K2 Listing

K2 Listing

 گیل ندا : استاندار گیلان از خسارت ۲۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون تومانی ناشی از بارش‌های شدید اخیر به ۱۴ شهرستان استان خبر داد.

دکتر ارسلان زارع صبح امروز در بازدید از پل خسارت دیده ناشی از بارش‌های شدید اخیر بخش رانکوه املش با اشاره به اینکه براساس گزارش هواشناسی گیلان، بارندگی اخیر در استان از لحاظ میزان بارش در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بوده است، گفت: میزان بارش‌های اخیر در رده‌ی چهارمین روز پربارش استان در نیم قرن گذشته قرار می‌گیرد که در مدت ۱۵ ساعت، ۲۵۰ میلی‌لیتر باران در املش باریده است.

استاندار گفت : این میزان بارش در شهرستان املش در حالی است که سالانه در بیش از ۱۰ استان کشور کمتر از ۲۵۰ میلی متر باران می بارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه بر اثر بارش‌های شدید روز شنبه و یکشنبه در مجموع ۲۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون تومان به ۱۴ شهرستان استان خسارت وارد شده است، اظهار داشت: این خسارات در بخش‌های تأسیسات زیربنایی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری و بخش کشاورزی بوده است.

وی همچنین به پیگیری‌های صورت‌گرفته پیرامون جبران خسارت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در این خصوص مذاکراتی با معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت‌گرفته و تخصیص ها انجام شده و گزارش سیل جهت بررسی و اقدامات بعدی به وزیر کشور نیز ارائه شده است.

دکتر زارع به تاکید خود در جلسات مختلف به مسئولان دستگاه های اجرایی مبنی بر آمادگی کامل در مواجهه با بحران ها و اقدامات پیشگیرانه اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجاییکه برخی از تاسیسات زیربنایی دارای قدمت بالایی هستند و از آنجاییکه از استانداردهای لازم برخوردار نیستند، ضرورت دارد که اقدامات پیشگیرانه با جدیت صورت گیرد.

وی تصریح کرد: درخصوص علت تخریب پل رانکوه املش نیز به رغم قدمت بالای آن بررسی کارشناسانه باید صورت گیرد تا چناچه سهل انگاری صورت گرفته باشد، مشخص گردد.

 گیل ندا : در روزهای اخیر شاهد بیان موضوعی از سوی یک عضو شورای شهر در خصوص خانه استیجاری شهردار رشت میباشیم.
فارغ از این موضوع که نوع و زمان بیان‌ این‌ مطلب از سوی آقای شورا نشین خود گویای مسائلی در پشت پرده است، برای احراز حقیقت و روشنگری که مطالبه شهروندان میباشد از منابع مطلع موضوع پیگیری شد.

قابل به ذکر است در این بین و با فضای ایجاد شده برخی افراد مغرضانه سریعا شروع به شیطنت کرده و با سینه دری و فریاد وامصیبتا بر کوس حفظ بیت المال کوبیده و به قول معروف پا نشسته و نسنجیده به میان میدان پریده و قصد تشویش اذهان عمومی داشتند که باید خدمت جنابشان عرض کرد این شهر با حضور نیروهای نظارتی و ارزشی مخلص و انقلابی نیازی به کاسه های داغ تر از آش همچون جنابتان ندارد پس بغض های شخصی خود را به مسائلی همچون بیت المال و… مرتبط نفرمایید که در این حوزه کارنامه شما مکدر و غیر قابل دفاع است.
لازم به ذکر است شهرداری در حال حاضر فاقد منزل مسکونی برای شهردار است و شهردار قبل جناب آقای دکتر نصرتی نیز یکدستگاه ویلای تک واحدی در محدوده خیابان ۱۷۶ گلسار برای مدت دو سال اجاره نمود
و شهرداری بنا به تعهد خود مبلغ ۱۴۴ میلیون تومان برای تعمیرات ملک مذکور هزینه کرد و تا شهریور سال ۱۳۹۸ نیز ملک را با کاربری منزل شهردار در اختیار داشت.
طبق قرارداد پس از گذشت دو سال شهرداری در صورت تمایل به تمدید قرارداد باید ماهیانه شش میلیون تومان به مالک به عنوان اجاره بهای ماهیانه پرداخت می کرد که با توجه به شرایط ملک( بنا به گزارش کتبی سازمان خدمات ایمنی و آتشنشانی ) فاقد ایمنی لازم و کافی بوده و مالک نیز تمایلی به ادامه قرار داد نداشت و شدیدا بدنبال تحویل ویلای خود بود.
پس از بررسی چندین ملک بدلیل اینکه قالبا با رهن کامل نبود و پرداخت اجاره در شرایط بد اقتصادی برای شهرداری بار مالی به همراه داشت از سوی شهردار رشت رد می گردید و سرانجام در اپارتمان فعلی مالک با رهن کامل ملک فعلی و پرداخت ودیعه ملک کنونی از محل سپرده بدون سود و عدم پذیرش پرداخت اجاره بها ماهیانه خود نشان از حساسیت شهردار رشت به حفظ بیت المال میباشد لیکن برخی افراد جهت خودنمایی و یا هر هدف سو دیگر به جای الگوسازی از این رفتار حسنه قصد ایجاد هجمه علیه شهردار رشت را دارند که جای بسی تاسف و تفکر است…
لازم به ذکر است مبلغ اجاره بهای ویلای استیجاری شهردار قبلی که منزل ویلایی بود اکنون بیش از یک و نیم برابر آپارتمان شهردار فعلی است و هر عقل سلیمی متوجه خواهد شد که در این مورد صرفه جویی صورت گرفته است
تو خود بخوان حدیت مفصل از این مجمل ….

