K2 Listing

K2 Listing

رئیس جمهور آمریکا در یک تجمع انتخاباتی مدعی شد، آمریکایی‌ها انتخابی بجز این که در انتخابات ۲۰۲۰ به او رای بدهند ندارند و اگر او در این انتخابات پیروز نشود همه مزیتهای اقتصادی آنها از بین خواهد رفت.

 

گیل ندا، به نوشته پایگاه هیل، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این اظهارات خود را در این تجمع در ضمن تحسین عملکرد خود در حوزه اقتصاد در دوره ریاست جمهوری‌اش مطرح کرد.

او مدعی شد: آمریکا اکنون بهترین اقتصاد را در دنیا دارد.

ترامپ در ادامه این ادعاهایش گفت، در صورتی که او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از رقیبش از حزب دموکرات شکست بخورد بازارها دچار فروپاشی خواهند شد.

وی در این سخنرانی خود که در منطقه منچستر در نیوهمپشایر آمریکا ایراد شد گفت: مخلص کلام این است که هر چند من می‌دانم شما من را دوست دارید و این اتاق جشن عشق‌ورزی به من است اما همینطور می‌دانم شما انتخاب دیگری به جز رای دادن به من ندارید. زیرا در غیر این صورت همه چیز از بین خواهد رفت و تلف خواهد شد.

وی افزود: بنابراین چه شما من را دوست داشته باشید و چه از من متنفر باشید مجبور هستید به من رای بدهید.

این حرفهای ترامپ مشابه با اظهاراتی است که او چند ساعت قبلتر در گفت‌وگو با خبرنگاران در نیوجرسی مطرح کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا در این اظهاراتش نیز مدعی شده بود در صورتی که آمریکایی‌ها سال آینده میلادی یک دموکرات را برای رهبری کاخ سفید انتخاب کنند رشد اقتصادی آمریکا به پایان خواهد رسید.

ترامپ تاکید کرد: خیلی رک باید گفت اگر در انتخابات ۲۰۲۰ به هر دلیلی این اتفاق (پیروزی دموکرات‌ها) رخ دهد شما خواهید دید که اقتصاد رو به نابودی خواهد رفت و من هم اکنون این را به شما می‌گویم.

این اظهارات ترامپ در پی تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین و تاثیر این جنگ بر بازارهای آمریکا مطرح می‌شوند.

ترامپ در عین حال در بخش دیگری از صحبت‌هایش رسانه‌های خبری را متهم به تلاش برای آسیب زدن به اقتصاد آمریکا کرده و گفت، مطبوعات این کار را در عین حال به هدف آسیب زدن به شانس او برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ انجام می‌دهند.

ترامپ در توییتی گفت: مشکلی که آنها دارند این است که اقتصاد خیلی زیاد قوی است و به زودی ما پیروزی‌های بزرگ در حوزه تجارت و همانطور که همه می‌دانند در ارتباط با چین کسب خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که برای تبلیغات انتخاباتی به منظور جذب طبقه کارگر پنسیلوانیا به این منطقه سفر کرده است، گفت آمریکا بیش از این به نفت وگاز خاورمیانه نیاز ندارد.

 

گیل ندا،  دونالد ترامپ روز سه شنبه در شهر موناکای پنسیلوانیا درباره انرژی و مراکز تولیدی سخن می گفت به ایران هم اشاره کرد و افزود: من توافق با ایران را شکستم، آن کار خوبی بود و اکنون ایران به کشوری کاملا متفاوت تبدیل شده است.

وی با اشاره به رهگیری یا توقیف برخی از نفتکش‌ها در خلیج فارس اظهار کرد: هیچ یک از کشتی‌ها یا قایق‌های ما توقیف نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: ما نیازی نداریم که کشتی‌های بیشتری در آنجا داشته باشیم چرا که خودمان نفت و گاز داریم. ما بیش از این به نفت وگاز خاورمیانه نیازی نداریم.

ترامپ هدف آمریکا در مساله انرژی را اینگونه برشمرد که آنچه را که برای آینده دنبال می کنیم نه فقط استقلال انرژی که شما سال‌های سال درباره آن شنیده اید و ما به طور واقعی استقلال انرژی ایجاد کردیم، بلکه تسلط انرژی آمریکا است.

وی همچنین به رقابت با چین هم اشاره کرد و در عین حال گفت در صورت نیاز از سازمان تجارت جهانی هم خارج می شویم.

