K2 Listing

K2 Listing

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت گفت: فرآیند احراز صلاحیت ناصر حاج محمدی به عنوان چهارمین شهردار منتخب رشت در وزارت کشور در مراحل نهایی قرار دارد.

 

گیل ندا، سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت در این ‌باره با اشاره به گلایه شهروندان پیرامون طولانی شدن فرآیند انتخاب شهردار رشت در یکسال اخیر اظهار کرد: شورای پنجم رشت پیش از این چندین مرحله بر اساس تکلیف قانونی خود نسبت به انتخاب شهردار اقدام کرد اما بنا به دلایلی سه منتخب شورا از سوی وزارت کشور احراز صلاحیت نشدند.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه فقدان شهردار یقینا مشکلات و آسیب‌هایی برای شهر به همراه دارد، افزود: اعضای شورا در تلاشند تا موضوع احراز صلاحیت شهردار رشت تسریع شود و نگرانی‌های شهروندان پیرامون این مبحث خاتمه پیدا کند.   وی توسعه همه جانبه شهر رشت از اهداف شورای شهر عنوان کرد و گفت: امیدواریم با احراز صلاحیت ناصر حاج محمدی شهردار منتخب رشت توسعه رشت در تمامی ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حوزه سلامت رقم بخورد.   سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه فقدان شهردار رشت در یکسال اخیر موجب نگرانی شهروندان شده، تصریح کرد: وحدت و همدلی در این باره کلید موفقیت است و یقینا شهروندان رشت نیز انتظار دارند، اعضای شورا با تعامل بیشتر موضوع شهردار رشت را تعیین تکلیف کنند.   حامد عبداللهی، حجت جذب، حسین علیقلی زاده سه شهردار منتخب شورای رشت بودند که طی یکسال اخیر از سوی وزارت کشور احراز نشدند.   در شانزدهم اردیبهشت سال ۹۸ در نود و یکمین جلسه شورای شهر رشت ناصر حاج محمدی با ۱۰ رای موافق به عنوان شهردار رشت انتخاب شد و در حال حاضر اعضای شورا و شهروندان رشت منتظر اعلام نظر نهایی وزارت کشور پیرامون صلاحیت وی برای تصدی جایگاه شهردار رشت هستند.

احمد رمضانپور عضو شورای شهر رشت : توضیحات و اصلاحیه ای را برای مان ارسال کرده که درآن به برخی انتقادات واکنش نشان داده است. او ضمن مغتنم شمردن فرصت گفتگو از برخی از افراد که در گفتگویش از آنها نام برده، دلجویی نموده و از هرمز ربانی عذرخواهی کرده است.

گیل ندا: متن نوشتار رمضانپور بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم.
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به گردانندگان رسانه کوشا و فعال ” تدبیر شرق ” ، لازم است درخصوص مصاحبه اینجانب با آقای ربیع زاده که در آن رسانه منتشر شده است، توضیحاتی برای رفع برخی موارد ارائه نمایم

۱- قبل از هرچیز باید تاکید کنم که نقد رفتارها و گفتار حق هر شهروند است بنابراین ابتدا خود را ملزم به پذیرش آن و سپس سایر دوستان را به بالا بردن آستانه تحمل در مواجه به آن دعوت می کنم و ضمن ابراز ارادت به همه منتقدین عزیز، در این نوشتار نکات کوتاهی را برای اصلاح گفتگو ، توضیح برخی موضوعات و تنویر افکار معروض می دارم و متذکر می شوم که می توان رفتار و گفتار افراد را به دور از عصبانیت و توهین نقد کرد.

۲ – پاسخگویی امر مهمی است که خیلی ها آن را نادیده می گیرند اما بنده افتخار آن را دارم که هرگز از مواجهه با اهالی رسانه نه هراسیده ام و آمادگی آن را دارم که در همه زمینه هایی که به اینجانب مربوط است گفتگو کنم.