به نقل از خبر راست

 گیل ندا :اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور: مردم گیلان در تحولات سیاسی، اجتماعی و توسعه کشور همواره موثر بوده اند.

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با استاندار گیلان، با اشاره به سوابق و پیشینه درخشان گیلان و نیز قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته تأکید کرد: مردم گیلان در تحولات سیاسی، اجتماعی و توسعه کشور همواره موثر بوده اند و لازم است اهتمام بیشتری برای بهبود وضعیت مردم استان که شایستگی‌های زیادی دارند، صورت گیرد.
اسحاق جهانگیری به سوابق و پیشینه تاریخی گیلان و نقش آفرینی مردم این استان به ویژه در دوره معاصر اشاره کرد و افزود: مردم گیلان همواره در تحولات سیاسی و اجتماعی و توسعه کشور نقش ارزشمندی داشته اند و باید در زمینه خدمت به آنان تلاشی مضاعف صورت گیرد.

او با تأکید بر لزوم تلاش و پیگیری برای رسیدگی به امور مردم، تصریح کرد: باید برای جبران خسارت‌های سیل اخیر به برخی مناطق استان، اقدامات لازم انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: دولت برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و کلان در گیلان، جدیت و از فعالیت‌های کارآفرینی نیز حمایت‌های لازم را دارد.

استاندار گیلان نیز در این دیدار از وضعیت عمومی استان و پروژه‌های کلان در دست اجرا و موضوع پسماند استان گزارش داد.

ارسلان زارع همچنین به خسارت‌های ناشی از بارندگی‌های شدید در برخی شهرستان‌های استان اشاره و از اقدامات صورت گرفته و نیز اقدامات مورد نیاز برای جبران این خسارت‌ها گزارش داد.

وی با اشاره به موضوع الحاق ۴۰ هکتار زمین بندر انزلی به منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی از طریق استحصال دریا و نیز طرح توسعه بندر خواستار شتاب در الحاق این زمین به منطقه آزاد انزلی با توجه به فرصت‌های سرمایه گذاری حاصل از آن شد.

افزایش سهم گیلان از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری، امکان برخورداری واحد‌های مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از تسهیلات ایجادی از محل تسهیلات اشتغال روستایی و نیز امکان برخورداری فعالان حوزه زراعت چوب، کیوی کاری و پرورش دهندگان ماهیان خاویاری از تسهیلات روستایی با طول مدت بیشتر بازپرداخت و نیز حمایت از طرح‌های توسعه بنادر گیلان برای تحقق اهداف افزایش ارتباطات ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ضرورت بهبود کیفیت گندم سهمیه مصرفی استان از دیگر مواردی بود که استاندار گیلان در دیدار با معاون اول رئیس جمهوری مطرح کرد.

 گیل ندا : مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان گفت: سیلاب ۲ دهنه پل ارتباطی در شرق و غرب گیلان به صورت کامل تخریب کرده است.

