K2 Listing

K2 Listing

پیگیری‌های شهردار رشت نتیجه داد و امروز با دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی در خصوص احقاق حقوق شهرداری مقرر شد نسبت به واگذاری ۲۵ هکتار از اراضی مسکن مهر و ۱۰ درصد از اراضی و واحدهای قابل واگذاری به شهرداری اقدام شود.

 سید محمد احمدی شهردار رشت امروز (سه‌شنبه ۲۴ فروردین) با وزیر راه و شهرسازی در تهران دیدار کرد و در جلسه‌ای که برگزار شد وزیر راه و شهرسازی به صورت ویژه دستور داد تا نسبت به واگذاری ۲۵ هکتار از اراضی مسکن مهر و اختصاص ۱۰ درصد از اراضی و واحدهای قابل واگذاری به شهرداری رشت اقدامات لازم انجام شود.

 

 

لازم به ذکر است؛ طبق مصوبه ۲۵ مهر ماه سال ۱۳۸۷ هیئت وزیران و بند الف از ماده یک تفاهم‌نامه تنظیمی شهرداری رشت و اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان که طی نامه‌ای در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ به شهرداری رشت ابلاغ شد مقرر گردیده بود ۴۰ هکتار از اراضی مسکن مهر رشت به شهرداری رشت واگذار تا در اجرای پروژه‌های عمرانی هزینه شود که متعاقبا به موجب صورتجلسه مورخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ و به دلیل کمبود زمین این مقدار به ۲۵ هکتار تغییر یافت.

 

از سویی تاکنون با گذشت بیش از ۴ سال از تاریخ انعقاد قرارداد واگذاری قطعی، اداره کل راه و شهرسازی گیلان از انتقال سند رسمی اراضی مورد نظر به نام شهرداری رشت خودداری می‌کرد.

 

با توجه به ضرورت و فوریت اجرای پروژه‌های نیمه کاره، شهرداری رشت تقاضای صدور دستور مساعد و انتقال سند رسمی اراضی مورد نظر به شهرداری را از سوی وزارت راه و شهرسازی و اداره کل تابعه در استان خواستار شد که این مهم امروز با پیگیری‌های مستمر سید محمد احمدی و با دستور ویژه وزیر به نتیجه رسید.

 

موضوع دومی که در جلسه امروز شهردار رشت و وزیر راه و شهرسازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت اختصاص ۱۰ درصد از اراضی و واحدهای قابل واگذاری به شهرداری رشت جهت اجرای پروژه‌های عمرانی بود که وزیر راه و شهرسازی در این مورد هم جهت احقاق حقوق شهرداری، اجرای قوانین و مصوبات معطل مانده و واگذاری اراضی ذکر شده، دستور ویژه‌ای را صادر نمودند.

 

گفتنی است به استناد تبصره ۶ ماده واحده قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است ۱۰ درصد از اراضی و واحدهای قابل واگذاری را با قیمت تمام شده به شهرداری‌ها اختصاص دهد تا پس از توافق بین مالکین و شهرداری‌ها به عنوان معوض واگذار گردد.

 

اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان از سال ۱۳۷۰ تاکنون از محاسبه و انتقال قدرالسهم شهرداری رشت خودداری کرده است در حالی‌که اجرای شبکه‌های مواصلاتی استان در محدوده شهر و شبکه درون شهری نیاز به مساعدت وزارتخانه راه و شهرسازی دارد و با توجه به مضایق و محدودیت‌های منابع مالی و فقر زمین و بالا بودن بهای اراضی اجرای پروژه‌ها از جمله اتصال میدان گیل تا شمال مسکن مهر، میدان ولیعصر(عج) تا میدان امام علی(ع)، خیابان تختی به خیابان سعدی، خیابان سعدی به میدان سرگل، بازگشایی حریم رودخانه‌های زرجوب و گوهررود برای شهرداری رشت میسر نبوده و بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی می‌تواند راهگشا باشد.

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، در این جلسه گزارشی هم در خصوص معضلات و مشکلات موجود در مسکن مهر رشت و احداث پروژه رینگ ۹۰ متری توسط سید محمد احمدی ارائه شد که در پی آن اسلامی وزیر راه و شهرسازی قول مساعد دادند در اسرع وقت بررسی‌های ویژه‌ای جهت رفع این مشکلات و موانع انجام شود.

