K2 Listing

K2 Listing

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با تأکید بر تشکیل سامانه مشاوره ایثارگران گفت: باید سامانه مشاوره ایثارگران برای رسیدگی به مشکلات جانبازان و ایثارگران در بنیاد شهید تشکیل شود.

گیل ندا،  آیت‌الله رسول فلاحتی در دیدار با مجمع ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدای استان در آستانه برگزاری کنگره شهدای شیمیایی و گرامیداشت شهدای بهداشت و درمان گیلان اظهار کرد: باید سامانه مشاوره ایثارگران برای رسیدگی به مشکلات جانبازان و ایثارگران در بنیاد شهید تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه کمبود دارو و بیکاری فرزندان یادگاران دفاع مقدس، از مهم‌ترین مشکلات است، افزود: این مشکل از مهم‌ترین مشکلاتی است که مسؤولان مربوطه باید به آن رسیدگی کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران را یاوران انقلاب و امام راحل (ره) دانست و افزود: زمانی که تمام قدرت‌های سلطه‌گر، بسیج شدند تا انقلاب را از مسیرش خارج کنند؛ تجارب و روحیه جانبازان و ایثارگران، چراغ هدایت راه جوانان برای مقابله با توطئه‌های دشمنان است.

فلاحتی با تأکید بر تلاش مجاهدانه مسؤولان برای برطرف کردن مشکل جامعه ایثارگران بیان کرد: اگر مدیری نمی‌تواند برای ایثارگران، کاری را انجام دهد؛ مسؤولیت خود را به دیگران که توانایی دارند بسپارد.

وی با بیان اینکه برخی میگویند چرا در نماز جمعه برخی مشکلات را بیان نمی‌کنید، افزود: بنده همواره عاقلانه و منطقی، مطالبه‌گرِ مشکلات مردم از مسؤولان در دستگاه‌های مختلف هستم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: خسارت‌های آب‌گرفتگی خزانه های برنج استان در دست بررسی است و تا چند روز آینده اعلام می شود.

 

گیل ندا، علی در جانی  اظهار داشت: بارش شدید باران طی روزهای گذشته به برخی از خزانه‌های برنج در شالیزارهای شهرستان ها از جمله تالش خسارت زده که میزان خسارت‌ در دست بررسی است. 
وی ادامه داد: بارش باران موجب تغذیه آب‌بندان‌ها و آب های زیرزمینی استان شده و در صورت شرایط جوی مناسب در ماه های آینده، امسال سال آبی خوبی را برای بخش کشاورزی به خصوص تولید برنج گیلان خواهیم داشت. 
درجانی با اشاره به اینکه بیمه کردن شالیزارها می‌تواند کمک موثری به برنجکاران در زمان بروز حوادث طبیعی باشد، تصریح‌ کرد: استقبال کشاورزان از بیمه شالیزارها نسبت به سال گذشته بهبود یافته اما هنوز کم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بالغ بر 401 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان بیمه شده‌اند.
طبق تقویم زراعی اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی گیلان، نشاء کاری از هفتم اردیبهشت ماه به بعد توصیه شده است. 
گیلان 238 هزار هکتار زمین شالیزار و 300 هزار شالیکار دارد و بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست. 
از مجموع اراضی شالیکاری گیلان، 180 هزار هکتار از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می کنند. 
برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا دو مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می شود. پس از انجام این مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه ، کار برداشت محصول برنج انجام می شود. 
هر سال حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید در استان به دست می آید؛ ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود. 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با اشاره به تخصیص ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های آبفار روستایی در سال گذشته، گفت: از این میزان اعتبار ۴۱ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی تخصیص یافته است.

گیل ندا، محبعلی رنج‌ور در حاشیه بازدید از پروژه‌های آبفای روستاهای انزلی اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تأمین تجهیزات به دلیل نوسانات قیمت ارز و پایین بودن تعرفه‌های موجود آب، شرکت‌های آب روستایی شرکت‌های ضرر رسان هستند.

وی با اشاره به تخصیص ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های آبفار روستایی در سال گذشته، افزود: از این میزان اعتبار ۴۱ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی تخصیص یافته است.