 رضا اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، با بیان اینکه هنوز از خسارات بارش سهمگین باران و جاری شدن سیلاب به‌علت طغیان برخی از رودخانه‌های گیلان در ساعات گذشته برآورد دقیقی به عمل نیامده است اظهار داشت: این سیلاب علاوه بر ایجاد مشکل در تردد مردم، دو دهنه پل ارتباطی را نیز یک دهنه پل در مسیر ارتباطی رانکوه املش و یک دهنه پل ۶۴ متری در اسالم به صورت صد در صد تخریب کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان امدادرسانی به مناطق سیل‌زده استان توسط نیرو‌های خدمات‌رسان و دستگاه‌های اجرایی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: هم‌اینک شرایط در مناطق سیل‌زده گیلان عادی و تحت کنترل بوده و تنها مشکل موجود قطع راه ارتباطی و آسیب‌دیدگی چند دهنه پل و راه دسترسی در شرق و غرب استان است.

اسلامی با بیان اینکه به زودی شرایط استان باتوجه به فروکش کردن سیلاب و کاهش حجم آب رودخانه‌های طغیان کرده به حالت عادی باز می‌گردد تصریح کرد: پلی که در منطقه اسالم به علت سیلاب تخریب شده بالای ۸۰ سال قدمت داشت و با آسیب‌دیدگی آن مشکلاتی برای مردم و اهالی جهت تردد در مسیر ایجاد شده است.

او خسارات قابل توجه به زیرساخت‌های برخی از شهرستان‌های گیلان از قبیل ابنیه، پل‌ها و راه‌های دسترسی را قابل توجه خواند و ابراز داشت: به علت بروز سیلاب در ساعات گذشته آب، برق، گاز و تلفن برخی از مناطق درگیر سیل در گیلان قطع شده بود که با تلاش دستگاه‌های اجرایی مشکلات این بخش رفع شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از حل مشکل ساختمان‌ها و منازل مسکونی که دچار آبگرفتگی شده بودند نیز خبر داد و اظهار داشت: سطح آب در رودخانه‌های بزرگ استان کاهش پیدا کرده است از طرفی دیگر کلیه فرمانداری‌ها و مدیریت دستگاه‌های اجرایی نیز در حال رفع مشکلات به وجود آمده ناشی از سیل هستند.

مدیرکل هواشناسی گیلان نیز با بیان اینکه بارندگی‌های شدید در استان از عصر شنبه تا ظهر یکشنبه این هفته از قبل پیش‌بینی شده بود افزود: شدت این بارش‌ها در ابتدا از مناطق غربی شهرستان تالش، صومعه‌سرا، ماسال، فومن و سپس در مناطق شرقی استان واقع در رودسر، املش، لنگرود، مشاهده شد.

محمد دادرس از ثبت بیشترین مقدار بارش باران در گیلان و کشور از ایستگاه اقلیم شناسی املش به مقدار ۲۴۵ میلی‌متر در کمتر از ۲۴ ساعت خبر داد و اظهار داشت: از نکات حائز اهمیت این بارش‌ها شدت بارش‌ها بود که در ایستگاه اقلیم شناسی جیرکول واقع در دامنه‌های رودسر مقدار بارش ۱۸۳ میلی‌متر در کمتر از ۸ ساعت اتفاق افتاد.

او متوسط بارش سالانه جلگه شرق استان گیلان را هزار و ۳۸۰ میلی‌متر و متوسط بارش فصل پاییز شرق استان را نیز چیزی در حدود ۶۳۰ میلی‌متر اعلام کرد و ابراز داشت: در خلال وقوع بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته تقریباً ۱۸ درصد بارش سالانه جلگه شرق و ۳۹ درصد بارش پاییز در این منطقه اتفاق افتاده است.

دادرس توجه به موقع به اطلاعیه و اخطاریه‌های هواشناسی و اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌ها به ویژه در فصول پربارش را لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: مجموعه این اقدامات و تمهیدات پیشگیرانه می‌تواند کمک شایانی به کاهش خسارات جانی و مالی و مدیریت بحران در بارش‌های باران ناگهانی استان گیلان داشته باشد.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده استمرار جریانات پایدار در منطقه است عنوان کرد: طبق الگو‌های موجود هواشناسی، تا پایان این هفته آسمانی آفتابی، گاهی با افزایش ابر و وزش باد، احتمال مه صبحگاهی و ادامه روند افزایشی دما در روز‌های آینده پیش‌بینی می‌شود.

 گیل ندا : تعدادی از نمایندگان شهرهای شمالی کشور نسبت به انتقال آب دریای خزر به بخش‌های مرزی ایران واکنش نشان دادند.

