K2 Listing

K2 Listing

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تا یکی دو روز آینده پول به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق می‌کنیم، گفت: برای مقاصد سیاسی ارزپاشی نمی‌کنیم تا قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی شود.

 عبدالناصر همتی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره تقویت پول ملی در کنار تورم بالای ۴۰ درصدی، گفت: تورم موضوعی ساختاری در کشور است که در مقاطعی بنا به دلایلی از جمله تحریم یا کرونا، شوک‌هایی به آن وارد می‌شود که بر این اساس باید به این نکته توجه کرد که چند دهه است که ریشه تورم در کشور، به نقدینگی برمی‌گردد و اکنون کف تورمی به ۲۰ درصد رسیده است.

دو عامل مهم و ساختاری تورم 

وی افزود: اگر دو ناترازی بودجه و صادرات و واردات از بین نرود، تورم از بین نخواهد رفت؛ چراکه اگر این گونه نباشد، دولت باید با منابع ارزی بانک مرکزی واردات را صورت دهد که پول آن ناشی از تورم می‌شود؛ ضمن اینکه ناترازی بودجه نیز به این تورم دامن زده است. سیاست مالی نباید بر سیاست پولی سوار شود؛ چراکه باعث رشد نقدینگی در کشور می‌شود و بنابراین این موضوعات را باید حل کرد.

همتی با بیان اینکه حکمرانی اقتصادی ایران غلط است، گفت: با این روش سال‌های متعدد می‌شد با تثبیت نرخ ارز، تورم را کنترل کنیم؛ در حالیکه اگر این لنگر از دست ما خارج شده است، تورم هم از کنترل خارج گردیده است؛ ضمن اینکه در یکسال گذشته شوک تحریم و کرونا را هم باید به ناترازی‌ها اضافه کرد.

دلایل عدم تحقق هدفگذاری تورم 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اردیهبشت سال ۹۹ هدفگذاری تورم را ۲۲ درصد اعلام کردیم؛ اما متاسفانه آثار کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولتی را دچار شوک کرد و در عین حال، فشار حداکثری آمریکا بر علیه اقتصاد ایران نیز به آن اضافه شد؛ در حالیکه ما تصورمان بر این بود که نرخ ارز از ۱۷ هزار تومان بالاتر نرود اما به ۳۲ هزار تومان رسیدیم که این عوامل موجب شد تا به هدفگذاری تورم دست پیدا نکنیم. 

وی افزود: اواخر سال گذشته قیمت کالاهای اساسی جهش زیادی داشت که این باعث شد تورم هم تاثیر بپذیرد و افزایش پیدا کند. از ۲۹ واحد درصد رشد پایه پولی ۲۷ واحد درصد خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بوده است، یعنی ۲۷ درصد ناشی از تبدیل دارایی‌های ارزی مسدودی به ریال بوده است. هدف گذاری تورمی برای سال ١۴٠٠ تعدیل و اطلاع رسانی می‌شود. بانک مرکزی به تنهایی قادر به حل مشکلات کلان به تنهایی نیست و نیازمند کمک سایر قواست.

نرخ ارز باز هم کاهش می‌یابد 

همتی ضمن بیان اینکه اکنون نرخ ارز را کنترل کرده‌ایم و به ۲۰ هزار تومان رسانده‌ایم، گفت: امیدواریم از این رقم هم پایین‌تر بیاید. ناترازی بودجه باید حل شود؛ یعنی وظیفه دولت و مجلس این است که این موضوع را حل کنند؛ در غیر این صورت تورم کنترل نخواهد شد؛ این در حالی است که صادرات غیرنفتی باید با رشد تولید افزایش یابد؛ ضمن اینکه هزینه های دولت باید کمتر شود.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: باید اصلاحات ساختاری در کشور رخ دهد؛ این در حالی است که اگر این اصلاحات صورت نگیرد، بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند تورم را کنترل کند؛ این در حالی است که اگر بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اوراق را منتشر نمی‌کرد باید نقدینگی را در حد ۷۶ درصد رشد تجربه می‌کردیم؛ اما نقدینگی بالای ۴۰ درصد رشد کرد.