رنج ور با بیان اینکه تکمیل پروژه مجتمع آبرسانی در روستای اشترکان، اولویت پروژه‌های آبفای روستایی در بندرانزلی است، گفت: با بهره برداری از پروژه مجتمع آبرسانی در این روستا ۱۲ روستای غرب گیلان تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: روستاهای تربه بر، اشپلا، خمیران، سیاخاله سر و شیله سر در غرب شهرستان بندر انزلی از روستاهای غیر تحت پوشش آبفای روستایی هستند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با بیان اینکه بندرانزلی در آبرسانی به روستاها جز شهرستان‌های سبز است، بیان کرد: به دلیل تالابی بودن منطقه جنوب انزلی، آب این منطقه از منابع آب شهری تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نحوه بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبرسانی روستایی یکی از مهمترین دغدغه‌های آبفای روستایی است، گفت: در حال حاضر وظیفه آبرسانی پنج روستا در شهرستان انزلی در اختیار شوراهای اسلامی روستاها است که باید به شرکت آب و فاضلاب روستایی تفویض اختیار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ضمن تاکید بر پالایش حوزه رسانه ، از فعالان این عرصه خواست سوژه های رسانه ای را در راستای گره گشایی و حل معضلات جامعه انتخاب کنند و موضوعات، بصورت ریشه ای مورد بررسی قرار گیرد.

 

گیل ندا،  فیروز فاضلی با اشاره به برگزاری جشنواره «آسیب‌شناسی اجتماعی در رسانه‌ها» و «کاریکاتور آسیب‌های اجتماعی» در گیلان افزود: این جشنواره با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح سلامت استان به عنوان یک مسئولیت همگانی از دی ماه سال گذشته منتشر شد و مورد استقبال رسانه های استان قرار گرفت.
وی با بیان اینکه تولید محتوا بر عهده رسانه و فعالان این عرصه است ، اظهار داشت: بر اساس فراخوان آثار منتشر شده در حوزه آسیب های اجتماعی در بازه زمانی (از ابتدای سال ٩٧ تا ٢٥ بهمن ٩٧) و پس از تمدید یک هفته‌ای در نهایت ١٢٢ اثر در رشته‌های «گزارش»، «سرمقاله و مقاله»، «خبر» و «عکس» جمع آوری شد و توسط دو نفر از صاحب نظران رسانه مورد داوری قرار گرفت.
فاضلی با بیان اینکه در بخش کاریکاتور آسیب‌های اجتماعی نیز تعداد ٤٨ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و مورد داوری قرار گرفت، افزود: این آثار در محورهای «تکدی‌گری»، «نقش رسانه‌ها در ریشه‌یابی و پیشگیری از انحرافات اجتماعی»، «حاشینه‌نشینی و نقش آن در افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر کودکان کار، مفاسد اجتماعی، اعتیاد، تکدی‌گری»، «اعتیاد، طلاق، تکدی‌گری و نقش آنها در فروپاشی نهاد خانواده» و «نقش اقتصاد مقاومتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی» ارسال شده است.
وی با اشاره به برپایی نمایشگاه آثار راه یافته به جشنواره کاریکاتور آسیب‌های اجتماعی ادامه داد: در این نمایشگاه 30 اثر منتخب تا پنجشنبه (٥ اردیبهشت) صبح و عصر در نگارخانه مارلیک مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت در معرض نمایش گذاشته شده است.
وی با تأکید بر لزوم جلوگیری از ترویج دروغ، افترا و تهمت در فضای رسانه‌ای جامعه اظهار داشت: وجود همدلی و همکاری برای ارتقای فرهنگی کشور لازم و ضروری است.
آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان جشنواره «آسیب‌شناسی اجتماعی در رسانه‌ها» و «کاریکاتور آسیب‌های اجتماعی» ، ساعت ١١ پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در مجتمع فرهنگی - هنری خاتم الانبیاء (ص) برگزار و در این مراسم از برگزیدگان فراخوان انتشار مطالب با موضوع خشونت‌های خانگی نیز تقدیر می شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار مسئولان شرکت نفت گفت : با توجه به توسعه شهری باید تدابیری برای ایجاد انبارهای جدید سوخت در استان اندیشیده شود.

 
گیل ندا،  نماینده ولی فقیه در استان در دیدار با مدیران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه گیلان با اشاره به لزوم ارتقای ایمنی جایگاه های سوخت گفت :  باید با ساخت جایگاه های جدید تمهیدات لازم برای جلوگیری از آسیب ها اندیشیده شود.
آیت الله فلاحتی با بیان اینکه نمازخانه جایگاه های سوخت باید برازنده مردم گیلان باشد بر رعایت شئونات اسلامی در این جایگاه ها تاکید کرد.
وی به مصرف بیش از حد سوخت در کشور اشاره کرد و  گفت : ایران یکی از پرمصرف ترین کشورهای دنیا در سوخت است و این درحالیست که کشور چین با ۲۰ برابر جمعیت ایران مصرفی همچون ما دارد.
علی اصغر عباسی مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گیلان نیز با اشاره به افزایش 12 درصدی مصرف سوخت در استان گفت : مصرف بنزین در گیلان روزانه ۳ میلیون و ۳۴۷هزار لیتر است که این آمار در بعضی از روزها به بیش از ۵ میلیون لیتر می رسد.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از انتشار فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ‌اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین(ع) است.
 