امروز در صحن علنی مجلس تعدادی از نمایندگان شهرهای شمالی کشور با حضور در جایگاه هیئت رئیسه و گرد آمدن به دور صندلی رئیس مجلس اعتراض خود را نسبت به انتقال آب دریای خزر به بخش‌های مرزی ایران نشان دادند.

این نمایندگان با در دست داشتن برگه‌هایی اعتراض خود را از جایگاه هیئت رئیسه به نمایش گذاشتند.

روی این برگه‌ها نوشته شده بود:

«نه به انتقال آب دریای خزر، استیضاح وزیر نیرو فوری، مردم اجازه نابودی دریای خزر را نمی‌دهند»

کاظم دلخوش اباتری، لاهوتی، یوسفیان ملا، قاسم احمدی لاشکی، اردشیر نوریان، نانواکناری، قربانی و … از جمله نمایندگانی بودند که در جایگاه هیئت رئیسه حضور داشتند.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت خطاب به این نمایندگان گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم شما هم‌اکنون خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنید. نمایندگان دارند تخلف می‌کنند.

رئیس جلسه همچنین به نمایندگان تذکر داد که سر جای خود بنشینند.

همزمان با اعتراض تعدادی از نمایندگان شمال کشور، تعدادی دیگر از نمایندگان نیز با حضور در جلوی جایگاه هیئت رئیسه به تماشای اعتراض آنها پرداختند.

نامه نمایندگان مجلس به روحانی

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی ، رئیس جمهور مخالفت خود با انتقال آب دریای  کاسپین  به استان سمنان را اعلام کردند.

این نامه تاکنون به امضای حدود ۴۰ نفر از نمایندگان رسیده و امضاهای آن رو به افزایش است.

متن کامل نامه نمایندگان به رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

در شرایطی که کشور بیش از هر چیز نیاز به روحیه هم‌افزایی و انسجام و امید به آینده دارد جای بسی شگفتی است که با وجود مخالفت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران، متخصصان حوزه‌های مختلف و نمایندگان استان‌های شمالی با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و استان سمنان، دولت محترم همچنان بر اجرای این طرح پافشاری می‌کند.

در پایان ما نمایندگان ملت برای چندمین بار از حضرتعالی به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور انتظار داریم تا از اجرای چنین طرحی که نتایج آن نابودی محیط زیست، فرسایش سرمایه اقتصادی و اجتماعی است، جلوگیری نماییم.

موافقت محیط زیست با انتقال آب خزر به فلات مرکزی بعد از اعلام مخالفت کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران

گفتنی است هنوز یک هفته هم از اعلام مخالفت کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران با طرح انتقال آب خزر به کویر نگذشته است که نامه موافقت رئیس سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران امضا شده است.

رئیس سازمان محیط زیست بی‌اعتنا به نتایج بررسی کارشناسی کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در خصوص این پروژه که حاکی از اثرات مخرب این طرح انتقال بر جنگل‌های هیرکانی است، اجرای این پروژه را بلامانع دانسته و گفته است ضوابط زیست محیطی مورد نظر این طرح براساس تفاهم صورت گرفته در صورتجلسه کمیته ارزیابی ظرف مدت یک ماه به وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.

این در حالی است که کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در خصوص طرح انتقال آب خزر به کویر تاکید کرده است: «در طول مسیر پیشنهادی جهت انتقال آب تعداد ۵ ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش بینی شده؛ به طوری که هیچ‌گونه مطالعه و نقشه قابل بررسی جهت نحوه انتقال نیروی برق به ایستگاه‌های مذکور در مناطق جنگلی ارائه نشده است.»

در بخش دیگری از این گزارش با تاکید بر تخریب جنگل‌های هیرکانی آمده است:«با توجه به اینکه در برخی نقاط مسیر انتقال لوله آب، بیشتر از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی از حاشیه جاده‌های جنگلی عبور می‌کند، در صورت اجرای پروژه تخریب زیادی در پوشش جنگلی ایجاد خواهدشد. و با توجه به اظهارات کارشناسان وزارت نیرو و شرکت مهندسی مهاب قدس مبنی بر انتقال آب دریای خزر به سمنان با لوله به ابعاد به قطر ۲ متر در زمان بازدید میدانی و حریم ناشی از آن، انجام پروژه موجب تخریبات غیرقابل جبرانی بر پوشش جنگلی مناطق هیرکانی به عنوان میراث طبیعی کشور وارد می‌شود.»