خروج آمریکا از پیمان‌ها و نهادهای بین المللی در 2 سال و نیم گذشته با روی کار آمدن دونالد ترامپ یک رویه شده است به گونه ای که برخی صاحب نظران بر این باورند که آمریکا به دنبال برتری یکجانبه گرایی بر چندجانبه گرایی است.

اصغر فخریه‌کاشان، قائم‌مقام عباس آخوندی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده قراردادهای خرید هواپیماهای جدید گفت: ای‌تی‌آر دو، سه ماه قبل توانست از خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعات یدکی و خدمات به ایران مجوز بگیرد.

 

گیل ندا، تحریم‌ها آمد و همه امتیازهایی را که برای خرید هواپیماهای نو داشتیم، یکباره همچون باد با خود برد. حالا فقط ۱۶ هواپیمای نو ایرباس و ATR از مجموع ۲۳۸ هواپیمای نو ایرباس، بویینگ و ATR مشمول قرارداد، خریداری کردیم. نکته قابل توجه در زمان مذاکرات برای خرید این هواپیماها، حواشی‌ای بود که در این زمینه وجود داشت. از حرف‌هایی که وزیر سابق راه در مورد خرید هواپیمای ATR گفته بود تا حرف و حدیث‌های دیگر، در بین فعالان این حوزه مطرح بود.

در زمینه نقدهایی که درباره مذاکرات خرید هواپیما مطرح بود با اصغر فخریه‌کاشان، قائم‌مقام عباس آخوندی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده قراردادهای خرید هواپیماهای جدید گفت‌وگویی داشتیم. او در بین صحبت‌هایش خبری را مطرح کرد که در لابه‌لای خبر هرروزه ناخشنودی تحریم‌ها، خبر خوبی محسوب می‌شد؛ هواپیمایی ATR مجوز فروش قطعات یدکی و خدمات پس از فروش را از وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) دریافت کرد. خبر خوبی که در کنار خبر تهاتر قطعات هواپیما با ۱۵ میلیون دلار باقی‌مانده دست ایرباس از سوی ایران‌ایر، تلخی این روزهای صنعت هوایی را کمی از بین برد.

توافق خرید هواپیماهای ایرباس، بویینگ و ای‌تی‌آر چقدر بود و چقدر از آنها عملیاتی شد؟

طبق توافق اولیه که به زمان پیش از تحریم‌های پسابرجام برمی‌گردد، مقرر بود ۱۱۸ ایرباس خریداری کنیم که بعد از رایزنی‌ها به ۹۸ ایرباس تقلیل پیدا کرد. خرید صد هواپیمای بویینگ هم مورد توافق قرار گرفته بود. همین‌طور خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر به‌طور قطعی و ۲۰ هواپیمای آپشنال ای‌تی‌آر دیگر نیز در دستور کار بود. از این میزان توانستیم فقط ۱۶ هواپیما شامل ۱۳ هواپیمای ای‌تی‌آر و سه هواپیمای ایرباس را خریداری کنیم. متأسفانه تحریم‌ها، همه شرکت‌ها را مجبور کرد قراردادهایشان را با ایران متوقف کنند.

با این اوصاف هرگونه همکاری را با این کمپانی‌های هواپیماساز از دست دادیم …
نه کامل؛ ای‌تی‌آر بعد از همه این اتفاق خود دو، سه ماه قبل توانست از خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعات یدکی و خدمات به ایران مجوز بگیرد.

 

‌ آیا در قراردادهایی که بین ایران و این کمپانی‌ها منعقد شده بود، جرائمی برای توقف انجام مفاد قرارداد در نظر گرفته‌ بودیم؟
وقتی با شرکت‌هایی که انحصاری هستند، قرارداد می‌بندید، بیشترین مراقبت این است که شما ضرر نکنید. چون الان بی‌اغراق صدها قرارداد داخلی هست که شرکت‌های ایرانی پول داده‌اند و پولشان نزد شرکت‌های خارجی مانده و نه جنس می‌دهند نه پولشان را. بنابراین وقتی با شرکت انحصاری می‌خواهید قرارداد یک‌طرفه ببندید، چند ملاحظه دارید؛ اول اینکه وضعیتی پیش نیاید که ضرر کنید، دوم مفاد قرارداد به گونه‌ای باشد که اگر ادامه یافت، حقوق شما به‌صورت درست انجام شود. سوم، اینکه تمام تعهدات لازم را به گردن طرف بگذارید؛ طرف مقابل هم قطعا متقابلا سعی می‌کند این کار را با شما بکند. در مورد قراردادها این سه ملاحظه را در نظر گرفتیم. همه قراردادهای هواپیمایی در دنیا این‌طور است که اول باید پول بدهید که برایتان هواپیما بسازند. تنها موردی که مثل خرید یخچال و لوازم دیگر پول داده و جنس گرفته‌ایم، معامله‌ای است که بین ایران و ای‌تی‌آر و ایرباس انجام شد. وقتی پول دادیم، هواپیما را هم گرفتیم.