گیل ندا،  محمد حسن عاقل منش عضو پنجمین دوره شورای اسلامی رشت با حضور در فرمانداری شهرستان رشت برای انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی رشت ثبت نام کرد.
عاقل منش سابقه سه دوره حضور در شورای اسلامی رشت(بیش از ۱۳ سال) را در کارنامه کاری خود دارد که از حیث کسب رای اعتماد مردمی رکورد دار است.
وی سابقه چهار سال ریاست شورا و بیش از شش سال ریاست کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی را در سابقه خود دارد.

 

گیل ندا،  بانام و یاد خدا و با تبریک مبعث رسول مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) و با استعانت از خداوند متعال و شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و مدافع حرم ، بالاخص شهدای گمنام ایران اسلامی ، بیعتی مجدد با شهدا می بندیم و اعلام می کنیم اگر خداوند توفیق بدهد تا یک بار دیگر خدمتگزار مردم فهیم و فرهیخته کلان شهر رشت باشیم با استعانت از درگاه باریتعالی راه شهدای عزیزمان را ادامه خواهیم داد و امیدواریم شهدا کمک کنند تا امانت دار خوبی برای این مردم بزرگ باشیم.

یقینا مشکلات عدیده ای در شهر رشت وجود دارد که با همراهی دوستان و تمامی دغدغه مندان که به نحوی از وضعیت کنونی رشت آسیب دیده اند ان شاا برطرف خواهد شد و تمام تلاشمان را به کار می بندیم تا یک بار دیگر شهر رشت در مسیر توسعه قرار گرفته و به جایگاه واقعی اش که همان شهر اولین ها در بهترین ها است دست پیدا کند.

ارادتمند و ملتمس دعای خیر یکایک بزرگواران

محمد حسین واثق کارگرنیا

گیل ندا، به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت کلاس های آموزشی دوره ای رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری با هدف ارتقا فرهنگ شهروندی، از سوی این سازمان و با مشارکت دادگستری استان گیلان برگزار شد .

این همایش با حضور رانندگان ناوگان حمل و نقل درون شهری، در سالن همایش های سازمان آتش نشانی و ایمنی شهرداری رشت بر پا گردید.

محمد محبتی ریاست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت ضمن تاکید بر تداوم بر پایی این کلاس ها در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی و خصوصا ترافیکی گفت: نظر به اهمیت آموزش و فرهنگ سازی در حوزه حمل و نقل درون شهری،برپایی کلاس های جامع آموزشی برای رانندگان از الویت های کاری این سازمان می باشد.

وی اظهار کرد: برپایی دوره های آموزشی با محوریت موضوعاتی همچون رفتارشناسی، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، مباحث کمیته انضباطی، روانشناسی، مهارت های پیشگیری از کنترل خشم و استرس و اخلاق اجتماعی و ... به ارتقا کیفیت زندگی شهری و شهروندان کمک بسزایی خواهد نمود.

محمد محبتی افزود: با توجه و الزام به رعایت مصوبات ستاد کرونای کشور در خصوص پذیرش مسافر و گردشگر در شهرهای گردشگرپذیر در آستانه سال نو، یکی از اهداف راهبردی برگزاری کلاس های مذکور، افزایش آمادگی رانندگان برای استقبال از حضور مسافران و گردشگران احتمالی با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورات ابلاغی این ستاد، در شهر رشت می باشد.

در خاتمه نیز خاطر نشان کرد که به جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا از تمامی هموطنان خواهشمندم که از سفرهای غیر ضروری خودداری نمایند تا در پناه خداوند متعال با تلاش و همکاری یکدیگر این بیماری را در کشور ریشه کن نماییم.

احمدی با ارسال نامه‌ای از رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان خواست: پاکبان‌های شهرداری رشت در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، «سید محمد احمدی» با ارسال نامه ای به «ارسلان سالاری» رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وی درخواست کرد تا با توجه به ماهیت شغلی پاکبانان و مواجهه روزانه آنان با پسماندهای عفونی و منابع آلودگی، این قشر زحمتکش در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند.

 

شهردار رشت با اشاره به فعالیت مضاعف پاکبانان به‌ویژه در ایام پایانی سال که آنان را در معرض خطرجدی ابتلا به کووید ۱۹ قرار می دهد از سالاری تقاضا کرد تا به‌منظور پیشگیری از ابتلای این قشر زحمتکش واکسن مورد نیاز در اختیار شهرداری رشت قرار گیرد.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، صبح امروز سید محمد احمدی شهردار رشت با همراهی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رییس سازمان امور مالیاتی کشور دیدار و گفتگو کرد.