۳ – در صحبت های تلفنی آقای بهنام ربیع زاده با اینجانب قبل از گفتگو، بیان شد که قصد انجام مصاحبه ای ” بی پرده ” در قالب ” تاریخ شفاهی ” را دارند. بنده هم استقبال کردم.
لابد همگان می دانند که برای ثبت مواردی تاریخی باید مدتی از آن گذشته باشد اما در انتها به موضوعاتی رسیدیم که نمی توان آنها را در ” تاریخ ” ( چیزی که در تصور همه است ) گنجاند اما بنده تا جایی که مقدور بود پاسخ گفته ام. یکی از موارد، به مسائل شورا و انتخاب شهردار مرتبط است که اتفاقا در گفتگو هم به ایشان عرض کردم که موضوع مفصلی ست و قول دادم که در هر فرصت دیگری که اراده بفرمایند پاسخگو هستم.

۴ – شاید لازم به توضیح نباشد که بنده به هر دلیلی به عنوان اولین شخص در گیلان هستم که حاضر به ثبت گفتگویی در قالب ثبت ” تاریخ شفاهی ” شده است.

شایان ذکر است که چنین بستری توسط بنده و به کوشش جناب ربیع زاده استارت خورده است و همه مسئولین و فعالان عرصه های می توانند از این بستر برای اظهار نظرهای شان استفاده کنند و نا گفته های شان را بیان نمایند.

۵ – در گفتگوی منتشر شده اتفاقات زیادی مطرح شد که مشمول تاریخ است و درباره شان مورد پرسش قرار گرفتم و اسامی عزیزان زیادی به میان کشیده شد. در بسیاری از موارد سعی کردم از شاهدان آن قضایا نام ببرم که خداوند عمر طولانی نصیب شان کند.
بدیهی است که تاریخ شفاهی یعنی بیان شفاف واقعیت ها، که ممکن است باعث دلخوری در افراد شود. این امری ناخواسته است اما ابهامات و پرسش های متعددی از گذشته درباره ام وجود داشته که باید یکبار برای همیشه به آن ها پاسخ داده می شد تا در تاریخ ثبت شود.

طبیعی است که دهه هفتاد با اکنون فرق دارد. از آن زمان تاکنون نگاهها ، تفکرها ، شرایط زمانی ، نوع رقابت ها و رفاقت ها قطعا دستخوش تحولات زیادی شده است. در گفتگوی انجام شده از افراد زیادی در همان برهه نام برده شد. جنان دکتر نوبخت، جناب دکتر زاهد ، جناب احمد آقای حسینی و سایر عزیزان.
اما در حال حاضر آن عزیزان از سرمایه های شهر، استان و کشور محسوب می شوند.

دکتر نوبخت همچنان به عنوان پیشکسوت بنده تلقی می شود و بخاطر ندارم که هرگز یک گام جلوتر از ایشان گذاشته باشم.

آقای حضرتی معلم سیاسی بنده و از برترین های این مرز و بوم است

دکتر زاهد امروزه یکی از صمیمی ترین دوستانم است که در فشار نامردمی ها، حامی و سنگ صبورم هستند. ایشان استاد و پیشکسوت بنده اند که علیرغم توانایی ها و پرداخت هزینه های متعدد، هرگز به آنچه شایسته شان بود نرسیده اند.

احمد آقای حسینی اکنون یکی از سرمایه های بحق استان است و از صمیمی ترین دوستانم محسوب می شوند.

مهندس ربانی شخصیتی انقلابی و خستگی ناپذیر، برادر شهید، مومن و فروتن می دانم و یکی از اعضای اصلی ستاد سیمرغ بوده اند که زحمات زیادی برایم کشیده اند. متاسفانه در انتهای گفتگویی که بعداز یک روز شلوغ کاری، به نیمه شب کشیده و طولانی شد، متوجه نام عزیزشان نشدم. وگرنه مگر می شود ایشان با اینهمه سابقه و تحمل هزینه ها ، مشمول آن پاسخ باشند؟ قطعا ایشان نیز در زمزه معلمین سیاسی ام بوده و بابت آن اشتباه از ایشان عذرخواهی میکنم.