هدف اصلی راهکار فرانسه، راضی کردن ایران و آمریکا به از سرگیری مذاکرات است. بنابراین، وقتی ترامپ به طور غیردیپلماتیک از تلاش‌های شخص ماکرون در این زمینه انتقاد می‌کند، این می‌تواند به این معنا باشد که فرانسه بیهوده برای تنش‌زدایی میان تهران و واشنگتن تلاش نکند. چرا که کاخ سفید تمایلی به این امر ندارد.

 

گیل ندا، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت‌های مبهمی، تلاش‌های همتای فرانسوی خود برای تنش‌زدایی با ایران را زیر سوال برد. این امر می‌تواند راهکار دیپلماتیک فرانسه برای حل مشکلات ایران و غرب را تضعیف کند.

کار کردن با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از همه روسای جمهور دیگر دشوارتر است. این را احتمالا ایمانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، بهتر از همه می‌داند. در حالی که دستگاه دیپلماسی فرانسه بدون سروصدا مشغول آماده‌سازی شرایط برای از سرگیری گفتگو‌ها «میان همه طرف‌های» توافق هسته‌ای بود، ترامپ ناگهان در توئیت غیرمنتظر‌ه‌ای تلاش‌های دیپلماتیک این کشور را زیر سوال برد.

ترامپ در توئیتی نوشت: «ایران دچار مشکلات جدی مالی است. آن‌ها ناامیدانه خواستار گفتگو با آمریکا هستند. اما به آن‌ها سیگنال‌های مختلطی از سوی همه کسانی که ادعا دارند ما را نمایندگی می‌کنند داده می‌شود؛ از جمله از سوی رئیس‌جمهور ماکرون از فرانسه. می‌دانم که امانوئل [ماکرون]نیت خوبی دارد مانند دیگران. اما هیچ‌کس غیر از خود ایالات متحده از جانب ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل و طریقی اجازه ندارد که به نمایندگی از طرف ما صحبت کند.»

به نوشته فرارو، به رغم اینکه ترامپ شخصا ماکرون را خطاب قرار داده بود، اما رئیس‌جمهور فرانسه برای دومین بار از پاسخ دادن به اظهارات مستقیم همتای آمریکایی خودداری کرد. پیش از این، حدود دو هفته پیش، فرانسه اعلام کرد که قصد دارد از شرکت‌های چند ملیتی مانند گوگل مالیات بگیرد. ترامپ در توئیتی، ضمن مخالفت با این کار، گفت به این «حماقت ماکرون» جواب خواهد داد. اما ماکرون از پاسخ دادن به این اهانت صریح خودداری کرد.

این بار نیز ماکرون به اتهام‌زنی ترامپ پاسخ نداد. اما یک دیپلمات بلندپایه فرانسوی، به طور تلویحی از توئیت‌های ترامپ انتقاد کرد و گفت: «ما در توئیتر دیپلماسی انجام نمی‌دهیم. ما یک بحران جدی را بررسی می‌کنیم… ما وارد جدل توئیتری نمی‌شویم. ما به این شکل به اهداف‌مان نمی‌رسیم.»

به جای ماکرون، وزیر خارجه‌اش به توئیت ترامپ پاسخ داد. ژان ایو لودریان، با صدور بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر پایبندی فرانسه به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت: «در رابطه با ایران، ما با حاکمیت مطلق صحبت می‌کنیم. فرانسه قویا به صلح و ثبات در منطقه متعهد است و به تقویت تنش‌زدایی متعهد است. فرانسه برای این کار به هیچ اجاز‌ه‌ای نیاز ندارد.»