منابع برای پرداخت وام ازدواج کم است

وی با بیان اینکه ۴۳ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به ۹۰۰ هزار نفر پرداخت شد، گفت: بانک‌ها وظیفه دارند که این وام را بپردازند؛ این در حالی است که ممکن است دو تا سه نفر بروند در مراحل دریافت وام ازدواج گیر کنند؛ اما نباید کار را زیر سوال برد. مجلس وام ازدواج را به دو برابر رشد داده و امسال باید بالای ۷۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج بدهیم. این در حالی است که باید منابع قرض الحسنه را نیز در نظر گرفت؛ پس باید اقساط وام‌های قبلی برگشت داده شده و منابع جدیدی به عنوان منابع قرض الحسنه وارد بانک شود.

یارانه نمی‌تواند تضمین وام ازدواج باشد 

همتی افزود: از ۵ سال قبل وام‌های بانک مرکزی قطع شده و این وام‌ها با سود به کارکنان پرداخت می‌شود. ما علاقمند هستیم کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند سریعتر وام خود را بگیرند؛ وثیقه آن هم باید یا یارانه باشد یا وثیقه این در حالی است که ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج اقساط یک میلیون تومانی دارد؛ بنابراین یارانه نقدی نمی‌تواند تضمین وام ازدواج باشد.

ذخایر ارزی بانک مرکزی از قبل بیشتر شده است 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و قیمت آن سیاسی عمل نمی کند، گفت: اگر بانک مرکزی سیاسی عمل کرده بود، حتما ذخایر این بانک افزایش نمی‌یافت؛ چراکه هم اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از سال گذشته است. بساط سود مرکب در نظام بانک‌ها بسته شده است؛ پس اگر بانکی می خواهد صورت‌های مالی خود را به تائید بانک مرکزی برساند، حتما باید امهال اعلام شده از سوی بانک مرکزی رعایت شود؛ در غیر این صورت صورت‌های مالی آنها تائید نخواهد شد.

بانک‌ها باید ماهانه ۳۰ هزار میلیارد وام ساخت مسکن بدهند

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک‌ها باید ۳۰ هزار میلیارد تومان در ماه بابت تسهیلات وام مسکن پرداخت کنند؛ اما به هر حال قانون است که بانک‌ها باید تلاش کنند که اجرایی کنند. بانک‌ها علاقمند به کمک در بورس هستند؛ دو سه تصمیم مهم در خصوص انتشار اوراق از سوی سازمان بورس در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده است که وضعیت بورس را بهتر می‌کند. تقاضا برای ارز کم شده؛ ولی ریال منابع ارزی فروخته شده صندوق توسعه ملی را به زودی به صندوق تثبیت بازار سرمایه می‌پردازیم.

تا دو روز دیگر ارز به صندوق تثبیت بورس می‌ریزیم 

همتی گفت: بانک‌ها می‌توانند به شرکت‌های سرمایه گذاری وام بدهند؛ ضمن اینکه ۲۰۰ میلیون دلار صندوق توسعه ملی نیز باید کم کم منابع را به فروش برسانیم؛ این در حالی است که تقاضا برای ارز اکنون کم شده است؛ امروز هم به معاونت ارزی دستور دادم که هر چقدرکه از این منابع صندوق توسعه ملی فروختند، ریال آن را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

وی افزود: امروز هم بورس برای دامنه نوسان تصمیماتی گرفته است که این می‌تواند کمک کننده باشد؛ این در حالی است که بالای ۵۰ درصد سهام بورس ارزنده است و اگر اعتماد را برگردانیم، وضعیت بورس بهتر خواهد شد.

طلب بالای ۱۰۰ هزار میلیاردی دولت به بانک مرکزی 

رئیس کل بانک مرکزی درباره استقراض دولت از بانک مرکزی با بیان اینکه آقای نوبخت شوخی کرده است که دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده است، گفت: در دو سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی داده‌ایم که این بدهی دولت به بانک مرکزی است و باید ظرف سه سال باید به بانک مرکزی برگردد؛ این در حالی است که ما بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم. هر زمان که بانک مرکزی به دولت بدهکار شد، حتما فاکتورهای اقتصادی اصلاح شده است. 