پر واضح است که موارد مطرح شده در گفتگو مربوط به گذشته است و انتظار دارم که در ظرف زمانی خود ارزیابی شود والا اکنون چه کسی ست که از ارادت ام به دوستان بی خبر باشد؟

۶ – نکته پایانی آنکه ؛ گویا در تنظیم پاسخ به موضوع ” حقوق مادام العمر ” اشتباهی صورت گرفته و آقای باهنر به عنوان ” طراح ” معرفی شده است که‌ ضروری ست شکل صحیح آن درج شود.
آقای باهنر طراح حقوق مادام العمر نمایندگان نبود بلکه ایشان طی مصاحبه ای در رد این موضوع صحبت کرده بود.
دردوره ای از ادوار (شاید دوره سوم) تعدادی از نمایندگان آن طرح را ارائه کردند

اما هرگز در هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول نشد و به هیچ کمیسیونی ارجاع و مطرح نشد اما ژورنالیستها طوری مطرح اش کردند که هنوز از ذهنها عامه مردم و حتی خواص پاک نشده است
احمد رمضانپور نرگسی

امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه انسان‌ها باید بدانند الگوهای آن از نظر رفتار، گفتار و کردار چگونه هستند، تصریح کرد: امروز بشریت باور دارد که اهل بیت پیامبر (ص) بهترین الگوی تربیت و کرامت است.‌

گیل ندا،  نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه امروز عرفان‌های نوظهور به دنبال جذب جوانان به سمت خود هستند، گفت: باید از جشنواره کتابخوانی رضوی برای ترویج فرهنگ رضوی و معنوی استفاده شود.
آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه انسان با مطالعه و کتابخوانی زنده است، اظهار کرد: برای شناسایی استعدادها و لیاقت‌های انسان‌های هر جامعه‌ای باید به میزان مطالعه مردم آن جامعه توجه شود.

جدایی انسان‌ها از کتاب و مطالعه مساوی با جهل است
وی با اشاره به اینکه ملت‌های پیشرو و در مسیر رشد و تعالی اهل مطالعه، دانش و فضل هستند، گفت: جدایی انسان از کتاب، دفتر و قلم مساوی با جهل انسان‌ها و آن جامعه است. در قرآن کریم آمده است آیا آنان که می‌دانند با آنان که نمی‌دانند مساوی هستند؟
آیت الله فلاحتی به جایگاه علم، عالم و دانش در اسلام اشاره کرد و ادامه داد: جایگاهی که در اسلام برای این موضوع ترسیم شده در هیچ فرهنگ، مذهب و آئینی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه یکی از مواردی که باید در جامعه اسلامی به ویژه شیعی مد نظر قرار گیرد این بوده که معتقدیم مسلمانان دارای الگوهای تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار زیادی هستند، افزود: این الگوها همان پیامبر گرامی (ص) و اولاد او است.
امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه انسان‌ها باید بدانند الگوهای آن از نظر رفتار، گفتار و کردار چگونه هستند، تصریح کرد: امروز بشریت باور دارد که اهل بیت پیامبر (ص) بهترین الگوی تربیت و کرامت است.‌ امروز بشریت باور دارد که اهل بیت پیامبر (ص) بهترین الگوی تربیت و کرامت است.
وی در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم از این الگوها برای زندگی خود بهره گرفته و به دنیای امروز معرفی کنیم باید در ابتدا آنها را به درستی بشناسیم، بیان کرد: باید بدانیم این الگوها رفتار، کردار و گفتارشان برای حیات طیبه انسان چه بوده که این نیز تنها در سایه مطالعه در زندگی و سیره آنها به دست خواهد آمد.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در طول تاریخ علمای اسلام چه شیعه و چه سنی درباره زندگی اهل بیت عصمت و طهارت به صورت مفصل کتاب نوشته‌اند، ادامه داد: اگر بخواهیم برای سرفصل‌های زندگی خود الگویی پیدا کنیم هیچ جایی جز اهل بیت عصمت و طهارت (ع) وجود ندارد.