آمریکا و راهکار فرانسوی

توئیت‌های ترامپ درباره «سیگنال‌های مختلط» ماکرون به ایران، در شرایطی منتشر شد که فرانسوی‌ها با ارائه راهکاری دو مرحله‌ای، به سختی تلاش می‌کنند ایران و آمریکا را به میز مذاکرات بازگردانند. طبق این راهکار، فرانسوی‌ها ابتدا ایران را متقاعد می‌کنند که روند کاهش تعهدات هسته ای را متوقف کند یا به اصطلاح وضعیت فعلی را فریز کند و سپس در مرحله دوم، به کمک فرانسوی‌ها، شرایط از سرگیری گفتگو‌ها میان «همه طرف‌های» برجام، از جمله آمریکا، فراهم می‌شود. اما این راهکار با موانعی مواجه شده است. نخستین مشکل راهکار فرانسه این است که پاریس بدون ارائه یک امتیاز فوری اقتصادی به تهران، از مقامات ایران می‌خواهد که فرآیند کاهش تعهدات هسته‌ای را متوقف کنند. این در حالی است که هدف اصلی ایران از کاهش تعهدات، وادار کردن اروپا به تضمین منافع اقتصادی خود در زمینه فروش نفت و مبادلات بانکی است.

در چند هفته اخیر، روسای جمهور ایران و فرانسه، چندین بار مفصلا درباره این راهکار به طور تلفنی گفتگو کردند. اما هنوز به توافق ملموسی در این زمینه نرسیدند. در آخرین تماس آن‌ها که روز سه‌شنبه هفته گذشته انجام شد، ظاهرا پیشنهاداتی میان دو طرف رد و بدل شد. شبکه خبری المیادین، به نقل از منابع ایرانی مدعی شد که ماکرون به رئیس‌جمهور حسن روحانی پیشنهادی برای تزریق ۱۵ میلیارد دلار به سازوکار «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» (اینستکس) داده است. بر این اساس، فرانسه پنج میلیارد و سایر اعضای برجام ۱۰ میلیارد به اینستکس تزریق می‌کنند.

اما به نظر می‌رسد پیشنهاد اصلی مکالمه روحانی و ماکرون چیز دیگری بود. چرا که فرانسوی‌ها می‌دانند که احتمالا ایران با ۱۵ میلیارد دلار از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد. اما پیشنهاد اصلی چیست؟

ستون اصلی راهکار فرانسه، زمینه‌سازی برای بازگشت ایران و آمریکا به مذاکرات است. لودریان در ادامه بیانیه خود گفته است «تنش‌های فزاینده مستلزم ابتکار عمل‌های سیاسی برای بازگرداندن شرایط گفتگو است. این همان چیزی است که ماکرون با شفافیت تمام با شرکایمان و نیز اول از همه با امضاکنندگان برجام انجام می‌دهد. البته او مقامات آمریکا را هم مطلع می‌کند. همه تلاش‌ها باید تجمیع شود تا از تبدیل شدن این وضعیت تخاصم به تقابل خطرناک جلوگیری شود.»

فرانسوی‌ها برای موفقیت راهکارشان، از یک سو با آمریکا جهت صدور معافیت‌هایی برای فروش نفت ایران رایزنی می‌کنند. هر چند که تاکنون این رایزنی‌ها به جایی نرسیده است؛ و از سوی دیگر، تلاش می‌کنند ایران را به مذاکره با آمریکا متقاعد کنند. اما به گفته منابع المیادین، روحانی در گفتگو با ماکرون، با مذاکره با ترامپ مخالفت کرده است مگر اینکه آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد. گفته می‌شود که ماکرون حتی روحانی را به حضور در نشست آینده گروه هفت در فرانسه و دیدار با ترامپ دعوت کرده است. البته منابع دیپلماتیک فرانسوی در گفتگو با خبرگزاری رویترز این دعوت را تکذیب کردند.

پشت‌پرده توبیخ ماکرون توسط ترامپ

روسای جمهور ایران و فرانسه در دو ماه گذشته بیش از سه بار با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند. یکی از این تماس‌ها حدود ۱۰۰ دقیقه طول کشید. 

دو سناریو برای توئیت‌های ترامپ

ظاهرا دولت آمریکا از تحرکات فشرده دیپلماتیک فرانسه برای تنش‌زدایی با ایران نگران شده و احساس می‌کند که فرانسوی‌ها در تعاملات‌شان با ایران، سخنگوی آمریکا شده‌اند. به همین دلیل، ترامپ در اقدامی غیردیپلماتیک، تلاش‌های ماکرون را زیر سوال برد. با این حال، نباید تصور کرد که تنها دلیل توئیت‌های ترامپ همین است. به طور کلی، دو سناریو برای موضعگیری مناقشه‌برانگیز ترامپ قابل تصور است: نخست آنکه آمریکایی‌ها نمی‌خواهند کسی میان تهران و واشنگتن وساطت کند و مشکلات میان دو طرف باید به طور مستقیم حل شود. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دقیقا بر همین نکته تاکید کرده است. اورتگاس گفت: «مقامات ایران می‌دانند با چه کسی باید تماس بگیرند؛ پرزیدنت ترامپ منتظر تماس آنهاست» وی در ادامه مدعی شد اگر مقامات ایران بخواهند درباره این که چگونه می‌توانند مانند یک کشور عادی رفتار کنند و به عرصه جهانی بازگردند، و نیز اینکه چگونه می‌توان تحریم‌ها را لغو کرد، حرف بزنند دقیقا می‌دانند که با چه کسی می‌توانند تماس بگیرند.

