرده ایم راه حل بحران یمن راه حل سیاسی و دیپلماتیک است و راه حل نظامی ندارد و ما در همین راستا طرح چهار ماده ای خود را ارائه کرده ایم و بر حل سیاسی و دیپلماتیک موضوع یمن تأکید داریم.

از ظریف برای سفر به سوریه دعوت شده و ایشان این دعوت را پذیرفتند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست به رایزنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و سوریه اشاره کرد و گفت: در این گفت وگوی تلفنی از آقای ظریف برای سفر به سوریه دعوت به عمل آمد که ایشان این دعوت را پذیرفتند.

دولت آقای بایدن باید تصمیم بگیرد که می خواهد همچنان دل در گرو میراث شکست خورده دولت قبلی آمریکا داشته باشد یا از آن فاصله بگیرد

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات مطرح شده به نقل از مقامات آمریکایی در خصوص تحریم ها از جمله اینکه واشنگتن فقط تحریم های برجامی را برمی دارد، تصریح کرد: تهران تصمیم خودش را در سال ۲۰۱۴ گرفته و تا امروز بر این تصمیم باقی است.

خطیب زاده ادامه داد: در خصوص دور جدید مذاکرات فنی که در وین در حال انجام است تهران به صورت شفاف اعلام کرده است که اگر تمامی تحریم ها برداشته شود و انتفاع ایران از رفع تحریم ها راستی آزمایی شود قطعا ایران به کلیه تعهدات خود منطبق بر برجام عمل خواهد کرد.

وی ادامه داد: این تصمیمی است که واشنگتن هنوز نگرفته و هنوز دل در گرو میراث شوم دولت قبلی آمریکا دارد و این دولت آقای بایدن است که باید تصمیم بگیرد که می خواهد همچنان دل در گرو میراث شکست خورده دولت قبلی آمریکا داشته باشد یا از آن فاصله بگیرد و به تعهدات خود عمل کند.

خطیب زاده افزود: فکر می کنم برای واشنگتن تصمیم سختی نیست اگر بخواهد قبول کند که به حقوق بین الملل و امضای خود پایبند باشد و این تصمیمی است که باید دولت آمریکا بگیرد. ما منتظر تصمیم آمریکا برای بازگشت به برجام هستیم و این موضوع به تصمیم خود آن ها برمی گردد. صددرصد آن بر اساس اراده و اقدام آمریکا خواهد بود و ما منتظر می مانیم که این اقدام را ببینیم و آمریکایی ها به تعهدات خود عمل کنند.

قطعا تنش زدایی در روابط ایران-عربستان به نفع دو کشور و منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نیت مقامات سعودی برای مذاکره با ایران و اینکه آیا می توان به این نیت اعتماد داشت، تصریح کرد: در روابط بین الملل بیش از اینکه بخواهیم به نیت خوانی بپردازیم به عملکردها توجه می کنیم. قطعا تنش زدایی در روابط بین دو کشور اسلامی در حوزه خلیج فارس به نفع دو کشور و منطقه است و ما به عنوان کشوری مسئول فکر می کنیم که همواره باید از این گفت وگوها و رفع کدورت ها استقبال کنیم. امیدواریم با تغییر فضایی که می بینیم به یک مفاهمه معناداری برای روابط دوجانبه و تحولات منطقه برسیم و تمام تلاش خود را در این زمینه به کار خواهیم برد.

در وزارت خارجه هیچ منبع آگاهی نداریم

وی همچنین در این نشست در مورد انتشار برخی از اخبار از مذاکرات وین به نقل از منابع آگاه گفت: ما در وزارت خارجه هیچ منبع آگاهی نداریم. مواضع ما صریح است. استفاده از هر منبع آگاهی با هر نیت و استفاده ای قطعا وزارت خارجه نیست و همان طور که گفتم مواضع وزارت خارجه صریح است و این را در رفتار حرفه ای سالیان اخیر خود نشان داده ایم.

گزارش ها درباره توقف کشتی ایرانی حامل سلاح به هیچ وجه تأیید نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره اخبار منتشر شده به نقل از برخی از رسانه ها مبنی بر توقف یک کشتی حامل سلاح در دریای عرب و ادعای ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مبنی بر اینکه این کشتی متعلق به ایران بوده است، گفت: آنچه که کاملا روشن است این است که ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد و این گزارش ها به هیچ وجه تأیید نمی شود.