لزوم ایجاد بستر مناسب مطالعه برای نسل جوان جامعه
وی ایجاد بستر مناسب برای مطالعه به ویژه برای نسل جوان اعم از حوزوی و دانشگاهی در زمینه احوالات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را بهترین اقدام برای جامعه اسلامی عنوان و اظهار کرد: جوانان باید به مطالعه خود محوریت دهند و چه بهتر این محوریت، مطالعه زندگی اهل بیت (ع) باشد.
آیت الله فلاحتی با اشاره به کاهش میزان مطالعه و عدم رغبت جوانان به کتاب و کتابخوانی با گسترش فعالیت فضاهای مجازی و حجم بالای کتاب، افزود: مسئولان و متولیان امر باید حجم کتاب‌ها را کاهش داده و آنها را به صورت جیبی، همراه و در سایزهای کوچک تهیه و منتشر کنند.
روابط عمومی کتابخانه های گیلان: وی با بیان اینکه بعد از آماده شدن این بستر می‌توانیم به مطالعه عمق داده و آن را سطح بندی و رده بندی سنی کنیم، گفت: باید برای هر فردی به فراخور اندازه فهم، بینش، درک و تخصص آن زمینه و بستر مطالعه فراهم شود.

تأثیر جشنواره رضوی در ترویج فرهنگ ولایت مداری گیلان
نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه به چهار علت سفر امام رضا (ع) از مدینه به ایران اشاره و بیان کرد: اگر جوانان در همین چهار محور مطالعه کنند قطعاً به نقاط بسیار زیبایی درباره زندگی امام رضا علیه السلام برای رشد و تعالی زندگی خود دست خواهند یافت.
وی همچنین به برگزاری جشنواره رضوی اشاره کرد و گفت: این جشنواره چند سالی است که با محوریت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و همکاری آستان قدس رضوی و دستگاه های مختلف در استان‌های کشور اجرا می‌شود.
امام جمعه رشت با بیان اینکه این جشنواره می‌توانند در ترویج فرهنگ ولایت مداری مردم گیلان و تقویت آن تأثیر گذار باشد، تصریح کرد: در سایه جشنواره رضوی می‌توانیم جوانان را ترغیب کنیم که در درباره امام رضا علیه السلام مطالعه کنند.‌ در سایه جشنواره رضوی می‌توانیم جوانان را ترغیب کنیم که در درباره امام رضا علیه السلام مطالعه کنند.
وی با اشاره به اینکه امروز فرهنگ‌های گوناگون باطل به ویژه عرفان‌های نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوی خود هستند، ادامه داد: باید با استفاده از جشنواره رضوی زمینه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهی و توحیدی را فراهم کنید.
آیت الله فلاحتی خواستار تقویت این حرکت مردمی برای رسیدن دستاوردهای فرهنگی در سطح جامعه به ویژه استان گیلان شد، گفت: امروز گسترش رسانه‌های مجازی بخشی از زندگی مردم بوده و یکی از جاهایی که می‌توانیم فرهنگ رضوی و کتابخوانی را تعریف کنیم همین فضای مجازی است که باید از آن بستری مناسب برای توسعه فرهنگی رضوی ایجاد کنیم.
گفتنی است نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از ابتدای اردیبهشت ماه در کتابخانه های سراسر کشور به صورت آنلاین، مکتوب و پویش کتاب خوانی برای سنین کودک، نوجوان، بزرگسال و خانوادگی آغاز و تا ۲۸ خرداد ماه ادامه دارد. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به razavi.iranpl.ir در این جشنواره و مسابقه بزرگ کتابخوانی شرکت و از جوایز ارزنده آن بهره مند شوند.