سناریوی دوم این است که آمریکایی‌ها از اساس علاقه‌ای به تنش‌زدایی با ایران ندارند ولذا تلاش‌های ماکرون را زیر سوال بردند. اگر چه کاخ سفید هیچ وقت چنین چیزی را به طور رسمی و علنی نمی‌گوید، اما برای این سناریو هم شواهد و قراینی وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، هدف اصلی راهکار فرانسه، راضی کردن ایران و آمریکا به از سرگیری مذاکرات است. بنابراین، وقتی ترامپ به طور غیردیپلماتیک از تلاش‌های شخص ماکرون در این زمینه انتقاد می‌کند، این می‌تواند به این معنا باشد که فرانسه بیهوده برای تنش‌زدایی میان تهران و واشنگتن تلاش نکند. چرا که کاخ سفید تمایلی به این امر ندارد. از این گذشته، آمریکا اخیرا در اقدامی بسیار کم سابقه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، را تحریم کرد. مقامات ایران بار‌ها تاکید کرده‌اند که ظریف متولی اصلی دستگاه دیپلماسی ایران است و تحریم او ممکن است به دیپلماسی صدمه بزند. بسیاری از کارشناسان هم معتقدند تحریم ظریف چشم‌انداز راه حل‌های دیپلماسی را محدود می‌کند. بنابراین، پرسش اصلی این است که اگر آمریکا با وساطت فرانسه (به عنوان کانال غیرمستقیم) مخالفت می‌کند و در عین حال، ظریف (کانال مستقیم) را هم تحریم می‌کند، چگونه می‌خواهد مشکلاتش با ایران را حل کند؟

 

هیئت تحقیق سازمان ملل از سران جهان خواست شرکت های مرتبط با ارتش میانمار را تحریم مالی کنند.

گیل ندا،  هیئت تحقیق سازمان ملل روز دوشنبه از سران جهان خواست شرکت های مرتبط با ارتش میانمار را تحت تحریم های مالی قرار دهند و اعلام کرد شرکت های خارجی که با ارتش میانمار مراودات تجاری انجام دهند، در ارتکاب جرائم بین المللی شریک خواهند بود. 

هیئت کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل دهها شرکت مرتبط با ارتش میانمار را مشخص کرد که کنترل بخش گسترده ای از اقتصاد میانمار را با اداره شرکت ها و زیرمجموعه های آنها در اختیار دارد و از سوی سازمان ملل به نسل کشی علیه اقلیت روهینگیا در میانمار متهم شده است.
در بحبوحه سرکوب نظامی اقلیت روهینگیا در میانمار که ماه اوت سال 2017 صورت گرفت، بیش از 730 هزار مسلمان روهینگیا از ایالت راخین به کشور بنگلادش در همسایگی آن گریختند.
هیئت تحقیق سازمان ملل در گزارش سال گذشته خود این خشونت ها را محکوم کرد و خواستار تحریم اقتصادی ارتش میانمار شد.
این هیئت اعلام کرد هدف از انتشار این گزارش کمک به کشورها برای قطع مناسبات مالی خود با شرکت های وابسته به ارتش میانمار است.
 
 

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با تاکید بر اینکه این حزب از هرگونه راه‌حلی در مساله قبرشمون که از توافق آغاز شود، حمایت می‌کند، گفت: اگر از حزب‌الله برای حضور در جلسه کابینه دعوت شود، شرکت خواهد کرد.