 

گیل ندا، پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان امروز، ۳ اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران، از انتشار فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و اظهار کرد: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی ـ هنری بین‌المللی امام رضا(ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری جشنواره مذکور را اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین(ع) به ‌ویژه حضرت امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س)، حضرت احمد‌بن موسی(ع) و حضرت ‌امام جواد(ع) دانست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه در فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده است، تصریح کرد: در رده سنی ۴ تا ۱۲ سال کتاب‌های «امام رضا علیه‌السلام» نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمکران، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده از انتشارات به‌نشر، «فاطمه و فاطمه» نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر و «هشت قصه از امام جواد علیه‌السلام» نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی معرفی شده است.

این مسئول فرهنگی کتاب‌های «راز آن بوی شگفت؛ داستانی براساس زندگی امام رضا علیه‌السلام»، «با کبوترهای گنبد؛ سروده‌هایی درباره امام رضا علیه‌السلام برای نوجوانان» و «درختی که بال در آورد؛ داستان‌هایی از زندگی امام جواد علیه‌السلام» را ویژه رده سنی ۱۳ تا ۱۷ سال دانست و گفت: برای رده سنی ۱۸ سال به بالا نیز پنج کتاب شامل «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام»، «فصل فیروزه»، «در عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه سلام‌الله علیها»، «زندگانی حضرت احمدبن موسی علیه‌السلام شاهچراغ» و «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد علیه‌السلام» معرفی شده است.

وی با بیان اینکه جشنواره مذکور در دو بخش «فردی» و «خانوادگی» برگزار می‌شود، تصریح کرد: علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش، به دو روش مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند.

کرمی یادآور شد: شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برای عموم علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر است، اما عموم کتابداران تنها در بخش الکترونیک می‌توانند شرکت کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان از برگزاری جشنواره مذکور همزمان با دهه کرامت خبر داد و اضافه کرد: برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو سطح «ملی» و «شهرستانی» معرفی می‌شوند و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از آنها تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی با بیان اینکه در جشنواره مذکور از هشت خانواده برتر با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تجلیل می‌شود، خاطرنشان کرد: این جشنواره در سطح شهرستانی نیز با توجه به تعداد کتابخانه‌های شهرستان و میزان شرکت‌کننده، از هشت برگزیده تجلیل خواهد کرد. همچنین در این بخش از دو خانواده برتر در هر شهرستان با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تقدیر می‌شود.

کرمی با اشاره به نحوه ارسال آثار به نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر ارسال آثار از طریق الکترونیک آثار مکتوب خود را به نزدیک‌ترین کتابخانه عمومی محل زندگی‌شان تحویل دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان اظهار کرد: در جریان هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی ۳۱ هزار و ۶۶۷ شرکت‌کننده گیلانی حضور داشتند که از این تعداد بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر به صورت آنلاین شرکت کرده بودند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: آب‌گیری سد سفیدرود به حد نرمال خود رسیده و با حجم یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب و به طور کامل آب‌گیری شده است.

 

گیل ندا،   وحید خرمی اظهار داشت: هرساله برای اینکه بتوانیم سیلاب‌ها را در فصل بهار مدیریت کنیم، برای رهاسازی آب سد برنامه‌ریزی می کنیم که امسال با توجه به سیلاب های اخیر در کشور ۲۰درصد از ظرفیت سد را برای مدیریت سیلاب بهار نگه داشته ایم.
وی خاطرنشان کرد: آبگیری سد سفیدرود به حد نرمال رسیده یعنی به میزان حجم یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب آب آبگیری شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان افزود: با مدیریت صورت گرفته امسال، سال کشاورزی سختی را در مسیر سد سفید رود نخواهیم داشت و این ظرفیت را در رودخانه داریم که سیلاب را کنترل کنیم.
خرمی همچنین در خصوص سدهای لاستیکی گیلان گفت : هر جایی در استان که سدهای لاستیکی احداث شده جواب گرفته ایم و در حال حاضر ۱۱ سد لاستیکی در استان داریم که چهار مورد از آنها به اتمام رسیده و بقیه نیز از پیشرفت خوبی برخوردارند.
سد سفیدرود آب مورد نیاز ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزارهکتار شالیزار گیلان را تامین می‌کند؛ بر این اساس آب بقیه شالیزارهای استان از محل رودخانه‌ها، آب‌بندان‌ها و چاه‌های موجود در استان تامین می‌شود.
استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر ساله از کشت آنها حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می آید.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده و ظرفیت فعلی آن، یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل آبفای گیلان گفت: در جریان سیل‌های اخیر با توجه به پیش‌بینی های انجام شده توسط کمیته بحران آب با کیفیت، با استاندارد های ملی در شهرهای گیلان توزیع شده است.