ماجرای محل نگهداری سگ ها زیر نظر سازمان پسماند شهرداری رشت یکی از وقایع تلخ و ناراحت کننده ای بود که البته دیگر در رشت چندان عجیب نیست. متاسفانه در این ماجراها آن چه بیشتر از همه ناراحت کننده است پاس دادن سازمان های ذیربط به یکدیگر است. طوری که همه می خواهند مسئولیت قصور خود را به دیگری منتقل کنند.

 

گیل ندا،  البته در این ماجرا سازمان مدیریت پسماند زیرسوال رفت اما کمتر کسی از نقش فرادستی معاونت خدمات شهرداری رشت زیرنظر علی مقصودی سوال می پرسد که بحث جمع آوری و زنده گیری سگ ها زیرنظر آن ها است. پیش از این معاونت خدمات شهری به دلیل جولان سگ‌های ولگرد در رشت زیر سوال بود و قول داده بود جمع‌آوری سگ‌های ولگرد شهر رشت به شیوه‌ای «معقولانه» اجرایی شود. شیوه ای معقولانه که منجر به گرسنگی و تشنگی ان ها در محدوده فضای یکی از سازمانهای شهرداری رشت شده است!

همین حالا نیز سازمان مدیریت پسماند اعلام کرده است: «معاونت محترم خدمات شهری شهرداری رشت مبادرت به تدوین فلوچارت کاملی به منظور زنده گیری، انتقال و ساماندهی این حیوانات نموده که عنقریب نهایی می گردد.» تا آن موقع مشخص نیست چند سگ دیگر باید تلف شوند و یا گوشت همدیگر را بخورند تا آقای مقصودی فلوچارت معقولانه دیگر خود را نیز فراهم کند.

هرچند اکنون معاونت خدمات شهری شهرداری رشت زیر سایه انتقادات از سازمان مدیریت پسماند مخفی شده است. اما مشخص است که آن ها با طرح به اصطلاح «معقولانه» خود زمینه های لازم را برای چنین وقایع ناگواری فراهم کرده اند که بار دیگر اعتبار شهرداری رشت را زیر سوال برده است.

کاش اهمیت احترام به حیوانات برای مدیران و جامعه ما آن قدر ارزش داشت که بدانیم در این رابطه از سوی بزرگان اسلام چه تاکیداتی شده است. در این بحث حدیثی از پیامبر (ص) نقل شده که فرمودند: «در سفر معراج چون به بهشت می نگریستم زن گنه کاری را دیدم و از حالش پرسیدم، گفته شد وی از کنار سگی تشنه برلب چاهی می گذشت و برای سیراب کردن آن حیوان، چادر خود را به درون چاه آویخت و چون آب چاه به آن نفوذ کرد با فشردن آن بر دهان سگ، آن را سیراب کرد و خدا هم او را با این عمل آمرزید.»

گیل خبر

رئیس‌کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت گفت: ارتقا و حفظ سلامت شهروندان و پاکبانان زحمتکش شهرداری رشت از جمله ضروریات و در اولویت برنامه های شورای رشت است.

 

گیل ندا، فاطمه شیرزاد در جلسه ای که با حضور پیمانکاران بخش رفت و روب و جمعی از مدیران شهرداری رشت به منظور بررسی مشکلات این حوزه برگزار شد با قدردانی از زحمات سرپرست و مدیران شهرداری رشت اظهار کرد: در سال ۹۸ اقدامات مرتبط با حوزه های رفت و روب و فضای سبز شهرداری رشت به شهرداری های مناطق واگذار شد.