همتی بیان کرد: مداخله فعلی در بازار ارز مداخله بانک مرکزی نیست و مداخله ناشی از ارز  صادرکنندگان است. بانک مرکزی به عنوان بازارساز موظف به ممانعت از نوسانات ارز است. روش مدیریت بازار ارز سه سال است که تغییر کرده است, روش ما ارز پاشی نیست و در این راستا بازار متشکل ارزی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه امروز بانک مرکزی یک دلار هم در نیما عرضه نداشته است، گفت: فرآیند مذاکرات و انتظارات موجب می‌شود که روند بازار ارز رو به کاهش باشد. هیچ مشکلی در تامین ارز واکسن کرونا نداریم و در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است. پیش بینی یک میلیارد دلار برای خرید واکسن کرده‌ایم. هر درخواستی از طرف وزارت بهداشت باشد، فورا ارز آن تامین می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در خرداد و تیرماه نتایج خوبی برای تولید واکسن کرونا داخلی داریم لیکن برای تامین ارز واکسن خارجی هم تعللی نشده است. محموله ۹ میلیون دوز در راه است و در خرداد ماه محموله دوم کوواکس می‌آید. از روسیه هم در حال خرید واکسن هستیم.

تامین ۳ میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی 

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون دو میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تامین کردیم. از این مبلغ ۱/۵ میلیارد دلار برای خریدنهاده‌های دامی و۵۰۰ میلیون دلار برای خرید دارو تامین شده است. در شرایط جنگ اقتصادی، نمی‌توانیم همه چیز را به مردم بگوییم. خوشبختانه هرجور شده تامین ارز برای مصارف اصلی کشور انجام شده است. شرایط ارزی ما نسبت به گذشته بهتر است و بهتر نیز خواهد شد. 

همتی گفت:  در موضوع تملک واحدهای صنعتی و تولیدی توسط بانک‌ها اغراق شده است. غالب واحدهای تولیدی در تملیک بانک‌ها صرفه اقتصادی نداشته و بطور میانگین بعد از گذشت ۵ سال نداشتن عملکرد اقتصادی، توسط بانک ها تملیک شده اند. به بانک‌ها تاکید کرده‌ایم که در صورت‌های مالی شان، امهال واحدهای تولیدی لحاظ شود و در غیر اینصورت مجوز برگزاری مجمع عمومی را ندارند.

وی در پایان سخنانش مطرح کرد که اکنون نسبت معوقات به تسهیلات بانکی به ۶.۷ درصدرسیده است. 

انتهای پیام 

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت با ثبت ۳۵۱ فوتی جدید کووید۱۹ طی شبانه روز گذشته در کشور، مجموع شمار قربانیان این بیماری در ایران از ۷۵هزار تن گذشت.

 بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۷۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۹۰ هزار و ۳۴۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۷۶۰ هزار و ۴۸ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۱۷ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۷۳ هزار و ۲۱۹ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۵ هزار و ۲۶۱ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۱۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

 پنج هزار و ۵۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۱۷ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۷۳۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد: سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۹ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان    + ۱۳۰ هزار تومان 

نیم سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان     + ۱۵۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان     + ۹۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۹۴۰ هزار تومان              + ۱۰ هزار تومان

طبق اعلام وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.

 بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۳۷۸ هزار و ۷۴۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۷۶ هزار و ۶۶۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۱۱ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۱۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۴ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۵۴ هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۱۰۹ هزار و ۷۰۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

پنج هزار و ۵۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۱۶ میلیون و ۶۹ هزار و ۱۲۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

انتهای پیام

 

تمام سکه، ربع سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان و نیم سکه گران شد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد: سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۹ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان      - ۵۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان        + ۵۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان        - ۴۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۹۳۰ هزار تومان                - ۱۹ هزار تومان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون روند بیماری و واکسیناسیون کرونا در کشور، کمبود دارو، جهش‌های ویروس و...گفت: آرزوی ما این است که همه چیز حضوری شود زیرا مباحث آموزشی آسیب جدی دیدند. بحث این را داریم که ان شاالله از اول مهر مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شود و برنامه ریزی کردیم از مرداد ماه معلمین و اساتید دانشگاهی هم واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار کنند.

 دکتر علیرضا رئیسی، گفت: وضعیت کشور به شکلی است که از قله بیماری عبور کردیم اما باید بدانیم از نظر زمانی بستری‌ها و فوتی‌ها معمولا تاخیر ۱۲ روزه دارند یعنی حتی اگر کاملا سیر نزولی طی کنیم و به کف برسیم بازهم تا چند روز بعد مرگ و میر ادامه خواهد یافت به همین دلیل هم است که تعداد شهر قرمز کم شده است اما تعداد شهر نارنجی اضافه شده و هنوز خطر وجود دارد. انتطار داریم طی هفته‌های آینده این سیر نزولی ادامه پیدا کند و به مرحله‌ای برسیم که تعداد ورودی به بیمارستان و مرگ و میر کاهش یابد.