 

گیل ندا،  شهردار رشت در این دیدار به بدهی مالیاتی سنواتی شهرداری رشت که مشکلات زیادی را برای شهرداری ایجاد کرده، اشاره کرد و گفت: در گذشته سازمان امور مالیاتی برای سازمانهای تابعه شهرداری رشت که انجام بخشی از وظایف شهرداری را بر عهده داشته اند، مبالغی را به صورت علی الراس به عنوان مالیات لحاظ نموده و اکنون بدهی مالیاتی سنواتی شهرداری بر اثر انباشت این مبالغ و سود حاصل از آنها تبدیل به یک رقم قابل توجهی شده و مشکلات بسیار جدی برای شهرداری ایجاد کرده است درحالی که شهرداری نسبت به این موضوع معترض است.

 

سید محمد احمدی برداشت مبالغ از سوی اداره کل امور مالیاتی استان را مغایر مقررات جاری کشور عنوان کرد و افزود: متاسفانه وجوه قبل از نشستن به حسابهای درآمدی شهرداری، توسط اداره کل امور مالیاتی استان برداشت می شود.

 

سید محمد احمدی به پیگیری های استانی برای حل مشکل بدهی سنواتی مالیاتی شهرداری اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته نیز پیگیری هایی در خصوص حل مشکلات مربوط به بدهی مالیاتی سنواتی شهرداری رشت در استان انجام شد که متاسفانه به جایی نرسید.

 

وی با ابراز امیدواری برای حل مشکل مالیاتی شهرداری، بیان داشت: امیدواریم سازمان امور مالیاتی همکاری لازم را با شهرداری رشت داشته باشد؛ می توان گفت در صورت حل این مساله، یکی از مهمترین مشکلات فی مابین شهرداری رشت و سازمان امور مالیاتی مرتفع خواهد شد.

 

امید‌علی پارسا رئیس امور مالیاتی کشور نیز در این دیدار به نقش شهرداری ها در توسعه شهرها اشاره کرد و گفت: شهرداری ها، مدیریت شهرها را با تمام مشکلات موجود بر عهده دارند و باید با توجه به مشکلات از تمام توان برای کمک به شهرداری ها و اداره و توسعه شهرها استفاده کنیم.

 

وی ضمن تمجید از پیگیری های شهردار رشت برای رفع مشکلات شهرداری گفت: تلاش می کنیم نهایت همکاری و تعامل را با شهرداری رشت داشته باشیم تا خللی در خدمات این سازمان به مردم ایجاد نشود.

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، این دیدار منتج به دستور ویژه رییس سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعزام تیم کارشناسی برای رسیدگی به اعتراض شهرداری رشت شد.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، سید محمد احمدی امروز (دوشنبه ۲۰ بهمن) در مراسم رونمایی از دستگاه‌های جدید سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری که با حضور اعضای شورا و مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان برگزار شد اظهار داشت: سه دستگاه خودرو آتشنشانی پیشرفته به مجموعه ناوگان آتش‌نشانی رشت اضافه شد.

گیل ندا،  شهردار رشت ضمن گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر، آرزوی صحت و سلامتی برای رهبر معظم انقلاب و توفیق خدمت‌گذاری برای همه خدمتگزاران واقعی نظام مقدس جمهوری اسلامی افزود: بهترین اتفاق در عمر فعالیت‌های اداری من امروز با پوشیدن لباس مقدس آتش‌نشانی رقم خورد.

احمدی تلاش و پیگیری‌های مستمر رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت برای تکمیل تجهیزات این سازمان را قابل تقدیر ذکر کرد و گفت: امروز از ۳ دستگاه خودروی نردبان پلتفرم شامل یک دستگاه نردبان ۴۲ متری، یک دستگاه پلتفرم ۴۴ متری و یک پلتفرم ۵۵ متری رونمایی می‌کنیم که از برندهای معتبر دنیا برای امداد و نجات و اطفای حریق ساختمان‌های بلندمرتبه خریداری شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بی شک با احداث ساختمان‌های بلندمرتبه نیاز به این خودروها بیش از پیش احساس می‌شود و البته امیدواریم که هیچ وقت در شرایطی قرار نگیریم که از این خودروها استفاده کنیم.

شهردار رشت تصریح کرد: قرارداد خرید سه خودرو آتشنشانی پیشرفته با مایان فولاد در سال ۹۵ بسته شد که نماینده انحصاری زیگلر آلمان در ایران است.