شیرزاد به حفظ سلامت شهروندان و پاکبانان زحمتکش شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: از پیمانکاران حوزه رفت و روب شهرداری رشت انتظار داریم به ارتقای مبحث سلامت پاکبانان توجه بیشتری داشته باشند.   رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت با تاکید به پرداخت به موقع مطالبات پیمانکاران شهرداری رشت افزود: باید به مطالبات کارگران ، مباحث رفاهی و سلامت آن ها در قرار دادهای منعقد شده همواره توجه شود و تشکیل کارگاه های آموزشی در مباحث مختلف می تواند نقش موثری در این باره ایفا کند.   شیرزاد با اشاره به پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری رشت بیان کرد: مطالبات پیمانکاران با برنامه ریزی های جامع و زمان بندی شده به حداقل رسیده است.   وی خواستار نظارت بیشتر و انجام بازدیدهای میدانی توسط ناظرین شرکت های طرف قرار داد با شهرداری رشت در حوزه رفت و روب شد و تصریح کرد: بازدیدهای میدانی در سطح محلات و نواحی شهرداری افزایش پیدا کند و البسه مناسب و سایر امکانات رفاهی در اختیار کارگران بخش رفت و روب شهرداری رشت قرار بگیرد.   رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت کمبود نیروی انسانی در حوزه ناظرین پسماند و خدمات شهری را از جمله معایب دانست و گفت: کمبود نیرو در این حوزه نقصانی است که به کیفیت خدمات رسانی خدشه وارد می کند.   شیرزاد با تاکید به پرداخت مطالبات کارگران شهرداری رشت بیان کرد: در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه تاخیر در پرداخت حقوق این قشر پذیرفتنی نیست و انتظار دارم در اسرع وقت مطالبات معوقه آنان پرداخت و حقوق و مزایای دریافتی شان به روز رسانی شود.

در روزهای اخیر تصاویری از وضعیف اسفناک کمپ نگهداری سگهای خیابانی در زمینی متعلق به سازمان پسماند شهرداری رشت منتشر گردید که باعث دل آزردگی هر انسانی می گردید و ذهن مخاطب را مدتها درگیر خود می کرد.تهیه این قبیل گزارشات و انعکاس آن با هدف روشنگری و ایجاد حساسیت در بین متولیان جهت اصلاح امور امری مثبت و قابل تقدیر میباشد که باید ابتدا از سوی مدیر حوزه مربوطه و پس از آن از سوی افکار عمومی تکریم گردد لیکن در این بین ایجاد مغلته، سیاه نمایی، فرافکنی و سیاست ورزی آن هم با کثیف ترین شگردها که مدتهاست منسوخ گردیده موضوعی مردود در برهه کنونی در بین افکار عمومی میباشد.

 

گیل ندا،  متاسفانه خبری که می توانست در مسیر طبیعی خود منجر به اقدامی مقتضی و مثبت در راستای بهبود وضعیت زیست حیوانات کمپ مذکور گردد و با اجماع ظرفیت های موجود به قولی سبب خیر گردد گویی دست مایه ای برای برخی از فرصت طلبان گردیده است تا بغض های در خود فرو برده کهن خود را عریان کرده و از این سوژه برای تخریب وجه یکی از چهره های جوان موفق شهرداری سو استفاده کنند...

حال سوال اینجاست حضراتی که امروز به کاسه داغ تر از آش تبدیل شده اند در گذشته در کدامیک از کرات سماوی زندگی می کردند که تا این حد بی خبر از بحران سگ های خیابانی و وضعیت نگهداری آنها بودند و امروز سینه چاک کرده و فریاد وامصیبتا سر میدهند؟؟؟

مسقیما روی سخن با کسانی است که گویا به هر دلیلی مدیریت جوانان موفق در مجموعه شهرداری به خط قرمز آنها تبدیل شده است و با تخریب "علیرضا حاجی پور" به عنوان یکی از این نخبگان که در مدت تصدی خود در این جایگاه با وجود همه محدودیت ها اتفاقات قابل توجه ای را در این سازمان رقم زد.

جهت بیداری اذهان جنابتان قابل به ذکر است از برگزاری جلسات متعدد ریاست سازمان پسماند با انجیو ها و سمن های حامی حیوانات و دعوت از همه دغدغه مندان به حضور در پای کار تا تشریح وخامت شرایط و درخواست های مکرر در حضور اعضای محترم شورا و البته ارائه گزارش های متعدد در این مورد در کمیسیون های تخصصی در ماههای اخیر مستندات قابل دفاعی از عملکرد سازمان پسماند وجود دارد که قابل به ارائه میباشد.
حضور در اجلاس مدیران پسماند کلانشهرها و ارائه پیشنهاد جذب منابع دولتی جهت رفع مشکلات نگهداری سگهای خیابانی از سوی رییس جوان سازماند پسماند شهرداری رشت و استقبال حاضرین از پیشنهاد مذکور و پیگیری های در دست اقدام در این خصوص دلیلی مبرهن بر دغدغه مندی وی در این حوزه میباشد.