 گیل ندا :مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان با یادآوری اهتمام و جدیت تمامی دستگاه‌های خدمات‌رسان برای رفع مشکلات ناشی از بارش شدید در استان گفت: هم اکنون، وضعیت به حالت عادی بازگشته و مسئولان همچنان پای کار هستند.

 رضا اسلامی صبح دوشنبه افزود: در حال حاضر آب ، برق ، گاز و تلفن تمامی مشترکانی که بدلیل مشکلات ناشی از بارش های شدید قطع شده بود، وصل است.

وی با اشاره به آسیب های وارده به بناها ، راه‌ها ، شکستگی و یا تخریب چندین پل گفت: دو پل بزرگ مواصلاتی اسالم تالش و کرگرود رانکوه املش تخریب شد که امکان ساخت آنها و بررسی های لازم به صورت سریع امکانپذیر نیست اما راه های جایگزین برای تردد از این مسیر پیش بینی شده است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان تصریح کرد: از ۱۶ شهرستان استان ، ۱۴ شهرستان متاثر از بارش ها بوده و ۹ شهرستان فومن، تالش، ماسال، صومعه سرا، رضوانشهر و شفت در غرب استان و شهرستان های رودسر ، املش و لنگرود در شرق استان خسارات قابل توجهی دیده اند .

اسلامی آسیب به واحدهای مسکونی ، پل ها ، ابنیه و راه ها ، پل های روستایی ، کشت دوم بخش کشاورزی، دامداری، آسیب به تاسیسات آب ، برق ، گاز و مخابرات و نیز واحدهای آموزشی را از عمده خسارت های وارد شده ناشی از بارش شدید باران و بدنبال آن طغیان روخانه ها و در برخی مناطق وقوع سیلاب عنوان کرد.

وی یادآور شد: هم اکنون آبگرفتگی ها فروکش کرده و در حال حاضر به غیر از دو پل بزرگ و اصلی یادشده، راه های استان باز است و راهداران نیز در حال ترمیم و بازسازی بخش هایی از مسیرهایی هستند که دچار آب شستگی شده است.

اسلامی خاطرنشان کرد: روز گذشته مناطق خسارت دیده را بازدید کردیم و امروز نیز بازدیدها را برای بررسی وضعیت، میزان خسارت ها در جهت اتخاذ تصمیمات برای رفع مشکلات ادامه می دهیم .

امدادرسانی به مناطق سیل زده با جدیت در حال انجام است

علی اوسط اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز با اشاره به بازدیدهای روز گذشته خود از تالش گفت: خسارت هایی به زیرساخت های حوزه راه، برق، گاز و آب وارد شده است.

وی ادامه داد: این بارندگی ها در شهرستان تالش موجب طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر و همچنین آسیب به پل اصلی شهر اسالم و برخی راه های دسترسی روستایی شده است.

وی به بازدید خود از پل آسیب دیده شهر اسالم و مناطق اطراف آن اشاره و اضافه کرد: پس از ارائه نظرات کارشناسی ، اقدامات و تصمیمات لازم صورت خواهد گرفت ضمن آنکه امدادرسانی به مناطق سیل زده با جدیت در حال انجام است.

دستور استاندار گیلان برای رسیدگی به وضعیت مردم مناطق خسارت‌دیده

ارسلان زارع استاندار گیلان نیر روز گذشته به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، دستور داد با فوریت، به وضعیت مردم مناطق خسارت‌دیده ناشی از بارش شدید باران رسیدگی، از مناطق یادشده به‌صورت میدانی بازدید و اقدامات انجام‌گرفته را به وی گزارش کند.

وی تاکید کرد که هرچه سریع تر پیگیری های لازم برای رفع مشکلات ناشی از تخریب پل ها و نیز برقراری شرایط عادی انجام گیرد و از ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان گیلان نیز خواست مدیریت هماهنگی اقدامات بین دستگاه های اجرایی، هلال احمر و شهرداری ها را عهده دار شود و به فرمانداران و بخشداران نیز تاکید کرد از تمامی ظرفیت ها برای رفع مشکلات بوجود آمده، استفاده کنند.

مهدی ولی پور مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز گفت که بر اساس هشدارهای هواشناسی، ۱۷ پایگاه جمعیت هلال احمر گیلان و ۱۶ شعبه این جمعیت در سطح استان آماده باش بوده اند.