سید محمد احمدی ضمن تشکر از دلگرمی‌های اعضای شورای شهر رشت اضافه کرد: این خودروها از طریق منطقه آزاد و پس از یکسال بلاتکلیفی در این منطقه برای بهره‌برداری وارد رشت شد.

شهردار رشت ضمن تشکر از کسانی که پایه‌گذار تفکر تجهیز و ارتقای تجهیزات آتش‌نشانی رشت بودند از استمرار چنین رویکردی در شهرداری خبر داد و اضافه کرد: ما در مقابل حوادثی مانند بروز آتش‌سوزی نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم و بدون شک فقط نیروی انسانی نمی‌تواند به صحنه وارد شود بنابراین قطعا تجهیزات پیشرفته آتش‌نشانی به ما کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه پرسنل آتش‌نشانی از جان خود مایه می‌گذارند و با قداست خود در مقابل بحران‌‌ها حضور پیدا می‌کنند اظهار داشت: ما هم باید حداقل تجهیزات را برای آتش‌نشانان عزیز فراهم کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: شهردار رشت در همین چند ماهه اخیر گره‌های کوری را با پیگیری‌های مستمر خود باز کرد.

گیل ندا،  به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، رئیس شورای شهر رشت در مراسم رونمایی از خودروهای نردبان و پلتفرم آتش نشانی ضمن تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر اذعان کرد: واقعا به آقای احمدی شهردار محترم شهر رشت تبریک عرض کرده و تشکر می‌کنم که توانستند در همین چند ماهه گره‌های کوری که در ارتباط با ورود این دستگاه‌های مدرن آتش‌نشانی ایجاد شده بود را حل کنند.

 

احمد رمضانپور نرگسی افزود: امروز ناوگان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت به مجهزترین دستگاه‌های مقابله با حریق مجهز است و این موضوع را به فال نیک می‌گیریم زیرا چنین اقدامات ارزشمندی می‌تواند برای شهر رشت بسیار مفید باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ۱۷۳ روز تا پایان کار شورای پنجم باقی مانده است اضافه کرد: امیدواریم در این ایام بتوانیم کارهای نیمه تمام را هم با همت، توانمندی و تدبیر شهردار رشت، معاون عمرانی استاندار گیلان و دیگر دستگاه‌های ذیربط به سرانجام برسانیم.

 

ضرورت افزایش حفاظت و ایمنی هرچه بیشتر شهر رشت

 

 

عضو دیگر شورای شهر رشت نیز در این مراسم ضمن تبریک ایام الله دهه فجر عنوان کرد: خوشحالم که در چهل و دومین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در راستای افزایش ایمنی شهر رشت گام‌های بزرگی در دوره مدیریت شورای پنجم برداشته شده است.

 

فاطمه شیرزاد با تاکید بر اینکه در دوره پنجم شورای شهر رشت نیز اقدامات خوبی برای افزایش زیرساخت‌ها و ردیف اعتبارات انجام شد افزود: امیدواریم برای سال‌های آتی هم با کمک همه همکاران خوبمان در شورای شهر بتوانیم در افزایش حفاظت و ایمنی شهر قدرتمندتر از گذشته گام برداریم.

 

وی رونمایی از سه دستگاه خودروی نردبان پلتفرم و به موجب آن کاهش مشکلات امدادرسانی به ساختمان‌های بلندمرتبه شهر رشت را مورد توجه قرار داد و گفت: باید با کمک همدیگر بستری را فراهم کنیم تا همچنان اتفاقات خوبی برای شهر رشت بیافتد.

 

از شهردار رشت برای رفع توقیف دستگاه‌های آتش‌نشانی در منطقه آزاد انزلی تشکر می‌کنیم

 

 

 

محمدحسن عاقل منش عضو دیگر شورای شهر رشت نیز در این مراسم مطالبی را بیان داشت و گفت: به مدیران سابق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت نیز خسته نباشید عرض می‌کنم، زیرا همه تلاش کردند تا امروز این امکانات ایمنی و حفاظتی در شهر فراهم شود.

 

وی ضمن تشکر از شهردار رشت برای رفع توقیف دستگاه‌های آتش‌نشانی در منطقه آزاد انزلی ابراز داشت: پرسنل خدوم آتش‌نشانی برای حفظ آسایش و ایمنی شهرمان و کلیه شهروندان رسالتی خطیر بر عهده دارند و برای آنان آرزوی سلامتی دارم.