 

گیل ندا،  سید محسن حسینی درباره وضعیت چاه فلمن سنگر پس از سرریز شدن سد سفیدرود و افزایش دبی این رودخانه اظهار داشت: در حاشیه رودخانه سفیدرود در پایاب سد سنگر، در حال حاضر دو چاه فلمن حفر و تجهیز شده است و حفر و تجهیز یک چاه دیگر نیز در حال اجرا است.

وی باتوجه به افزایش دبی رودخانه سفید‌رود و بالا آمدن سطح آن و پیرو این امر آبشستگی دیواره رودخانه، هر دو چاه به خصوص چاه دوم در معرض خطر سیلاب و تخریب تاسیسات مربوطه قرارداشتند که تمهیدات لازم جهت محافظت این دو چاه توسط شرکت آب و فاضلاب گیلان باهمکاری استانداری، ادارات راهداری ، بنیاد مسکن و آب منطقه‌ای گیلان صورت گرفت.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفای گیلان با بیان اینکه همچنین شرکت توزیع برق گیلان نیز در برق دار کردن چاه شماره یک در کنار شرکت آب و فاضلاب قرار داشت گفت: در این راستا اقدام به تقویت و حفاظت حدود 700 متر از دیواره رودخانه بوسیله  سنگ چینی با قطعات سنگهای کوهی (آرمور) به وزن 0.5 تا 2 تن و قطعات بتنی به وزن های 5/2 ،5 و 15 تن شد. همچنین در 5 نقطه از مسیر اپی ( آبشکن) سنگی و در6 نقطه اپی(آبشکن) فولادی با سپرهای فلزی، به طول مجموع حدود 70 متر، احداث شد.

حسینی خاطرنشان کرد: با افزایش دبی رودخانه ، کابل برق اصلی ارتباطی چاه شماره  یک و دو دچار سیلاب و قطع شد، که پس از دو روز تلاش کارکنان شرکت آب و فاضلاب و همکاری شرکت توزیع برق ، مجددا برق‌رسانی به چاهها برقرار و امکان بهره برداری از آن ها میسر شد.

مدیرعامل آبفای گیلان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص کیفیت آب شرب استان پس از بارش های اخیر و جاری شدن روان آب ها نیز با بیان اینکه بارش های ماه گذشته  متاسفانه باعث ایجاد خسارات مالی و جانی زیادی در سطح کشور شده است ولی خوشبختانه این مشکلات در سطح استان گیلان چشمگیر نبوده تصریح کرد: با توجه به پیش بینی های انجام شده و اعمال مدیریت بحران ، کلیه امور استان جهت مقابله با هر گونه بحران احتمالی بصورت آماده باش در محل حضور فعال داشتند و شرایط آبرسانی به اکثر مناطق استان بصورت عادی و مطلوب تحت کنترل بوده است.

وی با اشاره به اینکه چشمه سفیدآب تامین کننده بخش عمده آب شرب شبکه توزیع شهرهای رودسر، رحیم آباد و املش می باشد که به علت بارش های اخیر و رانش زمین و افزایش کدورت آب چشمه سفیدآب، تصفیه خانه طول لات به مدت 24 ساعت از مدار بهره برداری خارج  شد افزود: با توجه به پیش بینی های انجام شده توسط کمیته بحران و آبگیری کامل مخازن شهرهای تحت پوشش و در مدار قرار گرفتن چاههای منطقه، آبرسانی به شهرهای مذکور تحت کنترل قرار داشت و آب با کیفیت با استاندارد های ملی توزیع شده است.

وی افزود: پس از کاهش کدورت چشمه، مجددا آب چشمه سفیدآب جهت آبرسانی به مشترکان در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان در پایان خاطرنشان کرد: همه شهرهای استان در طول این بازه زمانی با انجام آزمون های کلرسنجی، کدورت سنجی و باکتریولوژی بصورت ویژه تحت کنترل و نظارت مستمر واحد های کنترل کیفی مستقر در مناطق بوده است.

صفحه1 از68

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.