آیا بهتر نیست با پرهیز از ایراد اتهامات واهی و تخریب دلسوزان واقع ای یک بررسی جامع از عوامل ایجاد این معضل و راهکارهای اجرایی عبور از این بحران داشته باشیم؟؟؟

سایر نهادهای متولی از جمله سازمان دامپزشکی، اصناف و ارگان های متولی دولتی که منابع قابل توجه ای را می توانند به این حوزه اختصاص بدهند و البته طبق قانون امور محوله به آنها در این حوزه دربرگیری دارد تا چه حد پای کار بوه و سهم خود را در حل این مشکل تقبل کرده اند؟؟؟

آیا بهتر نیست همگی در یک سنگر واحد با استراتژی حمایت و هم افزایی و بسیج ظرفیت ها با مشکلات این چنینی روبرو شده و با همدلی از آنها عبور کنیم؟؟؟

اندکی فکر، قدری تامل...

در هفتادمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای این شهر موضوع تهیه و تدوین نقشه مهندسی فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

گیل ندا، محمد حسن عاقل منش در سخنانی تاکید کرد: یکی از اسناد راهبردی شورای شهر رشت، سندی است که در حال تهیه و تدوین است و آن نقشه مهندسی فرهنگی شهر برای سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۱۵ خواهد بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در توضیح این مطلب اظهار داشت: شورا با تدوین این سند می خواهد دریابد که در زمینه فعالیت‌های فرهنگی شهر از چه نقطه ای به چه نقطه خواهد رسید و با تدوین آن سیاست‌ها و راهبردهای اصلی فرهنگی شهر را با برنامه دنبال کند.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل نبود این برنامه ما روزگذران هستیم و معمولاً کارهای زیربنایی و اساسی کمتر مورد توجه قرار می گیرند که با تهیه این نقشه ما از روزگذرانی برنامه های فرهنگی شهر خارج می شویم و با اجرای کارهای منسجم مطابق این سند می دانیم چگونه باید عمل کنیم تا نتیجه مطلوب هم حاصل شود.
 
عاقل منش خاطر نشان کرد: شاید اسناد بالادست نسبت به این نقشه مهندسی فرهنگی وجود داشته باشند اما هر سازمان یا مجموعه باید سند و برنامه مرتبط با کار تخصیصی خود را چه در مباحث تئوری و چه موضوعات اجرایی داشته باشد تا بتواند به موفقیت دست یابد.
 
وی تدوین نقشه مهندسی فرهنگی و همچنین برنامه ارتقای راهبردی فرهنگی را برای انسجام فعالیتهای فرهنگی شهر موثر و ارزشمند توصیف کرد و جوانانی که در تهیه این برنامه دخالت دارند را افرادی علاقه مند و پرتلاش توصیف کرد که می توانند بازوان شورا در این زمینه باشند.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت درگیر نمودن بیشتر نخبگان از یکسو و مدیران فرهنگی بخشهای مختلف از دیگر سو را در زمینه تهیه این سند ضروری شهر خواستار شد و گفت: باید ببینیم جایگاه این سند در توسعه شهری به ویژه توسعه فرهنگی شهر کجا است و همچنین ارتباط آن با دیگر اسناد موجود چیست و تا چه میزان اسناد موجود کشوری و استانی در تهیه این نقشه راهبردی مطالعه شده و مورد توجه قرار گرفته است.
 
عاقل منش در پایان سخنانش نیاز وجود نقشه مهندسی فرهنگی و سند راهبردی را حتی برای ابعاد مختلف شهری ضروری دانست.