روند افزایش دما در گیلان

طبق اعلام اداره کل هواشناسی گیلان، سامانه بارشی از عصر دیروز (یکشنبه) تضعیف شده و شاهد کاهش ناپایداری های جوی و ابر هستیم و افزایش دما تا پایان هفته مورد انتظار است. بر همین اساس آسمان امروز در استان صاف تا نیمه ابری، افزایش دما، گاهی افزایش ابر و وزش باد، احتمال بارش پراکنده پیش بینی شده است.

بیشترین میزان بارش در شهرستان املش با ۲۳۷ میلیمتر ، رودسر با ۲۰۰ میلیمتر و در غرب استان نیز رضوانشهر ۱۲۷میلیمتر و تالش با ۱۲۰ میلیمتر بوده که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت گزارش شده است.

 گیل ندا : بارش شدید باران موجب آبگرفتگی معابر در برخی شهرستان ها ، طغیان رودخانه و تخریب چند پل در گیلان شد.

 طغیان رودخانه کیارود موجب تخریب پل این رودخانه با قدمت ۳۵ ساله و قطع راه ارتباطی ۳ روستای گرکرود، رودگوابر و گلستان سرا با بخش رانکوه شد.

بارش باران که از ۲ بامداد امروز در شهرستان املش شدت گرفت موجب رانش زمین در ورودی روستای هلوسرای علیا هم شد.

بر اثر رانش زمین بخشی از یک خانه تخریب شد و خودروی پارک شده در کنار این خانه زیر آوار رفت. صاحبخانه هم حین فرار از خانه از ناحیه دست آسیب دید و به بیمارستان منتقل شد.

همچنین بارش شدید باران موجب آبگرفتگی شدید محله انارستان املش و مسیر کمربندی املش به رانکوه شده است.

بارش باران که از غروب دیروز آغاز شده موجب آبگرفتگی معابر اصلی شهر لنگرود، شهر شلمان و رودسر شد.

بارندگی شدید که دیشب در فومن آغاز شد به تاسیسات زیر بنایی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

سرپرست فرمانداری فومن گفت: سیلاب موجب آبگرفتگی پل‌های ارتباطی روستا‌های رودبار چیره، خطیب گوراب، مودگان، زیده و قلعه رودخان شده است.

حمید رضائی افزود: طغیان رودخانه و سیلاب همچنین پل موقت کلفت را هم تخریب کرد و به تعدادی از راه‌های ارتباطی نیز آسیب زده است.

از تالش خبر رسید بارش شدید باران موجب تخریب حدود ۷۰ متر آسفالت  خیابان شهید زرد پور شهر چوبر شد.

در رضوانشهر هم بارش باران موجب بالا آمدن آب رودخانه‌های این شهرستان شده است.

 گیل ندا : معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گفت: فصل صید ماهیان استخوانی از امروز آغاز شد.

 اکبر ایلدرم، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گفت: امروز همزمان با آغاز فصل صید ماهیان استخوانی از دریای خزر آغاز شد و ۴ هزار صیاد گیلانی عضو ۵۱ تعاونی صید، تور خود را برای صید ماهیان استخوانی به دریای خزر انداختند.

او، با اشاره به اینکه امسال برای پایداری صید ۱۳۰ میلیون قطعه انواع ماهیان استخوانی و خاویاری در دریای خزر رهاسازی شد، افزود: برای امنیت و پاکسازی دریا هم سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار رشته دام‌های غیرمجاز جمع آوری می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گفت: برای تقویت دریا از سال ۹۸ -۹۷، ۶ و نیم میلیون بچه ماهی که حاصل تکثیر طبیعی با مشارکت جامعه صیادی استان است در دریا رها سازی می‌شود.

اکبر ایلدرم افزود: پیش بینی می‌شود در صورت مناسب بودن شرایط جوی، صیادان گیلانی تا پایان فصل صید که اواسط فرودین سال آینده است ۳ هزار تن ماهی صید کنند.

او گفت: با آغاز فصل صید حدود ۱۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در صنایع توربافی، طناب تابی، عرضه و فروش ماهی، حمل و نقل، فرآوری ماهی مشغول به کار می‌شوند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گفت: سفید، کفال، سیم و سوف بیشترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که در گیلان صید می‌شود.

اکبر ایلدرم تصریح کرد: بر اساس آخرین برآورد سازمان شیلات ذخیره ماهی سفید دریای خزر ۳۵ هزار تن و کفال ۱۲ هزارتن است که صیادان شمال کشور با رویکرد احتیاطی مجازند حدود ۶ و نیم تا ۷ هزار تن ماهی سفید و ۲ هزار تن ماهی کفال صید کنند.

صفحه1 از93

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.