گفت وگوها در حوزه های هسته ای و رفع تحریم ها وارد فاز نگارش شده است

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای عراقچی به تازگی اعلام کرده اند که آمریکایی ها آماده رفع بخش بزرگی از تحریم ها هستند و این موضوع شامل کدام بخش از تحریم ها می شود، تصریح کرد: گفت وگوها در حوزه های هسته ای و رفع تحریم ها وارد فاز نگارش شده است و کارگروه سوم نیز در حال انجام فعالیت های خود است. ما با جزئیات مختلفی روبرو هستیم و این سیالیت و جزئیات اجازه نمی دهد که در فضای عمومی وارد اعلان مسائل شویم چون گفت وگوها در جریان است و هر روز به نتیجه متفاوتی می رسد.

وی ادامه داد: ایالات متحده در چارچوب تعهدات خود بخش عمده‌ای از آن چیزی که باید انجام دهد و ما آن را لازم، ضروری و الزام آور برای آمریکا می دانیم قبول کرده و ما اعلام کرده ایم که همه مواردی که در لیست ایران است و مانع عدم انتفاع ایران از برجام و باعث از بین بردن برجام می شود فارغ از اینکه بخشی، گروهی و بخشی از اشخاص باشد و یا با برچسب های مختلف اعمال شده باشد باید برداشته شود. اختلافات جدی در این حوزه داریم و با کمیسیون مشترک برجام در حال گفت‌وگو هستیم و در تهران نیز در حال بررسی موضوع هستیم. گزارش ها مذاکرات هر روز در تهران بررسی می شود و هر روز مواضع به اطلاع تیم مذاکره کننده می رسد و آنها کارها را پیگیری می کنند.

حکم دادگاه صادره علیه اسدالله اسدی از نظر ما هیچ مشروعیتی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد پرونده اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بروکسل و اینکه او اعلام کرده است که قصد اعتراض به حکمش و ارائه درخواست تجدید نظر ندارد، گفت: بازداشت ایشان از همان ابتدا غیرقانونی و نقض کنوانسیون وین برای مصونیت های دیپلماتیک بوده است. فرایند قضایی که در مورد پرونده ایشان انجام گرفته فاقد مشروعیت بوده است. حکم دادگاه صادره از نظر ما هیچ مشروعیتی ندارد و به رسمیت شناخته نمی شود. متأسفانه برخی از کشورها بدعت خطرناکی را ایجاد کرده‌اند و ما کشورهایی که در این مورد دخیل بوده‌اند را مسئول می دانیم. آقای اسدی باید هر چه زودتر از حقوق دیپلماتیک خود برخوردار شود.

وی ادامه داد: آقای اسدی چون حکم دادگاه را فاقد مشروعیت می دانستند و به رسمیت نمی شناختند اعلام کردند که اعتراضی به این حکم ندارند.

خطیب زاده ادامه داد: دولت بلژیک مواضع ایران و درخواست هایی که در فضای شفاف در این زمینه منتشر شده است را می داند.

وزیر کشور گفت: منتظر تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان هستیم.

 عبدالرضا رحمانی فضلی در پایان جلسه ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان اظهار کرد: ما منتظر تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در مورد مصوبه اخیر شورای نگهبان در مورد شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون این تفسیر بدست ما نرسیده است اما معتقدم این اقدام شورای نگهبان یک گام رو به جلو است.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود. 

 محمد جواد ظریف، شنبه شب در توییتی نوشت: 

همزمان با آنکه در تلاش برای احیای برجام در وین هستیم، لازم است به یاد بیاوریم که از کجا این موضوع آغاز شد.

سه سال قبل در چنین روزی، یک دلقک سیه‌روی تعهدات ایالات متحده ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد.

‏امروز، رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود. 
مسئولیت بر شانه ایالات متحده است و نه ایران.

رییس مجلس شورای اسلامی پس از جلسه غیرعلنی مجلس در مورد فایل صوتی وزیر خارجه و مذاکرات وین اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی وظیفه خود می داند نسبت به برخورد با عوامل و مقصرین اقدامات نسنجیده اخیر پیگیری های لازم را به انجام رساند و از ظرفیت های قانونی خود در این مساله استفاده کند.

 محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در مورد مذاکرات وین گفت: این روزها مذاکرات بین ایران و ۱+۴ همراه با فراز و نشیب‌های زیادی در جریان است. یک روز اخبار پیشرفت مذاکرات و روز دیگر، خبرهای بروز اختلافات منتشر می‌شود. همه این‌ها نشان‌دهنده جدی بودن مذاکرات است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» اظهار کرد: این قانون باعث باز شدن قفل‌های صنعت هسته‌ای شده و ظرفیت‌های لازم جهت مذاکرات را برای تیم مذاکره‌کننده فراهم آورد. همین ظرفیت‌ها محور بده بستان‌ها در مذاکرات جاری قرار گرفته تا به پشتوانه این قدرت‌آفرینی امکان تأمین و تضمین منافع مردم فراهم شود.

قالیباف با بیان اینکه به دنبال رفع کامل، عملی و فوری همه تحریم‌ها هستیم، تأکید کرد: صدای واحد مسئولین جمهوری اسلامی که تحت مدیریت هوشمندانه رهبر ایجاد شده، نقش مهمی در جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های دشمن داشته است. حفظ این اتحاد تا رسیدن به نتیجه نهایی ضروری است. اگر همه تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و اثرات اقتصادی آن نیز به صورت عملی راستی‌آزمایی شود، نباید حتی یک ساعت در موافقت با تعهداتی که ایران در برجام پذیرفته است، تأخیر کرد.

وی ادامه داد: دشمنان ایران بدانند مردم ما علی‌رغم تلاش برای رفع تحریم‌ها، هرگز منتظر آنان نخواهند بود. ابتکار عمل در دست ایران است بنابراین از آنها می‌خواهیم با انجام کامل تعهدات خود، بیشتر از این در رفع کامل تحریم‌ها تعلل نکنند زیرا با گذشت زمان، هزینه آنها برای بازگشت به تحریم‌ها سنگین‌تر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد فایل صوتی اخیر محمد جواد ظریف گفت: موضوع بعدی که لازم است علی‌رغم موضع گیری‌های قبلی از تریبون مجلس نیز به آن اشاره کنم درباره برخی صحبت‌ها علیه قهرمان ملی ایران و دوگانه سازی غیرکارشناسی از قدرت میدانی و دیپلماسی است. این دوگانه سازی ضد منافع ملی است.

قالیباف تصریح کرد: بدون قدرت میدان، دیپلماسی توانی برای موفقیت ندارد و بدون قدرت دیپلماسی، میدان هرگز به اهداف خود برای تأمین منافع ملی دست نخواهد یافت، این همان مجاهدت هوشمندانه‌ای است که حاج قاسم سلیمانی در منطقه با هم افزایی قدرت میدانی و دیپلماسی توطئه دشمنان را خنثی کرد و قدرت عظیمی برای دیپلماسی به وجود آورد.

رئیس مجلس یازدهم با اشاره به تاریخ انقلاب اسلامی و اتفاقات پس از شهادت شهید بهشتی گفت: در روزهای اول پس از شهادت حاج قاسم گفته بودم همان طور که شهادت شهید بهشتی ریشه منافقان را کَند و خطر جریان نفاق را از انقلاب دور کرد، خون شهید سلیمانی نیز جریان خودباخته غرب زده را رسوا می‌کند ریشه آنها را می‌خشکاند. امروز آثار این اتفاق عظیم را می‌بینیم و مطمئن هستیم خون شهید سلیمانی تأثیراتی تاریخ ساز در مسیر پیشبرد آرمان‌های انقلاب خواهد داشت.

بگفته رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی «مجلس وظیفه خود می‌داند نسبت به برخورد با عوامل بعضی اقدامات نسنجیده اخیر، پیگیری‌های لازم را انجام دهد و از ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: ضروری است که برای انجام انتخاباتی پرشور زمینه سازی شود هدف ما رسیدن به مشارکت حداکثری همراه با مسائل ملی است. لازم می دانیم به مردم ایران یادآور شوم که حضور آگاهانه و پرشور آنها در عرصه انتخابات راه حل مشکلات کشور و خواسته تمام دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی است. امیدوارم شاهد رقابتی جدی و سالم بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد.

 محمدجواد ظریف در صفحه شخصی خود در توییتر در آستانه روز جهانی قدس نوشت:

«فلسطین ملاک سنجشی برای عدالت است. شمار اندکی از این آزمون سربلند بیرون آمده اند. اما ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد؛ مردمی که در برابر قساوت یک رژیم آپارتاید مقاومت می‌کنند.

روز قدس، یادآوری سالانه ضرورت اخلاقی همبستگی جهانی با فلسطین است.

#راهکاردموکراتیک=همه‌پرسی‌فلسطین»

صفحه1 از285

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.