گیل ندا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، نعیم قاسم، معاون سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله اظهار کرد: مساله قبرشمون، لبنان را به خود مشغول کرد و طبیعی است که این مساله مهم و موثر باشد زیرا اگر به آن رسیدگی نشود، خطرناک است، ما با روند قضایی اگر دو طرف در این مساله توافق کنند، موافق هستیم، ما طرف‌ها را به تلاش برای هر گونه راه‌حلی بر اساس این توافق تشویق می‌کنیم، لازم است که تعطیلی جلسات دولت پایان یابد زیرا دولت مسؤول کشور است و باید نشست برگزار کند تا به مسایل مردم رسیدگی شود مردم به راه‌حل نیاز دارند، بودجه باید در پارلمان تصویب شود تا پروژه‌هایی که برای آنها برنامه‌ریزی شده و به دستورات و راهکارهایی نیاز دارند، کلید بخورند و به این ترتیب دولت به وضعیت اقتصادی کشور رسیدگی کرده و خدماتی را که مردم به آنها نیاز دارند از جمله مشکلات زباله و برق که به تلاش خستگی‌ناپذیر دولت و نیز برنامه‌های تدوین شده نیاز دارد، فراهم کند.

همچنین نعیم قاسم اظهار کرد: لبنان حق دارد تمامی پتاسیل‌های خود از ارتش گرفته تا مردم را برای حفظ اتحاد، استقلال و حمایت از خاکش به کار گیرد اما آنهایی که خواستار جدایی لبنان از مقاومت هستتند، در واقع در راستای منافع اسرائیل خدمت می‌کنند و لبنان را برای دشمن، اسکان و کنترل آن فراهم می‌کنند زیرا اسرائیل می‌خواهد لبنان ضعیف باشد تا هر زمان که خواست به آن حمله کرده و شروط سیاسی خود را به آن تحمیل کند و اشغالگری خود را در لبنان تثبیت کند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: برخی در لبنان می‌گویند این ارتش است که باید برای آزادسازی کشور تلاش کند و ما هم می‌گوییم مسؤولیت ارتش تلاش برای آزادسازی کشور است و ما باور داریم که مسؤولیت ارتش همین بوده و در راس وظایف آن قرار دارد اما با بررسی وضعیت موجود می‌بینیم که با توجه به امکانات موجود و فضای سیاسی داخلی و بین‌المللی ارتش به تنهایی نمی‌تواند در مقابله با اسرائیل موفق باشد و علاوه بر مردم، مقاومت باید در کنار آن بوده و همراهش باشد تا این امر محقق شود، بزرگترین دلیل نیز ممانعت از تعرض اسرائیل علیه لبنان از سال ۲۰۰۶ تاکنون است، در واقع آنچه مانع اسرائیل بوده، قدرت مقاومت است.

وی در ادامه گفت: دلیل اینکه اسرائیل حمله یا جنگی را علیه لبنان در پیش نمی‌گیرد، نگرانی‌اش از بابت جبهه داخلی و اصابت موشک به تمامی نقاط از تل‌آویو گرفته تا حیفا، یافا و در هر نقطه از اراضی اشغالی است، آنها بابت جبهه داخلی‌شان نگران هستند و از این می‌ترسند که نقاط حساس و مهم آنها هدف قرار بگیرند، آنها بر این باورند که پیروزی در چنین جنگی علیه لبنان دشوار و حتی غیرممکن است، آنها از جنگ و حمله به لبنان خودداری می‌کنند پس مقاومت علاوه بر اینکه لبنان را آزاد کرده به این کشور خدمت کرده و بازدارنده بوده و تا زمانی که این رویکرد و تفکر را دارد، همواره می‌تواند کشور را آزاد کند.

نعیم قاسم تاکید کرد: آنهایی که به دنبال در هم شکستن قدرت لبنان هستند، لبنان را در معرض خطر و احتمال حمله اسرائیل قرار می‌دهند به ویژه که در منطق اظهارات این روزهای مسؤولان اسرائیلی چیزی به نام صلح و ثبات و ادای حقوق فلسطینی‌ها وجود ندارد و آنها دائما از زمان حمله خود صحبت می‌کنند تا فلسطینی‌ها، لبنانی‌ها و اعراب را مجبور کنند گزینه‌های آنها را بپذیرند، و اگر هم از صلح بگویند، صلح با افراد حقیر پست است که به آنها خدمت می‌کنند و با مرزها و قوانین آنها موافق هستند، به این ترتیب آیا ما می‌توانیم خودمان را از قدرتی که با این دشمن مقابله می‌کند، جدا کنیم، آنهایی که از مسلح بودن مقاومت انتقاد می‌کنند، به دنبال حمایتی خارجی هستند تا مورد قبول واقع شوند و به این ترتیب از ضعف درونی و محبوبیت اندک خود بکاهند اما باید بگویم آنهایی که محبوبیت‌شان در داخل اندک و ضعیف است و جایگاه سیاسی ضعیف و ناکارآمدی دارند، حمایت خارجی نیز به آنها نمی‌تواند کمک کند و تا زمانی که مردم گزینه‌های دیگری دارند، آنها نمی‌توانند رشد کنند، مردم لبنان حامی مثلث ارتش، مقاومت و ملت هستند و دیگران باید با قبول این معادله سه‌گانه از راه درستی به دنبال نقشی باشند، در غیر این صورت در دنیای سیاسی لبنان در حاشیه قرار خواهند گرفت، این اصول کار و پیروزی ژوئیه و استقلال لبنان است.