وی افزود: ما چند شهر کوچک داریم که هنوز به قله بیماری نرسیدند و ۴۶ شهر قرمز داریم که میزان بستری آنها نسبت به ۱۰۰ هزار جمعیت بالا است. نکته خوب این است که ۲۶ استان از قله عبور کردند و سیر نزولی طی می‌کنند. از ۵ استان دیگرهم ۲ یا ۳ استان سیر نزولی آغاز شده و ۱ یا دو استان هم به قله رسیدند. ما در طی روندی که داشتیم و تجربه خوزستان به این شکل بود که اهواز و جنوب خوزستان به قله رسید ولی بعد از یک هفته چون سایر شهرها به قله رسیدند، دوباره پیک زد. بنابراین نباید دچار ساده‌انگاری شد.

شناسایی جهش‌های هندی و آفریقای جنوبی در کشور

وی درباره شیوع موارد ویروس جهش یافته کرونا در کشور، اظهار کرد: موارد تایید شده سوش هندی در جنوب کشور در استان بوشهر و هرمزگان داریم و سوش آفریقای جنوبی تایید شده در هرمزگان و آذربایجان غربی داریم. با هوشیاری و تجربه‌ای که دانشگاه‌ها کسب کردند توانستند بیماری را کنترل کنند. اکثر مبتلایان شناسایی شده خارجی هستند و قرنطینه کامل شدند این افرادی هم که تاکنون مبتلا بودن و قرنطینه شدند مرگ و میر نداشتند.


رئیسی تاکید کرد: وقتی میگوییم ویروس هندی فکر نکنیم ویروس فقط از هند آمده است و فکر نکنیم جهش‌ها تنها مربوط به کشورهای دیگر است، حتی در ایران هم احتمال بروز جهش وجود دارد. اگر مثلا یک جهشِ حتی آفریقایی در ایران پیدا کردیم به معنای آن نیست که الزاما از آفریقا آمده، ممکن است ویروس ایرانی باشد که جهشی مشابه ویروس آفریقایی داشته است. تا زمانی که ایمن سازی جامعه تا ۷۰ درصد کامل نشود در هر برخورد با ویروس احتمال بروز جهش وجود دارد.هر زمانی که در معرض ویروس قرار بگیریم و پروتکل رعایت نکنیم احتمال افزایش تعداد بیماران وجود دارد. با افزایش تعداد مبتلایان و تجمع آنها پیک رخ می‌دهد.

وی افزود: علی رغم اینکه ویروس در کشور رصد می‌شود اما جهشی مخصوص کشور که باعث بیماری زایی بیشتر باشد مشاهده نشده است و اگر هم بوده مشابه ویروس‌های آفریقا، هند و برزیل بوده است‌.


رئیسی، اظهار کرد:  با واکسیناسیون ۷۰ درصد افراد دنیا زنجیره انتقال قطع می‌شود اما واکسن سازهای دنیا آمادگی دارند که بر اساس ویروس‌های جهش یافته واکسن را تغییر دهند مانند واکسن آنفلوآنزا که جهش های شایع آن سال را انتخاب کرده و بر علیه آن واکسن میسازند. الان واکسن کووایران برکت در برابر ویروس جهش یافته انگلیسی کاملا موثر است و امروز هم درخواست داشتند که اگر سوش هندی و آفریقای جنوبی را در اختیارشان بگذاریم می‌توانند امتحان کنند که واکسن در مقابل جهش‌ها چقدر کارا است.