 

محمد حسن علیپور دیگر عضو شورای شهر رشت نیز در این مراسم ضمن تشکر از شهردار رشت و سازمان آتش‌نشانی ابراز داشت: نیروهای آتش‌نشانی برای کمک و امدادرسانی به مردم واقعا جانفشانی می‌کنند و دعا می‌کنیم خداوند متعال در تمام احوال همواره یار و یاور آنان باشد.

 

شهردار رشت شبانه‌روز در حال فعالیت هستند و هماهنگی بسیار سازنده‌ای ایجاد کرده‌اند

 

 

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه واحد آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت از اعضای مهم ستاد مدیریت بحران محسوب می‌شوند گفت: جانفشانی‌های پرسنل آتش‌نشانی شهرداری رشت بی‌نظیر است و تاکنون فداکاری‌های زیادی از آنان دیده‌ایم.

 

امیر مرادی ضمن تشکر از اعضای شورای شهر به خاطر انتخاب سید محمد احمدی به عنوان شهردار رشت ابراز داشت: واقعا مدتی که اقای احمدی به عنوان شهردار رشت انتخاب شوند به شخصه شاهدم که شبانه‌روز در حال فعالیت هستند و با مدیریت خوبشان هماهنگی بسیار سازنده‌ای را هم در مجموعه ایجاد کرده‌اند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان خاطرنشان کرد: مدیریت بحران برای مقابله با انواع بحران‌ها برنامه‌های کامل و جامع تدوین کرده از طرفی در چند ماهه اخیر اعتبارات خوبی برای شهرداری‌ها جهت مهار آب‌های سطحی در نظر گرفته شده است.

 

میانگین عمر تجهیزات آتش‌نشانی و خودرویی شهرداری رشت به ۱۴ سال کاهش یافته است

 

 

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت عنوان کرد: خرسندیم که در چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از سه دستگاه خودروی نردبان پلتفرم شامل یک دستگاه نردبان ۴۲ متری، یک دستگاه پلتفرم ۴۴ متری و یک پلتفرم ۵۵ متری رونمایی می‌کنیم.

 

شهرام مؤمنی با بیان اینکه رونمایی همزمان این خودروها اتفاق مهمی است که در شمال کشور و در استان‌های همجوار گیلان رخ داده است تصریح کرد: سالهاست که آتش‌نشانان و پرسنل خدوم آتش‌نشانی منتظر چنین اتفاقی بودند که مطمئنا با توجه به رشد شهرنشینی و توسعه شهری، چنین تجهیزاتی بسیار مثمرثمر خواهند بود.

 

وی با تاکید بر اینکه با همت بلند مجموعه مدیریت شهری و اعضای شورای شهر خودروهای نردبان پلتفرم برای واحد آتش‌نشانی خریداری شدند افزود: در همین جا از زحمات تمام کسانی که برای تحقق این کار تلاش کردند به ویژه شهردار رشت تشکر و قدردانی به عمل آورم.

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت به موضوع توقیف خودروهای نردبان پلتفرم ۵۵ متری این سازمان در منطقه آزاد انزلی به دلیل بدهی سنگین اشاره کرد و گفت: از شهردار رشت سپاسگزاریم که با توجه به وعده‌ای که داده بودند با درایتی که به خرج دادند خودروهای مذکور رفع توقیف و به چرخه عملیات سازمان آتش‌نشانی اضافه شد.

 

مؤمنی کاهش میانگین عمر تجهیزات آتش‌نشانی و خودرویی از ۲۰ سال به ۱۴ سال را هم متذکر شد و گفت: باید تلاش کنیم عمر مفید خودروهای آتش‌نشانی مطابق با استانداردهای جهانی به ۵ تا ۸ سال کاهش پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون معادل ۴ هزار حریق و آتش توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت پوشش داده شده است یادآور شد: از این تعداد ۳۶۲ مورد فقط حریق مسکونی بوده است و آتش‌نشانان ما توانستند حدود ۷۰ نفر از شهروندانی که در ساختمان‌های بلندمرتبه و در آتش و دود گرفتار شده بودند را فقط با یک نردبان ۳۲ متری که ۲۸ سال قدمت دارد نجات دهند.

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، در پایان این مراسم پرسنل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت به صورت نمادین عملیات امداد و نجات را با استفاده از نردبان‌های پلتفرم خریداری شده اجرا کردند.

صفحه1 از43

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.