نبیل قاووق، عضو شورای مرکزی حزب‌الله نیز تاکید کرد: حزب‌الله به همه طرف‌های مربوطه اعلام کرد در صورت دعوت از آن، در جلسه کابینه شرکت خواهد کرد و ما به دنبال نجات کشور هستیم و تاکید می‌کنیم این مرحله استثنایی توان تحمل مشکلات و اختلافات بیشتر و یا تعطیلی کابینه را ندارد.

تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مرزی ال‌پاسو تگزاس ۲۰ کشته و ۲۶ مجروح برجای گذاشته است. پلیس آمار دقیق قربانیان را هنوز اعلام نکرده اما گفته یک مرد بیست و چند ساله سفیدپوست را در همین رابطه بازداشت کرده است. ال‌پاسو در نزدیکی مرز مکزیک واقع شده است.

گیل ندا، مراکز بهداشتی که مجروحان این تیراندازی را پذیرش کرده‌اند از آمار ۲۶ مجروح به رسانه‌ها گفته‌ و خبر داده‌اند که حال ۹ نفر از زخمی‌ها وخیم است.

پلیس می‌گوید، مظنون این تیراندازی را که یک مرد جوان سفیدپوست است بازداشت کرده، جوانی که رسانه‌های آمریکا هویت او را پاتریک کروشس شناسایی کرده‌اند.

پلیس افزوده است، در حال بررسی صحت و سقم یک بیانیه است که گفته می‌شود تیرانداز پیش از آغاز حمله برای تشریح دلایل خود در فضای مجازی منتشر کرده است.

بیانیه‌ای که هنوز معلوم نیست به مظنون بازداشت شده تعلق دارد یا خیر و در آن آورده شده که این حمله پاسخی است به اشغال آمریکا از سوی مهاجران لاتین تبار.

پلیس گفته او را بدون اینکه ماموران پلیس به سویش شلیک کنند، بازداشت کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، ال‌پاسو در چند کیلومتری مرز آمریکا با مکزیک قرار دارد و به یکی از امن‌ترین شهرهای جنوب آمریکا شهرت یافته است.

تیراندازی در حدود ساعت ۱۱ صبح روز شنبه، سوم اوت، به وقت محلی در مرکز خرید سیلو ویستا روی داد.

یک ساعت بعد از آغاز تیراندازی پلیس ال‌پاسو هشداری عمومی در توییتر صادر کرد که طی آن آمده بود پلیس گزارش‌های متعددی از "تعدد تیراندازان" دریافت کرده و مشغول پیگیری و جستجوی "منطقه بزرگی" است.

اما کمی بعد پلیس اعلام کرد گمان نمی‌کند تهدید دیگری متوجه مردم منطقه باشد هر چند به عملیات جستجو ادامه خواهد داد.

پلیس ال‌پاسو همچنین در توییتی خواستار اهدای خون برای نجات مجروحان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنشی کوتاه به این واقعه آن را "خیلی بد" خوانده و گفته این تیراندازی "کشته‌های فراوانی" برجای گذاشته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر نوشت، با مقامات فدرال، محلی و نیروهای امنیتی در تماس است و تماس تلفنی هم با فرماندار تگزاس داشته و حمایت خود و دولت فدرال را برای تعامل با این حادثه اعلام کرد.

این در حالی است که پلیس تگزاس ضمن تایید کشته شدن چند نفر در جریان این واقعه از هویت و تعداد دقیق جان باختگان هنوز گزارشی منتشر نکرده است.

بتو آوورک، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال آینده که پیشتر خود شهردار ال‌پاسو بوده با نیمه‌کاره گذاشتن سفر انتخاباتی خود به این شهر در جنوب تگزاس بازگشته و همچون دیگر دموکرات‌ها یک بار دیگر از ضرورت اصلاح قوانین مالکیت سلاح در کشورش سخن گفته است.