راهکارهای مدیریت پیک چهارم کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، ادامه داد: در کشور ما با آغاز علائم پیک چهارم تصمیماتی بسیار خوب اتخاذ شد و هیچ بیماری پشت درب بیمارستان نماند. با شروع پیک چهارم عمل‌های غیراورژانسی لغو شد و بیشترین تجهیز مراکز سرپایی را داشتیم و روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بیمار در سطح ۱ ویزیت کردیم. در وهله سوم بستری موقت راه‌اندازی شد به این صورت که فرد برای دریافت رمدسیویر به بیمارستان می‌آمد و دارو را دریافت میکرد و در خانه استراحت میکرد و یک تخت به ده ها بیمار  اختصاص یافت. در اوج پیک سوم ۲۳ هزار بیمار بر تخت‌ها بستری می‌شدند و در پیک چهارم پیش‌بینی کردیم ۶۰ تا ۶۵ هزار تخت آماده باشد. راه حل دیگری هم اندیشیده شد که البته عملی نشد و آن هم این بود که بیمارستان صحرایی را به حیاط بیمارستان‌ها بیاوریم زیرا مهم ترین دارو برای این بیماران اکسیژن درمانی خوب است. علی رغم این که به ۴۵ هزار بیمار در پیک چهارم رسیدیم اما نیازی به تخت اضافه نداشتیم.

گزارش‌هایی از کمبود رمدسیویر و دستور واردات آن

وی درباره گزارش‌هایی از کمبود داروی رمدسیویر، بیان کرد: اولا تعداد بیماران در این پیک افزایش یافت دوما در هنگام درمان سرپایی داروها را می‌دهیم و بیمار به خانه می‌رود اما برخی دیگر هم بدحال نیستند که بستری شوند اما صرفا برای دریافت رمدسیویر بستری می‌شوند اما اگر در مرحله اولیه رمدسیویر دریافت کنند بسیار موثر خواهد بود. یکی از افتخارات ما تولید داخلی رمدسیویر بود. هر آمپول رمدسیویر خارج از ایران ۳۹۰ دلار است و در ایران با ۲۰ دلار تولید می‌شود. حدود ۸۰۰۰ نفر در روز بستری در بیمارستان‌ها داریم چه رمدسیویر دریافت می‌کنند و معادل ۱۵۰ هزار بیمار بستری، بیماران سرپایی رمدسیویر دریافت کردند. کمبود دارو در این پیک بزرگ داشتیم و با توجه به حجم بالای رمدسیویر که از تولید داخل استفاده می‌شد، وزیر دستور دادند تا رمدسیویر از خارج از کشور هم وارد شود.


وی درباره تجویز داروهای درمان کرونا، گفت: در عالم پزشکی، هر پزشک تشخیص خود را دارد البته درمورد کرونا ویروس راهنمای بالینی به بیمارستان‌ها ارائه شده است. با توجه به شرایط هر بیمار دارو تجویز می‌شود، مثلا فاویپیراویر را نمی‌توان به همه بیماران داد. پزشکان و تجویز کنندگان باید روند یکسانی داشته باشند.


رئیسی ادامه داد: سایت salamat.gov.ir برای این راه اندازی شده است که آن دسته افراد بالای ۸۰ سال  که تاکنون واکسن دریافت نکردند و با آنها تماس گرفته نشده است در این سامانه با ثبت کد ملی و شماره تلفن ثبت نام کنند تا همکاران من برای واکسیناسیون با آنها تماس بگیرند. در سامانه‌های ما اسامی اکثر افراد وجود دارد، در صوتی که پس از یک هفته از آغاز واکسیناسیون آن گروه سنی با آنها تماس نگرفتیم می‌توانند به سایت مراجعه کنند. این صف‌هایی که برای واکسیناسیون در تهران شکل گرفت به این دلیل است که افراد بدون تماس قبلی خودشان به مراکز مراجعه کردند. از هفته آینده قرار است واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا آغاز شود و این به معنای آن نیست که سهمیه واکسن ۸۰ سال به بالا سوخت می‌شود و هنوز فرصت وجود دارد. با ورود به سامانه مذکور مراکز نزدیک به محل زندگی فرد پیشنهاد می‌شود و او انتخاب می‌کند و مراقب سلامت آن مرکز مطلع خواهد شد. کسانی که امروز در سامانه ثبت نام کردند،  از روز سه شنبه نوبت تزریق واکسن دریافت خواهند کرد.

واکسن بیماران خاص چه زمانی تزریق می‌شود؟

وی درباره واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار کرد: فاز دوم قسمت گروه‌های سنی است و قسمت دوم بیماران خاص هستند. اواخر خرداد نوبت واکسیناسیون بیماران خاص شامل مبتلایان سرطان فعال، افراد پیوند عضو شده، دیالیزی، مبتلایان تالاسمی، هموفیلی و... است. ما بانک اطلاعاتی این افراد را از بیمه تامین اجتماعی و سلامت داریم و به آنها پیامک می‌دهیم.


سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بیان کرد: اولین واکسن، بهترین واکسن است. اطمینان زمانی کسب می‌شود که واکسن مراحل خود را طی کرده و مجوز دریافت کرده است. نمی‌توان گفت یک واکسن خاص برای همه خوب است، واکسن‌ها ممکن است عوارض متفاوتی در افراد ایجاد داشته باشند یا هیچ عارضه‌ای هم دیده نشود. واکسن زیادی در اختیار نیست که بخواهیم انتخاب شخصی داشته باشیم اما خب تصمیم گیری‌های موردی وجود دارد که مثلا ما اعلام کردیم واکسن آسترازنیکا به زیر ۵۰ ساله‌ها تزریق شود. واردات واکسن بسیار فرایند سخت و پیچیده دارد. یکی از برنامه‌های ما استفاده از سالن‌های بزرگ و ورزشی برای واکسیناسیون است. یکی از برنامه‌های تهران این است که در پارکینگ فروشگاه‌های بزرگ و یا مراکز شماره گذاری پلاک خودرو برای واکسیناسیون ماشینی استفاده کنیم.


وی افزود: در مورد آزمون‌های تحت نظر وزارت آموزش پرورش نیز آزمون پایه نهم حضوری و از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه  و آزمون پایه دوازدهم نیز به شکل حضوری از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه خواهد بود. آزمون سنجش ملی پایه ششم  در ۲۵ اردیبهشت به شکل حضوری برگزار می‌شود و آزمون سمپاد در تاریخ ۲۰ و ۲۱ خرداد برگزار می‌شود و آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی دانش آموزان در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت و مرحله دوم آن ۲۳ تا ۲۵ خرداد به صورت حضوری خواهد بود.  آزمون‌های استخدامی و آزمون‌ها با تعداد کم نیز در موعد خودش برگزار می‌شود.


رئیسی درمورد برگزاری آزمونها، گفت: آزمونها را باید به ۲ قسمت تقسیم کنیم، آنها که زیر نظر آموزش پرورش هستند ‌و آنها که زیر نظر وزارت علوم هستند. کنکور سراسری در تاریخ ۹و ۱۰و ۱۱و ۱۲ تیر ماه برگزار خواهد شد در واقع وزیر علوم و آموزش پرورش نظراتی دادند و ستاد این تصمیم را گرفت. سایر آزمون‌ها مانند کارشناسی ارشد ناپیوسته در ۶و ۷و ۸ مرداد ماه برگزار می‌شود ، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۲۲ مرداد، آزمون کانون وکلا ۲۵ تیرماه، آزمون نظام مهندسی ۱۳و ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: درمورد آزمون‌ها مسائل در کمیته تخصصی مطرح شد و همه نظر دادند. در مورد امتحان پایه نهم و دوازدهم و کنکور سراسری قرار است وزاری آموزش و پرورش و علوم توضیحات بیشتری به مردم بدهند.
وی درباره احتمال بروز پیک پنجم کرونا تاکید کرد: آرزوی ما این است که همه چیز حضوری شود زیرا مباحث آموزشی آسیب جدی دیدند. بحث این را داریم که انشالله از اول مهر مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شود و برنامه ریزی کردیم از مرداد ماه معلمین و اساتید دانشگاهی هم واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار کنند.
وی درباره سفرهای عید فطر تاکید کرد: این بار ممنوعیت اعمال خواهد شد یعنی پلیس حضور دارد و جرایم صورت میگیرد و دیگر رنگ بندی مهم نیست و ممنوعیت از سه شنبه این هفته تا شنبه هفته بعد اعمال می‌شود.


وی افزود: درباره فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه ۱ و در شهرهای نارنجی مشاغل گروه ۱ و ۲ فعال بودن که تصمیم گرفته شد مشاغل گروه ۱ و ۲ در شهرهای نارنجی و قرمز به مدت ۲ هفته فعال باشند اما اگر صنفی دوار تخلف شود جریمه شدیدتر شده است به این صورت که تخلف صنف در شهر قرمز موجب می‌شود به مدت ۳ هفته پلمب شود که این مدت برای شهر نارنجی ۲ هفته است‌. یادمان نمی‌رود که اصناف چگونه با ما همراهی کردند.
انتهای پیام

در شرایطی که آزادراه تهران-شمال در منطقه دو پیشرفت فیزیکی مناسبی داشته و به نظر می‌رسد طی ماه‌های پیش رو افتتاح شود، احتمال بازگشت سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه از کشورهای چین و کره برای ساخت منطقه سوم این آزادراه وجود دارد.