عضو شورای شهر رشت گفت: با نظر شورا تغییراتی در بهای خدمات انجام شد و هزینه تامین و نگهداری ماشین های سبک و خرید خاک برای دفن زباله را کاهش دادیم و با توجه به نرخ سال قبل، بهای دفن زباله ۲۸ درصد افزایش یافته است.

 

گیل ندا، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای شهر رشت اظهار داشت: لوایح، تعرفه پیشنهادی بهای خدمات سازمان پسماند شهرداری رشت و آیین نامه ارزش معاملاتی ساختمان و اخذ مجوز واگذاری عرصه به منظور احداث دکل های مخابراتی بررسی می شود.

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت در توضیح لایحه خدمات سازمان پسماند گفت: در تعرفه سال جاری، تلاش شده برخی از هزینه ها کاهش یابد تا بتوانیم افزایش نرخ دفن زباله را کاهش دهیم.   حاجی پور افزود: با نظر شورا تغییراتی در بهای خدمات انجام شد و هزینه تامین و نگهداری ماشین های سبک و خرید خاک برای دفن زباله را کاهش دادیم و با توجه به نرخ سال قبل، بهای دفن زباله ۲۸ درصد افزایش یافته است.   وی ابراز کرد: با این حال بهای عوارض زباله از شهروندان افزایش نیافته است و مبلغ دفن زباله از شهرداری های تابعه دریافت می‌شود. ضمن اینکه هزینه تنظیف محاسبه نشده است و اگر قرار است هزینه تنظیف و رفت و روب از شهروندان دریافت شود، نیازمند مصوبه جداگانه است.   حاجی پور با بیان اینکه شهروندان در سالهای اخیر رغبت کمتری برای پرداخت عوارض زباله نشان می‌دهند، بیان داشت: عوارض زباله هر منطقه بر اساس ارزش منطقه ای در هر منطقه محاسبه می شود.   در این جلسه همچنین لایحه اخذ مجوز واگذاری عرصه به منظور احداث دکل های مخابراتی بررسی شد.   احمد رمضانپور خواستار تجمیع دکل های مخابراتی در شهر شد و افزود: وجود ۴۵۰ دکل در ۵۵ محله شهر علاوه بر نازیبایی، موجب افزایش خطرات برای سلامت شهروندان می شود.   عضو شورا خواستار تجمیع دکل های مخابراتی شد و تاکید کرد: باید شهرداری نظارت بر نصب دکل ها داشته باشد.   مدیر سازمان فاوای شهرداری در توضیح این مورد گفت: اگرچه جمع آوری و تجمیع دکل های مخابرات قبلی کار ساده ای نیست ولی بررسی های کارشناسان نشان می دهد که تجمیع آنها نیز خطرات تشعشع ها را افزایش می دهد.   رئیس کمیسیون با قرائت درخواست سازمان فاوا گفت: پیش از این جانمایی دکل ها با مجوز شورا صورت می گرفت ولی سازمان فاوا می خواهد به این سازمان تفویض اختیار شود.   حجت جذب خواستار ارائه گزارش آماری دقیقی از جانمایی های قبلی و قراردادها با شهرداری رشت شد و بیان داشت: آمار ارسالی سازمان فاوا ناقص است و لازم است میزان دریافتی ها به ازای هر دکل به شورا گزارش شود.   عضو شورا همچنین ادامه داد: شهرداری از نصب دکل ها در منازل بی خبر است و هیچ نظارتی بر نصب دکل بدون مجوز صورت نمی گیرد.   وی همچنین افزود: متاسفانه هنوز آمار دقیقی از املاک شهرداری رشت نداریم و وضعیت املاک و حقوقی بلاتکلیف مانده و بانک اطلاعاتی دقیقی از املاک شهرداری نداریم.   جذب خواستار رسیدگی به این موضوع شد و تاکید کرد: چگونه است که با بازنشسته شدن مدیر املاک، تمام اطلاعات املاک از شهرداری برداشته می شود.

صفحه1 از21

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.