کوری بوکر، سناتور اهل نیوجرسی که او هم همچون آوورک نامزد رقابت‌های درونی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری است گفته: "به نظر می‌رسد آمریکا در حال پذیرفتن این است که وقایعی (تیراندازی‌ها) این چنین دیگر یک امر معمولی است."

با وجود این، کن پکستون، دادستان کل ایالت تگزاس اظهار کرده، از نظر او اصلاح قوانین مالکیت اسلحه کمکی به پیشگیری از این واقعه نمی‌کرده است. او گفته وقتی آدم مسلح "دیوانه‌ای" تصمیم به چنین کاری می‌گیرد هیچ نیروی پلیسی جلودار او نخواهد بود. از نظر این مقام قضایی بهترین راه این است که افراد آماده دفاع از خود باشند.

اکثر قربانیان این تیراندازی مشتریان فروشگاه والمارت بوده‌اند که در نخستین روز تعطیلات آخر هفته برای خرید به این بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای جهان رفته بودند.

گروه انصارالله از تسلط خود بر ۱۵ موقعیت در جنوب عربستان و همچنین از کشته شدن ۱۴ سرباز سودانی در مرزهای این کشور خبر داد و تصاویری از موشک بالستیکی که با آن شهر بندری الدمام عربستان را هدف گرفته بود، منتشر کرد.

گیل ندا، به نقل از شبکه المسیره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح وابسته به انصارالله یمن در کنفرانس خبری روز جمعه اظهار کرد: انصارالله طی سه روز اخیر بر ۱۵ موقعیت متعلق به ارتش عربستان در جازان (جیزان) و نجران واقع در جنوب عربستان تسلط یافته است.

وی تصریح کرد: پایگاه خمیس مشیط بالای ۶۰ درصد تعطیل شده و فعالیت آن ضعیف شده است.

اما یک منبع رسمی در ائتلاف سعودی - اماراتی این اظهارات انصارالله را تکذیب کرده و مدعی شد، انصارالله هر روز متحمل خسارت‌ها و شکست‌ها در جبهه‌های مختلف درگیری می‌شود.

این منبع مدعی شد، نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن اکنون در عمق ده‌ها کیلومتری صعده و حجه هستند.

سخنگوی ارتش وابسته به انصارالله در ادامه تصاویری از موشک "برکان ۳" را که با آن موقعیت نظامی مهمی در الدمام هدف گرفته شد، منتشر و تاکید کرد، این موشک ساخت داخل بوده و مهمترین سلاح‌های استراتژیک بازدارنده در چارچوب "واکنش قانونی به تجاوز در حق ملت یمن است".

سریع به افزایش سطح موشک‌ها و پهپادهای موجود در نزد انصارالله اشاره کرد و گفت: این حجم از تسلیحات به ارتش ما اجازه می‌دهد در عمق خاک کشورهای دشمن چندین هدف را در آن واحد هدف قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: چهار عملیات موشکی علیه تجمعات ارتش سعودی و نیروهای ائتلاف عربی انجام گرفته و عملیات بعد از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری از داخل عربستان انجام گرفت.

سخنگوی ارتش یمن در جبهه داخلی نیز گفت، حمله‌ای که پادگان الجلاء در پایتخت موقت دولت مستعفی یمن در عدن واقع در جنوب یمن را هدف قرار داد، بعد از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری گروه‌هایی در عدن بود. این پادگان وابسته به نیروهای مورد حمایت امارات است.

سریع، عربستان به عدم احترام به تفاهمات مناطق امن در دو منطقه منبه و آل ثابت در شهرستان قطابر در مرزهای شمالی استان صعده در نزدیکی مرزهای سعودی متهم کرد.

وی خاطرنشان کرد، نیروهای ائتلاف سعودی اماراتی ۴۰۷ حمله به استان‌های مختلف یمن در ماه گذشته میلادی ترتیب دادند.

سخنگوی نظامی انصارالله در عین حال تاکید کرد: ۱۴ سرباز سودانی در اثر حملات موشکی به تجمعات‌شان در مرزهای عربستان کشته شدند.

یحیی سریع افزود: این هدف گیری منجر به زخمی شدن ۹ تن دیگر نیز شد.

به گفته یحیی سریع، حمله مذکور پادگان تازه تاسیس در روستای الطینه در غرب منطقه حیران در مقابل شهر جازان عربستان را هدف قرار داد. این عملیات نیز بعد از عملیات اطلاعاتی دقیق و با موشک‌های کاتیوشا وزلزال صورت گرفت. این درحالی است که نیروهای سودانی هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.

صفحه1 از50

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.