 آزادراه تهران-شمال پروژه بیست و چندساله‌ای که در قالب چهار منطقه تعریف شده است و می‌تواند گره ترافیکی سنتی و قدیمی جاده چالوس را باز کند وارد فازهای جدیدی شده است چرا که در سال‌های گذشته فاز چهار و پس از فاز اول آن افتتاح شد و طی سال گذشته فاز دوم آن نیز قرار شد به صورت یکطرفه و توامان با جاده چالوس مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

البته مشکلاتی از جمله افزایش هزینه ساخت سر راه فاز دوم آزادراه تهران-شمال قرار گرفت برای تکمیل شدن فاز دوم هم دولت باید در سال جاری و سال‌های فکری کند. البته پس از این مرحله نوبت به تکمیل آزادراه و ساخت فاز سوم آن به طول ۴۷ کیلومتر می‌رسد که برای این فاز نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفتی است که از سرمایه‌گذاران داخلی چنین حجمی سرمایه‌گذاری بر نمی‌آید و تاکنون نیز کسی برای آن پا پیش نگذاشته است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ایسنا، در پی پیشرفت مذاکرات وین و در صورت برداشته شدن موانع و تحریم‌های بانکی کشورهای خارجی متعددی مایل به سرمایه‌گذاری هستند و طی سال‌های گذشته حتی نقشه‌های عملیاتی خودشان را نیز ارائه داده‌اند اما مسائل و مسکلات بانکی مانع ورود آن‌ها به آزادراه تهران-شمال شد.

در این راستا شش شرکت خارجی از کره جنوبی، چین و غیره از سرمایه‌گذاری در فاز سوم آزادراه تهران-شمال استقبال کردند و حتی طرح‌های مطالعاتی و نقشه‌های عملیاتی‌شان را ارائه دادند در همان زمانی که فاز نخست این آزادراه در حال ساخت بود، مقرر شد تا تاییدیه‌های بانک‌های کشور متبوع‌شان را برای آغاز سرمایه‌گذاری بیاورند که تا کنون این اقدام انجام نشده‌ است و حتی مسئولان بانکی کشور تضامین لازم را برای این پروژه به این سرمایه‌گذاران ارائه دادند.

گرچه برای برآورد عددی در این پروژه نیاز به ارائه طرح مطالعاتی و بررسی مجدد آن‌ها از سوی کشورهای مذکور است و با توجه به افزایش هزینه‌ها، عدد دقیقی را نمی‌توان در حال حاضر برای آن اعلام کرد اما به نظر می‌رسد که احتمال سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه برای چینی‌ها وجود دارد و آن‌ها دوباره به آزادراه تهران-شمال باز خواهند گشت.  چرا که خیراله خادمی –مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- اخیرا در این باره اظهار کرد: برای ساخت قطعه سوم از منابع خارجی استفاده خواهد شد چرا که  برای تامین مالی قطعه سوم آزادراه تهران- شمال با ۵ شرکت چینی وارد مذاکره شدیم که مذاکره با یکی از این شرکت‌ها بسیار جدی است و دور جدیدی از مذاکرات فشرده با این شرکت در حال انجام است. وی ادامه داد: اگر با این شرکت چینی برای تامین مالی سهم دولت به توافق برسیم، طرح اجرایی این قطعه را هم به سرعت آماده می‌کنیم.

حالا باید دید در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد و در ادامه شاهد بازگشت مجدد چینی‌ها البته به عنوان سرمایه‌گذار به آزادراه تهران-شمال خواهیم بود؟

بنابر اعلام وزارت بهداشت، با شناسایی ۱۸هزار و ۴۰۹ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع بیماران شناسایی شده کرونا در کشور به دو میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید.

 بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۲۴۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۴۴ هزار و ۵۲۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۷۶۷ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۴۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۴۱ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۵۷ هزار و ۶۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

پنج هزار و ۵۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۱۶ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۵۱۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۱۰۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

صفحه1 از319

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.